فیدیبو نماینده قانونی انتشارات فرنام و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدیریت پروژه

کتاب مدیریت پروژه

نسخه الکترونیک کتاب مدیریت پروژه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مدیریت پروژه

اصلاً چرا پروژه به وجود می‌آید؟ معمولاً پروژه به واسطه یکی از سه «محرک تغییر» زیر به وجود می‌آید: ۱-وجود رقبا این الزام را برای شما به وجود می‌آورد تا برای باقی ماندن در صحنه رقابت، محصولات یا خدمات کنونی خود را مورد بازبینی قرار دهید. رقابت‌پذیری به معنای کاهش هزینه و بنابراین کاهش هزینه‌های بالاسری است. این هردو نیازمند تغییر در کیفیت و کمیت منابع است. ۲-تقاضای مشتری و اجابت آن به این معناست که سریع‌ترین و قابل‌اعتمادترین اطلاعات به همراه گسترده‌ترین طیف محصولات به پایین‌ترین قیمت ممکن می‌بایست در دسترس او قرار گیرد. ۳-سرمایه ذهنی سازمان محرکی برای ایجاد تغییر تلقی می‌شود زیرا به واسطه آن ایده‌ها و محصولات جدید شکل می‌گیرد و منجر به توسعه بازارهای اختصاصی جدید می‌شود. البته ممکن است انجام پروژه به شما محول شده باشد و خود آغازگران آن نباشید. در این صورت، اطمینان حاصل کنید که هدف و نتایج مورد انتظار شما با نیروی محرک پشت پدیده تغییر هم‌سویی داشته باشد.

ادامه...

بخشی از کتاب مدیریت پروژه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

بشقاب های گردان

قیاس مدیر پروژه با رهبر ارکستر ممکن است قیاس چندان درستی نباشد زیرا ذر هر ارکستر کلیه اعضا از روی دفترچه نت مشابهی می نوازند و قبلاً مهارت نواختن موسیقی را فراگرفته اند. به علاوه همیشه فرصت و امکان تمرین اجرای مجدد (پیش از اجرای اصلی) وجود دارد و باز علاوه بر آن، این کار وجود شما را از جاه طلبی و غرور لبریز می کند. مثال زیر ممکن است برای دیگرانی که نسبت به آن رویکردی واکنشی نشان می دهند کاربرد بیشتری داشته باشد: تصور کنید که تعداد
زیادی بشقاب را در انتهای چند میله فلزی می چرخانید.
در این حالت، تمام کاری که باید انجام دهید آن است که بشقاب ها را درحالت چرخیدن نگه دارید و یا هنگام افتادن،آن ها را بگیرید! برای انجام این کار شما باید چشم انداز مشترکی برای حامیان پروژه (به کمک خودشان) ایجاد کنید تا بتوانید برای تحقق مقاصدشان به آن ها کمک کنید.چرخه مدیریت پروژهبرای حصول اطمینان از انجام کلیه امور و دستیابی به اهداف و مقاصد، برنامه ریزی یک ضرورت است؛ به عبارت دیگر برنامه ریزی به معنای آن است که شما به جای برخورد انفعالی با موقعیت های مختلف، فعالانه به کار و تلاش مشغول هستید تا به اهداف خود دست پیدا کنید.
شما می توانید با استفاده از چرخه مدیریت پروژه و ثبت یافته های خود در هر مرحله، توجه سازمان را به تحولات مثبت ناشی از پروژه (و البته شما) جلب نموده و بدین ترتیب پروژه مزبور را در چشم انداز نگه دارید.
موضوعات این کتاب براساس چرخه مدیریت پروژه سازمان دهی شده است.

یادداشت
...

مقدمه

تعریف

پروژه چیست؟

تعریف مدیریت پروژه

ساده ترین تعریف مدیریت پروژه عبارت است از:این ممکن است به معنای طراحی یک راکت برای پرواز به کره ماه، فرآیند انتقال افراد و ابزارآلات به قسمت دیگری از اداره یا کارخانه، اجرای یک سیستم ارزیابی و یا تغییری در یک گزارش مالی ماهانه باشد. هیچ تفاوتی نمی کند، ابزار و قوانین در همگی یکسان است! انجام هریک از این موارد به مهارت و دیپلماسی فوق العاده ای نیاز دارد و با مشکلات عدیده ای همراه است. به علاوه، درجه ای از حرکت و نیز مقاومت در برابر حرکت وجود خواهد داشت. این کتاب شما را با مراحل مختلف انجام پروژه آشنا نموده و بدین وسیله امکان دستیابی به نتایج مثبت را فراهم می آورد.

محرک (ایجاد) پروژه

اصلاً چرا پروژه به وجود می آید؟ معمولاً پروژه به واسطه یکی از سه "محرک تغییر" زیر به وجود می آید:
۱-وجود رقبا این الزام را برای شما به وجود می آورد تا برای باقی ماندن در صحنه رقابت، محصولات یا خدمات کنونی خود را مورد بازبینی قرار دهید. رقابت پذیری به معنای کاهش هزینه و بنابراین کاهش هزینه های بالاسری است. این هردو نیازمند تغییر در کیفیت و کمیت منابع است.
۲-تقاضای مشتری و اجابت آن به این معناست که سریع ترین و قابل اعتمادترین اطلاعات به همراه گسترده ترین طیف محصولات به پایین ترین قیمت ممکن می بایست در دسترس او قرار گیرد.
۳-سرمایه ذهنی سازمان محرکی برای ایجاد تغییر تلقی می شود زیرا به واسطه آن ایده ها و محصولات جدید شکل می گیرد و منجر به توسعه بازارهای اختصاصی جدید می شود.
البته ممکن است انجام پروژه به شما محول شده باشد و خود آغازگران آن نباشید. در این صورت، اطمینان حاصل کنید که هدف و نتایج مورد انتظار شما با نیروی محرک پشت پدیده تغییر همسویی داشته باشد.

پروژه...

برای تعریف پروژه، راه ساده تر آن است که به یک لغت نامه مراجعه کنید. در این صورت برای فعل تعاریف زیر را خواهید یافت:
* پیشنهاد دادن یا برنامه ریزی کردن
* پیش انداختن
* چیزی را در خیال از جایی به جایی بردن
* پیش بینی بر اساس داده های موجود
* موجبات شنیده شدن صدای شفاف کسی را در دوردست فراهم آوردن
همه موارد فوق، زوایا و جنبه های اصلی مدیریت پروژه هستند و در این فرآیند تنها، سطح فعالیت ها و نه خود آن تغییر خواهد کرد! بنابراین، مدیریت پروژه درواقع عبارت است از هماهنگ نمودن تعدادی فعالیت (اصلی) که توسط دیگران انجام می گیرد. درست همانند یک ارکستر، هر پروژه نیز به یک رهبر
نیاز دارد تا در نهایت نوای موسیقی در فضا طنین انداز گردد!

نظرات کاربران درباره کتاب مدیریت پروژه

کیفیت ترجمه بسیار پایین هست. در مواردی سر و ته جمله مشخص نیست و ترجمه لغت به لغت انجام شده. ایرادات تایپی و حروف چینی بسیار زیاد است.
در 4 ماه پیش توسط maj...jad
عالی
در 2 سال پیش توسط آرش نصیرزاده