فیدیبو نماینده قانونی انتشارات بوی شهر بهشت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب در میان شعله‌های عشق

کتاب در میان شعله‌های عشق
شعله‌های محبت و انگیزه‌تان را خاموش نکنید

نسخه الکترونیک کتاب در میان شعله‌های عشق به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب در میان شعله‌های عشق

زندگی کردن نیاز به نقشه، طرح و روش دارد. بدون نقشه راه به بیراهه می‌رویم. در مسابقات اتومبیلرانی(با مسیر طولانی) دو نفر هستند که یکی پشت فرمان است و دیگری که کنار او می‌نشیند و نقشه‌خوان است. اگر نقشه‌‌خوان درست نقشه را نخواند و تعیین مسیر نکند، این راننده موفق نمی‌شود. اما نقشه‌های زندگی متفاوت است. هر کس نقشه‌ای را مطرح می‌کند. روان‌شناسان غربی، شرقی، فلاسفه، اندیشمندان، حتی پدربزرگ‌ هم، تجربه‌هایش را به عنوان فکر راه، به فرزندان و نوه‌هایش ارائه می‌دهند. این نقشه‌ها اولاً متفاوت هستند و هر کس حرفی می‌زند که انسان گیج می‌شود کدام درست است. ثانیاً این‌ها را کسانی گفته‌اند و نوشته‌اند که ممکن است خودشان اشتباه کرده باشند. اما نقشه ای را که دین (قرآن و معصومین علیه‌السلام) معرفی کرده‌است، بهترین، عالیترین، بی‌نقص‌ترین روش و راه زندگی است که رعایت دقیق آن حتماً انسان را موفق می‌کند و به هدف می‌رساند.

ادامه...

بخشی از کتاب در میان شعله‌های عشق

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

یکی از نیازهای جدی همه ی انسان ها آرامش است و بسیاری از انتخاب ها، تصمیم گیری ها و رفتارهای ما برای دستیابی به آسودگی خاطر و آرامش درون است.
اگر ازدواج می کنید و تشکیل خانواده می دهید، اگر شغلی انتخاب می کنید و به دنبال کسب درآمد هستید و اگر با دوستان و اطرافیان خود ارتباط برقرار می کنید، به دنبال آرامشید. حتی یکی از دستاوردهای جدی عبادت و ارتباط با خدا ایجاد اطمینان و آرامش قلب است.
اما تمام کارکردهای زندگی ما از عبادت و اشتغال و تفریح گرفته تا ارتباط و ازدواج و تشکیل خانواده، به شرطی می تواند زمینه ساز آرامش مان باشد که به انداه کافی شناخت و آگاهی داشته باشیم و گرنه مثلا همین ازدواجی که می توانست زمینه ساز آرامش باشد آسودگی مان را به هم می ریزد.
همچنان که در دنیای امروز برق و گاز می تواند با استفاده صحیح و آگاهانه اسباب رفاه و امنیت ما باشد به واسطه عدم شناخت و رفتارهای نا آگاهانه می تواند زمینه ساز خطر بحران و حادثه شود.
نکته دیگر اینکه ما معمولا نمی توانیم بخش های مختلف زندگی خود را از یکدیگر تفکیک کنیم ناراحتی و استرس محیط شغلی را به خانه می بریم و تنش و درگیری های خانوادگی را به محیط کار انتقال می دهیم و همه اینها حال و احوال درونی ما و خلوت های ما را ناگوار می سازد چون آگاهی نداریم و به مهارت های زندگی تسلط کافی نداریم از درون عصبی و افسرده ایم، روابط خانوادگی مان آسیب دیده و محیط کاری مان به جهنم تبدیل شده است.
موسسه فرهنگی موعود در پاییز و زمستان ۱۳۸۹ در دو نوبت میزبان جمع زیادی از پرسنل و خانواده های محترم سازمان آتش نشانی مشهد بود، افرادی که در نهایت ایثار و فداکاری و تحمل استرس های شغلی فراوان در تلاشند تا هم وطنان شان در آرامش و امنیت بسر برند و بدیهی است نوع اشتغال این عزیزان می تواند با فشار روانی بسیاری توام باشد.
بنابراین موسسه فرهنگی موعود با همت سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری محترم مشهد پس از چند جلسه حضوری و گفتگو با مسئولین و پرسنل محترم سازمان آتش نشانی و شنیدن دغدغه ها، نیازها و ضرورت های آنها یک دوره کلاس های آموزشی را در شش جلسه بیش از پانزده ساعت طراحی و برگزار نمود.

