فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب باستان شناسی

کتاب باستان شناسی
کشف رازهای گذشته همراه با ۲۵ فعالیت و سرگرمی

نسخه الکترونیک کتاب باستان شناسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۳۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب باستان شناسی

انسان عاشق کشف کردن است! خوانندگان در ۲۵ سرگرمی علمی این کتاب با نقشه‌برداری سطحی از سایتهای باستانی، الک‌کردن خاک محل حفاری، شمارش حلقه‌های درختان برای تعیین عمر آنها، و... می‌آموزند چه روش‌هایی برای کشف غارهای نئاندرتال‌ها، آرامگاه توتعنخآمون، شهر دفن‌شدة پُمپِی، و تنوچتیتلان ــ پایتخت امپراتوری آزتک ــ به کار گرفته شده‌اند. خوانندگان از ساختن ابزاری شبیه ابزار عصر سنگ، بازی ردیف‌کردنِ عکس ماشین‌های قدیمی، و استفاده از شمارة ثبت اشیاء امروزی برای پی بردن به تاریخ ساختشان، هم لذت می‌برند هم از این راه به کلی از تاریخ بشر و علم دست می‌یابند. «من اکیداً خواندن باستان‌شناسی: کشف رازهای‌ گذشته را به کسانی که می‌خواهند در آینده باستان‌شناس شوند یا کسانی که در این باره کنجکاوند، سفارش ‌می‌کنم.» کاترین ناتِیل، متصدی موزة گارویز پوینت «کتابی همه‌فهم در بارة کشف گذشته انسان به دست خودش.» جان وِتِر، رئیس دپارتمان مردمشناسی دانشگاه آدلفی

ادامه...

بخشی از کتاب باستان شناسی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:یادداشت نویسنده خطاب به خوانندگان ایرانی

از صمیم قلب آرزو می کنم این کتاب به مطالعاتتان در زمینه دانش جذاب باستان شناسی کمک کند و بتواند هم عجایب تمدن های باستانی را به شما معرفی کند، هم بازمانده های فرهنگ های قرن های اخیر را؛ هرچند لازم است به این نکته مهم اشاره کنم که هنگام نوشتن این کتاب نتوانستم به طور خاص به فرهنگ ایران بپردازم، چون از یک طرف مطالب زیادی بود که باید آن ها را در کتاب می گنجاندم و از طرف دیگر تعداد صفحه ها نباید از حد معینی بیش تر می شد. حالا دلم می خواهد از این فرصت استفاده کنم و بگویم کشورتان گذشته ای بسیار غنی و شکوهمند دارد و میراثی که از هزاران سال پیش به جای مانده است از زیبایی و نوآوری حکایت می کند. چشم انداز ایران در طول تاریخ آراسته به بسیاری شهرهای مهم بزرگ و کوچک است. در سال های اخیر حفاری های باستان شناسی در این سایت ها(۱) به ما کمک کرده اند اطلاعات زیادی در باره زندگی و فرهنگ ایران باستان به دست آوریم. مثلاً ویرانه های تخت جمشید در استان فارس ــ که نخستین بار در دهه ۱۹۳۰ میلادی به طور علمی حفاری شد ــ از مشهورترین و شگفت آورترین یادگارهای دوران باستان در سراسر جهان است و نقش برجسته های آن، فرهنگ غنی سازندگانش را به ما نشان می دهند.
امیدوارم پس از خواندن این کتاب شوق مطالعه بیش تر را در باره باستان شناسی، به خصوص در باره گذشته کشورتان، در خود احساس کنید.
با بهترین آرزوها و درودها

