فیدیبو نماینده قانونی تسنیم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تاریخچه انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی رحمة الله

کتاب تاریخچه انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی رحمة الله

نسخه الکترونیک کتاب تاریخچه انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی رحمة الله به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تاریخچه انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی رحمة الله

در این کتاب ریشه‌ها و علل انقلاب اسلامی ایران از گذشته‌های دور تا پیروزی آن مستقیماً و بدون تحلیل از زبان امام خمینی (ره) بیان گردیده است. مطالب این کتاب از سخنرانی‌های روشنگرانۀ ایشان در مراحل مختلف جریان انقلاب اسلامی ایران گزینش شده است. همین سخنرانی‌ها و اعلامیه‌های امام خمینی (ره) بود که الهام بخش حرکت و مبارزات اسلامی و ضد استبدادی و ضد استعماری ملت قهرمان ایران گردید و سرانجام واژگونی رژیم کهن شاهنشاهی را در پی داشت. نامه‌ها و پیام‌های امام خمینی پیرامون انقلاب اسلامی نیز در کتابی به نام «انقلاب از آغاز تا پیروزی در نامه‌ها و پیام‌های امام خمینی» توسط نگارنده تنظیم و منتشر شده است.

ادامه...
  • ناشر تسنیم
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 7.99 مگابایت
  • تعداد صفحات ۶۰۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تاریخچه انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی رحمة الله

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم

انقلاب اسلامی ایران یکی از بزرگ ترین رخدادهای تاریخ معاصر و از منظری دیگر بزرگ ترین رویداد تاریخ جهان اسلام در قرون اخیر است که امواج و پیامدهای آن همچنان در حال گسترش در جهان به ویژه در دنیای اسلام است.
امام خمینی (ره) که به عنوان مرجع دینی، این انقلاب را در مراحل گوناگون رهبری می کردند، توانستند با هوشمندی خاص خویش و با توجه به تجارب و نقاط قوت و ضعف حرکت های ضداستبدادی و ضداستعماری مصلحان و عالمان دین باور پیشین، مبارزات اصیل انقلاب اسلامی ایران را با پیروزمندی به سرانجام رسانند. امام خمینی (ره) با استفاده از آموزه های اسلام ناب محمدی، انقلاب اسلامی را پایه گذاری نمودند و نهضت ملت ایران را صد در صد اسلامی و خط مشی و هدف ها و راه های آن را الهام گرفته از اسلام می دانستند. امام خمینی (ره) با انتخاب شعارها و اهداف اسلامی و با اتخاذ اسلام به عنوان اساس انقلاب مردم ایران، چارچوب محدود و تنگ ملی گرایی را شکستند و منافع ملت عزیز ایران را در چارچوب و افق بسیار گسترده امت بزرگ اسلامی تعریف کردند و از این طریق علاوه بر جلب قلوب مسلمانان آزاده جهان و حمایت آنان از مردم ایران و در نتیجه تحکیم و افزایش قدرت ملی ایران، پایه های حکومت امت واحده اسلامی را نیز با محوریت ایران پی ریزی کردند.
پیرامون علل و انگیزه های این انقلاب سخن فراوان گفته شده است؛ اما بدون تردید سخن کسی که خود سلسله جنبان و رهبر این انقلاب بوده است اعتباری بس فزون تر از سخن و تحلیل دیگران دارد.
در این کتاب ریشه ها و علل انقلاب اسلامی ایران از گذشته های دور تا پیروزی آن مستقیماً و بدون تحلیل از زبان امام خمینی (ره) بیان گردیده است. مطالب این کتاب از سخنرانی های روشنگرانه ایشان در مراحل مختلف جریان انقلاب اسلامی ایران گزینش شده است. همین سخنرانی ها و اعلامیه های امام خمینی (ره) بود که الهام بخش حرکت و مبارزات اسلامی و ضد استبدادی و ضد استعماری ملت قهرمان ایران گردید و سرانجام واژگونی رژیم کهن شاهنشاهی را در پی داشت. نامه ها و پیام های امام خمینی پیرامون انقلاب اسلامی نیز در کتابی به نام «انقلاب از آغاز تا پیروزی در نامه ها و پیام های امام خمینی» توسط نگارنده تنظیم و منتشر شده است.
امام خمینی (ره) در زمان حیات پربرکت خویش به مساله تاریخ نگاری انقلاب اسلامی توجه ویژه ای داشتند و در نامه ای که در تاریخ ۲۵ /۱۰ /۱۳۶۷ هجری شمسی خطاب به مورّخ گرانقدر حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدحمید روحانی مولف کتاب «نهضت امام خمینی» نگاشته اند خواستار دقت در ثبت تاریخ حماسه آفرین و پرحادثه انقلاب اسلامی بدان گونه که هست، شده اند. ایشان در این نامه با تاکید فراوان، خواهان سعی و تلاش این مورّخ برای روشن کردن اهداف قیام مردم ایران برای نسل های آینده شده اند. امام راحل در این نامه، سال ۱۳۴۱ هجری شمسی را سال شروع انقلاب اسلامی و مبارزه روحانیّت اصیل دانسته اند و پایه های انقلاب را بر دوش پابرهنگان و توده های رنج دیده ایرانی می دانند که قیام خود را علیه ظلم و بیداد با هدف جایگزین نمودن تفکر اسلام ناب محمدی به جای تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه داری، اسلام التقاطی و در یک کلمه اسلام آمریکایی، آغاز و به انجام رساندند.(۱)

