فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
Loading

چند لحظه ...
کتاب جستارهایی دربارۀ تئوری توطئه در ایران

کتاب جستارهایی دربارۀ تئوری توطئه در ایران

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۰۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب جستارهایی دربارۀ تئوری توطئه در ایران

انتساب نابسامانی‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عوامل خارجی، مانند امپریالیسم و دیگر دشمنان شناخته‌شده یا ناشناس، درواقع ارائهٔ تبیین‌های ساده، سطحی و عامه‌پسند از پدیده‌های بسیار پیچیدهٔ اجتماعی است. این فروکاستن علل و عوامل پیچیده پدیده‌های مختلف اجتماعیِ پیوند خورده با پدیده‌های اجتماعی دیگر و بسترهای تاریخی گوناگون، به یک امر اخلاقی فردی یا جمعی (توطئه) تحویلی ناروا است و امکان درک و تبیین درست تحولات و رویدادهای اجتماعی را از بین می‌برد. ولی در ایران معاصر چنین رهیافت توطئه‌محورانه بسیار رایج و شایع بوده است. گفتارهایی که در این کتاب آمده است دربرگیرندهٔ تصویری گویا از جایگاه محوری مفهوم توطئه و توطئه‌باوری در فرهنگ، سیاست و تاریخ معاصر ایران است.

ادامه...

مشخصات کتاب جستارهایی دربارۀ تئوری توطئه در ایران

  • ناشر نشر نی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.35 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۸۷ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب جستارهایی دربارۀ تئوری توطئه در ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره

