فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب گفتگو با پسرم درباره بربرها

کتاب گفتگو با پسرم درباره بربرها

نسخه الکترونیک کتاب گفتگو با پسرم درباره بربرها به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب گفتگو با پسرم درباره بربرها

*بابا، چرا اسم من گیوم است؟ چون من و مادرت از این اسم خوشمان می‌آمد. تقریبا همه اعضای خانواده همعقیده بودند که این اسم مناسبی برای تو است. *چرا تقریبا؟ چه کسی از این اسم خوشش نمی‌آمد؟ راستش را بخواهی مادرِ مادربزرگت از اسم گیوم خیلی خوشش نمی‌آمد. از نظر او گیوم اسم «بربر»ها بود. *مگر او بربرها را دیده بود؟ نه، گمان نمی‌کنم. اما وقتی به سن تو بوده، جنگ جهانی اول را دیده بوده؛ در آن زمان، فرانسه و آلمان با هم می‌جنگیدند. اسم امپراتور آلمان گیوم دوم بود: معلم مادربزرگ به او گفته بود که گیوم پیشوای بربرها بوده است. می‌دانی، همین‌طوری نمی‌شود به کسی گفت بربر. *یعنی بربرها وجود نداشتند؟ بهتر است بگوییم در زمان‌های خیلی دور، بین عصر امپراتوری روم و عصر شوالیه‌ها، مردمی بودند که بربر نامیده می‌شدند. اما در واقع اسم آن‌ها بربر نبود، بلکه آن‌ها فرانک‌ها، اوستروگوت‌ها یا بورگونی‌ها بودند. *من که چیزی نفهمیدم. کمی بیش‌تر در باره آن‌ها صحبت می‌کنی؟ راستش را بخواهی، من هم از این دوره تاریخی مبهم که بین تمدن، بی‌نظمی و اغتشاش گیر کرده زیاد سر در نمی‌آورم. اما شاید با تعریف ماجراهای این دوره، با تاریخ بربرها بیش‌تر آشنا شوی.

ادامه...

بخشی از کتاب گفتگو با پسرم درباره بربرها

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:این کتاب ترجمه ای است از:
Les Barbares expliqués
à mon fils
Bruno Dumézil
Éditions du Seuil, 2010

۱. یونانی ها، رومی ها و بربرها

تمدن و بربریت

*کلمه «بربر» چه معنایی دارد؟
کلمه بربر را یونانی های باستان ساختند. از نظر آن ها مردم دنیا دو گروه می شدند: آن هایی که یونانی حرف می زدند و آن هایی که زبانشان یونانی نبود. در واقع، همه واژه ها و جمله های زبان های خارجی به گوش آن ها مشتی از هجاهایی بود که بد تلفظ می شد و از آن ها صداهای بر ـ بر ـ بر ـ بر... در می آمد. این طوری بود که کلمه «بربر» را ساختند.

*پس دقیقا به خارجی ها می گفتند «بربر»؟
بله، همین طور است؛ اما این اصطلاح را برای تحقیر و خوار کردن آن ها به کار می بردند. یونانی ها گمان می کردند زبانشان تنها زبانی است که به آن ها امکان اندیشیدن و استدلال کردن می دهد و فقط با این زبان می شود تفکری فلسفی داشت که اسمش را لوگوس (logos) گذاشته بودند که امروزه نیز واژه فرانسوی لوژیک (به معنای منطق) از همین کلمه می آید. با چنین برداشتی، کسانی که یونانی حرف نمی زدند، نمی توانستند به مرتبه بالایی از تمدن دست یابند. از نظر یونانی ها این افراد وحشی، بی فرهنگ و بی رحم بودند و به همین سبب یونانی ها اجازه شرکت در بازی های المپیک را به آن ها نمی دادند. مطمئنا آتن و اسپارت با بربرها داد و ستد می کردند و قراردادهایی نیز با آن ها داشتند، اما هیچ فرد خارجی ای حق نداشت شهروند یونانی بشود.

*اما رومی ها نیز یونانی حرف نمی زدند، آیا آن ها هم بربر بودند؟
بله، در نگاه یونانی های عصر افلاطون و ارسطو رومی ها نیز بربر بودند. اما، عصر طلایی یونان در میانه قرن چهارم پیش از میلاد به پایان رسید. دویست سال بعد آتن و دیگر شهرهای یونان، زیر سیطره روم در آمدند. فیلسوف ها بایست ملاحظاتی را در نظر می گرفتند؛ این که آن ها غیریونانی زبان ها را بربر می دانستند، اما با رومی ها چنین نبودند. همین امر هم موجب شد که رومی ها نخستین بار در سال ۱۴۶ پیش از میلاد در بازی های المپیک شرکت کنند.

