فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۳۰ سالگی

کتاب ۳۰ سالگی
چگونه زندگی دلخواه خود را به دست آورید

نسخه الکترونیک کتاب ۳۰ سالگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ۳۰ سالگی

من سی ساله ام آیا زندگی برای من چیزی بیشتر از این دارد؟ آیا اکنو باید فرد موفقی باشم؟ زندگی شغلی‌ام آن طور که انتظار داشتم به خوبی پیش نمی‌رود. تمام دوستانم ازدواج کرده و به خانه جدید نقل مکان کرده اند، اما من هنوز تنهایم! آیا این جملات به نظر شما آشنا نمی‌آید؟چرا همه چیز به سختی پیش می‌رود و آیا شما می توانید کاری در مورد آن بکنید؟ جواب مثبت است...

ادامه...

بخشی از کتاب ۳۰ سالگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سخنی درباره ی ما

داستان اِلن جکسون

الن، ۲۷ ساله، درحالی که در اتاق کارش نشسته بود، از پنجره به بیرون خیره شده و آینده اش را مجسم می کرد. او می دانست که خواهان استقلال مالی است و دلش می خواست از شر صحبت های ملال آوری که در آبدارخانه رد وبدل می شد "آخر هفته را چگونه گذراندی و..." خلاص شود. او نیاز داشت که از زندگی اداری فرار کند و زندگی دلخواه خود را شروع کند. اما چگونه؟ کجا باید به دنبال زندگی شغلی دلخواه خود بگردد و چه کاری کند که این اتفاق بیافتد؟
اولین مشکلاتی که اِلن در بدو سی سالگی با آنها دست به گریبان شد، همین افکار بودند. سپس تجاربی در مورد زندگی جدید بدست آورد. او کار اداری را رها کرد و جهت کسب مدرک روانشناسی شروع به مطالعه کرد. او رییس خودش شد و برای خود معاونی استخدام کرد (یک گربه نژاد ایرانی به نام اُسکار).
از آن زمان تابه حال اِلن به عنوان یک روانشناس مشاور، به طور مستقل به افراد سی ساله کمک کرده است که تغییرات مثبتی در زندگی بوجود آورند. او به عنوان مدرس روانشناسی تعلیم یافته است و تخصص ویژه ای در تغییر زندگی شغلی دارد که حداقل بخشی از آن مربوط به تجربه زندگی شخصی خودش است.

زندگی شیلا پانچال

شیلا در سن ۲۶ سالگی بیش از پیش متوجه گذشت سریع و یکنواخت زندگی خود شد؛ یعنی کار بیش از حد، حقّ انتخاب کم و نداشتن تفریح کافی. علاوه بر این مطمئن شد که پیشرفتی در کارش کسب نکرده است و نمی تواند آینده درخشانی را به عنوان مشاور اجرایی در کاری که می کرد ببیند.
او معتقد بود زندگی بیش از داشتن یک رایانه قابل حمل و مایکروفر است و از نگرانی های مربوط به سن سی سالگی واقعا رنج می برد. پس تصمیم گرفت تغییرات بزرگی را در زندگی ایجاد کند.
او از لندن به سیدنی رفت و در کلاس های گل آرایی شرکت کرد. کار قبلی او به گذشته پیوست و فرصت خوبی برای او ایجاد شد تا از نو شروع کند. زمان کاوش درونی و کار سخت فرا رسیده بود. زمانی که به لندن بازگشت سعی در برطرف کردن اندوه سی سالگی کرد و شوروشوق جدیدی برای زندگی یافت. با همکاری دوستش شرکتی به نام "پیش از همه شادی" را بنیان نهاد. شرکتی که به مردم و سازمان ها کمک می کند تا شادمانی را در راس امور قرار دهند. او هنوز رایانه خود را دارد.

