فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چگونه خود را بشناسیم

کتاب چگونه خود را بشناسیم
آزمون‌هایی سرگرم کننده و جالب برای دختران نوجوان

نسخه الکترونیک کتاب چگونه خود را بشناسیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۷,۶۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چگونه خود را بشناسیم

دلت می‌خواهد خودت را بهتر بشناسی؟ تا حالا به این فکر کرده‌ای که با مردم چه‌طور‌ کنار می‌آیی؟ وقتت را چه‌طور‌ برنامه‌ریزی می‌کنی؟ یا این‌که برای معروف شدن در مدرسه تا چه حد حاضری پیش بروی؟ و چه طور با دوستان، معلم‌ها، و والدینت ارتباط برقرار می‌کنی؟ با انجام دادن آزمون‌های این کتاب، هم سرگرم می‌شوی و هم درباره‌ی خودت مطالب زیادی یاد می‌گیری. هر دو‌ی ما (هریت و الیزابت یا لیز) همیشه دوست داشتیم سؤال‌های روان‌شناسی مجلات را جواب بدهیم، و وقتی هم که سؤال‌های این کتاب را برای شما طرح می‌کردیم، خیلی خوشحال و راضی بودیم. ممکن است با انجام دادن این آزمون‌ها، مطالب ناخوشایندی درباره‌ی خودت بفهمی، ولی ما در این کتاب نکته‌هایی را یادت می‌دهیم که با کمک آن‌ها بتوانی دنیایت را تغییر بدهی.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.65 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۶۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب چگونه خود را بشناسیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه ی نویسنده

دلت می خواهد خودت را بهتر بشناسی؟ تا حالا به این فکر کرده ای که با مردم چه طور کنار می آیی؟ وقتت را چه طور برنامه ریزی می کنی؟ یا این که برای معروف شدن در مدرسه تا چه حد حاضری پیش بروی؟ و چه طور با دوستان، معلم ها، و والدینت ارتباط برقرار می کنی؟
با انجام دادن آزمون های این کتاب، هم سرگرم می شوی و هم درباره ی خودت مطالب زیادی یاد می گیری. هر دو ی ما (هریت و الیزابت یا لیز) همیشه دوست داشتیم سوال های روان شناسی مجلات را جواب بدهیم، و وقتی هم که سوال های این کتاب را برای شما طرح می کردیم، خیلی خوشحال و راضی بودیم. ممکن است با انجام دادن این آزمون ها، مطالب ناخوشایندی درباره ی خودت بفهمی، ولی ما در این کتاب نکته هایی را یادت می دهیم که با کمک آن ها بتوانی دنیایت را تغییر بدهی.
فکر کردیم حالا که داری درباره ی خودت بیش تر می فهمی و یاد می گیری، بهتر است ما هم درباره ی خودمان بگوییم. در پایان هر آزمون، در کنار توضیحاتی که درباره ی روش امتیازبندی داده شده یا در کنار فهرستی که شامل نکات و پیشنهادات ارائه شده است، بخشی وجود دارد با عنوان «هریت می گوید» یا «لیز می گوید». در این قسمت، ما (مادر و دختر) خاطرات شخصی جالب و حتی شرم آورمان را برایتان تعریف می کنیم، و به حقایقی تلخ یا شیرین اعتراف می کنیم. امیدوار هستیم این بخش ها باعث شود به ما به عنوان دو انسان معمولی نگاه کنی و حق بدهی که ما هم در زندگی خود وضعیت تحقیرآمیز، قضاوت های نادرست، و حتی دستاوردهای مهم و برجسته ای را تجربه کرده باشیم. این اطلاعات کمک می کند که ما را ــ البته نه به طور کامل ولی تا اندازه ای ــ بشناسی و بفهمی چه موقعیتی داریم و چگونه هستیم.
قبل از این که قلمت را برداری و به سراغ اولین آزمون بروی، دل مان می خواهد خودمان را رسماً معرفی کنیم.

