Loading

چند لحظه ...
کتاب استنفورد ۳۷ ... معنای زندگی

کتاب استنفورد ۳۷ ... معنای زندگی

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۳۷ ... معنای زندگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۳,۷۵۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب استنفورد ۳۷ ... معنای زندگی

کتاب «معنای زندگی» اثری از «تادئوس متس» است. این کتاب برگزیده‌ای از مقالات دانش‌نامه‌ی فلسفه‌ی استنفورد است که عقاید و آرای اندیشمندان و فیلسوفان اروپایی و آمریکایی معاصر را درباره‌ی معنای زندگی، بررسی می‌کند. کتاب دانشنامه فلسفه استنفورد، معنای زندگی با ترجمه‌ی «ابوالفضل توکلی شاندیز» در سال 94 در انتشارات ققنوس منتشر شده است.

درباره کتاب معنای زندگی

خیلی از چهره‌های برجسته‌ی تاریخ فلسفه، به این پرسش که چه چیزی باعث معنادار شدن زندگی می‌شود، پاسخ داده‌اند. این پاسخ‌ها لزوما مستقیما و با استفاده از کلماتی که ما انتظار داریم نیستند؛ مثلا ارسطو در مورد نقش انسان می‌گوید و آکویناس از رویت خجسته حرف می‌زند. اگر چه بیشتر این مفاهیم با سعادت و اخلاق ارتباط دارند، اما می‌توان از آن‌ها به عنوان راهبردهایی برای پاسخ این سوال رسید که انسان کدام غایت نهایی را محقق کند تا زندگی ارزشمندی داشته باشد. تازه‌ترین بحث‌های مربوط به معنا در زندگی می‌کوشند تا تمام شرایط معنابخش به زندگی را تحت این عنوان که چه چیزهایی به زندگی معنا می‌دهد، یا اصلا منظور از این حرف چیست، گردآوری کنند.

کتاب معنای زندگی درواقع بحثی انتقادی در مورد رویکردهای برجسته به معنای زندگی را در نوشته‌های فلسفی انگلیسی-آمریکایی معاصر است. اگر چه گاهی بنا به نیاز بحث، از متون دیگری مانند متون فلسفه‌ی قاره‌ای یا متون متعلق به پیش از قرن بیستم هم استفاده کرده است. با همه‌ی این‌ها، هدف اصلی این کتاب این است که خواننده را با کارهای تحلیلی اخیر در مورد معنای زندگی بیشتر آشنا کند و پرسش‌هایی مطرح کند که در این زمینه نیاز به تامل و اندیشه‌ی بیشتری دارند. این کتاب در واقع سعی دارد بگوید چه چیزهایی زندگی را معنادار می‌کند. در پایان هم دیدگاه‌های هیچ‌انگارانه مورد بررسی قرار می‌گیرند که بنا بر آن‌ها، شروط لازم برای تحقق معنا در زندگی برای هیچ یک از ما به وجود نمی‌آید و به عبارت دیگر، زندگی ما کاملا بی‌معناست.

کتاب معنای زندگی براساس مقالات دانش‌نامه‌ی فلسفه‌ی استنفورد نوشته شده است. این دانش‌نامه‌، حاصل طرحی است که در سال 1995 در دانشگاه استنفورد آغاز شده و همچنان ادامه دارد. متن کامل تمام مقالات این دانش‌نامه در اینترنت به صورت رایگان و به آسانی در دسترس خوانندگان قرار گرفته است. در این دانش‌نامه‌ی آنلاین، مطالب متنوعی درباره‌ی موضوعات مختلف وجود دارد، که برخی از آن‌ها بسیار طولانی و جامع هستند. دانشنامه‌ی فلسفه استنفورد پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه‌ی عمومی برقرار کرده است. این پایگاه اینترنتی توانسته مرجع موثق و قابل اعتمادی برای محققان، دانشجویان و علاقه‌مندان باشد. انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن تمام مطالب آن به زبان فارسی، کاری عظیم و دشوار است. به همین دلیل مدخل‌های این دانش‌نامه جداگانه انتخاب و ترجمه می‌شوند.

در بخشی از کتاب معنای زندگی می‌خوانیم

جدا از تمایز نهادن بین زندگی فرد و زندگی کل، بحث بسیار اندکی درباره زندگی به عنوان محمل منطقی معنا صورت گرفته است. به عنوان مثال، آیا درک زندگی فرد به بهترین وجه از منظر زیست‌شناختی، یعنی با تلقی کردن آن به منزله وجود انسانی، ممکن است يا با تلقی کردن آن به صورت وجود شخصی که ممکن است انسان باشد یا نباشد؟ و اگر فردی را از دور دوست بداریم، آیا این دوست داشتن می‌تواند منطقا بر معناداری زندگی وی اثری بگذارد؟

اگر به موضوعاتی برگردیم که در مورد آن‌ها اتفاق نظر وجود دارد، درمی‌یابیم که بیشتر نوشته‌های مربوط به معنا بر این باور هستند که معنا درجاتی دارد. به طوری که پاره‌ای از دوره‌های زندگی از پاره‌ای دیگر معنادارترند و برخی از زندگی‌ها در کل از برخی دیگر معنای بیشتری دارند. توجه داشته باشید که می‌توان این دیدگاه را داشت که زندگی برخی از مردم نسبت به زندگی برخی دیگر معنای کمتری دارد یا حتی بی معناست و درعین حال معتقد بود که شأن اخلاقی مردم یکسان است و در باور به اين دو رای دچار تناقض نشد. دیدگاهی پیامدگرایانه را‏ در نظر بگیرید که بر طبق آن، هر فرد به اعتبار داشتن قابلیت زندگی معنادار با دیگران برابر است، یا به دیدگاه کانت توجه کنید که می‌گوید افراد به واسطه قابلیت خود برای انتخاب‌هایی خودآیین دارای ارزش ذاتی هستند. که در اين صورت، معنا تابعی است از محقق کردن این قابلیت. بر اساس هر دو دیدگاه، اخلاق می‌تواند به فاعل توصیه کند که به کسانی که زندگی نسبتا بی‌معنایی دارند، دست کم اگر این وضعیت را خودشان انتخاب نکرده باشند، یاری رساند.

یکی دیگر از عناصر مناقشه‌ناپذیر در معنای «معناداری» اين است که معناداری حاکی از خیری است که مفهوما از سعادت یا درستی متمایز است. نخست این که پرسیدن این سوال که آیا زندگی کسی معنادار است با پرسیدن این که آیا زندگی‌اش سعادتمندانه يا خوشایند است یکی نیست. ممکن است زندگی در یک دستگاه تجربه یا دستگاه واقعیت مجازی به واقع سعادتمندانه باشد. اما افراد خیلی کمی هستند که آن را گزینه موجهی برای معناداری بدانند.

مشخصات کتاب استنفورد ۳۷ ... معنای زندگی

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۳۷ ... معنای زندگی

لطفا این کتاب رو تو لیست تخفبف ها قرار بدید.
در ۵ سال پیش توسط شلاله سلمانزاده ( | )
ترجمه و مطالب این کتاب خیلی خیلی آشفته است و از خوندنش پشیمانم.
در ۲ سال پیش توسط حسین یعقوبی ( | )
ترجمه خیلی بده و خود مطلب هم بسیار بی‌نظم و آشفته است.
در ۳ سال پیش توسط moh...oei ( | )