ایده ای متولد شد

ما همدیگر را در کافی شاپ ملاقات کردیم و راجع به ایمیل های خبری و چیزهایی از این قبیل سَرِ صحبت را باز کردیم. در آن زمان ما در واحد تدریس روانشناسی دانشگاه سیدنی درس می خواندیم. ساعتی بعد غرق صحبت در مورد مشکلات سی سالگی شدیم: بحران های شغلی غم های عشق، تغییر روابط با خانواده و دوستان و مبارزه برای ساختن یک زندگی خوب و مفید.
متوجه شدیم که اکثر مردمی که می شناسیم به دنبال راه هایی هستند که توسط آن بتوانند ناپایداری های مشخص دوران سی سالگی را حل و فصل کنند. ما افکار مربوط به تجربیات خودمان، تجربیات دوستانمان، مراجعه کنندگان و همکارانمان و تکنیک های متفاوتی را که می دانستیم باهم درمیان گذاشتیم و روش هایی که توسط آنها بتوان به مردم کمک کرد را مورد بررسی قرار دادیم. وقتی آن کافی شاپ را ترک کردیم ماموریتی برای خود در سَر داشتیم. هدف ما این بود: کتابی برای مردمی که با مشکلات سی سالگی دست به گریبانند بنویسیم، دانش و تجربیاتمان را به عنوان روانشناس و ناجی فردی، باهم به اشتراک گذاشتیم و نتیجه همین کتابی است که اکنون در دست دارید. امیدواریم از آن لذت ببرید.

شما درمی یابید سی ساله شدید وقتی که...

ـ ناگهان متوجه می شوید که باید فرد مناسبی را به عنوان همسر انتخاب کنید.
ـ هیچ چیزی را دوست داشتنی تر از تماشای برنامه ای درباره دکوراسیون داخلی یا آشپزی نمی دانید.
ـ می خواهید شماره ۱ هرچیزی را داشته باشید.
ـ زیاد از حد به مال ومنال فکر می کنید.
ـ چیزهایی می گویید که به شدت شبیه آن چیزی است که والدین شما می گویند.
ـ آنقدر کار می کنید که وقت ندارید یک شب را به خود اختصاص دهید.
ـ برای رفتن به مهمانی ماتم می گیرید و ترجیح می دهید به جایش چند سیخ کباب بخورید.
ـ رویای فوتبالیست حرفه ای شدن را رها می کنید و به جای آن رویای فرزندی را در سر می پرورانید که آرزوی شما را عملی کند.
ـ سعی می کنید در مسابقه "چه کسی می تواند بهترین مهمانی شام را بدهد" از دوستانتان پیشی بگیرید.
ـ به خرید لوازم منزل و نصب آنها عشق می ورزید.
ـ متوجه می شوید که زمان درازی از دوران مدرسه گذشته است.
ـ به جای شکایت از پیرانی که برای پیاده شدن از اتوبوس معطل می کنند، به طور مداوم از بچه مدرسه هایی که بد صحبت می کنند شکایت می کنید.
ـ نگران سلامتی والدینتان هستید.
ـ به داشته های دیگران حسرت می خورید.
ـ درمی یابید که این دنیا محل گذر است...، اگر زندگی را در خانه جدید برای خود تشکیل ندهید و بچه دار نشوید عقب می مانید...، این که به جای وقت گذرانی با دوستانتان ترجیح می دهید نزد همسرتان باشید... و به دنبال سرویس کامل قابلمه های نچسب و ظروف کریستال هستید....