ملاحظات

۱. منبع فصل های ۱ ـ ۲ ـ ۳ ـ ۵ این مجموعه، کتاب صحیفه امام (دوره ۲۲ جلدی) چاپ موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) است. مطالب این فصل ها به غیر از عناوین آنها، تماماً از فرمایشات و یا مکتوبات امام خمینی (ره) است.
۲. مطالب فصل ۴ این کتاب مشمتل بر خاطراتی از دوران مبارزات امام خمینی (ره) است. البته اگرچه ذکر خاطرات متعدد از افراد مختلف موجب حصول اطمینان نسبت به موضوع مورد نظر می گردد و لکن در عین حال میزان صحت و سقم مطالب نقل شده به عهده راویان این خاطرات است.
۳. از همکاری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در جهت بررسی این مجموعه و صدور مجوز نشر آن، تشکر و قدردانی می گردد.

رسول سعادتمند

فصل اول: گذری به دوران پهلوی در ایران

۱. دوران رضا خان

اهداف شوم کارشناسان خارجی از شناسایی ذخایر کشور

من یک نکته ای باید عرض کنم: ما باید از این کارشناس های قدرتهای بزرگ بعض مطالب را یاد بگیریم. اینها از طول مدتی که شاید قریب بیش از سیصد سال است در این ممالک راه پیدا کردند، همه چیز این ممالک را، خصوصاً آنهایی که مورد اهمیت است خیلی برای آنها، مثل ایران، مطالعه کرده اند. هر چه ما داریم از داراییهای زیرزمینی و از داراییهای روی زمینی و از چیزهایی که در رقای(۲) یک کشور دخالت دارد مثل فرهنگ، اقتصاد، امثال ذلک، اینها مطالعه کرده اند و مطالعاتشان بیشتر از ماست. اینها در آن وقتی که این وسایل نقلیه فعلی نبوده است، می آمدند در ایران و با کاروانها راه می افتادند، سوار شتر می شدند و گردش می کردند اطراف ایران و تمام بیابانهایی که در ایران بود مطالعه می کردند و جاهایی که احتمال ذخایر بود عکسبرداری می کردند؛ کشف می کردند. همه این چیزهایی که ما در زیرزمین داریم، آنها از ما بهتر مطلعند. در مسائل فرهنگی و سیاسی هم آنها مطالعات فراوان دارند. از ایلات عشایر اطراف ایران؛ همه جا. آنقدری که آنها مطالعه کرده اند در روحیات عشایر و مسائلی به دست آورده اند، ماها آنقدر مطالعه نکرده ایم. مطالعاتی که اینها از شهرهای ما و دهات ما و فرهنگ ما و عقاید ما و گرایشهای ما، آنها مطالعه کرده اند، بسیار است. ما باید ببینیم که اینها بعد از مطالعات زیادی که کردند که می خواهند برای خودشان، می خواستند و می خواهند بهره برداری کنند، آنها چه چیز را موافق با مصلحت خودشان و بهره برداری خودشان می دانستند و چه چیز را و چه گروه را مخالف می دانستند. آنها کدام دسته جات را مخالف سلطه خودشان بر شرق و خصوصاً ایران، که یک ویژگی خاصی دارد، کدام گروه را مخالف با این سلطه می دانستند و کدام گروه یا گروهها را مخالف نمی دانستند یا موافق می دانستند.(۳)