ریچارد پنچیک
آمریکا، ۳۰ آوریل ۲۰۰۹

مقدمه مترجم

بچه های دقیق و کنجکاو،
وقتی من ــ که فاصله سنی ام با شما زیاد است، ولی فاصله قلبی ام نه ــ این کتاب را خواندم، پیش خودم فکر کردم دنیا چه چیزهایی را از سر گذرانده که من نمی دانستم! نامه ای به آقای نویسنده نوشتم و از او تشکر کردم، اما راستش را بخواهید از این که در کتابش به کشور ما نپرداخته بود گله کردم. او هم خیلی مودبانه جواب داد: «… درست است. ایران کشور بسیار مهمی است، اما من این کتاب را در هماهنگی با برنامه درسی بچه های آمریکایی نوشته ام و اگر فرصتی دست بدهد دوباره روی آن کار می کنم و…» کتاب را که ترجمه کردم دوباره از او پرسیدم می تواند یادداشتی برای بچه های ایرانی بنویسد؟ گفت: «البته!» و متن صفحه بعد را در یک «ای ـ میل» برایم فرستاد. شما هم می توانید نظر خودتان را به زبان انگلیسی برایش بنویسید و بفرستید. فکر می کنم خیلی خوشحال بشود! می دانید، اگر کسی به نویسنده ا ی بگوید: «کتابت را خواندم»، یعنی: «به تو احترام گذاشتم» و اگر بگوید: «خوشم آمد» یعنی: «راستی راستی از آشنایی با تو خوشوقتم!» که این خودش سرآغاز یک دوستی جدید است!
شاد باشید!

ساقی نخعی زاده
اردیبهشت ۱۳۸۸

ای ـ میل آقای نویسنده:
Panchyk@yahoo.com

در باره نویسنده

ریچارد پنچیک، متولد کوئینز نیویورک، مولف شانزده کتاب است. او پس از پایان دوره دبیرستان به دانشگاه آدلفی رفت و درجه کارشناسی انسان شناسی را از آن دانشگاه دریافت کرد؛ سپس کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه امهرست ماساچوست به پایان رساند. ریچارد از هفت سالگی تصمیم گرفته بود نویسنده شود. او نخستین «کتاب» خود را که جزوه ای دست نویس در چهار صفحه بود در کلاس سوم به یکی از همکلاسی هایش به قیمت پنج سِنت فروخت! پنچیک در دوران تحصیلات عالی خود در نشریه های دانشگاهی مسئولیت های مختلفی داشت که یکی از آن ها سردبیری بود. نوشتن بیش از صد مقاله و چاپ یک کتاب مصور از دیگر فعالیت های او بود. ریچارد پنچیک جوان در نوزده سالگی کتابچه ای از اشعارش چاپ کرد و سرانجام دو سال بعد نخستین کتابش منتشر شد. از مجموع شانزده کتابی که او نوشته است، هشت کتاب به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد. این مجموعه را انتشارات معتبر «شیکاگو ریویو پرِس» منتشر کرده است.
کتاب های او مملو از تصویر و سرگرمی اند و به زبان های مختلف ازجمله کره ای، چینی، و ژاپنی ترجمه شده اند. ریچارد پنچیک برای نوشتن کتاب هایش با چهره های سرشناسی گفتگو کرده است و مقامات مشهوری هم برای کتاب های او پیشگفتار و مقدمه نوشته اند. او همچنین بیش از سی مقاله دانشنامه ای در کتاب های مختلف دارد؛ ازجمله در آمریکا در جنگ و دانشنامه تفریحات و سرگرمی ها.

