فیدیبو نماینده قانونی ترفند و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کوکولوژی

کتاب کوکولوژی
بازی‌های جذاب و سرگرم کننده‌ی خودشناسی

نسخه الکترونیک کتاب کوکولوژی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۳۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کوکولوژی

این کتاب مجموعه‌ای از تستها و بازی‌های روانشناسی است،‌ تست‌هایی که علاوه بر کمک به شناخت شخصیت، می‌تواند به‌عنوان یک سرگرمی جذاب نیز استفاده شود. می‌توان از کوکولوژی به‌عنوان یک وسیله‌ی ارتباطی استفاده کرد. برای بسیاری از مردم تست روان‌شناسی موضوعی مبهم و هراس‌آور است. حتی خود من هم به‌عنوان یک روان‌شناس دوست ندارم تست روان‌شناسی بدهم. اما بازی‌های روان‌شناسی همین کار را جالب و جذاب می‌کنند، و مردم هم از این‌که فقط به یک بازی می‌پردازند دلهره‌ی کمتری خواهند داشت. در کوکولوژی می‌توانید در صورت عدم باورپذیری تعبیر پاسخ‌ها، آن‌ها را نپذیرید، زیرا این جزئی از بازی است. اما فکر می‌کنم از صحت اغلب تعبیرها در آشکار کردن شخصیت واقعی افراد شگفت‌زده شوید. این بازی کمک می‌کند تا شکاف ارتباطی میان دوستان و عشّاق کمتر شود، می‌توانید بیشتر به یکدیگر نزدیک شوید و همدیگر را بهتر بفهمید، هم‌چنین می‌توانید راجع به موضوعات دشوار، حساس و ممنوعه صحبت کنید.

ادامه...
  • ناشر ترفند
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.55 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۴۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب کوکولوژی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سرسخن

همه ی ما با چشم بیرونی به مشاهده ی دنیای اطراف می پردازیم، و اطلاعاتی را از دنیای پیرامون و مردم کسب می کنیم، اما با چشم دل به دنیای پنهان درون می نگریم و با این چشم است که ذهن خود را بررسی می کنیم، به کشف افکار دیگران می پردازیم، به آینده می نگریم و سعی می کنیم پیش بینی کنیم که در آینده چگونه فردی خواهیم بود.
بسیاری از رسانه ها، مانند کتاب ها، روزنامه ها و تلویزیون برای آگاهی و شناخت بیشتر مردم نسبت به دنیای بیرون ساخته شده اند. انفجار رسانه ای در سال های اخیر، حجم عظیمی از اطلاعات را به وجود آورده، که به راستی انسان از هضم و درک این حجم عظیم از اطلاعات ناتوان است. اما از طرفی دیگر، تعداد رسانه هایی که بتوانند به انسان شناخت و آگاهی بیشتری نسبت به دنیای درون بدهند بسیار اندک اند. بازی های روان شناسی چنین رسانه ای هستند که، چشم درون را تواناتر و قدرت دید آن را افزایش می دهند. علم روان شناسی به انسان اجازه می دهد تا به مطالعه و درک ذهن بپردازد، اما این کار مانند علوم دیگر مستلزم صرف وقت فراوان، کار طاقت فرسا، تعهد و استفاده از واژه های تخصصی است، که باعث می شود علم روان شناسی خارج از دسترس عموم قرار گیرد. کوکولوژی یک بازی طبق اصول علم روان شناسی است که با، شیوایی و جذابیت، کمک می کند هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه و تجربه کند.
می توان از کوکولوژی به عنوان یک وسیله ی ارتباطی استفاده کرد. برای بسیاری از مردم تست روان شناسی موضوعی مبهم و هراس آور است. حتّا خود من هم به عنوان یک روان شناس دوست ندارم تست روان شناسی بدهم. اما بازی های روان شناسی همین کار را جالب و جذاب می کنند، و مردم هم از این که فقط به یک بازی می پردازند دلهره ی کمتری خواهند داشت. در کوکولوژی می توانید در صورت عدم باورپذیری تعبیر پاسخ ها، آن ها را نپذیرید، زیرا این جزئی از بازی است. اما فکر می کنم از صحت اغلب تعبیرها در آشکار کردن شخصیت واقعی افراد شگفت زده شوید. این بازی کمک می کند تا شکاف ارتباطی میان دوستان و عشّاق کمتر شود، می توانید بیشتر به یکدیگر نزدیک شوید و همدیگر را بهتر بفهمید، هم چنین می توانید راجع به موضوعات دشوار، حساس و ممنوعه صحبت کنید.
سعی کرده ام تا حد امکان کوکولوژی جالب و جذاب باشد و در عین حال بر اصول علم روان شناسی استوار بماند. امیدوارم از انجام بازی ها لذت ببرید و بتوانید چیزهای فراوانی نسبت به خود، دیگران و زندگی بیاموزید.

