پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب سخنان بزرگان

کتاب سخنان بزرگان

نسخه الکترونیک کتاب سخنان بزرگان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب سخنان بزرگان را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب سخنان بزرگان

بشر در طول زندگی خود، برای رسیدن به سعادت و تعالی نیاز به گرفتن تصمیمات مهمی در لحظات سرنوشت‌ساز زندگی‌اش دارد. لازمه‌ی اتخاذ تصمیم درست، داشتن اطلاعات کافی و مناسب است. اما، با توجه به عمر محدود انسان، آگاهی از مسائل گوناگون تقریبا غیرممکن است. چه ‌بسیار تصمیم‌ها که باید در دوران نوجوانی و جوانی که دوران ناپختگی است، گرفته شوند. لذا، بشر نیازمند استفاده از تجربیات دیگران و نسل‌های گذشته است تا بتواند در زمان کمتری به آگاهی مناسب برسد. با استفاده از دانش دیگران، بشر می‌تواند در سن کمتر و زمان کوتاه‌تر، تصمیمات پخته و کاربردی اتخاذ کند. حسین رحمت‌نژاد در کتاب سخنان بزرگان سعی کرده است درباره‌ی مضامین مختلف نظر افراد برجسته‌ در حوزه‌های گوناگون مثل ادبیات، علم، سیاست و ... را گردآوری کند و با مخاطبانش به اشتراک بگذارد.

درباره نویسنده سخنان بزرگان

حسین رحمت‌نژاد، نویسنده، محقق و ناشر ایرانی در سال 1324 متولد شده است. مادرش از طریق خواندن کتاب ضرب‌المثل «روزهای بهار، هفت دفعه نهار» او را به ادبیات فارسی علاقه‌مند کرد. علاقه‌ی رحمت‌نژاد به ادبیات باعث شد از ده سالگی فرهنگ مردم را به دقت نگاه کند و در 17 سالگی اولین داستان خود را با نام «دست تقدیر» را منتشر کند.

رحمت‌نژاد از همان ابتدا، علاقه‌ی زیادی به جمع‌آوری اطلاعات و شرح‌حال‌نویسی داشت. به‌همین دلیل، در سال 1343 با چندین مجله در زمینه‌ی نوشتن شرح‌حالِ شخصیت‌های ایران و جهان همکاری کرد. پس از آن، به‌دلیل آشنایی با «حسین بهزاد» مینیاتوریست بزرگ ایرانی، شروع به نوشتن شرح حال این نقاش بزرگ ایرانی کرد. «محمد علی جمال‌زاده» از بزرگ‌ترین نویسندگان ادبیات داستانی مدرن کشور نیز نوشتن مقدمه‌ی کتاب شرح‌حال حسین بهزاد را برعهده گرفت. 

رحمت‌نژاد علاوه بر نویسندگی و شرح‌حال‌نویسی مدتی نیز به نوشتن نمایش‌نامه مشغول شد. پس از آن دوباره به گردآوری و نوشتن کتاب‌های جامع روی آورد. «ضرب‌المثل‌های ملل»، «ضرب‌المثل‌های ایرانی» و «افکار بزرگان» ماحصل فعالیت او در این دوران بود.

مدتی بعد حسین رحمت‌نژاد تصمیم گرفت که انتشارات شخصی خود را داشته باشد و انتشارات «آهو» را تاسیس کرد. سه کتاب «مدل نقاشی آهو»، «مادر تو فرشته‌ای» و «آماج دل» از اولین کتاب‌های منتشر شده‌ی انتشارات «آهو» هستند. از دیگر آثار نویسنده می‌توان به «13 کتاب از 13 نویسنده بزرگ جهان»، «کارنامه مشاهیر ایران»، «بیست کشور جهان» و «ضرب‌المثل‌های منظوم پارسی» اشاره کرد.

کتاب سخنان بزرگان از سری کتاب‌های گردآوری حسین رحمت‌نژاد است که در سال 1382 منتشر شده است. انتشارات عارف کامل کتاب را در 384 صفحه چاپ کرده است. نسخه الکترونیکی کتاب قابل خرید و دانلود در سایت و اپلیکیشن فیدیبو است.