مقدمه

ممکن است شما آمادگی پذیرش این حقیقت را نداشته باشید که دیگر ۲۱ ساله نیستید. ۳ و صفر درشت درحال نزدیک شدن است و زندگی آن طور که برای آن برنامه ریزی کرده بودید پیش نمی رود. شما اکنون فوق موفق نیستید، میلیاردر و مبتکر و دنیادیده با یک آپارتمان فوق مدرن و ماشین اسپورت، یا طراح لباس با یک سری مانکن های خوشگل در اطرافتان نیستید. حتی نیمه موفق هم نیستید. به اندازه کافی امنیت مالی ندارید که آپارتمان دوخوابه داشته باشید، ازدواج کرده باشید و حتی یک زندگی اجتماعی رضایت بخش و پرجنب وجوش هم ندارید.
اگر شما در حال سی ساله شدن هستید و متوجه شدید که باید در زندگی چیزی بیش از یک شغل نگران کننده، زندگی عشقی ملال آور، مشغولیت زیاد و تفریحات کم داشته باشید، پس این کتاب، کتاب شماست. ما در این کتاب جمله معروف "به واقع نمی دانم دارم با عارضه زندگیم چکار می کنم؟" که اغلب با نزدیک شدن به سی سالگی به ذهنتان خطور می کند را مورد بررسی قرار می دهیم. و این عارضه را "اندوه سی سالگی" نام نهاده ایم. فصل به فصل به بررسی مطالبی می پردازیم که وقتی کیلومترشمار زندگی شما در سی سالگی بالاترین سرعت را نشان می دهد شما را به تکاپو می اندازد. چگونه زندگی شغلی مورد علاقه تان را بیابید و به زندگی عشقی که بدون آن نمی توانید زندگی کنید برسید؟ چگونه می توانید با تردستی وقت خود را طوری تنظیم کنید که هم به دوستان و خانواده خود بپردازید و هم بتوانید وقت بیشتری را با شخص مورد علاقه تان بگذرانید و باز هم وقت کافی برای خودتان داشته باشید. اصلاً توازن بین کار/ زندگی چیست؟ و چگونه از نظر فیزیکی و عاطفی در بهترین وضعیت باشید و اطمینان داشته باشید که شما درحال کسب بیشترین سهم خود از زندگی هستید.
ما این کتاب را به این خاطر نوشته ایم که تردیدهای نازل شده بر زندگی خود را حل و فصل کنید، وقتی که زندگی کمی جدی می شود و شما هم باید کمی جدی تر به آن بیاندیشید. در هر فصل تمرینات، نکات، حقایق و ایده هایی را در اختیار شما قرار داده ایم که به شما در زندگی شغلی، عشقی و روابط شما با خانواده و دوستان کمک می کند و سلامتی و بِهروزی شما را کامل می کند. ما شما را در هدف گذاری و رسیدن به آنها در هر بخش از زندگی خود راهنمایی می کنیم و به شما حقایقی را تقدیم می کنیم که شادی را در هر شکل و فرم زندگی تجربه کنید.
اما مهمتر از همه شما را در شناخت خود و خواسته هایتان از زندگی یاری می کنیم. زیرا وقتی شما خود را بشناسید، به دست آوردن آنچه که می خواهید کاملاً راحت می شود.
نزدیک شدن به سی سالگی زمان جنجالی زندگی شماست. در این زمان تغییرات بسیاری می تواند انجام شود. اما تمام این تغییرات درهای بسیاری را به روی امکانات جدید باز می کند. این زمانی است که شما می توانید زندگی را آن گونه که می خواهید به دست بیاورید.

چگونه از این کتاب استفاده کنید.

این کتاب یک کتاب عملی است و بدین صورت طراحی شده است که نه تنها شما راوادار می کند که درباره مشکلات سی سالگی خود فکر کنید بلکه در ضمن شما را به انجام کارهایی وامی دارد که به وسیله ی آنها از پس فراز و نشیب های زندگی برآیید و به زندگی دلخواه خود نزدیکتر شوید.
شما در فصل یک بهتر می توانید به اندوه سی سالگی خود پی ببرید. ما با معرفی طرحی به نام پیتزای زندگی به شما کمک می کنیم که به احساسات مبهم خود درباره ناراحتی و پریشانی های زندگی پی ببرید. هر برش از این پیتزا بر روی بخش متفاوتی از زندگی متمرکز می شود: کار، عشق، دوستان، خانواده، سلامتی و روش زندگی. شما فرصت خوبی به دست می آورید تا با مطالعه هریک از بخش های این پیتزا مروری بر زندگی خود داشته باشید و بدانید که اکنون کجا هستید و وقتی به طرف سی سالگی گام برمی دارید زندگی واقعی شما چگونه باید باشد.
در فصل ۲، شما تصویری از زندگی واقعی خود خلق می کنید که چه کسی هستید و ارزش ها، توانایی ها و روش شخصی شما کدامند. این تصویر به شما کمک می کند که خودتان را بهتر بشناسید و تصمیمات درستی درباره آینده خود بگیرید. سپس در فصل ۳ تا ۶ مجددا به پیتزای زندگی برمی گردیم و هر بخش از زندگی شما را عمیق تر بررسی می کنیم. ما در مورد تردیدهایی که مردم در حدود سی سالگی با آن روبرو می شوند صحبت می کنیم و به شما در هدف گذاری و اقدام به عمل در مورد زندگی شغلی، زندگی عشقی، ارتباط با خانواده و دوستان و همین طور سلامتی و بهتر شدن روش زندگی تان یاری می کنیم. در فصل ۷ شما عمیقا به شاد زیستن پی می برید و در پایان کتاب امیدواریم که شما اندوه سی سالگی خود را موضوعی مربوط به گذشته بدانید.