ایسامو ساتیو
پروفسور دانشگاه ریشو

نحوه ی انجام بازی

زمانی که شروع به نوشتن کوکولوژی کردیم، اولین هدف مان ایجاد جذابیت و گیرایی دراین کتاب بودواین مسئله نکته ای کلیدی دریک مجموعه ی بازی است.
اندیشه ی کلی آماده بود، تنها کاری که باید انجام می دادیم، طراحی بازی هایی بود که افراد بتوانند خود را در موقعیت های روزمره با تصویرهای غیرمعمول تصور کنند و به پرسش هایی ساده پاسخ دهند. پاسخ ها از منظری روان شناسی تعبیر می شوند، و چیزهایی درباره ی عملکرد ذهن فرد تست شونده به ما می گویند. این تست ها همانند آزمون رورشاخ Rorschach است، با این تفاوت که در این جا به جای استفاده از شکل های جوهری از کلمات استفاده شده است.
در واقع اندیشه ی کلی بازی قسمت ساده ی کار را تشکیل می داد و بخش دشوار کار مربوط به نحوه ی ایجاد توازن بین جنبه ی علمی و جنبه ی سرگرم کنندگی بازی بود. پروفسور سایتو می تواند علمی بودن بازی ها را تضمین کند و نظر مثبت شما خوانندگان هم می تواند تصدیقی بر جنبه ی تفریحی و سرگرم کنندگی بازی باشد. من روان شناس نیستم، اما فکر می کنم شناخت قابل قبولی از طبیعت انسان ها داشته باشم و می دانم که مقدمه ای طولانی برای یک مجموعه بازی نمی تواند مقبول خوانندگان واقع شود، از این رو شما را به خواندن هشت نکته ی مختصر و مفید برای بهتر بازی کردن دعوت می کنم. امیدوارم خواندن کوکولوژی برای شما جذاب و آموزنده باشد.

تاداهیکو ناگاوو

هشت نکته برای بازی کردن کوکولوژی

۱. نخستین چیزی را که به ذهن تان می آید به زبان آورید.
بهترین شیوه برای بازی کردن، وقتی است که در پاسخ به پرسش ها تردید و دودلی نداشته باشید. در این بازی هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد، پس با خیالی آسوده هرچه را به ذهن تان می آید بگویید.

۲. در صورت امکان این بازی را دسته جمعی انجام دهید.
می توان کوکولوژی را مانند هر کتاب دیگری به تنهایی خواند، اما وقتی به همراه یکی از دوستان و یا به طور گروهی بازی شود، لذت آن چندین برابر خواهد شد. از این فرصت برای داشتن لحظاتی شاد و شناخت بیشتر یکدیگر استفاده کنید. ممکن است از داشتن وجه اشتراک فراوان شگفت زده شوید و یا آن قدر متفاوت باشید که گویی هر کدام متعلق به سیاره ی مختلفی هستید.

۳. سعی نکنید تعبیر پاسخ ها را پیش بینی کنید.
طبیعی است که بخواهید تعبیر پاسخ ها را پیش بینی کنید و یا معنی آن ها را حدس بزنید. اما این کار از جذابیت بازی می کاهد.

۴. با خودتان صادق باشید.
کوکولوژی می تواند فقط یک بازی معمولی باشد، اما اگر صداقت و شجاعت لازم را در خود داشته باشید، می توانید از دیگر جنبه های آن استفاده کنید و نقاط ضعف خود را شناسایی و آ ن ها را بهبود بخشید. البته مطمئنم که شما چنین فردی هستید، و دلیل آن هم انتخاب این کتاب است.