درباره کتاب سخنان بزرگان

در کتاب سخنان بزرگان اثر حسین رحمت‌‌نژاد، 62 موضوع مختلف که همگی از دغدغه‌های بشر امروزی است، انتخاب شده‌اند و گلچینی از سخن بزرگان جهان درباره‌ی هر موضوع گردآوری شده است. آزادی، آرزو، اخلاق، ترس و خدا تعدادی از موضوعاتی است که در کتاب بررسی شده‌اند.

درباره‌ی مقوله «جنگ» در کتاب، سخنانی از «گوستاو لوبون»، «حسین بهزاد» و «ناپلئون بناپارت» به‌چشم می‌خورد. 71 جمله در ارتباط با جنگ با هدف افزایش سطح آگاهی و به اشتراک گذاشتن تجربیات افراد برجسته جمع‌آوری شده است. به‌طورکلی نویسنده درباره‌ی هر موضوعی 71 جمله را انتخاب کرده است. در بخش‌هایی از کتاب، نویسنده جملاتی از زبان خودش را نیز به متن کتاب اضافه کرده است و لزوما کتاب تنها سخن دیگران نیست. به عنوان نمونه در فصل «خشم»، جمله‌ای از نویسنده دیده می‌شود: «آدم خشمگین، در لحظه‌ی خشم، نه می‌تواند فکر کند و نه تصمیم بگیرد.»

نکته‌ی جالب توجه دیگر در کتاب، آوردن جملاتی درباره‌ی یک شخصیت بزرگ است. یکی از فصول کتاب به «امیرکبیر» سیاست‌مدار بزرگ ایرانی اختصاص دارد و عباراتی از دیگر بزرگان در مدح «امیرکبیر» و یا جملاتی از زبان او در این فصل آورده شده‌اند. به عنوان مثال، در این فصل سخنی از «ناصرالدین شاه قاجار» به‌چشم می‌خورد که به جمله‌ای از امیرکبیر اشاره دارد: «امیر نظام بر من نوشت: خیال مثل درختی است که از خود کرم بیرون می‌آورد و کم‌کم می‌پوساند تا به جزیی صدمه، تمام می‌شود.» یا در مدح امیرکبیر عبارتی از «اعتماد‌السلطنه» آورده شده است: «از بدبختی ایران بود که شهید میرزا تقی‌خان امیرکبیر را کشتند و می‌توان گفت که ایران هم با مرگ امیر مرد.»

نگاهی به محتوای کتاب سخنان بزرگان

4 فصل کتاب به «انسان»، «بشر»، «مرد» و «زن» اختصاص یافته است. جملات، بسیار کلی و بدون هیچ ترتیب خاصی انتخاب شده‌اند. کتاب در همان مقدمه قصد دارد تا کوتاهی عمر انسان را یادآوری کند و ارزش استفاده درست از لحظات زندگی را به خواننده گوشزد کند. در مقدمه کتاب آمده است: «عمر انسان محدود است. پس از تولد دوران کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و سالخوردگی به ترتیب می‌گذرند.» کتاب در چهار فصل «جوانی»، «ازدواج»، «مرگ» و «زندگی» مراحل زندگی بشر، لزوم استفاده بهینه و اتخاذ تصمیمات صحیح را از زبان بزرگان تاریخ ایران و جهان بررسی می‌کند.

در این فصول جملاتی درباره‌ی ویژگی‌ها و صفت‌های انسانی مانند حسن بیان و عقل آورده شده‌ است: «آنچه که انسان را از حیوان تمیز می‌دهد، حسن بیان است.» نمونه‌ای از این جملات است که از زبان «آناتول فرانس»، نویسنده‌ی بزرگ فرانسوی روایت شده است.  علاوه بر آن، ضعف‌های انسانی و ناکامل بودن بشر نیز از نقطه نظر بزرگان بررسی شده است. در این رابطه جمله‌ای از «حسین کاظم‌زاده ایرانشهر» انتخاب شده است: «اگر کسی تصور کند که انسان امروزی آخرین درجه‌ی ترقی و کمال است، باید به عقل او خندید.»