منبع: سایت رسمی نویسنده www.panchyk.com

گاهشمار

انقراض آخرین نسل دایناسورها: ۶۵ میلیون سال پیش از میلاد
نخستین راماپیتکوس: ۱۴ میلیون سال پیش از میلاد
نخستین استرالوپیتکوس: ۵ /۴ میلیون سال پیش از میلاد
نخستین هومو هابیلیس: ۵/ ۲ میلیون سال پیش از میلاد
نخستین هومو ارکتوس: ۹ /۱ میلیون سال پیش از میلادنخستین هومو ساپینس نئاندرتالنسیس: ۰۰۰ /۲۰۰ سال پیش از میلاد
نخستین هومو ساپینس ساپینس: ۰۰۰/ ۴۵ سال پیش از میلاد
ورود نخستین انسان ها به دنیای نو: ۰۰۰/ ۲۰ - ۰۰۰ /۱۵ سال پیش از میلاد
پایان دوره یخبندان، آغاز دوره میان سنگی، نخستین تلاش های کشاورزی: ۰۰۰/ ۱۰ سال پیش از میلاد
نخستین روستاهای نوسنگی: ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد
اوج تمدن سومری: ۲۶۰۰ سال پیش از میلاد
ساخت هرم بزرگ خئوپس: ۲۵۵۰ سال پیش از میلاد
آغاز سلسله شانگ در چین: ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد
اوج تمدن یونان باستان: ۴۵۰ سال پیش از میلادحمله اسکندر کبیر به مصر: ۳۳۲ سال پیش از میلاد
حمله اسکندر کبیر به بابل: ۳۳۰ سال پیش از میلاد
اوج تمدن روم باستان: ۱۰۰ سال پیش از میلاد
ترور یولیوس قیصر: ۴۴ سال پیش از میلاد
فوران کوه آتشفشان وزوو و دفن شهرهای پمپی و هرکولانئوم: سال ۷۹ میلادیساخت دیوار بزرگ چین: سال ۲۲۰ میلادی
آغاز تمدن کلاسیک مایا: سال ۳۰۰ میلادی
پایان امپراتوری روم: سال ۴۵۰ میلادی
ورود وایکینگ : سال ۱۰۰۰ میلادی
آغاز شکست آزتک ها از کورتس: سال ۱۵۱۹ میلادی
آغاز شکست اینکاها از پیثارو: سال ۱۵۳۲ میلادی
شکست کامل مایاها از اسپانیایی ها: سال ۱۵۴۶ میلادی
تشکیل یک مهاجرنشین در جیمزتاون ایالت ویرجینیا: سال ۱۶۰۷ میلادی
ورود مهاجران مذهبی به پلیموث ماساچوست: سال ۱۶۲۰ میلادی
آغاز حفاری ها در پمپی: سال ۱۷۴۸ میلادی
جنگ استقلال آمریکا: سال ۱۷۷۵ - ۱۷۸۱ میلادی
حفاری یک تپه به دست جفرسن: سال ۱۷۸۰ میلادی
حمله ناپلئون به مصر: سال ۱۷۹۸ میلادی
آغاز جستجوی کتروود و استیونز در سرزمین مایاها: سال ۱۸۳۹ میلادیحفاری نمرود بابل به دست لیارد: سال ۱۸۴۵ میلادی
کشف باقی مانده های نئاندرتال: سال ۱۸۵۶ میلادی
جنگ داخلی آمریکا: سال ۱۸۶۱ - ۱۸۶۵ میلادی
آغاز تحقیقات شلایمان در باره شهر تروآ: سال ۱۸۷۰ میلادی
کشف ویرانه های زیمبابوه بزرگ: سال ۱۸۷۱ میلادی
ورود پتری به مصر: سال ۱۸۸۰ میلادی
کشف باقی مانده های هومو ارکتوس: سال ۱۸۹۱ میلادی
کشف شهر اینکایی ماچوپیچو: سال ۱۹۱۱ میلادیکشف آرامگاه توت عنخ آمون به دست کارتر: سال ۱۹۲۲ میلادی
آغاز حفاری های وولی در بابل: سال ۱۹۲۲ میلادی
کشف باقی مانده های استرالوپیتکوس: سال ۱۹۲۴ میلادی.
کشف یک کشتی شکسته رومی به دست کوستو: سال ۱۹۵۲ میلادی
کشف ارتش هفت هزار نفره تراکوتا در چین: سال ۱۹۷۴ میلادی
کشف باقی مانده های «لوسی» استرالوپیتکوس: سال ۱۹۷۶ میلادی
کشف گورستان جدید مصری شامل بیش از ده هزار مومیایی: سال ۱۹۹۷ میلادی

این کتاب ترجمه ای است از:
Archaeology for kids: Uncovering the Mysteries of Our Past
25activities
Richard Panchyk
Chicago Review Press, 2001