۵. آماده و مجهز باشید.
در بعضی از آزمون ها لازم است چیزی بنویسید و یا تصویری بکشید، پس بهتر است پیش از شروع قلم و کاغذ خود را آماده کنید. کوکولوژیست های حرفه ای می توانند با تصویربرداری از بازی، این لحظات ناب را ثبت و ضبط کنند. به راستی چهره ی مات و مبهوت فردی که شخصیت واقعی او برملا شده و یا راز او آشکار گشته، دیدنی خواهد بود.

۶. همان طور که در نکته شماره ی سه گفتم، سعی نکنید تعبیر جواب ها را حدس بزنید، اما صحبت اصلی ام با آن دسته از افرادی است که ابتدا صفحه های انتهایی را می خوانند و یا عادت دارند رمان ها را از انتها به ابتدا بخوانند، در این صورت این بازی جذابیتی نخواهد داشت. شاید هم از این که از همه چیز پیش از وقوع آن آگاه باشید بیشتر لذت می برید!

۷. به واکنش دیگران توجه کنید (هم چنین واکنش خودتان)
تعبیرهای موجود از تصویرها در این کتاب، تنها نقطه ی آغاز کسب شناخت بیشتر نسبت به خودتان و دیگران است. گاهی اوقات توجه به واکنش دیگران نسبت به تعبیرهایی که خلاف انتظار هستند، می تواند جذاب تر و آموزنده تر از این باشد که صرفاً تعبیر چاپ شده را روخوانی کنید.

۸. روشن بین باشید.
در کوکولوژی هم مانند زندگی، زاویه ی دید ما نسبت به مسائل تعیین کننده است. در این موقعیت ها هیچ گونه جواب صحیح یا غلطی وجود ندارد، و هر موقعیت را می توان از بیش از یک منظر نگریست و برداشت های متفاوتی از آن داشت. اگر این بازی را به همراه دوستان تان انجام می دهید، از فرصت استفاده کنید و از یکدیگر بیاموزید. تصور کنید اگر همه ی افراد به یک شکل و طعم فکر می کردند دنیا چه قدر خسته کننده می شد. تنوع، مزه ی زندگی است.

سفری در بیابان

روی میز کار شما انباشته از کارهای ناتمام است و بقیه ی همکاران شما به خانه رفته اند. نیم نگاهی به ساعت می کنید و ساعت با تمسخر نگاه تان را پس می دهد. با سردرگمی و ناامیدی در این فکر هستید که آیا این کار هرگز به پایان خواهد رسید؟
استاد، سخنرانی سه ساعته ای راجع به خسته کننده ترین موضوع در جهان دارد. دیگر اندک جایی در دفتر برای یادداشت برداشتن باقی نمانده است و تنها سی دقیقه به پایان کلاس وقت دارید. ناگهان این فکر در ذهن تان به وجود می آید که زمان برای تان متوقف شده است. صبر کردن نوع خاصی از شکنجه است که می تواند از هر رنج زودگذر دیگری بدتر باشد. سردرگمی و ناامیدی می تواند قلب شجاع ترین افراد را هم دچار ترس و دلهره کند. اولین سفرمان ما را رودرروی بی نهایت قرار خواهد داد. با وقفه ای کوتاه خود را آماده ی ورود به بیابانی بی کران کنید.
۱. شما درد حال شترسواری در پهنه ی وسیع یک بیابان به ظاهر بی انتها هستید. آن قدر به همراه شتر طی مسیر کرده اید که دیگر نزدیک است از حال بروید. چه واژه هایی به شتر که تمام مسیر شما را حمل کرده است خواهید گفت؟
۲. درست هنگامی که حس می کنید از تشنگی تلف خواهید شد، آبادی زیبایی را در دور دست می بینید، اما یک نفر پیش از شما به آن جا رسیده است؟ این مسافر کیست؟ (اسم فردی را که می شناسید نام ببرید)
۳. در بیابان زمان به کندی می گذرد و گویی که در بی نهایت قدم برمی دارید، ناگهان در دور دست روشنایی یک آبادی را می بینید. در نهایت به مقصدتان رسیدید، چه احساسی دارید از اینکه سفرتان به پایان رسیده است؟
۴. زمان آن رسیده تا از شتری که راهی طولانی را با او همسفر بوده اید جدا شوید. زمانی که از شتر پیاده می شوید، یک سوار کار جدید روی محمل می نشیند و جای شما را می گیرد. سوارکار جدید کیست؟ (شخص دیگری را که می شناسید، نام ببرید.)

