فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ساخت بمب اتمی

کتاب ساخت بمب اتمی

نسخه الکترونیک کتاب ساخت بمب اتمی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ساخت بمب اتمی

رویدادهای اندکی در طول تاریخ به اندازه ابداع سلاح‌های اتمی در اواخر جنگ جهانی دوم توانسته است مسیر تاریخ بشر را تا این حد عمیق و جدی تحت تأثیر قرار دهد. ساخت این سلاح‌های مخرب، که در محیط و زمانی به وجود آمدند که نگرانی شدیدی وجود داشت از این‌که مبادا دانشمندان آلمان نازی زودتر از سایرین بمب اتمی بسازند، جهان را به عصر اتم پرتاب کرد. از آن زمان که نخستین بمب اتمی در سال ۱۹۴۵ رعدآسا با سر و صدای عظیم منفجر شد، بشر در معرض نابودی احتمالی به وسیله سلاح‌های هسته‌ای قرار گرفت. پیشرفت‌های علمی‌ای که راه را برای ساخت بمب اتمی هموار کرد، پس از چند دهه جهانیان را متوجه این نکته کرد که باید بیشتر مراقب جهان خود باشند. در خلال این سال‌ها اکتشافات علمی مورد توجه عموم به‌ویژه دانشمندان و پژوهشگران بود. در همین دوران بود که برنامه توسعه برق‌آسا معروف به «پروژه منهتن» آغاز به کار کرد، با این حال، علاقه‌مندی به ماهیت اتم از کلاس‌های درس و آزمایشگاه‌های کوچک فراتر رفت و از عرصه ‌های سیاسی سر درآورد. پژوهش‌های فراوان و جدی‌ای در زمینه انرژی اتمی صورت گرفت که هدف عمده‌شان اهداف نظامی بود.

ادامه...
  • ناشر گروه انتشاراتی ققنوس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.74 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ساخت بمب اتمی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار: دوران پرتلاطم

رویدادهای اندکی در طول تاریخ به اندازه ابداع سلاح های اتمی در اواخر جنگ جهانی دوم توانسته است مسیر تاریخ بشر را تا این حد عمیق و جدی تحت تاثیر قرار دهد. ساخت این سلاح های مخرب، که در محیط و زمانی به وجود آمدند که نگرانی شدیدی وجود داشت از این که مبادا دانشمندان آلمان نازی زودتر از سایرین بمب اتمی بسازند، جهان را به عصر اتم پرتاب کرد. از آن زمان که نخستین بمب اتمی در سال ۱۹۴۵ رعدآسا با سر و صدای عظیم منفجر شد، بشر در معرض نابودی احتمالی به وسیله سلاح های هسته ای قرار گرفت.
پیشرفت های علمی ای که راه را برای ساخت بمب اتمی هموار کرد، پس از چند دهه جهانیان را متوجه این نکته کرد که باید بیشتر مراقب جهان خود باشند.ساخت بمب اتمی در اواخر جنگ جهانی دوم، لکه ای سیاه در تاریخ جهان باقی گذاشت. از آن زمان دیگر بشر در ترس و نگرانی از قدرت مخرب این سلاح به سر می برد.

در خلال این سال ها اکتشافات علمی مورد توجه عموم به ویژه دانشمندان و پژوهشگران بود. در همین دوران بود که برنامه توسعه برق آسا معروف به «پروژه منهتن» آغاز به کار کرد، با این حال، علاقه مندی به ماهیت اتم از کلاس های درس و آزمایشگاه های کوچک فراتر رفت و از عرصه های سیاسی سر درآورد. پژوهش های فراوان و جدی ای در زمینه انرژی اتمی صورت گرفت که هدف عمده شان اهداف نظامی بود.