پیشگفتار: باستان شناسی چیست؟

به اتاق خود نگاهی بیندازید. چه می بینید؟ احتمالاً چند کتاب، مجله، اسباب بازی، و لباس. این چیزها که شما مالک آن هایید، دارایی مادی شما محسوب می شوند. حالا فهرستی از همه چیزهایی که با یک نگاه کلی در اتاقتان می بینید تهیه کنید. فکر می کنید چه مقدارشان را تا بیست سال دیگر هم نگه خواهید داشت؟ بر سر بقیه چه می آید؟
بیش تر دارایی های مادی عاقبت سر از سطل زباله درمی آورند و به محل دفن زباله ها که کیلومترها از محل زندگیتان فاصله دارد برده می شوند تا در آن جا به کُندی تجزیه و نابود شوند. چرا؟ چون همان طور که می دانید اسباب بازی ها بالاخره می شکنند یا خراب می شوند، لباس ها کوچک می شوند، و بعضی چیزها که یک روز خیلی دوستشان داشتید، با گذشت زمان از نظرتان می افتند. فرهنگ ما فرهنگ یک بار مصرفی است، یعنی بیش تر چیزهایمان را عاقبت دور می اندازیم. اما این موضوع اصلاً چیز جدیدی نیست. یک میلیون سال قبل هم همین طور بوده است. حتی نخستین موجودات شبه انسانِ روی زمین هم دارایی مختصری داشتند، مثلاً ابزارهایی که از سنگ درست می کردند. فکر می کنید وقتی ابزاری می شکست یا یک نیزه بعد از پرتاب شدن گم می شد، چه اتفاقی می افتاد؟
از وقتی دارایی های مادی وجود داشته، مردم هم عاقبت یا آن ها را از دست می داده اند، یا کنار می گذاشته اند، یا دور می انداخته اند. پس به طور خلاصه می توان گفت باستان شناسی علمِ یافتن و مطالعه کردن دارایی های مادی است که در دوران گذشته یا گم شده یا کنار گذاشته شده بودند.اما چرا علم محسوب می شود؟ یقیناً این علم آن طور که در تلویزیون یا فیلم های سینمایی می بینید نیست؛ یعنی زنان و مردان شجاعی با شلاق، چاقو، و سلاح خود در جنگل و بیابان به راه بیفتند، مشکلات را از سر راه بردارند، و یک تنه به ویرانه های باشکوه و گنج ها دست پیدا کنند. در حقیقت در جنگل ها و بیابان ها مکان های مهم از نظر باستان شناسی فراوان است و باستان شناسان هم گاهی به اکتشاف هایی که روی پرده سینما می بینید دست می زنند، اما در بیش تر این عملیات «بزرگ» خبری از توده های طلا و تله های انفجاری مرگبار نیست. باستان شناسان در بیش تر حفاری ها با هزاران «شیء ساخته بشر»(۲) مواجه می شوند که اندازه های مختلف دارند: از ناخن انگشت کوچک شما گرفته تا دو برابر هیکلتان. اگرچه ممکن است باورتان نشود، هرچیز به ظاهر بی اهمیتی هم می تواند داستان های شگفت انگیز از مردمی که آن را ساخته اند و به کار برده اند بیان کند!باستان شناسی بهترین ابزاری است که به کمک آن می توانیم معماهای زندگی دوران باستان را حل کنیم. در این کتاب شما با روش کار باستان شناسان آشنا می شوید و پی می برید آن ها تاکنون چه چیزهایی از گذشتگان کشف کرده اند؛ یعنی از زمان نخستین موجودات شبه انسان در چند میلیون سال قبل تا همین صد سال پیش. علاوه بر این ها شما می توانید به کمک بازی و سرگرمی هایی که در این کتاب هست مفهوم باستان شناسی و فرهنگ های شگفت آور گذشتگان را بهتر درک کنید.

نظرات کاربران درباره کتاب باستان شناسی