مضامین مذهبی در کتاب سخنان بزرگان  

«خدا» و «حضرت محمد (ص)»، عنوان فصل‌هایی است که نقل‌قول‌های بزرگان درباره‌ی مسائل مذهبی آورده شده است. در فصل «خدا»، سخنانی از پیامبر و امامان شیعه به همراه «زرتشت» و دیگر پیامبران گردآوری شده است. علاوه بر سخن پیامبران و امامان، جملاتی از نویسندگان بزرگ در وصف خداوند نیز نوشته شده است. «فئودور داستایفسکی»، نویسنده‌ی سرشناس روسی در ارتباط با خدا ‌می‌گوید: «اگر خدا را بردارند، همه چیز مجاز می‌شود.» نکته جالب توجه، گردآوری جملاتی از افراد بزرگ ادیان مختلف در وصف خداست. در فصل «محمد (ص)» نیز حسین رحمت‌‌نژاد سعی کرده است تا نظر بزرگان دیگر ادیان را درباره‌ی پیامبر اسلام انتخاب کند، به همین دلیل در این فصل جملات ائمه‌ی اطهار و دیگر بزرگان دین اسلام به‌چشم نمی‌خورد. نویسنده، در مدح حضرت محمد سخنان شخصی خود را نیز اضافه کرده که متاسفانه کیفیت جملات بسیار پایین و سطحی ‌است: «حضرت محمد(ص) از برجسته‌ترین شخصیت‌های جهان و حامی حقوق مساوی انسان‌هاست.» اما در این فصل جملات بسیار زیبا از دیگر بزرگان نیز دیده می‌شود؛ «جرج برنارد شاو» در وصف حضرت محمد این‌گونه سخن گفته است: «از هم‌اکنون آثار تسلط اسلام و مواجه شدنش با انسان‌ها و ادوار تاریخ پدیدار شده و ایمان محمد (ص) مورد قبول اروپای فرداست.»

در بخش‌های از کتاب سخنان بزرگان می‌خوانیم

-وجدان، خدای حاضر در انسان است. «ویکتور هوگو»

-رضایت وجدان، بالاترین مسرت‌هاست. «ژول سیمون»

-گناه نمی‌گذارد انسان احساس بهتری داشته باشد، از گناه بپرهیزید تا وجودتان از این زندان رهایی باید. «وین دایر»

-هیچ فسق و عیش آلوده به گناه نیست که آرامش خاطر را بر هم نزند و تمام یا قسمتی از زندگی را تباه نکند. «محمد حجازی»

-برای نیل به مقام شامخ هنرپیشگی، باید به مانند کودکان که به بازی خود ایمان دارند، به هنر خویش مومن بود. «استانیسلاوسکی»

-هنرآموز باید چشم از مال و مقام بپوشد و نیش و آزار حسودان را به جان بخرد تا او را در حیات یا پس از حیات بپسندند. «محمد حجازی»

-کتاب‌ها بودند که به من کمک کردند تا از این باتلاق گندیده بیرون آمدم وگرنه هلاک می‌شدم. «ماکسیم گورکی»

-یک ساعت عمر گذشته را نمی‌توان بازگرداند، اما با چند سکه‌ی ناچیز می‌توان تجارب تمام عمر بزرگترین عقلای عالم را تصاحب کرد. «منتسکیو»

-بعضی کتاب‌ها برای چشیدن و برخی برای بلعیدن‌اند و معدودی را باید درست جوید و کاملا هضم کرد. «فرانسیس بیکن»

- کتاب، مانند انسان تغییرپذیر نیست و هرچه از نخست بوده است همواره به همان حال باقی خواهد ماند. «ساموئل اسمایلز»

-کتاب خوب، بهترین دوست است زیرا، بوقلمون صفت نیست و همواره دوست انسان است. «مارتین لوتر»

-غم‌ها، وقتی به سراغ ما می‌آیند که کتابی برای مطالعه در اختیار نداریم. «حسین بهزاد»

-همه در تنگدستی مرا رها کردند، به جز کتاب که همیشه همدم من بود. «حسین رحمت نژاد»

-بدون حکومت می‌شود زندگی کرد ولی، بدون کتاب و مطبوعات هرگز. «آبراهام لینکلن»

-کتاب دارای جنبه‌های جاودانی و ابدیت است، همه چیز ضایع و تباه می‌شود لیکن کتاب باقی می‌ماند. «ساموئل اسمایلز»

-خوب فکر کنید، اگر بخواهید درآمد یک روز خود را کتاب بخرید، برای مطالعه آن چقدر وقت لازم دارید؟ «لرد آویبوری»

-از میان آثار فکری بشر، آن‌ها که با روح و دل و احساس آدمی سر و کار دارند از دستبرد فراموشی و فرسودگی درامان‌اند. «نصرالله فلسفی»

مشخصات کتاب سخنان بزرگان

نظرات کاربران درباره کتاب سخنان بزرگان