فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دیباچه ای بر هنر جهان باستان

کتاب دیباچه ای بر هنر جهان باستان
ایران و بین النهرین

نسخه الکترونیک کتاب دیباچه ای بر هنر جهان باستان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب دیباچه ای بر هنر جهان باستان

این اثر با هدف آشنا ساختن علاقه‌مندان به سیر تحول هنر و دانشجویان و داوطلبان رشته‌های هنر، تاریخ و باستان‌شناسی تهیه و تنظیم گردیده است. در این اثر روند تحول آثار هنری در دو ناحیه بین‌النهرین و ایران باستان با ذکر برجسته‌ترین و شاخص‌ترین آثار هنری در هر یک از این نواحی، به اجمال با زبانی ساده و شیوا بررسی شده است. امید است که این کتاب انگیزه لازم جهت مطالعه هر چه بیش‌تر در زمینه فرهنگ و هنر به‌خصوص تاریخ چند هزار ساله کشورمان را در علاقه‌مندان ایجاد سازد.

ادامه...

بخشی از کتاب دیباچه ای بر هنر جهان باستان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

این اثر با هدف آشنا ساختن علاقه مندان به سیر تحول هنر و دانشجویان و داوطلبان رشته های هنر، تاریخ و باستان شناسی تهیه و تنظیم گردیده است. در این اثر روند تحول آثار هنری در دو ناحیه بین النهرین و ایران باستان با ذکر برجسته ترین و شاخص ترین آثار هنری در هر یک از این نواحی، به اجمال با زبانی ساده و شیوا بررسی شده است. امید است که این کتاب انگیزه لازم جهت مطالعه هر چه بیش تر در زمینه فرهنگ و هنر به خصوص تاریخ چند هزار ساله کشورمان را در علاقه مندان ایجاد سازد. شاید اهمیت و ضرورت تاریخ و تمدن ملت ها را هیچ کس زیباتر از میلان کوندرا بیان نکرده باشد، آن جا که می گوید: «نخستین گام برای از میان برداشتن یک ملت پاک کردن حافظه آن است. باید کتاب هایش را، فرهنگش را، تاریخش را از میان برد. بعد باید کسی را واداشت که کتاب تازه ای بنویسد، فرهنگ تازه ای جعل کند و بسازد، تاریخ تازه ای اختراع کند. کوتاه زمانی بعد ملت آنچه را بوده فراموش می کند، دنیای اطراف نیز همه چیز را به راحتی و با سرعت بیش تری فراموش می کند.»

۱. پیش از تاریخ

ادوار مختلف پیش از تاریخ را می توان با روش های مختلفی بررسی کرد. یکی از این روش ها را کریستین تامسن،(۱) باستان شناس دانمارکی، پیشنهاد داده است؛ روشی که بر اساس آن ادوار مختلف فرهنگی با توجه به جنس ابزار و ادوات ساخته دست بشر تفکیک و به سه دوره سنگ، مفرغ (برنز) و آهن تقسیم بندی می شوند. به نظر می رسد از آن جا که این آلات و ادوات بخش مهمی از آثار هنری بشر در پیش از تاریخ محسوب می شوند، این روش برای بررسی هنر این دوره روش مناسبی باشد. گفتنی است که با وجود این که این ادوار مختلف تقریبا در تمام جوامع ابتدایی بشری شناخته شده اند اما آغاز و پایان همزمانی ندارند و در نقاط مختلف دارای مشخصات دقیقا یکسان و همانندی نیستند. مثلاً در حالی که دوره پارینه سنگی در میان اقوامی چون اقوام ساکن در بین النهرین حدود کم تر از هشت هزار سال ق.م به پایان می رسد، این دوره در میان اقوام بدوی ای چون اسکیموها تا چندی پیش یعنی تا قرن نوزدهم میلادی هنوز هم ادامه داشته است.
دوره اول همان طور که اشاره شد دوره سنگ یا عصر حجر نامیده می شود. این نامگذاری به این علت بوده است که اغلب ابزارهای ساده و ابتدایی بشر در این دوره از سنگ، استخوان یا چوب ساخته می شدند. انسان در این دوره از راه جمع آوری میوه و ریشه های خوردنی گیاهان، غلات و دانه های گیاهان خودرو، شکار و صید حیوانات خوراک خود را تامین می کرد و برای یافتن سرپناهی طبیعی و اقامتگاهی موقتی مثل غارها، دائم از محلی به محلی دیگر در حرکت بود. برای بررسی دقیق تر این دوره باستان شناسان عصر حجر را به سه دوره دیگر به نام های پارینه سنگی، میان سنگی و نوسنگی تقسیم کرده اند که ما نخست به بررسی دوره اول یعنی پارینه سنگی می پردازیم.

