فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ۶۹  ... مسئله دست‌های آلوده

کتاب استنفورد ۶۹ ... مسئله دست‌های آلوده

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۶۹ ... مسئله دست‌های آلوده به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استنفورد ۶۹ ... مسئله دست‌های آلوده

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی میکنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نطیر بهره برده باشند.کتابی که در دست دارید حاصل طرحی برای ترجمه و انشار گزیده ای از مدخل های این دانشنامه است با هدف گستردن دامنه تاثیر آن و فراهم کرد امکان دسترسی هر چه بیشتر خوانندگان فارسی زبان به مقالات راهگشایی در این مجموعه آمده است.با توجه به ویژگی های دانشنامه فلسفه استنفورد شاید بیراه نباشد که بگوییم برای کسی که میخواهد برای اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند.یکی از گزینه های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه آغاز کند.

ادامه...

بخشی از کتاب استنفورد ۶۹ ... مسئله دست‌های آلوده

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:[ درآمد]

آیا رهبران سیاسی باید عمیق ترین قیود اخلاق را به منظور رسیدن به خیرهای بزرگ یا اجتناب از فجایع برای جوامعشان نقض کنند؟ این پرسش آن چیزی را مطرح می کند که در میان فیلسوفان به عنوان مسئله دست های آلوده(۳) شناخته شده است. خطوط متفاوت بسیاری در بحث فلسفی درباره این موضوع وجود دارد، که بسیاری از پیچیدگی های موجود در تفکر عام تر درباره سیاست و اخلاق را منعکس می کنند. اما همه آن ها دربردارنده این ایده هستند که کنش سیاسی صحیح قطعا گاهی در تعارض با هنجارهای اخلاقی عمیق قرار می گیرد. این مدخل درصدد ایضاح این خطوط و روشن کردن آن مسائل هنجاری محوری درباره سیاست است که شعار «دست های آلوده» آن ها را تداعی می کند. این مقاله با قطعه روشنگری از یک رمان انگلیسی مشهور قرن نوزدهم آغاز می شود و منشا سنت دست های آلوده را به ماکیاولی می رساند، گرچه اقبال کنونی به آن عمدتاً مرهون نوشته های نظریه پرداز سیاسی نامدار آمریکایی، مایکل والزر(۴) است. دیدگاه های والزر در پرتو دیدگاه های نظریه پردازان متقدم همچون ماکیاولی و ماکس وبر مورد بررسی قرار می گیرد و به طور خلاصه از برخی تزلزل ها در موضع فکری او بحث می شود. این امر به طرح مسائل پنجگانه ای می انجامد که این مدخل عمدتاً به آن ها می پردازد. نخست این که آیا مسئله دست های آلوده صرفاً مغشوش است و صورت بندی آن چیزی جز تناقضی صرف نیست؟ دوم این که آیا فسخ قیود اخلاقی در درون اخلاق روی می دهد یا به نحوی از انحا فراتر از آن؟ سوم این که آیا شعار دست های آلوده ممکن است کاملاً یا اساساً به سیاست محدود شود یا این که به همان اندازه به حوزه های دیگر زندگی هم مربوط می شود و، در جایی که پای سیاست در میان است، آیا فقط کنشگران و نمایندگان اصلی آلوده دست می شوند یا این که شهروندانشان هم در این آلودگی شریک اند؟ این پرسش، پرسشی ناظر به حیطه است. چهارم این که چگونه می توان موقعیت هایی را که دست های آلوده را ایجاب می کنند به بهترین شکل توصیف کرد؟ پنجم این که مسئله دست های آلوده قرابت هایی با مسئله ای دارد که محذورهای اخلاقی پیش می آورند، اما پرسش این است: آیا باید اجازه دهیم که چنین شباهت هایی تفاوت های مهم را تحت الشعاع قرار دهند؟
در جریان پرداختن به این مسائل، چالش دست های آلوده را همچنین از چالش واقع گرایی سیاسی،(۵) که شباهت هایی به آن دارد، متمایز می کنیم و از تمسک به اخلاق نقش محور برای منسجم ساختن [مسئله] دست های آلوده بحث می کنیم؛ همچنین، از مسئله مطلوبیت بی آبرو ساختن یا مجازات کنشگران آلوده دست بحث خواهیم کرد. ربط و مناسبت «تکلیف نگری آستانه ای»(۶) را بررسی می کنیم، و اظهار می داریم که بخش زیادی از جان مایه استناد به دست های آلوده برآمده از نگرشی دوپهلو به نواهی اخلاقی مطلق است، که انکار آن ها را با دلبستگی حسرت بار به حال و هوایشان ترکیب می کند.

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به توصیه دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۶۹ ... مسئله دست‌های آلوده

بسیار باارزش و خواندنی
در 1 سال پیش توسط محمد خلیلی
کتاب خوبی بود، مساله‌ای جذاب برای علاقه‌مندان به مباحث فلسفی. دیدگاه‌های مختلف فلاسفه درمورد «مساله‌ی دست‌های آلوده» رو شرح داده.
در 5 ماه پیش توسط دانیال