*رومی ها چطور؟ آیا آن ها یونانی ها را بربر می پنداشتند؟
با این که رومی ها سربازهایی بسیار خوب و مهندس هایی برجسته بودند، تا مدت ها، نسبت به یونان، مرتبه فرهنگی پایین تری داشتند. سیسرون، فیلسوف رومی، حتی تردید داشت که با زبان لاتینی بتوان به طور واقعی به بحث فلسفی پرداخت. وقتی رومی ها یونان را فتح کردند، چنین پنداشتند که فقط یک تمدن یونانی ـ لاتینی وجود دارد. از آن پس، همه اقوام و مردمی که تحت تسلط دولت روم در نیامده بودند و به این تمدن ائتلافی نپیوسته بودند، بربر محسوب می شدند.

امپراتوری روم در برابر بربرها

*پس اقوام قدیم فرانسه، یعنی گل ها، هم از نظر رومی ها بربر بودند؟
خُب، رومی ها تا مدت های مدیدی گُل ها را وحشی هایی بی ایمان و بدون قانون می دیدند. البته باید این را هم گفت که گل ها در سال ۳۹۰ پیش از میلاد، روم را گرفتند و به آتش کشیدند. رومی ها نیز آشکارا مردمی کینه جو بودند. وقتی یولیوس قیصر در سال ۵۲ پیش از میلاد به سرزمین گل ها دست یافت، پیروزی اش را پیروزی بر بربرها معرفی کرد.
تفکر رومی عمل گرایانه تر از تفکر یونانی بود؛ آن ها از زمانی که سرزمینی را فتح و آن را به خطه خود ملحق می کردند، برای ساکنان آن منطقه حقوقی قائل می شدند که از نظر موقعیت و منزلتْ آن ها را به رومی ها نزدیک می گرداند. فرهنگ رومی از جنبه های ادبیات، هنر و قوانین نزد اقوام شکست خورده منتشر می شد. گاهی از فرایند «رومی ساختن» سخن به میان می آمد. در نتیجه چنین رفتارهایی بوده است که یک قرن پس از پیروزی قیصر، گل ها دیگر به چشم بربر نگریسته نمی شدند. در سال ۲۱۲ میلادی آن ها از همه حقوق شهروندان رومی برخوردار بودندو این تحول در همه ایالت های امپراتوری روم دیده می شد.

*اگر روم بربرها را با خود همرنگ و یکسان می کرد، پس آن ها بایست منقرض می شدند!
امپراتوری روم سراسر اروپا را نگرفت، که البته دلیلش را هم نمی دانیم، در واقع گسترش امپراتوری روم در قرن دوم میلادی متوقف شد. در قرن دوم میلادی مرز امپراتوری روم از امتداد دهانه رود رَن تا دهانه رود دانوب تثبیت شد (این مرز با عنوان «لیمس» نامگذاری شده است).
در شمال لیمس منطقه ای بود که رومی ها هرگز آن جا را نگرفتند و آن خطه را بربریکوم یا «سرزمین بربرها» می نامیدند. ساکنان این سرزمین نام هایی مبهم داشتند. در سرزمین های غربی لیمس، ژرمن ها بودند و در سرزمین های شرقی، اسکیت ها. رومی ها هیچ یک از این اقوام را به خوبی نمی شناختند و همه آن ها را خطرناک می شمردند. امپراتورهای روم به منظور جلوگیری از حمله های آن ها استحکامات لیمس را ساختند. البته این استحکامات به هیچ وجه مانند دیوار بزرگ چین نبودند، با این حال جالب توجه بودند. رومی ها بین دریای شمال و بوسفور، در هر پنج کیلومتر، برجی ساخته بودند که سربازان رومی در آن پناه می گرفتند و از آن جا رفت و آمد خارجی ها را زیر نظر داشتند.

*در هر پنج کیلومتر؟ پس در محدوده مرز آن ها شکاف های بزرگی وجود داشت. بربرها هیچ وقت از آن جا نگذشتند؟
درست حدس زدی، لیمس را به سختی می شد حفظ کرد. رومی ها برای جلوگیری از حملات اقوام همسایه مجبور بودند حیله به کار برند: امپراتورها به قبیله های بربری که در آن سوی مرز بودند، پول می دادند و در مقابل، این قبیله ها قول می دادند که به شهرهای رومی ها حمله نکنند. حتی با سرریز کردن اندکی پول بیش تر، می شد آن ها را متقاعد کرد که از لیمس در برابر اقوام دیگر بربر دفاع کنند. همچنین پیش می آمد که سرداری رومی با کمبود سرباز مواجه می شد و از بربرها مزدور استخدام می کرد؛ مثلاً قیصر برای غلبه بر گل ها سوارکاران ژرمن را فراخواند.

*بربرها با پولی که در قبال کار کردن برای رومی ها می گرفتند، چه می کردند؟
بربرها در بازارهای ژرمنی از پول استفاده نمی کردند. تنها راه خرج کردن این پول خریدن کالاهای مدیترانه ای از بازرگانان رومی بود. مثلاً بربرها ظروف تجملی شیشه ای می خریدند که در دویست کیلومتری لیمس یافت می شد. حتی یک رئیس بربر بوده که تحت تاثیر رومی ها برای استفاده از حمام آب گرم خاص خودش، در میان ژرمن ها، برای خود لوله کشی و وان فراهم کرده بود.

نظرات کاربران درباره کتاب گفتگو با پسرم درباره بربرها