نکاتی در مورد موفقیت

۱) یادداشت کنید

درحالی که مشغول مطالعه هر فصل هستید به مطالب و تاثیری که این مطالب بر روی زندگی شما دارند عمیقا فکر کنید و یادداشت بردارید. فضاهای خالی زیادی را برای یادداشت در اختیار شما قرار داده ایم. احتیاجی نیست که حتما یادداشتی بلندبالا و حتی خردمندانه باشد. بلکه هر فکری را که به مغزتان خطور می کند، به سرعت بنویسید. شاید برنامه هایی که در مورد گذشته داشتید، به درد آینده شما بخورد. مهم اینست که همه ی آنها را بنویسید. این عمل نه تنها شما را مجبور می کند که بایستید و خوب فکر کنید، بلکه وقتی با گذر زمان تغییراتی در شما ایجاد می شود؛ شما نظر خود را در مورد آن تغییرات می نویسید.
بدین ترتیب شما می توانید با گذشت زمان به یادداشت های خود مراجعه کنید و از آنها بهترین استفاده را برای پیشرفت بیشتر زندگی خود ببرید. شما همچنین قادر خواهید بود که به عقب، به جایی که زندگی را شروع کردید نظری بیاندازید و همان طور که پیشرفت می کنید به خود تبریک بگویید که از کجا به کجا رسیده اید!

۲) تمرینات را انجام دهید

تمرینات زیادی در سرتاسر این کتاب هست که ما از آنها برای مراجعین خود استفاده کرده ایم؛ آنها را در اختیار شما قرار می دهیم که توسط آنها به زندگی خود پی ببرید و اهدافتان را برای آینده طرح ریزی کنید. فراموش نکنید تمرینات را انجام دهید! انجام آنها دلیل دارد و آن این که هر تمرین طوری طراحی شده که به شما کمک می کند با دقت بیشتری به مطالبی که خوانده اید فکر کنید و به شما اجازه می دهد که بر روی چگونگی استفاده از آنها در زندگی خود کار کنید. اگر تمرینات را انجام دهید، یکی از آن تجربیاتی را که با به دست آوردن موفقیت می گویید "آها! به دستش آوردم!" را کسب می کنید و این تجربه فرق بین خواندن صرف مطالب جدید و یادگیری آنچه را که زندگی شما را تغییر می دهد آشکار می کند.

۳) به خود ایمان داشته باشید

شما یک بار زندگی می کنید پس بهترین استفاده را از آن کنید. وقتی تغییری را ایجاد می کنید، صبور باشید و به خودتان فرصت فکر کردن در مورد آنچه درحال پیش آمدن است را بدهید. در فضایی آرام و ساکت بنشینید و خوب فکر کنید. تغییر یک شبه حاصل نمی شود اما هر قدم کوچک، شما را به جلو می راند. شما با انتخاب این کتاب، اولین قدم را برای برطرف کردن اندوه سی سالگی خود برداشته اید و بهترین استفاده را از دهه سی سالگی خود کرده اید. شاید اوایل، سفر سختی به نظر آید اما قطعا سفری است که ارزش انجامش را دارد. در حقیقت سفری برای دستیابی به هدف و رضایت خاطر است. به خاطر داشته باشید که فکرتان را آزاد بگذارید، با خودتان صدیق باشید و مهمتر از همه این که از برداشتن هر قدم در این راه لذت ببرید!