این کتاب از سه مقاله نوشته ی سه نویسنده ی متفاوت تشکیل شده است. مقاله ی اول نوشته ی یرواند آبراهامیان و دوم احمد اشرف بیشتر به ابعاد تاریخی مسئله ی پارانویای جمعی ایرانیان پرداخته است. مقاله ی سوم نوشته ی کاتوزیان با بررسی جامعه ی روشنفکری ایرانی آغاز می شود و سپس سهم عظیم این جامعه را در بزرگ تر شدن تئوری توطئه نمایان می سازد و با نشانه هایِ تاریخی که در دوره ی ملی شدن نفت اتفاق می افتاد، نهایتن به دوران تغییرات یا «رفُرم» می رسد.امتیازِ این کتاب در پرداختن به ابعاد مختلف تئوری توطئه و همچنین متفاوت بودن هرسه مقاله از همدیگر است. البته درباره ی تئوری توطئه نوشته های بسیاری وجود دارد، اما به نظر می رسد که این کتاب از اجتماع فکری خوبی برخوردار است و خود دچار توهم توطئه نیست. کتاب های دیگری که در سال های ابتدایی انقلاب، بیشتر به دست نشر توده منتشر شد، خودشان پیش و بیش از دیگران درگیر توهم توطئه هستند. نمی توان توهم داشت و به توهم داشتن جامعه تازید! پارانویای اجتماعی ایرانیان دلایل بسیار زیادی دارد. از تجربه ی تاریخی که منجربه این بیماری شده است تا قسمت پایینی نامسطح دماغ اکثر ایرانی ها که نشانی از شخصیت دمدمی مزاج است. کتاب مورد بحث با فکت های تاریخی (اللخصوص در مقاله ی ابراهامیان) تقصیر را به گردن تجربه ی تاریخی می اندازد. کمبودِ یک دید روانشناختی به مسئله ی پارانویای اجتماعی کماکان در مقالات و جستارهای گوناگون تئوری توطئه دیده می شود. به طور مثال هیچ نویسنده ای تا به حال به «خودشیفتگی» ایرانی ها و تاثیر آن در توهم توطئه نپرداخته است. از آن جایی که تئوری توطئه هنوز هم به عنوان یکی از اهرم های سیاسی برایِ کنترل افکار عمومی استفاده می شود؛ از آن جایی که توهم توطئه یکی از آشناترین لغات در فرهنگ ادبیات اجتماعی ایران است؛ از آن جایی که هر روز دارد مرحله ای جدید و بعدی تازه به تئوری توطئه در جامعه ی مان اضافه می شود، نوشتن درباره ی این مسئله تا روزی که به آرامشی نسبی موقع گوش دادن به توهمات اجتماعی برسیم، نیاز است. جستارهایی درباره ی تئوری توطئه در ایران کتاب کاملی (تا به امروز) جهت مطالعه ی رفتار اجتماعی ایرانیان درباره ی تمامِ مسائل سیاسی و نظامی است. دو مقاله ی اول به بعد تاریخی می پردازند و مقاله ی سوم مسئله ی اجتماعی دارد. نشانه های روانشناختی هم گهگداری بیان می شود، اما به هیچ کدام به عنوان یک دلیلِ اصلی و اساسی توهم توطئه اشاره نمی شود. این کتاب برایِ آغازِ تفکر جدی و روزمره و بحث و بیانِ مسائلی که به پارانویا تبدیل شده اند، مقالات خوبی را به مخاطب ارائه می دهد. اما از 100 پله ی رسیدن به تئوری مقابله ی مشخص با پارانویای جمعی، در پله ی دهم متوقف می شود. ادامه ی فکر و نوشتن و تحقیق با شخص مخاطب است.
در ۴ سال پیش توسط ... ( | )
به نظرم هر ایرانی باید این کتاب رو بخونه. برای تمامی قشرها از دانشگاهی گرفته تا بازاری و .... مفید هست.
در ۳ ماه پیش توسط ابوالفضل مژگانیه ( | )
من نسخه چاپی این کتاب رو خوندم ، مقاله ها بیشتر در مورد دوران پهلوی است و به خوبی تئوری توطئه را نقد می کند . خواندن این کتاب واقعا برای همه واجب است
در ۲ سال پیش توسط سینا خیاطیان ( | )
سه تن از محققان بزرگ.ولی چیز جدیدی در این سه مقاله ندیدم.صرفا بازخوانی یک سری اتفاقات تاریخی.
در ۳ سال پیش توسط ابراهيم گودرزي ( | )
حدیث غمباری که دکتر کاتوزیان در جامعه کلنگی و کوتاه مدت ایرانی به دفعات از آن یاد می کند
در ۴ هفته پیش توسط مازیار ناظمی ( | )
خواندن این کتاب جامع وکامل رابه همکان توصیه میکنم حاوی اطلاعاتی کامل درباره تاریخ توطئه درایران است
در ۱ ماه پیش توسط ham...ber ( | )
متن خوبیه برای روشن شدن کسانی که همه چیز رو به عوامل خارجی ربط میدهند
در ۵ ماه پیش توسط هومن الماسی ( | )
کتاب خوبی بود
در ۷ ماه پیش توسط امید باران ( | )
من تا چند وقت به نظریه توطئه با تمسخر نگاه میکردم و مثلا نقش انگلیس رو در حوادث خاورمیانه توهم میدونستم ولی چند وقت پیش به طور اتفاقی روزنامه جمه‍وری اسلامی سال شصت و سه رو داشتم میخوندم ۶ سال قبل از حمله عراق به کویت ، تو اون روزنامه پاورقی داشت از یک دکتر اسیر عراقی تو یه قسمت میگه من میرفتم برا معالجه یک فراماسون پیر در بغداد که اون به دکتره میگه همه این جنگ ایران و عراق و غیره نقشه انگلیس و ماسون هاست و بعد از صلح ایران و عراق ، نوبت به حمله عراق به کویت میشه ، یعنی تو روزنامه سال ۶۳ میگه نقشه بعدی قدرت ها حمله عراق به کویته ، پس باید در همه این بازی توهم و دائی جان ناپلیون رو تخته گرفت
در ۱ سال پیش توسط سید مهدی ساداتی لمردی ( | )
این کتاب واقعا عالیه.
در ۳ سال پیش توسط آرمین هاشمی ( | )