در این دوره آموزشی در باره چهار موضوع مهم:

الف: خانواده آرام و موفق
ب: اخلاق و تغییرات مثبت رفتاری
ج: آرامش و روحیه عالی
د: ایجاد انگیزه و آرامش شغلی
صحبت کردیم که خلاصه ی این دوره مکتوب گردید.
کتابی که در دست دارید در حقیقت خلاصه ای از آن دوره آموزشی است که ویژه ی این عزیزان برگزار شد تا با مرور دوباره و دوباره آن تثبیت بیشتری پیدا نماید و آرامش بیشتری را به همراه آورد.

انشاالله
حورایی

فصل اول: خانواده و زندگی استاندارد

شما بیش از هر کس دیگر به این مسئله، واقفید که آگاهی تا چه اندازه اهمیت دارد.
شما خوب می دانید که چقدر آگاهی و اطلاعات ، می تواند از حوادثی که شما با آن سرو کار دارید پیشگیری کند و بهتر از هر کس دیگر می دانید که بسیاری از حوادث و فجایع، ریشه اش عدم آگاهی و رفتارهای ناشی از عدم آگاهی و بی احتیاطی است.
چقدر شما ناراحت و متاسف می شوید(حتی گاهی عصبانی می شوید) از این که می بینید یک نفر، علیرغم همه این اطلاع رسانی ها و هشدارها، رفتار خطایی داشته باشد و مثلاً از یک بخاری غیر استاندارد که شیلنگ و بست درست و حسابی ندارد و البته دودکش هم ندارد در خانه استفاده کند. این رفتار ناشی از غفلت و جهالت، می تواند تولید حادثه ای کند که هم آسیب جسمی و روحی و مالی برای خود شخص بدنبال دارد و هم لطمه ای اجتماعی در پی دارد. ضمن اینکه شما عزیزان را به زحمت و دردسر می اندازد و سرمایه های ملی را بر باد می دهد.
اینقدر این آگاهی و اطلاعات و رفتار آگاهانه در پیشگیری از حوادث، موثر است که سازمان مربوطه شما تمام تلاش و همت خود را علاوه بر کارهای عملیاتی، صرف آگاهی بخشی می کند. و سعی می کند با استفاده از وسایل ارتباط جمعی در رسانه ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم، آگاهی افراد را بالا ببرد تا بدین وسیله مانع بروز حادثه شود.
باید باور کنید که بسیاری از بحران ها و تنش های خانوادگی هم ناشی از عدم آگاهی است. بسیاری از مشاجرات و اختلافات همسران به دلیل این است که یا آگاه نیستند یا آگاهی های خود را عامل نیستند. زن و شوهری که نسبت به خصوصیات و ویژگی های فردی جنس مخالف آگاهی ندارند به هم لطمه می زنند. پدر و مادری که بایدها و نبایدهای تربیت فرزند را نمی دانند یا دانسته های آنها کامل نیست، به فرزندان خود آسیب می زنند.
وقتی شما ببینید که بسیاری از تنش ها و بحران ها می تواند با رعایت چند نکته پیشگیری شود و متاسفانه عده ای آن را جدی نمی گیرند، بسیار تاسف می خورید و ناراحت می شوید.
شما به عنوان یک آتش نشان، به دیگران توصیه می کنید که از وسایل استاندارد استفاده کنند چرا که می دانید، استاندارد بودن وسایل(خصوصاً وسایل برقی و گازی که می تواند خطر آفرین باشد) چقدر در پیشگیری از حادثه موثر است. اگر استاندارد بودن وسایل و اسباب زندگی تا این اندازه اهمیت دارد، پس استاندارد بودن خود زندگی اهمیت بیشتری دارد. باید زندگی و رفتارهای خود را استاندارد کنیم تا زندگی مان دچار بحران نشود.