فصل اول.رسیدن به افسردگی سی سالگی

آیا به خاطر دارید زمانی که ۲۰ ساله بودید زندگی چقدر ساده می گذشت؟ همه ی راه ها مستقیم به جلو بود! مسافرت با دوستان چقدر شیرین بود، بر روی ماسه ها قدم زدن و دور آتش نشستن ها که تا صبح طول می کشید و گذاشتن قرار ملاقات با کسانی که مجاز به دیدن آنها نبودید. سخت کار می کردید، ساعت های زیادی را صرف بازی و تفریح می کردید و برای چیزهایی که زیاد نیاز نداشتید خرج می کردید. هیچ مسئولیت یا مشکلی در زندگی نداشتید. در ۲۰ سالگی همه زندگی در برابرتان بود. جوان بودید و درحال پیشرفت، چون کودکی بودید که دنیا در پیش پای شما قرار داشت. دغدغه ای در مورد آینده و اینکه چگونه خواهد بود نداشتید. در ۲۰ سالگی در لحظه حال زندگی می کردید. آینده شما درست جایی بود که رویاهایتان قرار داشت و گذشته راهی بسیاربسیار دور و خاموش بود. حالا ۳۰ ساله هستید و زندگی کمی پیچیده تر شده است. تحمل بار شغل یا پرداخت اجاره خانه و یا دوستان تازه آشنایی که در گلگشت ها به زندگی شما آمده و می روند، می تواند بار سنگینی بر دوش شما باشد. اما اکنون آگاه شده اید که زمان پیش می رود و گذرا است.
شاید شروع کرده اید از خود بپرسید که چگونه زندگی اندوه بار و شغل با درآمد بخورونمیر خود را به یک زندگی متمرکز و پربار تغییر دهید و یا شاید نظیر این افکار که وقت آن رسیده تا بازنگری در استراتژی قرار ملاقات های خود داشته باشید و شروع کنید به جستجو برای یافتن شریک زندگی آتیه خود. شاید جروبحث های والدین شما این است که بار خود را زمین گذاشته و آرامش یابید درحالی که شما امیدوارید که پاسخ سوال هایتان در دشت های سرسبز آفریقا در انتظارتان باشد. شاید در مورد حسابدار شدن خود شک دارید و یا احساس می کنید که توانایی روبرو شدن با آرزوی فیلم ساز شدن خود را ندارید. شاید از سخت کوشی زیاد بسیار خسته شده اید و از خود می پرسید که آیا بهتر نیست که مسئولیت های سنگین را رها کنم و به دنبال یک زندگی اجتماعی (یا هر زندگی دیگر) باشم. حتی ممکن است کاملاً احساس ناآرامی و بی قراری کنید.
لورا ۳۱ ساله می گوید:

از بیست تا سی سالگی ام زندگی به آرامی و لطافت هرچه تمامتر می گذشت. فراز و نشیب های کوچکی را به همراه داشت اما عمده نبود. اما وقتی ۳۰ ساله شدم به مدت یک سال حقیقتا دیوانه بودم درست مثل یک کابوس بود. از دید دیگران همه چیز عالی بود! در یک انتشاراتی کار بسیار عالی داشتم و دوستان بسیار دل نشینی که سال ها می شناختم. ناگهان از این نوع زندگی بیزار شدم و کاملاً احساس آشفتگی و پریشانی کردم. وقتی فکر می کردم که به این مرحله از زندگی رسیدم و هیچ موفقیتی برای ابراز ندارم احساس ناراحتی می کردم. واقعا احساس غریبی بود و از همه مهمتر قادر نبودم از شرّ آن خلاص شوم"