دوران اضطراب

تصمیم برای ساخت و تولید سلاح های اتمی در دوره ای پرآشوب و خونبار گرفته شد. تجاوز نظامی آلمان، ژاپن و ایتالیا جرقه یک جنگ جهانی ویرانگر را زده بود که پایانی بر آن متصور نبود. حکومت های خودکامه که با ارتش هایی نیرومند و کارآمد و گسترده حمایت می شدند امنیت و آزادی تمام ملت ها را در سراسر جهان تهدید می کردند.
اوضاع جهان در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میدان را برای چنین رویدادهایی آماده کرده بود. در سال ۱۹۳۳ آدولف هیتلر و پیروان نازی اش ــ ناسیونال سوسیالیست ــ کنترل حکومت آلمان را به دست گرفتند. نازی ها به محض به دست گرفتن قدرت شروع به آزار و اذیت یهودی ها و سایر گروه هایی کردند که خودشان مُهر نژادِ پَست و دشمنان آلمان بر آن ها زده بودند. هیتلر ادعا می کرد که آلمان سزاوار داشتن سرزمین های بیشتری است، و به همین منظور، ارتش در حال گسترشش با هجوم به کشورهای دیگر آن ها را به تصرف درمی آورد. آلمان نازی در سال ۱۹۳۸ با توسل به زور اتریش و بخشی از چکسلواکی را ضمیمه خاک کشورش کرد. سایر ملل اروپایی به این امید که آلمان به همین اکتفا خواهد کرد، هیچ اقدام مهمی نکردند.
پس از آن، در سپتامبر ۱۹۳۹، آلمان ها به لهستان حمله و آن جا را تصرف کردند و در آن جا حکومتی سرکوبگر و اشغالگر بر سر کار گذاشتند و سپس مبارزه ای را آغاز کردند برای ریشه کن کردن نسل یهودیان که تعدادشان به حدود ۳/۳ میلیون نفر می رسید. پس از آن، هدف دیگر حکومت دست نشانده آلمانی اجرای همین برنامه در مورد رهبران مذهبی، روشنفکران و کمونیست ها بود. سرانجام انگلستان و فرانسه که متوجه عواقب خطرناک اقدامات هیتلر شده بودند، به آلمان اعلان جنگ دادند. بدین ترتیب جنگ جهانی دوم، ویرانگرترین جنگی که جهان تا آن زمان به خود دیده بود، آغاز شد.
ایتالیا تحت رهبری بنیتو موسولینی، دیکتاتور فاشیست، در این تجاوزات به آلمان پیوست. موسولینی ارتش ایتالیا را با این اندیشه سازمان داد که بخش هایی از سرزمین های خاورمیانه را که از نظر منابع طبیعی غنی بودند تصرف کند. ارتش ایتالیا در سال ۱۹۳۵ به اتیوپی تجاوز و آن جا را تصرف کرد. موسولینی ایدئولوژی نژادپرستانه هیتلر را نداشت، اما در ایتالیا سیاست ضد سامی (ضد یهود) را اعمال کرد تا به اصطلاح رضایت خاطر هیتلر را به دست آورد و پیوندهای سیاسی اش را با هیتلر محکم تر کند.
***

ظهور خودکامگیآدولف هیتلر (سمت راست) و بنیتو موسولینی (سمت چپ).

در خلال دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ بحران و رکود اقتصادی جهانی باعث مشکلات اقتصادی گسترده و ناآرامی در سراسر جهان شد. در پاره ای از کشورها رهبران سیاسی بلندپایه نتوانستند برنامه هایی برای برطرف ساختن این مشکلات ارائه دهند، و بدین ترتیب محبوبیت و حمایت خود را در میان مردم از دست دادند.
نظامیگری، فاشیسم و کمونیسم، هم در اروپا و هم در آسیا، هوادارانِ بیشتری پیدا کرد. در ایتالیا در سال ۱۹۲۲، بنیتو موسولینی و حزب نظامی گرا و فاشیست او قدرت را به چنگ آورد. رهبران نظامی ژاپن نیز در سال ۱۹۳۰ قدرت و حکومت را در دست گرفتند.
در آلمان، حزب ناسیونال سوسیالیست (نازی) آدولف هیتلر، که زمانی گروه افراط گرای کوچکی به شمار می آمد، نیز هواخواهان روزافزونی پیدا کرد. احزابِ سیاسی قدیمی دچار اختلاف شدند و نازی ها یک تنه به مقابله با آن ها برخاستند. هیتلر که سخنرانی زبردست و عوامفریب بود وعده داد که اقتصاد آلمان را قوی کند و غرور ملی آلمان را که بر اثر شکست در جنگ جهانی اول لطمه خورده بود، به حالتِ اول بازگرداند. هیتلر هنگامی که فرصت را مناسب یافت تا دیگران را سپر بلا سازد، تمام مشکلات آلمان را به گردن یهودیان و کمونیست ها انداخت. هیتلر در سال ۱۹۳۵ دیکتاتور آلمان شد، و نازی ها تقریبا تمام جنبه های زندگی مردم را تحت کنترل خود درآوردند، از جمله سیاست، اقتصاد، ارتش، اجرای قانون، نظام قضایی و دادگستری، آموزش و پرورش، و بالاخره رسانه های گروهی.
***
در حالی که اروپا گیج و سرگردان در بحران و آشوب جنگ بود، در آسیا نیز درگیری های سیاسی مرتبا اوج می گرفت. در سال ۱۹۲۷ یک فرمانده نظامی به نام گی ایچی تاناکا به مقام نخست وزیری ژاپن رسیده بود. او و سایر رهبران نظامی ژاپن به صورت قدرتمندی ارتش و نیروی دریایی ژاپن را سر و سامان دادند. از آن جا که ژاپن فاقد منابع طبیعی غنی بود، رهبران ملی آن چشم طمع به سرزمین هایی در نواحی جنوب شرقی آسیا دوخته بودند که از نظر نفت، قلع، لاستیک و سایر منابع غنی بودند. ارتش ژاپن در سال ۱۹۳۱ به منچوری تجاوز کرد و از آن جا نیز عازم جنوب شد. در سال ۱۹۳۲، ارتش ژاپن پس از حمله به شانگهای، به سوی سایر شهرهای عمده چین پیشروی کرد، از جمله پکن که آن را در سال ۱۹۳۷ به تصرف خود درآورد. گزارش هایی که از چین می رسید حاکی از آن بود که ژاپنی ها بی هدف مناطق غیرنظامی را بمباران می کنند و غیرنظامیان چینی را مورد آزارهای وحشیانه قرار می دهند.