چگونگی شکل گیری سلطنت پهلوی

ما از وقتی که رضاخان کودتا کرد و آمد ایران که من یادم است مطالعه کنیم آن مسائلی که در ایران واقع شد و انگلیسها اول او را آوردند و به قدرت رساندند تا وقتی که محمدرضا به جای او آمد و نمی توانیم بگوییم کدام خبیثتر بودند، لکن خباثت دومی اثراتش برای ما زیادتر بود، که دومی را متفقین تحمیل کردند و خود محمدرضا هم در کتابش نوشت. حالا شاید نباشد در آن کتاب. اگر کسی آن چاپ اولش را داشته باشد، نوشت که اینها صلاح هم دیدند که ما باشیم. من باشم در اینجا حکومت کنم ما مطالعه کنیم از آن وقت تا زمانی که این آدم رفت، ببینیم که اینها با چه گروههایی مبارزه کرده اند و با چه گروههایی مصالحه و سازش. رضاخان اول که آمد، ما شک نداریم که یک آدم عامی بود و آنها فهمیده بودند که یک آدم قدرتمندی است و جسوری است و کار از او می آید. آنها این را آوردند، این هم در رادیو دهلی شماها که یادتان نیست، شاید آنهایی که سنشان بالا باشد یادشان هست، که در رادیوی دهلی گفتند که رادیو دهلی از انگلیسها بود آن وقت که رضاخان را ما آوردیم روی کار و بعد از اینکه مخالفت کرد و با آلمانها مثلاً یک رفت و آمدی داشت، ما او را بیرون بردیم.
این یک آدمی بود، که با مطالعات، آنها ادراک کردند که یک آدم قلدری است و شعور سیاسی هم ندارد آنقدرها؛ این را خوب می شود آلت دست قرار داد. آوردند و کودتا کردند و آن وقت اشخاص زیادی را از همه طوایف گرفتند و ابتدای امر وجب به وجب، به نظر می رسد که روی یک نقشه ای که آنها برایش می دادند، عمل می کرد.(۴)

ماموریت رضاخان در سرکوب عشایر و نابودی روحانیت

رضاخان هجوم کرد به تهران و با دستیاری انگلستان، حکومت ایران را به دست گرفت و بعد از چندی، احمد شاه(۵) را از صحنه بیرون کرد و خودش به جای احمدشاه نشست و به تدریج، ماموریت خودش را شروع کرد به انجام دادن. ماموریتهای زیادی داشت. قدرتهای بزرگ هر چه را که بر خلاف میل خودشان و برخلاف منافع خودشان می دیدند، باید به دست این آدم نابود بشود یا سرکوب. اول شروع کرد به سالوسی و ریاکاری و در همین تهران، آنطوری که آن وقت می گفتند، در همه تکیه هایی که در ماه محرم برای عزا بپا بود، می گفتند: با پای برهنه، شمع هم دستش می گیرد و می رود. این یک چهره بود که از رضاخان در ایران نمایش پیدا کرد و بعد به اسم اینکه امنیت را می خواهد به ایران برگرداند، شروع کرد به مبارزه با عشایر ایران و عشایر [را،] که یکی از پایگاههای مهم ایران بودند، گرچه نواقصی داشتند، ولی خدمتهایی هم می کردند، عشایر را یکی پس از دیگری سرکوب کرد و از محال خودشان، بعضی از آنها را کوچ داد به جاهای دیگر و آنها را تقریباً از بین برد.
بعد ماموریتهایی در خلال همه اینها همه گاهی با هم می شد شروع کرد [به] مخالفت با روحانیون، به اسم اینکه می خواهم تصفیه بکنم. و این سنگر بزرگ اسلامی را [از بین برد] که یک خدمتگزارانی به ایران بودند و به اسلام بودند، بدون اینکه بر بودجه دولت یک شاهی تحمیل بشوند، لکن خدمتهاشان، یکی از بزرگترین خدمتهای آنها، این بود که تربیت می کردند مردم را. شما در پرونده هایی که در دادگستری و غیر دادگستری هست و بوده، می بینید، از آنهایی که تحت تربیت روحانیین بودند، پرونده جنایتی نمی بینید. برای آرامش کشور، اینها یک عامل موثر بودند و برای هدایت مردم به راه صحیح و اخلاق و اعمال صحیح یک راهنماهای مهمی بودند.
من آنچه که در بسیاری از صحبتهایم از روحانیون بحث می کنم نه این است که من هر که معمم است از او پشتیبانی می کنم. «ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد.» لکن وقتی که ما در سابق دیدیم که جزء برنامه انگلیسها، که رضاخان را آورده بودند شاید در راس برنامه هم بود این بود که باید این طایفه از بین بروند. با تمام قوا، از تبلیغات مجلات و روزنامه ها و گویندگان و اینها گرفته تا هرجا که روشنفکری و روشنفکرنمایی بودند، بر ضد روحانیت بسیج شدند. کم کم آن صورت دومش را نشان داد. آن وجهه دومش را کم کم نشان داد. در زمان این شخص نالایق، که مملکت ما را به تباهی کشاند، به پیغمبر اکرم در روزنامه سبّ(۶) کردند، در روزنامه به پیغمبر سبّ کردند و به مرئی و منظر این دولت بود و آن دولتمردان. مجلس درست کردند و در آنجا از پیروزی اسلام بر کفر انتقاد کردند. این روشنفکرها دستمالها را درآوردند و گریه کردند که اسلام بر شاه ایران، شاه آن وقت ایران غلبه کرده است.(۷) شعراشان شعر گفتند، نویسندگانشان نوشتند، گویندگانشان گفتند. ما از اینکه انگلستان اینقدر اصرار داشت بر اینکه این طایفه را از بین ببرد، می فهمیم که از این طایفه اینها رنج می برند و باید اینها سرکوب بشوند.(۸)

نظرات کاربران درباره کتاب تاریخچه انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی رحمة الله