هریت می گوید: باید اعتراف کنم خیلی وقت است که دیگر یک نوجوان نیستم، اما باور کن خاطرات زنده و پررنگی از آن دوران دارم. من یکی از بزرگ سالانی هستم که هیچ وقت فراموش نمی کند «به سن شما بودن» چه حسی دارد، و این موضوع، وقتی که آدم یک روان شناس رشد است، یعنی مثل من، کمک بزرگی است. به علاوه، یک دختر ۱۳ ساله و یک پسر ۱۶ ساله دارم که به همراه دوستان شان همیشه من را با دنیای نوجوانی مرتبط نگه می دارند. هم چنین از سال ۱۹۹۷ در قسمت («از دکتر اِم. بپرسید»(۲) در سایت www.girlscouts.org) به دختران نوجوان و همین طور جوان ترها راهنمایی و مشاوره می داده ام. از سرتاسر دنیا دختران به من نامه می نویسند و می خواهند بدانند که با خواهر و برادرهای اعصاب خرد کن شان چگونه برخورد کنند و هزاران سوال و مشکل دیگر. دخترم لیز، که در نوشتن این کتاب من را همراهی کرده است، نیز به بسیاری از این سوال ها پاسخ می دهد.
این دومین کتابی است که من و لیز با هم نوشته ایم. نام اولین کتاب مشترک ما: «دختران: خوب بودن چه بدی هایی دارد؟ چگونه می توان شاد زیست، و سال های نوجوانی را به سلامت سپری کرد، و نسبت به خود صادق ماند.»(۳) بود. هر دو ی ما بعد از این تجربه فهمیدیم که همکاری های بدی نیستیم.

لیز می گوید: مهم ترین امتیازم در نوشتن این کتاب «نوجوان بودن» من است. دوست دارم هم به صورت اینترنتی و هم حضوری، دوستانم را نصیحت کنم. آزمون دادن را دوست دارم، و فهمیده ام که از ساختن و نوشتن آزمون های جدید هم خوشم می آید. خیالت راحت باشد، من هم تمام سوال های این کتاب را جواب داده ام، چرا که هم می خواستم بدانم از این آزمون ها چه امتیازی به دست می آورم و هم این که می خواستم مطمئن شوم این سوال ها برای دخترانی به سن شما مناسب است.
معمولاً وقتی در حال انجام دادن کاری به جز جواب دادن به این آزمون ها هستم، حرکات موزون هم انجام می دهم. در حقیقت، بخشی از زمانی را که سرگرم فکر کردن درباره ی نوشتن و ساختن سوال های این آزمون ها بودم، دور رایانه ام می چرخیدم و حرکات موزون انجام می دادم. البته به مدرسه هم می روم ـ راهنمایی هستم. و عاشق این هستم که با دوستانم بیرون برویم یا تلفنی حرف بزنیم. من هم مثل شما، بیش از آن چیزی که دلم بخواهد تکلیف شب دارم، گاهی اوقات با والدینم و بیش تر اوقات با برادرم دعوا دارم و عاشق موسیقی هستم ـ اوه، بله، وقتی تکالیفم را انجام می دهم به موسیقی هم گوش می کنم.
***
ما این کتاب را به نُه فصل تقسیم کرده ایم، هر یک از این فصل ها درباره ی موضوع متفاوتی است ـ از احساسات گرفته تا دوستی ها و حتی ظاهرت. مجبور نیستی که حتماً این فصل ها و سوال ها را به ترتیب بخوانی و پاسخ بدهی. دل مان می خواهد وقتی داری درباره ی خودت چیزی یاد می گیری، سرگرم بشوی و لذت هم ببری. به این سوال ها صادقانه جواب بده، چرا که این تنها راهی است که می توانی حقایق را درباره ی خودت بفهمی و یاد بگیری. و حتماً به نکات کتاب توجه کن و انجام شان بده؛ به عبارت دیگر، سعی کن بهترین کسی باشی که می توانی!

فصل اول: چه نوع شخصیتی داری؟

فکر می کنی عزت نفست چه قدر است؛ خیلی زیاد، خیلی کم، یا شاید هم جایی بین این دو؟ آن قدر دل و جرئت داری که در زندگی هراز گاهی خطر کنی، یا از آن دسته افرادی هستی که از هر چیز احتمالاً ناشناخته ای خودت را پنهان می کنی؟
با جواب دادن به سوال های این فصل، می توانی پاسخ سوال های بالا و هم چنین سوال های مهم و مشابه دیگر را هم پیدا کنی. بنابراین اگر واقعاً می خواهی خودت را بشناسی، یک قلم بردار و پاسخ سوال های این فصل را علامت بزن.
داشتن عزت نفس بالا نشان می دهد که درباره ی خودت و توانایی هایت احساس خوبی داری. اما آیا آن قدر به خودت مطمئن هستی که بخواهی ببینی عزت نفست در چه سطحی قرار دارد؟پس لطفا به سوال های زیر با دقت جواب بده.
***
آیا عزت نفست در اوج آسمان ها ست یا در اعماق زمین؟
***
۱ـ وقتی که معلم ادبیات در کلاس ازت درس می پرسد، چه کار می کنی؟

الف. این طور شروع می کنی: «زیاد مطمئن نیستم، اما شاید جوابش... باشد.»
ب. با صدای واضح و مطمئن جواب می دهی.
ج. با این که می دانی پاسخت درست است، جواب را با صدای آرام و سریع می دهی.

