فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شخصیت‌ها... ژوزف استالین

کتاب شخصیت‌ها... ژوزف استالین
دیکتاتور اتحاد شوروی

نسخه الکترونیک کتاب شخصیت‌ها... ژوزف استالین به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب شخصیت‌ها... ژوزف استالین

دیکتاتور اتحاد شوروی ژوزف استالین یکی از رهبران قدرتمند و دیکتاتورهایی است که نامش در تاریخ ماندگار شده است. او در شروع جنگ جهانی دوم از نیروهای شوروی انتظار داشت که برای دفاع از سرزمین مادری خود تا آخرین نفس با نیروهای آلمانی بجنگند و چنان در این راه تعصب به خرج داد که هنگام اسارت پسرش توسط نیروهای آلمانی گفته بود: «احمق! نکرد خودش را با تیر بزند.» استالین در سال ۱۸۷۸ در گرجستان به دنیا آمد و مادرش علاقه زیادی داشت که او کشیش شود. یکاترینا - مادر استالین - هنوز امیدوار بود که پسرش کشیش شود اما استالین هیچگاه به مذهب علاقه نشان نداد و مادرش را به خاطر این که موجب دوری‌اش از خانه شده بود نبخشید. کتاب «ژوزف استالین» همراه با عکس‌های دیدنی، زندگی این مرد را از کودکی تا به هنگام وقوع انقلاب شوروی و سپس آغاز جنگ سرد و به قدرت رسیدن مطلق این رهبر بلامنازع شرح می‌دهد. ژوزف استالین در سال ۱۹۵۳ دچار خونریزی مغزی می‌شود. مرگ او یکی از مرموزترین مرگ‌های تاریخ جهان به شمار می‌رود چرا که اسنادی بعد از درگذشت او منتشر شد که حاوی دسیسه‌های مخالفانش برای برکناری او بود.

ادامه...

بخشی از کتاب شخصیت‌ها... ژوزف استالین

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل ۱: دیکتاتور سنگدلژوزف استالین در سال ۱۹۲۸ در اتحاد شوروی به قدرت رسید و دیکتاتوری بی رحم از آب درآمد.

ژوزف استالین در اوایل جنگ جهانی دوم از نیروهای شوروی انتظار داشت که برای دفاع از سرزمین مادری خود تا آخرین نفس با آلمان ها بجنگند. او هم مثل آدولف هیتلر، دیکتاتور آلمان، نه اجازه عقب نشینی به نیروهایش می داد و نه اجازه تسلیم شدن. در حقیقت از هیچ یک از سربازان شوروی انتظار نمی رفت که اسیر شوند. برخی بر این باور بودند که او غیرمستقیم به نیروهایش دستور داده است که پیش از اسیر شدن به دست آلمان ها خودشان را بکشند.
یاکف، پسر استالین، این را می دانست. او که ستوان توپخانه در هنگ چهاردهم لشکر چهاردهم زرهی بود، وقتی نیروهای آلمانی نزدیک اسمولنسک افرادش را تار و مار کردند، از عقب نشینی خودداری کرد. یاکف گفت: «من پسر استالینم و اجازه نمی دهم توپخانه من عقب نشینی کند.»۱
اما او داشت دست به کاری می زد که نتیجه آن از پیش معلوم بود. یاکف اسیر شد. استالین هنگامی از این موضوع خبردار شد که بسته ای حاوی عکس پسرش از آلمان ها دریافت کرد. استالین که عصبانی شده بود پیش پسر کوچک ترش واسیلی زبان به شکایت باز کرد: «احمق! نکرد خودش را با تیر بزند.»۲.در سال ۱۹۴۱ یاکف جوگاشویلی پسر استالین به دست نیروهای آلمانی اسیر و بازجویی شد.