خانواده و زندگی استاندارد

هر تولید کننده ای که محصولی را تولید می کند، برای کسب اعتبار و البته فروش بیشتر، تلاش می کند محصولش استاندارد باشد و معیارها و ویژگی های لازم را برای این جهت تدارک می بیند.
در کشور ما هم موسسه ای است که به محصولات با کیفیت و دارای شرایط لازم و ضروری نشان استاندارد می دهد و ما که مصرف کننده هستیم برای خرید محصول، نگاه می کنیم که آیا نشان استاندارد دارد یا خیر؟
اما یک زندگی استاندارد، چگونه است؟ با چه ویژگی هایی استاندارد است و می توان در آن احساس امنیت و آرامش کرد؟ چه رفتارهایی در خانه، زندگی و روابط را از استاندارد بودن دور می کند. چه کسی می تواند تعیین کند زندگی ما استاندارد است یا خیر؟ و نشان استاندارد زندگی خود را از چه کسی، سازمانی، موسسه ای باید دریافت کنیم؟
شاید به نظر بیاید این ها را باید جامعه شناسان، روان شناسان، مشاورین خانواده، دانشمندان و علمای علم اخلاق و یا افراد موفق جامعه بگویند. اگرچه اینها می توانند تحت شرایطی، محل رجوع من و شما باشند، اما آنچه مسلم است ممکن است این افراد اشتباه کنند. یعنی براساس دانش، اطلاعات و تجربیات شخصی خودشان، نکته ای را مطرح کنند که باید در زندگی لحاظ شود و یا از آن پرهیز و اجتناب شود اما مطلب درستی نباشد. اما اگر خداوند مهربان که خالق این هستی و همه ما انسانهاست و اساس زوجیت و میل به تشکیل خانواده را در عالم و وجود ما قرار داده، ویژگی های یک زندگی استاندارد را بگوید معلوم است که هیچ عیب و نقصی ندارد، حکمت محض است که قطعاً منجر به صلاح و آرامش و امنیت زندگی می شود.
پیامبر عزیزمان، حضرت محمد صلی الله علیه و اله که فرستاده معصوم خدا هستند در یک فرمایشی پنج ویژگی یک زندگی استاندارد را مطرح می کنند که باید آن را سر لوحه زندگی خود قرار دهیم. اینقدر این پنج ویژگی اهمیت دارد که واقعاً جا دارد آن را تابلو کنیم و به دیوار اتاق مان نصب کنیم و هر روز و هر شب خودمان، زندگی مان و روابط خانوادگی مان را با آن کنترل کنیم و تطبیق دهیم ببینیم آیا زندگی من استاندار است؟ آیا روش زندگی من از استاندارد خارج نشده است؟