اغلب با نزدیک شدن به سی سالگی شروع می کنید به بررسی دوباره همه چیز، زیاد تعمق می کنید و سرگردانید. زندگی ممکن است از نظر شما دارای احساسی پریشان و کمی غریب باشد. شما ممکن است متفکرتر و نامطمئن تر از آنچه قبلاً بوده اید شوید. از خود می پرسید که "حالا کجایید؟" از زندگی چه می خواهید؟ آیا تصمیم های شما همگی درست بوده و به همان ترتیب که فکر کرده اید انجام شده اند؟ چه دستاوردهایی کسب کرده اید؟ آیا این واقعا همان چیزی است که آرزو می کردید آیا به واقع همانی هستید که فکر می کردید باید باشید؟
اکنون نقشه هایتان چیست؟ آیا در مسیر درست هستید و اگر پاسخ منفی است چگونه باید راه درست را پیدا کنید؟

همه چیز رو به رشد است

اگر درحال ورود به سی سالگی هستید و نگران و بی ثبات در جستجوی مسیری هستید که شما را به یک زندگی رضایت بخش هدایت کند، نخستین چیزی که نیاز به دانستنش دارید این است که بدانید تنها نیستید. در حقیقت در سنین بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی اکثر ما توقع داریم تغییر، ناپایداری، نگرانی و غم بیشتری را نسبت به سنین نوجوانی تجربه کنیم.
چرا؟ زیرا شما در اواخر دهه بیست سالگی و اوایل سی سالگی در جریان نوعی رشد عاطفی قرار می گیرید. در این دوره ی پرشور است که متوجه می شوید کلیت زندگی چیست و سهم شما کجاست؟ ما این دوره را افسردگی سی سالگی می خوانیم. دیگر کارشناسان آن را گذر از سی سالگی می نامند. این جریان ربطی به ترس از حضور در جمع و بحران میانسالی ندارد بلکه شباهت به نوعی غم واندوه نوجوانی دارد که عاری از خشونت است.
افسردگی ۳۰ سالگی در جریان رشد انسان، نقطه عطفی است. شاید در ۱۸ سالگی فکر می کردید که فرد بالغی هستید که آماده فتح دنیا می باشید اما معمولاً در آن اوان تازه شروع به فهم این مطلب کرده اید که چه کسی هستید و چه توانایی دارید؟ در سن ۱۸ سالگی اولین قدم های استقلال را برداشتید ـ لباس هایتان را خودتان می شستید و خودتان غذا می پختید ـ اما احتمالاً به این مسئله فکر نکرده بودید که درواقع چه شخصیتی می خواهید داشته باشید یا چه چیزی را می خواهید در زندگی به دست آورید.
بی پرده بگوییم در ۱۸ سالگی نقشه های شما برای آینده از تعطیلات آخر هفته فراتر نمی رفت. اکثر مردم حول وحوش ۲۲ سالگی وارد مرحله دیگری از رشد می شوند و همانجا می مانند تا به سن ۲۷ سالگی یا بیشتر برسند. در طی این سال ها شما ممکن است ارتباطات جدّی تری را شکل داده باشید و اگر به کالج یا دانشگاه بروید سرانجام درس خواندن را تمام کرده و آغاز به کار می کنید. شاید در این مرحله بعضی از افکارتان را به این موضوع معطوف کرده اید که از زندگی چه می خواهید، اما معمولاً این افکار خیلی جدی نیستند. ممکن است توجه شما بر روی زمینه بخصوصی متمرکز شود ـ مسیر زندگی یا رابطه با شریک زندگیتان ـ یا شاید دور دنیا سفر کنید و یا زندگیتان را اختصاص بدهید به فوتبال، موسیقی و رقص. به هرحال شما معمولاً به طور ساده تفریحات، ولخرجی ها، سخت کوشی ها و مهمانی های متعدد خود را داشته اید. زندگی معمولاً در این مرحله فشار زیادی بر شما وارد نمی کند تا سبب رشد و احساس مسئولیت شما شود و اگر هم به آینده فکر می کنید، آینده صرفا مجموعه ای از کارهای بزرگی است که روزی انجام خواهید داد.