دوره پارینه سنگی (دیرینه سنگی)

دوره پارینه سنگی(۲) از چهل هزار تا ده هزار سال پیش از میلاد را شامل می شود. در واقع نخستین آثار هنری ساخته دست بشر که مربوط به این دوره اند قدمتی چنین کهن دارند. این ساخته ها بیش تر سلاح و ابزار بوده اند یعنی چیزهایی برخاسته از نیاز بشر در عصر حجر. در واقع آنچه در این دوره هنر محسوب می شود روشی بوده برخاسته از ذهن ابتدایی انسان این دوره برای ماندن و زندگی کردن و شاید به اندازه تهیه غذا و مسکن برای او ارزش حیاتی داشته است. پس نیازهای انسان عصر حجر سرمنشا خلق آثار هنری در این دوره بوده است.
از آن دوره علاوه بر مصنوعات ابتدایی (مثل چنگال، نیزه، تبر، چوبدستی و چماق که با سنگ های ناصاف و تراش نخورده ساخته می شدند) نقاشی ها و کنده کاری هایی بر دیواره و سقف غارها که عمدتا مکان زندگی انسان آن دوره بوده نیز باقی مانده است.
این نقاشی ها معمولاً با رنگدانه های کانی مثل گل اخرای زرد یا قرمز روی سقف و دیواره غارها ترسیم می شدند؛ به این نحو که با ساییدن اخراها آن ها را به صورت خاکی نرم در می آوردند یا آن ها را با ماده ای دیگر مثل چربی حیوانات مخلوط می کردند. بعضی نقش ها بعد از طراحی رنگ آمیزی نیز می شدند و این کار گاهی چنان ماهرانه انجام می شد که برجستگی بدن حیوانات با نوع رنگ آمیزی آن ها مشخص می شد.تصویر ۱ــ۱: نقش یک اسب، غار لاسکو، فرانسهتصویر ۱ــ۲: نقش حیوانات، غار لاسکو، فرانسه

موضوع نقاشی ها اغلب نقش حیواناتی چون گاو وحشی، گوزن، اسب، گراز، گرگ و یا صحنه شکار آن ها با کمان و پیکان بوده است، آثاری نیز کشف شده اند که گروهی از مردان و زنان را در حال رقص های دسته جمعی نشان می دهند (تصویر ۱ــ۱ تا ۱ــ۴).
در این نقاشی ها اثری از گل و گیاه دیده نمی شود و تصویر حیوانات و شکار آن ها موضوع اغلب نقاشی ها را تشکیل می دهد. این موضوع ناشی از این امر بوده است که بشر آن دوره هنوز با کشاورزی آشنا نشده بوده و گیاه در روند زندگی او تاثیر زیادینداشته که در نقاشی هایش ظاهر شود اما در دوره های بعدی با آشنایی بشر با کشاورزی نقوش نباتی نیز به تدریج هم در نقاشی ها، هم در نقش برجسته ها و هم در تزیینات معماری آن ها آشکار می شود.تصویر ۱ــ۳: سه گاو و یک اسب، غار لاسکو، فرانسهتصویر ۱ــ۴: نقش یک گاو، غار لاسکو، فرانسه

نه تنها نقوش نباتی که نقش انسان نیز در این تصاویر به چشم نمی خورد، در موارد نادری هم که یافت شده (دو مورد)، بسیار ساده تر از سایر تصاویر و با خطوطی بسیار ناشیانه نقش شده اند. در واقع ذهن ابتدایی بشر عصر حجر نمی توانست بین یک تصویر یا یک مجسمه با واقعیت تفاوت زیادی قائل شود. احتمالاً از دید او تصویر یک حیوان با خود حیوان زنده یکی بود و او فکر می کرد با نقاشی کردن یک حیوان و در اختیار داشتن تصویر آن خود حیوان نیز برای همیشه در اختیار اوست یا حداقل می توان آن را خیلی راحت تر از قبل شکار کرد. حتی برای تضمین موفقیت در شکار، مراسمی نیز در مقابل تصاویر نقاشی شده اجرا می کرد. بعضی باستان شناسان حتی اعتقاد دارند نیزه یا تیر فرورفته در بدن حیوانات بعد از ترسیم خود حیوان نقش شده اند، مثل تیرهای فرورفته در بدن گاوی وحشی در غار نیو (تصویر ۱ ــ ۵).تصویر ۱ ــ۵: گاو وحشی، غار لاسکو، فرانسه