۲ـ تحقیق درسی را که حسابی رویش کار کرده ای، به تازگی به معلم تحویل داده ای. چه احساسی داری؟

الف. می ترسی که معلم بهت نمره ی خوبی ندهد.
ب. گمان می کنی حداقل یک نمره ی متوسط و شاید هم عالی می گیری.
ج. توقع داری فقط نمره ی قبولی بگیری.

۳ـ خانواده ای که دختری هم سن و سال شما دارند به همسایگی تان نقل مکان می کنند. درباره ی دخترک چه فکری می کنی؟

الف. فکر می کنی احتمالاً ظرف چند هفته ی آینده تعداد دوستان بیش تری نسبت به شما پیدا می کند.
ب. دلت می خواهد او را ببینی تا بفهمی آیا می توانید با هم دوست شوید.
ج. مطمئن هستی به محض این که شما را بشناسد دوستت خواهد داشت.

۴ـ مربی ورزش یک مسابقه ی جدید را به بچه ها معرفی می کند. در این صورت چه می کنی؟

الف. مطمئن نیستی که بخواهی انجامش بدهی، اما چون فعالیت های ژیمناستیکی دیگر برایت کسل کننده شده اند، بدت نمی آید یک بار امتحانش کنی.
ب. برای انجام این بازی جدید عجله داری. همیشه آماده ای چیزی جدید را امتحان کنی.
ج. برای این که مجبورت نکنند این مسابقه ی جدید را بازی کنی و همین طور تا زمانی که مطمئن نشده ای که تمام اصول آن را یاد گرفته ای، پشت سایرین پنهان می شوی و اصلاً خودت را مضحکه ی بچه ها نمی کنی.

۵ ـ دوست صمیمی ات شما را به مهمانی دعوت کرده است. چه لباسی می پوشی؟

الف. پر زرق و برق ترین لباست را می پوشی تا هنگام ورود به آن جا، مهمان ها متوجه شما شوند.
ب. شلوار جین و یک تی شرت معمولی می پوشی.
ج. تاپ جدیدت را که بند های بلندی هم دارد، می پوشی.

۶ ـ وقتی کارنامه ات را می گیری، چه احساسی داری؟

الف. از این که نمراتت بالاتر از آن چه فکر می کردی شده است، شوکه می شوی.
ب. اصلاً متعجب نمی شوی ـ خودت می دانستی چه قدر خوب امتحان داده ای.
ج. دلت نمی خواهد حتی نگاهش کنی و ببینی چه کار کرده ای.

۷ـ مشاور مدرسه از بچه ها می خواهد نظرشان را درباره ی شخصیت خود صادقانه بنویسند، شما چه می نویسی؟

الف. «من خودم را واقعاً دوست دارم، گرچه باید روی بعضی جنبه ها کار کنم.»
ب. «فکر می کنم خوبم، اما باید سه چهار مورد از خصوصیات اصلی ام را تغییر دهم.»
ج. «کمکم کنید! من به مشاوره ی شخصیتی نیاز دارم.»

۸ ـ چند نفر از دوستانت هنگام صرف ناهار درباره ی کلیپی بحث می کنند، و اکثر آن ها آن کلیپ را واقعاً دوست دارند، ولی شما از آن بیزاری. چه کار می کنی؟

الف. سکوت می کنی. چرا خودت را برای اظهار نظر کردن به زحمت بیندازی؟
ب. با بی میلی می گویی: «آره، من هم دوستش دارم»، و با خودت فکر می کنی: «چرا به آن ها بهانه ای برای بحث و مخالفت بدهم؟»
ج. واقعیت را به آن ها می گویی: «راستش، اصلاً ازش خوشم نیامد.» و سپس ادامه می دهی که خشونت فیلم نگرانت می کند.

