فیدیبو نماینده قانونی رهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مبانی زمین‌شناسی برای همه

کتاب مبانی زمین‌شناسی برای همه

نسخه الکترونیک کتاب مبانی زمین‌شناسی برای همه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب مبانی زمین‌شناسی برای همه

زمین‌شناسی (Geology) از واژه یونانی Geo به معنی زمین و Logos به معنی علم گرفته شده و در واقع علم مطالعه زمین است. زمین‌شناسی دانش شناخت زمان و چگونگی پیدایش زمین و تکامل آن، مواد تشکیل‌دهنده، ساختارها و رویدادهایی مانند کوهزایی و تشکیل اقیانوس‌ها و همچنین پیدایش جانداران در طول تاریخ آن است.

ادامه...
 • ناشر رهی
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.47 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۰۴ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب مبانی زمین‌شناسی برای همه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

بخش اول: آشنایی با زمینچشم انداز زمین شناختی در گردنه زنجیرگاه انارک، عکس از علیرضا امری کاظمی

آ- زمین شناسی

زمین شناسی (Geology) از واژه یونانی Geo به معنی زمین و Logos به معنی علم گرفته شده و در واقع علم مطالعه زمین است. زمین شناسی دانش شناخت زمان و چگونگی پیدایش زمین و تکامل آن، مواد تشکیل دهنده، ساختارها و رویدادهایی مانند کوهزایی و تشکیل اقیانوس ها و همچنین پیدایش جانداران در طول تاریخ آن است.
علوم زمین بسیار گسترده است و رویکردهای گوناگونی را در بردارد:
 • زمین شناسی مهندسی (Engineering Geology): دانش کاربرد زمین شناسی در فعالیت های عمرانی است.
 • زمین ساخت و زمین شناسی ساختاری (Tectonics): دانشی است که درباره ساختار، تغییرشکل ها، منشا و نیروهای تغییرشکل دهنده و تکامل پوسته زمین بحث می کند.
 • سنگ شناسی (Petrology): در دانش سنگ شناسی به چگونگی تشکیل، منشا و همچنین توصیف و طبقه بندی و ترکیب سنگ ها پرداخته می شود.
 • دیرینه شناسی (Paleontology): دانش مطالعه و بررسی سنگواره هاست و بیان کننده حیات گذشته زمین و تحولات آن است.
 • رسوب شناسی (Sedimentology): دانش مطالعه موادی است که روی سطح پوسته زمین رسوب کرده اند.
 • زمین شناسی اقتصادی (Economic Geology): دانشی است که درباره شرایط تشکیل مواد معدنی، مورفولوژی، بافت و ساخت آن ها ، عوامل کنترل کننده پراکندگی مواد معدنی ، توجیه فنی و اقتصادی آن ها و با لاخره تقسیم بندی زایشی مواد معدنی بحث می کند.
 • زمین شناسی نفت (Petroleum geology): دانشی است که به بررسی عوامل و شرایط تشکیل ذخایر هیدروکربنی و اکتشاف آن ها می پردازد.
 • زمین شناسی زیست محیطی (Environmental Geology): دانشی است درباره پدیده ها، رخدادها و منابع زمین که روی زندگی انسان تاثیرگذارند و نیز برهم کنش متقابل میان انسان و محیط طبیعی پیرامون آن است.
 • آب شناسی (Hydrogeology): دانشی است که آب های زیرزمینی، منشا، ترکیب، خواص، کیفیت، گسترش و حرکت آن ها را در داخل قشرهای زمین مورد مطالعه قرار می دهد.