راه یابی به اندوه سی سالگی

درواقع نمی دانیم چه چیزی شما را از زندگی سعادتمند ۲۰ سالگی به زندگی اندوه بار حدود سی سالگی می رساند. شاید منظره روز تولد سی سالگی شما مانند نور نئونی بزرگ، یادآور این است که شما پیرتر می شوید و زندگی برای همیشه نخواهد پایید. بعضی کارشناسان بر این باورند که بسیار آزاردهنده است هنگامی که تشخیص می دهید تصمیماتی که در اوایل دهه بیست سالگی خود در مورد زندگی، خانواده، دوستان، نحوه زندگی، پول و یا آرمان های خود می گرفتید دیگر متناسب شما نیستند. این تصمیمات زمانی گرفته می شد که شناخت درباره دنیا و حتی خودتان کمتر از زمان حال بود. اکنون چون زندگی در اطراف شما درحال تغییر است، شما هم باید در مورد این تصمیمات بازنگری و فکر کنید و ببینید زندگیتان در آینده چگونه خواهد بود. جای تردید نیست که شما می توانید این احساس را داشته باشید که می خواهید تغییر کنید.

نظرات کاربران درباره کتاب ۳۰ سالگی

کاش یه نفرم یه کتاب مینوشت به نام ۲۰سالگی!
در 3 سال پیش توسط mob...in1
از سی سالگی متنفرم وااای نه ماه دیگه سی ساله میشم. بزرگتر گرفتن وگرنه بیست هشت سالم بود خب همه حتی اونایی که متولد نشدنم سی ساله میشن دلخوشی الکی
در 3 سال پیش توسط سام
منم تو بحران سی سالگی ام :-\ گرچه کودک درونم خیلی فعال و زنده است وهنوز روحیه ام مثل دوران نوجوانیمه ولی انصافا دهه ای هست که انگار توروز سه شنبه ای تکلیفت مشخص نیست دهه خوبی نیس یادش بخیر دهه های قبلی خیلی بیستر به زندگی امیدوار بود تو این دهه تازه ادم قدر زمان های از دست رفته رو میدونه که چرا سهل انگاری کرده واز نظر ظاهری هم طراوت اون دورانم نداره :-\ ادم انگار دیگه وقت کم داره واسه زندگی.من که باورود به دهه سی سالگی بیشترسعی میکنم قدر زمان رو بدونم و از تک تک لخاظاتم لذت ببرم تو دهه های قبل اینجور نبود ریلکس بودم میگفتم حالا وقت هست اینکارو بکنمو نکنم و....
در 1 سال پیش توسط Hamideh parsa
ایده ی کتاب عالی،مطالب فصلها بخوبی انتخاب و چیدمان شده،حجم باراطلاعات بخوبی در فصلهای کتاب تقسیم شده،درکل کتاب فوق برای کسانی مثل من که سی ساله هستن راهکارهای متنوعی را پیش روی میگذار
در 3 سال پیش توسط meh...124
کتاب خوبی است و خواندن آنرا به تمام کسانی که در سنین انتخاب شغل و راه آینده هستند و همچنین دوستانی که از ۳۰ سال به بالا هستند ولی راضی نیستند توصیه میکنم
در 2 سال پیش توسط tza...h91
به همه ی کسایی ک در دهه ی ۲۰ سالگی بسر میبرن توصیه میکنم بخونن دید ادم رو خیلی نسبت ب انتخاب هاش و روش زندگیش تغییر میده
در 2 سال پیش توسط Farah Gh
عالی
در 2 سال پیش توسط پری ناز
بالاخره که ۳۰ ساله میشه. اکثر ۳۰ساله باورشون نمیشه مثل,منو تو
در 3 سال پیش توسط sevda salari
کتاب جالبیه.از اتفاقایی که برات میفته وغافل هستی اگاهت میکنه
در 1 سال پیش توسط سودابه سلطانی
عالی بود این کتاب
در 2 سال پیش توسط beh...oum