۹ـ به تازگی شغلی نیمه وقت برای بعد از ساعت مدرسه پیدا کرده ای. به پول این کار هم واقعاً نیاز داری، اما مسئله ای آزارت می دهد ـ این که رئیست آن قدرها که حقت است حقوق نمی دهد، چه کار می کنی؟

الف. با آرامش به رئیست می گویی که اگر می خواهد بیش تر کار کنی باید پول بیش تری بپردازد.
ب. تصمیم می گیری روی نکات مثبت این شغل تمرکز کنی و درباره ی چند دلاری که طلبکاری فکر نکنی.
ج. از کار رئیست آن قدر بیزار می شوی که دیگر تمام تلاشت را صرف کار نمی کنی و درعوض با همکاران بدگویی و سخن چینی می کنی.

۱۰ـ برادر یکی از هم کلاسی های شما که صمیمیت کمی باهم دارید به خانه تان زنگ می زند. با خودت چه فکری می کنی؟

الف. احتمالاً نمی داند محدوده و مرزهایش با دوستان خواهرش باید تا چه حد باشد.
ب. احتمالاً قبل از من به چند نفر دیگر هم زنگ زده بود و کسی در خانه نبوده که جوابش را بدهد.
ج. احتمالاً زنگ زده تا از خواهرش سراغ بگیرد.

امتیازبندیامتیاز ۱۰ تا ۱۵: باید روی عزت نفست کار کنی. در این جا به نکاتی اشاره می کنیم که با انجام دادن آن ها می توانی خودت را بیش تر دوست داشته باشی:
  • هر روز به خودت بگو "خودم را دوست دارم" ـ دست کم ۵ بار در روز. حتی اگر هم این گفت وگوی مثبت با خود را (اصطلاحی است که رسماً به گفت وگوی با خود اطلاق می شود)، در روزهای اول تمرین باور نداشته باشی، در نهایت نظرت را نسبت به خودت تغییر خواهد داد.
***
لیز می گوید: سال ها پیش زمانی که ۱۰ ساله بودم، عزت نفسم از الان کم تر بود. تقریباً هیچ وقت در کلاس درس برای پاسخ دادن دستم را بلند نمی کردم و همیشه بسیار آرام صحبت می کردم. همه می دانستند که من دختر آرامی هستم. یک روز که باید متنی درباره ی شجاعت را با صدای بلند در کلاس می خواندم، بچه ها سعی می کردند نخندند. در ۱۳ سالگی، هنوز هم باید روی افزایش عزت نفسم کار کنم، اما پیشرفتی که تا کنون داشته ام مرا به ادامه دادن این کار تشویق می کند.
***
  • هر روز حداقل یک کار برای دل خودت انجام بده ـ لیاقتش را داری. شاید این کارها شما را قانع کند که فرد کاملاً مهمی هستی.
  • فهرستی از ده خصوصیت بسیار خوب و ویژه ی خودت بنویس و آن را جایی قرار بده که همیشه جلو چشمت باشد.
  • برای این که عزت نفست بیش تر شود نام یکی از دوستان یا یکی از اعضای خانواده را در فهرست خود قرار بده و از این فرد بخواه هر زمان که برای خودت ارزش لازم را قایل نشدی یا به ظاهر خودت بی توجهی کردی، یا کارت را به درستی انجام ندادی، این نکته را به شما یادآوری کند.
امتیاز ۱۶ تا ۲۰: عزت نفس قابل قبولی داری. دربخش عزت نفس خوب عمل می کنی، اما به کاربردن نکات بالا احتمالاً آن را بیش تر هم خواهد کرد.
امتیاز ۲۱ تا ۳۰: عزت نفس بسیار زیادی داری. خودت را دوست داری ـ خیلی زیاد هم دوست داری. این عالی است، البته تا زمانی که با خودت صادق باشی. اما به طور دایم و همیشه «ستاره بودن» می تواند خسته کننده باشد. سعی کن هراز گاهی خودت را کنار بکشی و به دوستان نیز مجال درخشیدن بدهی.
***
آیا به تخیل خود اجازه ی اوج گرفتن و پرواز می دهی؟
***
تخیل کمک می کند تا مشکلاتت را حل کنی و شاد باشی. آیا تخیلت پیشرو است یا این که شما را از زندگی عقب نگه می دارد؟

نظرات کاربران درباره کتاب چگونه خود را بشناسیم