 پس به بیانی او با نقاشی شکار می کرده و کاملاً طبیعی است که نیازی به نقاشی تصویری ازخودش نداشته است. از طرفی هنرمند عصر حجر قصد داشته با تکرار تصویر جانوران تعداد آن ها را که در واقع غذای اصلی او بودند افزایش دهد، همان طور که قبلاً اشاره شد بشر آن دوره عمدتا از راه شکار حیوانات نیازهای زندگی خود را تامین می کرد.
همان طور که اشاره شد این آثار هنری از سر سرگرمی و تفنن خلق نشده اند، هدف از ترسیم آن ها تزیین مکان زندگی بشر نیز نبوده است، چرا که در این صورت قاعدتا باید این تصاویر در ورودی روشن غارها یا در بخش های مسکونی آن ها ترسیم می شدند، در حالی که عمدتا در انتها و اعماق غارها یافت شده اند؛ جایی دور از دسترس و دید همگان. مثلاً در غار نیو این تصاویر در عمق حدود هشتصد متری غار ترسیم شده اند. با توجه به این دشواری و سختی دسترسی به این نقاشی ها به نظر می رسد ترسیم کننده هنرمند آن ها نوعی نیرو و قدرت جادویی نیز برای آن ها قائل بوده است. نقاشی جادویی بوده برای تسلط بر طبیعت پیرامون بشر و این احتمال که او می ترسیده با تصویر کردن نقش انسان خودش نیز جادو شود حدسی درست و منطقی به نظر می رسد. البته بعدها با آشنا شدن بشر با دامپروری و رام کردن حیوانات به تدریج نقوش انسانی نیز در کنار سایر نقوش ترسیم می شوند.
تصاویر مکشوفه از دل غارها هر چند همه بسیار ساده و انتزاعی اند، بازتابی از نگاه تیزبین و حافظه قوی بشر آن دوره اند. با گذشت زمان که دقت و مهارت بشر در بازنمایی تصاویری که می دیده است افزایش پیدا می کند واقع نمایی این تصاویر نیز بیش تر می شود. این تصاویر گاهی روی هم نقش شده اند، گاهی نیز بی تناسب و ترتیب و با اندازه های بسیار متفاوت در کنار هم قرار گرفته اند. در بعضی از غارها نیز از خطوط نقش ها مشخص است که چندین نسل از هنرمندان یک تصویر را بارها و بارها نقاشی کرده اند. در ترسیم این نقاشی ها برای بشر دوره پارینه سنگی وسایلی ساده و ابتدایی کفایت می کرده است. احتمالاً یک تکه استخوان پهن تخته رنگ او بوده است و موی جانوران و یک تکه چوب یا نی قلم موی او.
قدیمی ترین آثار نقاشی کشف شده مربوط به بیست هزار سال پیش از میلاد است. اولین بار در قرن نوزدهم میلادی وقتی که دختربچه ای به طور اتفاقی متوجه نقاشی های روی سقف غار آلتامیرا از غارهای شمال اسپانیا شد، ارزش باستانی این غار مشخص گشت. این غار حدود سیصد متر عمق دارد و در نقاشی های آن بیش از بیست گونه حیوان مربوط به عصر حجر با رنگ های سیاه و قرمز دیده می شود. با توجه به این که در این دوره بشر هنوز موفق به کشف آتش نشده بوده است احتمال می رود که روشنایی لازم در اعماق این غار برای نقاشی و کنده کاری با چراغ های سنگی کوچکی که با چربی یا مغز استخوان حیوانات پر می شده تامین می شده است. تصویر حیوانات که حتی بعضی قبل از رنگ آمیزی با سنگ چخماق نوک تیزی کنده کاری نیز شده اند زخمی و تیرخورده در حال دویدن و زوزه کشیدن نقش شده اند. از پستی و بلندی های طبیعی خود غار نیز برای نشان دادن برجستگی بدن حیوانات استفاده شده است. گاهی نیز تشابه میان قسمتی از غار با یک جانور منبع الهامی بوده برای تصویر کردن نقش آن جانور.

نظرات کاربران درباره کتاب دیباچه ای بر هنر جهان باستان

مقدمه ی خیلی خوبی هست و توضیحات روانی داره
در 2 سال پیش توسط b.s...323