پنج ویژگی یک زندگی استاندارد

حضرت می فرماید: اذا اراداللهِ بِاَهل بَیت خیراً.
هرگاه خداوند خیر خانواده ای را بخواهد، پنج ویژگی به آن خانواده می دهد.
اما قبل از آن که به این پنج ویژگی اشاره کنیم به این سوال پاسخ دهیم که مگر نه اینکه خداوند خیر همه بندگان خود و انسان ها را می خواهد پس چرا گفته می شود هرگاه خداوند خیر خانواده ای را بخواهد؟ یعنی ممکن است خداوند، خیر خانواده ای را نخواهد؟
جواب این است که خداوند خیر همه را می خواهد، اما اگر خانواده ای این پنج ویژگی که به آن اشاره می کنیم تحصیل و رعایت کند، خداوند نظر لطف ویژه و عنایت خاص به این خانواده خواهد داشت.
درست مثل معلمی که به همه درس می دهد و همه دانش آموزان را مورد لطف قرار می دهد اما اگر چند دانش آموز، قابلیت نشان دهند، در انجام تکلیف و وظیفه جدی باشند، معلم به آنها محبت ویژه خواهد داشت.
نکته دیگر که باید قبل از بیان ویژگی های یک زندگی استاندارد به آن اشاره کنیم این است که بدانیم بسیار اهمیت دارد که خداوند خیر ما را بخواهد. چرا که ممکن است برخی این نظر خاص و عنایت ویژه را نخواهند.
تصور کنید پدر و مادری خیر بچه خود را بخواهند(که معمولاً چنین است). چون خیرخواه و دلسوز فرزندشان هستند او را از خطرات و آسیب ها محافظت می کنند، اگر امکاناتی بخواهد و پدر و مادر مقدورشان باشد دریغ نمی کنند، فرزند را راهنمایی می کنند، او را متوجه خطرات می کنند، در مسیر زندگی کمکش می کنند و البته برای او خالصانه دعا می کنند. و اگر خدای ناکرده خیرخواه بچه خود نباشند و او را به حال خود رها کنند، این بچه بسیار آسیب می بیند. بنابراین خیلی مهم است که پدر و مادر خیرخواه فرزند خود باشند ولی نکته قابل تامل این است که همین پدر و مادر مهربان و دلسوز، محدودیت دارند.
یعنی گاهی می خواهند به بچه امکاناتی بدهند اما مقدورشان نیست، می خواهند او را راهنمایی کنند اما خودشان ضعف اطلاعات و آگاهی دارند، می خواهند او را از خطرات حفظ کنند اما نمی توانند و دعا هم که می کنند معلوم نیست اجابت بشود یا نشود. اما اگر خداوند خیر کسی را بخواهد دیگر محدودیتی ندارد.
بنابراین اول به این توجه داشته باشید که بسیار مهم است خداوند، خیر خانواده ما را بخواهد و لطف ویژه اش شامل حال مان شود.

و اما پنج ویژگی یک زندگی استاندارد که خانواده را مشمول لطف خاص خدا می کند.

۱- فَقَّهَهمٌ فی الدین: آنها را در مورد دین شان آگاه می سازد.
اولین ویژگی یک زندگی استاندارد آگاهی دینی است. همین الآن لحظه ای فکر کنید که آگاهی دینی خانواده شما (پدر و مادر و همسر و فرزند) در چه پایه و اندازه ای است؟
چقدر از مهمترین ویژگی یک زندگی استاندارد بهره مند هستید؟

۲- وَ وَقَّرَ صغیرُهم کبیرَهُم: کوچکترهای آن خانواده به بزرگترهای شان احترام می گذارند.
دومین ویژگی یک زندگی استاندارد، احترام است. و باز لحظه ای تامل کنید در خانواده شما چقدر احترام رعایت می شود؟ چقدر رفتارتان نسبت به یکدیگر با ادب و احترام توام است؟

۳- ورزَقَهُمُ الرفق فی معیشتهم: و (خداوند) مدارا در زندگی را روزی آنها می کند.
آیا شما با یکدیگر با نرمی رفتار می کنید؟ آیا در زندگی با یکدیگر مدارا می کنید؟

۴- وَالقصد فی نَفَقاتِهِم: و خداوندن اعتدال و میانه روی در خرج کردن (روزی آنها می کند)
آیا شما هم در زندگی میانه روی در خرج کردن دارید؟ یا اینکه دچار بخل و خست و یا اسراف و ولخرجی هستید؟