رویدادهای مهم دوران ساخت بمب اتمی

۱۹۰۵ : آلبرت اینشتین نظریه های نسبیت خود را [خاص و عام] تکمیل و رابطه میان ماده و انرژی را تشریح می کند.

۱۹۳۸ : در آلمان اوتو هان، فریتس اشتراسمان و لیزه مایتنر اتم اورانیوم را می شکافند و وجود عناصر سبک تر را ثابت می کنند. انریکو فرمی (فیزیکدان ایتالیایی) در همین زمینه برنده جایزه نوبل می شود و به آمریکا نقل مکان می کند.

۱۹۴۰ : گِلن سیبورگ، شیمیدان آمریکایی، در ماه مه، عنصر پلوتونیوم را کشف می کند؛ آلمان کشورهای بلژیک، هلند، دانمارک، نروژ و لوکزامبورگ را در ماه ژوئن تصرف می کند، سپس طی حمله ای به فرانسه، آن جا را اشغال می کند.

۱۹۳۳ : آدولف هیتلر صدراعظم آلمان می شود؛ حکومت نازی شروع به اذیت و آزار یهودیان می کند و قوانینی علیه نژاد سامی وضع می کند.

۱۹۳۹: در یازدهم اکتبر، فرانکلین دی. روزولت، رئیس جمهور آمریکا، نامه ای از فیزیکدانان: لئو زیلارد، اینشتین و یوجین ویگنر دریافت می کند مبنی بر این که آلمانی ها در حال پژوهش در زمینه شکافتن اتم هستند. روزولت کمیته ای سرّی تشکیل می دهد تا از نظر نظامی موضوع را بررسی کنند.

۱۹۴۱: در هفتم دسامبر، ژاپن با حمله هوایی غافلگیرکننده به پایگاه دریایی آمریکا در پرل هاربر، آن جا را بمباران می کند. در هشتم دسامبر کنگره آمریکا به ژاپن، آلمان و ایتالیا اعلان جنگ می دهد.

۱۹۴۲ : فرمی سرپرستی گروه علمی اس ـ یک را بر عهده می گیرد و ماموریت می یابد که یک رآکتور [باتری] اتمی بسازد، در یک محل سرّی در دانشگاه شیکاگو؛ در ماه سپتامبر ژنرال لِسلی ریچارد گرووز از گروه مهندسی ارتش آمریکا به سرپرستی پروژه منهتن منصوب می شود؛ در دوم دسامبر گروه اس ـ یک فرمی موفق به کنترل و مهار واکنش های هسته ای می شود.

۱۹۴۳: پروژه Y (وای)، پروژه ساخت اتم، تحت سرپرستی ژنرال گرووز و رابرت اوپنهایمر فیزیکدان در پانزدهم مارس به محل بیابانی دورافتاده ای در لوس آلاموس ِ نیومکزیکو منتقل می شود؛ در ماه نوامبر، رآکتور هسته ای در اوک ریجِ تِنِسی کار خود را در نیروگاه پلوتونیوم واقع در هنفورد واشینگتن آغاز می کند.

۱۹۴۴ : در ماه اوت، هفده بمب افکن بی ـ ۲۹ را به مرکزی واقع در اوماها، نبراسکا، می برند تا آن ها را برای حمل بمب های اتمی آماده کنند؛ تحت سرپرستی سرهنگ پُل سی. تیبتس جونیور گروهی از نیروهای هوایی ارتش آمریکا، معروف به گروه ۵۰۹، آموزششان را برای این گونه ماموریت ها آغاز می کنند.

ژانویه : در بیستم ژانویه در اوک ریج نخستین بخش اورانیوم ۲۳۵ به دست می آید.

مه : در این ماه گروه ۵۰۹ به جزیره تینیان اعزام می شوند، این جا پایگاهی است برای اجرای ماموریت های بمب افکنی.

ژوئیه : در شانزدهم ژوئیه بمب پلوتونیومی در نزدیکی ناحیه آلاموگوردو در حدود ۱۵۰ کیلومتری لوس آلاموس با موفقیت منفجر می شود؛ رهبران متفقین [انگلیس، آمریکا و روسیه] در ۲۶ ژوئیه اعلامیه پوتسدام را صادر می کنند که در آن خواستار تسلیم بی قید و شرط ژاپن می شوند؛ قطعاتی از یک بمب اورانیومی از راه دریا به پایگاه هوایی در جزیره تینیان برده می شود.

اوت : در ششم اوت، بمب افکن بی ـ ۲۹ به نام اِنولا گِی بمب پلوتونیوم بر روی شهر هیروشیمای ژاپن می افکند. در نهم اوت بمب افکن دیگر بی ـ ۲۹ به نام باکس کار بمب اتمی دیگری بر سر شهر ناگازاکی می اندازد.

سپتامبر : در دوم سپتامبر، ژاپن رسما تسلیم فرمانده کل نیروهای متفقین، داگلاس مک آرتور، می شود که در این زمان بر روی عرشه کشتی جنگی میسوری بود.

نظرات کاربران درباره کتاب ساخت بمب اتمی