ب- تاریخچه زمین

کره زمین یکی از ۸ سیاره منظومه شمسی است. زمین شناسان با استفاده از روش های سن یابی طیف سنجی جرمی از بلورهای زیرکن در استرالیا، عمر کهن ترین سنگ های یافت شده در کره زمین را ۲۷۶/ ۴ میلیارد سال برآورد کرده اند. اما سن یابی سنگ های کره ماه، سنگ های آسمانی و اجرام منظومه شمسی عمر این منظومه و کره زمین را ۶/ ۴ میلیارد سال برآورد کرده اند. طبق نظریه ای، کره زمین در اوایل پیدایش به صورت یک سیاره جوان داغ و ناپایدار بوده است و نخستین سنگ ها و قاره های پایدار آن پس از مدتی تشکیل شده اند.
زمین شناسان با بررسی سنگ های کره زمین، با توجه به اقلیم های گذشته، سنگواره ها و دیگر اشکال حیات درون سنگ ها و رویدادهای زمین شناسی، مانند کوهزایی، تاریخ زمین را به فاصله های زمانی تقسیم کرده اند.
تاریخ زمان زمین شناسی شامل ۲ اَبَردوران به نام های پروتروزوییک، از ابتدا تا ۵۴۰ میلیون سال پیش، که در آن آثار حیات یافت نشده و فانروزوییک از ۵۴۰ میلیون سال پیش، اولین آثار زیستی در آن زمان یافت شده، تاکنون است. هر اَبَردوران خود به چند دوران، هر دوران به چند دوره و هر دوره به چند دور تقسیم می شود. اَبَردوران فانروزوییک به ترتیب از گذشته تا حال شامل ۳ دوران است که پایان هر دوران با تحولات اساسی زمین شناسی مانند کوهزایی های گسترده مشخص می شود:
پالئوزوییک: از ۵۴۰ تا ۲۳۰ میلیون سال پیش. پالئوزوییک یا دوران دیرینه زیستی از دو کلمه یونانی palaios به معنی کهن و zoen به معنی موجود زنده مشتق شده است. دوران پالئوزوییک شامل ۶ دوره بوده که به ترتیب از قدیم به جدید عبارت است از: کامبرین، اردوویسین، سیلورین، دوونین، کربونیفر و پرمین. در طول این دوران جانوران بی مهره به فراوانی وجود داشته اند به طوری که گاهی این دوران را به نام دوران بی مهرگان می شناسند.
 • مزوزوییک: از ۲۳۰ تا ۶۳ میلیون سال پیش. مزوزوییک از دو کلمه Meso به معنی میانه و Zoa به معنی حیات ساخته شده است و دوران میانه زیستی نیز نامیده می شود. این دوران از سه دوره زمین شناسی تشکیل شده است که به ترتیب از قدیم به جدید عبارتند از: تریاس، ژوراسیک و کرتاسه. در این دوران دو دسته مهم جانوری شامل خزندگان غول پیکر به نام دایناسورها و آمونیت ها وجود داشتند. آب و هوای این دوران نسبتا گرم و از نوع آب و هوای استوایی و یکنواخت تر از آب و هوای فعلی بوده است.
 • سنوزوییک: از ۶۳ میلیون سال پیش تاکنون. سنوزوییک یا دوران نوزیستی از دو کلمه Kainos به معنای جدید و Zoa به معنای حیات ساخته شده است. در این دوران پرندگان و پستانداران گسترش و تنوع پیدا کردند و انسان پا به عرصه ظهور گذاشت. در همین زمان مناظر فیزیکی و اشکال حیاتی جهان امروزی ما به وجود آمدند. این دوران شامل دو دوره مهم ترشیری و کواترنری است.
اکنون ما در دوره کواترنری زندگی می کنیم که از حدود ۲ میلیون سال پیش شروع شده و خود به ۲ دور تقسیم می شود، پلیستوسن که زمان ظهور انسان است و هولوسن که اکنون در آن هستیم و از ۱۰ هزار سال پیش آغاز شده استجدول ساده شده زمان زمین شناسی

ج- اجزای تشکیل دهنده زمین

سنگ های کره زمین که فرآیند تشکیل آن ها میلیون ها سال طول کشیده است، چشم اندازهای زمین را شکل می دهند. سه نوع سنگ در طبیعت وجود دارد که شامل سنگ های رسوبی، آذرین و دگرگونی هستند. همان گونه که سنگ ها چشم اندازها را شکل می دهند، کانی ها نیز اجزای تشکیل دهنده سنگ ها به حساب می آیند. کانی ها موادطبیعی، غیرآلی، متبلور و جامدی هستند که ترکیب شیمیایی به نسبت ثابت و ساختار مخصوص به خود را دارند. یک سنگ ممکن است از یک یا چند کانی تشکیل شده باشد. برخی کانی ها معروفند مانند کوارتز و طلا و برخی هم کمتر شناخته شده اند، مانند کیانیت و پیریت. تاکنون حدود ۳۵۰۰ کانی مختلف شناخته شده است. کانی ها خود از اجتماع اتم های عناصرگوناگون شکل می گیرند. در ترکیب پوسته زمین ۸ عنصر فراوان تر از بقیه عناصر هستند و حدود ۵ /۹۸ درصد ترکیب پوسته را شکل می دهند. این عناصر به ترتیب فراوانی عبارتند از اکسیژن، سیلیسیم، آلومینیم، آهن، کلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم. بقیه عناصر نیز ۵ /۱ درصد از پوسته را شکل می دهند.
با گذشت زمان و تغییر شرایط حاکم بر سنگ ها، آن ها می توانند به یکدیگر تبدیل شوند. راه های تشکیل هر نوع سنگ و تبدیل آن ها به هم، چرخه سنگ را به وجود می آورند. نظریه چرخه سنگ اولین بار توسط جیمز هاتن در اواخر قرن هجدهم مطرح شدچرخه سنگ

نظرات کاربران درباره کتاب مبانی زمین‌شناسی برای همه