۵- وَ بَصَّرَعُیوبَهُم فَیتُوبوا مِنها: و خداوند آنها را به عیب خودشان بینا می سازد پس توبه می کنند و درصدد اصلاح بر می آیند.
پنجمین ویژگی یک زندگی استاندارد، دیدن و اصلاح عیوب خود است. آیا شما هم در زندگی متوجه عیب های خود هستید یا اینکه مشغول عیب جویی و بیان عیب دیگران هستید؟ و بلافاصله حضرت وقتی پنج ویژگی یک زندگی ایده آل را می فرمایند، جمله ای تکان دهنده و در خور تامل می فرمایند:
وَ اِذا اَرادَ بِهِم غَیر ذلک فترکهم هملا: و اگر خداوند غیر این را اراده کند(خیر خانواده ای را نخواهد) آنها را به حال خود رها می کند.
یعنی به زبان خودمان می گوید: هر جور دوست دارید زندگی کنید، می خواهید بدنبال آگاهی دینی نباشید، می خواهید به هم احترام نگذارید و با هم نرمی و مدارا نداشته باشید، می خواهید اعتدال و میانه روی در خرج کردن نداشته باشید و به جای دیدن و اصلاح عیوب خود متوجه عیب های دیگران باشید، مانعی ندارد! دودش به چشم خودتان می رود.
در واقع اگر این پنج ویژگی را رعایت نکنیم، ضرری متوجه خدا نمی شود، بلکه چون خدا، ما را به حال خود رها می کند و نظر لطف خدا شامل حال مان نمی شود، زندگی مان را تنش و بحران و گرفتاری فرا می گیرد.
مثل اینکه رسانه های گروهی، خانواده ها را از خطرات رفتاری های پرخطر آگاه می سازند و هشدار می دهند، اما اگر مردم رعایت نکردند این خود مردم هستند، که آسیب می بینند.
تصور کنید کودکی دوچرخه سواری می کند. چون هنوز مبتدی است، پدر، پشت دوچرخه اش را می گیرد و کودک رکاب می زند. تا وقتی دست پدر، پشت دوچرخه را گرفته است. بچه از خطرات محافظت می شود اما اگر لحظه ای پدر دوچرخه را رها کند، کودک به در و دیوار می خورد و مصدوم می شود.
رعایت پنج ویژگی یک زندگی استاندارد، سبب می شود خداوند پشت دوچرخه زندگی ما را بگیرد وگرنه آن را رها می کند و روشن است که این خانواده زمین می خورد.
خلاصه کلام این که طبق فرمایش پیامبر عزیزمان ویژگی های یک زندگی ایده آل(که باید زندگی خود را به این ها نزدیک کنیم) این است:
۱- آگاهی دینی ۲- احترام ۳- نرمی و مدارا در زندگی
۴- اعتدال در خرج کردن ۵- دیدن و اصلاح عیوب خود.
تدارک اینها در زندگی و رعایت دقیق آن، نیازمند تمرین و تلاش است و یکباره ایجاد نمی شود، پس یادتان باشد صرف شنیدن این ها و تصمیم برای رعایت کردنشان، تغییر و تحولی در زندگی ما ایجاد نمی کند بلکه بایدآنها را با تمرین و ممارست فراوان در زندگی خود به شکل عادت درآوریم.
اکنون برای اینکه بتوانیم این پنج ویژگی را بهتر در زندگی استفاده کنیم، هرکدام را مختصری توضیح می دهیم.

نظرات کاربران درباره کتاب در میان شعله‌های عشق

چرا همین یه کتابو از استاد حورایی داربن!! و اینکه چطور میتونیم بهتون کتاب معرفی کنیم تا در فیدیبو قرار بدید؟
در 1 سال پیش توسط میلاد اقوامی پناه
عالی این کتاب،به من که خیلی کمک کرد ممنون فیدیبو
در 2 سال پیش توسط www...650
خوبه ولی نیاز به ویرایش بیشتری داره
در 2 ماه پیش توسط ala...066
بسیار عالی. کاش کتاب های دیگه استاد حورایی هم بود. مخصوصا قانونمندی طبیعت که فوق العاده است
در 4 ماه پیش توسط mah...man