کلید

بیابان و شتر نماد سفر به سوی استقلال فردی هستند. این تصویر به ویژه در آشکار کردن احساسات شما در جدایی از معشوقه تان قابل تامل است. پاسخ ها نمایانگر واکنش شما در زمانی است که باید راه تان را از یکدیگر جدا کنید.
۱. کلماتی که به شتر گفتید حرف هایی است که هنگام جدایی به خودتان خواهید گفت. آیا از عبارت های نیروبخش همچون «ما پیروز می شویم» یا «نگران نباش همیشه اوضاع این جور نمی مونه» استفاده کردید؟ یا این که ناامید بودید و این جملات را مانند: «ما گم شده ایم... واقعاً ناامیدم... فکر کنم این جا تلف خواهیم شد» گفتید.
۲. در روان شناسی، آبادی نماد کلید حل مشکلات است. فردی که در این جا با او مواجه شدید، ممکن است در گذشته به شما یاری رسانده باشد و شما در موقع نیاز می توانید به او اتکا کنید.
۳. آبادی در انتهای سفر نماد بازگشت آرامش روحی پس از تحمل اضطراب روانی ناشی از تحمل شکست عشقی است. احساس شما هنگام رسیدن به آبادی، احساسی است که پس از غلبه بر شکست عشقی خواهید داشت.
۴. سوارکار جدید شخصی است که به طور پنهانی نسبت به او احساس حسادت، یا رقابت دارید. آیا او رقیب تان در عشق است یا کسی که قلب شما را شکسته است؟

نظرات کاربران درباره کتاب کوکولوژی

به نظر من کتاب جالبی است. همانطور که مولف در مقدمه اورده حاصل تجربه فراوان در طی سال ها فعالیت می باشد. کتاب ارزشمند و مفیدی است. می تواند برای همگان بخصوص انانکه به روانشناسی و شخصیت شناسی علاقه مندند بسیار مفید باشد.
در 2 سال پیش توسط ema...000
حیف ۳ هزار تومن وقتی نظراتو خوندم فکر کردم کتاب خوبیه ولی حداقل ۸۵% تستاش بیمعنیه. تستای توی اینترنت جوابای به مراتب بهتری دارن و برای خود شناسی خیلی کاربردی ترن. این کتاب واقعا وقت تلف کردنه
در 2 سال پیش توسط rez...127
پیش پا افتاده ،غیر دقیق و برای من تاحد زیادی نادرست
در 2 سال پیش توسط nak...010
لذت بردم.این کتاب با ارایه مفهوم کوکولوژی به زبانی ساده، جذاب و بازیگونه، همانطور که در مقدمه خودش گفته است کار چندین کتاب روانشناسی و مشاور روانشناسی را انجام می دهد.روشی حیرت انگیز و آموزنده بود.
در 2 سال پیش توسط mos...ian
فوق العاده است. تحلیل روانشناسانه همراه با جذابیت و تفکر. ارزش خریدن ، وقت گذاشتن و خواندن را داشت. یک کتاب خوب که روانشناسان و مشاوران می توانند به مراجعان شان پیشنهاد دهند.
در 2 سال پیش توسط sop...m38
صرفاً براى سرگرمى هست فکر نمیکنم پایه علمى داشته باشه، من خوشم نیومد و توصیه نمیکنم
در 1 سال پیش توسط fan...a60
عمدتا غیر علمی و چرت و پرت
در 1 سال پیش توسط ک آ
عالی بود ممنون بابت کتابهای خوبتون
در 2 سال پیش توسط hos...nbf
هم سرگرمیه هم خودشناسی، تعداد تست ها هم به اندازه کافی زیاد هست
در 2 سال پیش توسط پرهام ح
کتاب خیلی جالب و نکته سنجانه نوشته شده، شبیه تعبیر رویاست و ناخودآگاه را عریان میکند ممنون از فیدیبوک
در 2 سال پیش توسط mbo...i79