مقامات آلمانی معامله ای پیشنهاد کردند. آن ها فکر می کردند رهبر شوروی از برگشت پسرش استقبال خواهد کرد. پیغامی به استالین فرستادند و گفتند که حاضرند یاکف را در قبال آزادی افسری آلمانی آزاد کنند. استالین قبول نکرد. گفت: «نمی توانم این کار را بکنم. جنگ جنگ است.»۳
این تصمیم به قیمت زندگی یاکف تمام شد. برخی مورخان اعتقاد دارند آلمان ها یاکف را کشته اند، اما برخی دیگر می گویند او خودکشی کرده است. بنا بر گزارش های رسمی یاکف در آوریل ۱۹۴۳ پس از دویدن به طرف حصار برق داری، که اردوگاه اسیران را احاطه کرده بود، جان سپرد. ظاهراً استالین هیچ گاه از اسارت و کشته شدن پسرش احساس ندامت نکرد. نقل کرده اند که پس از اسارت یاکف گفته بود: «من پسری به اسم یاکف ندارم.»۴
در زمان جنگ در نظر بسیاری از رهبران جهان توجیه اعطای امتیازهای خاص به فرزندانشان مشکل بود. چطور می توانستند زندگی فرزند خود را نجات دهند در حالی که دیگران در همان زمان در راه همین آرمان ها کشته می شدند. اما استالین با دیگر رهبران زمان خود فرق داشت. نه تنها از دادن امتیازهای خاص به اعضای خانواده خود امتناع می کرد، بلکه اصلاً برای جان انسان ارزشی قائل نبود.
***
گرجستان کشوری است که در جنوب غربی اتحاد شوروی سابق قرار دارد. در دوران کمونیسم این کشور یکی از جمهوری های سوسیالیستی شوروی بود. اگرچه گرجستان نزدیک روسیه است، زبان گرجی با زبان روسی تفاوت دارد. نام مستعار استالین به زبان گرجی «سوسو» بود که همان یوسف است. نام مادر و همچنین اولین زن استالین یکاترینا بود، اما در زبان گرجی به یکاترینا کِتِوان می گویند.
***
استالین از مردم کشورش مثل منابع طبیعی تجدیدپذیر استفاده می کرد. اگر کسی جان می باخت، همیشه کس دیگری بود که جایش را بگیرد. نگرش ستمگرانه او نسبت به انسان ها به خانواده خودش نیز تسری پیدا می کرد.
استالین هیچ گاه در قبال کشاورزانی که می کشت احساس ندامت نمی کرد. هنگامی که داشت اتحاد شوروی را به ابرقدرت تبدیل می کرد، میلیون ها کشاورز از پا درآمدند یا روانه زندان و تبعید شدند. استالین با برنامه های پنج ساله اتحاد شوروی را از کشوری جنگزده و متکی بر اقتصاد کشاورزی به کشوری صنعتی تبدیل کرد که هماورد ایالات متحده و قدرت های اروپایی بود. کشاورزان از مزارع کوچکشان بیرون رانده شدند و لوازم و دام های آن ها مصادره شد. این کارها بخشی از برنامه اشتراکی کردن مزارع کشور و کارآمد ساختن هرچه بیش ترِ فرایند تولید بود.

نظرات کاربران درباره کتاب شخصیت‌ها... ژوزف استالین

مردم شوروی به سرشت واقعی او پی بردند: دیکتاتور و قاتلی مخوف "صفحه آخر کتاب"
در 2 سال پیش توسط P D
یه رمان تاریخی درباره استالین که آدم رو با خودش همراه میکنه
در 1 سال پیش توسط mr....425
خیلی خوب بود کتاب کوتاه و آموزنده بدون اینکه خسته کننده باشه کلی اطلاعات میداد
در 1 سال پیش توسط نگار بهره مند
ممنونم بابت اطلاعات خوب و جالب
در 2 سال پیش توسط مرتضی ت
استالین کی هست که من بخوام زندگی نامه اش رو بخونم
در 2 سال پیش توسط hes...381