فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اختلالات تیک

کتاب اختلالات تیک
راهنمای عملی برای خانواده‌ها و درمانگران

نسخه الکترونیک کتاب اختلالات تیک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اختلالات تیک

دکتر مريم کوشا پس از اخذ مدرک پزشکي عمومي از دانشگاه شهيد بهشتي و تخصص روان‌پزشکي از دانشگاه گيلان، مدرک فوق‌تخصص روان‌پزشکي کودک و نوجوان را از دانشگاه علوم پزشکي تهران دريافت کردند. ايشان يک دوره‌ي تکميلي در زمينه‌ي روان‌پزشکي کودک و نوجوان را در دانشگاه آدلايد کشور استراليا گذرانده‌اند و هم‌اکنون عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي گيلان هستند.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.49 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اختلالات تیک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

• تیک چیست؟

تیک های حرکتی یا صوتی؛ درواقع؛ حرکات، ژست ها، اداها یا صداهایی هستند که ناگهانی و تکرارشونده اند. اغلب به صورت حمله ای و در مواقع اضطراب و برانگیخته شدن یا استراحت بیش تر می شوند و در زمان تمرکز بر فعالیت جسمی یا ذهنی کاهش می یابند. گاهی افراد در مواجهه با گرما به تشدید تیک دچار می شوند. در بیش تر مواقع تیک ها هنگام خواب ناپدید می شوند.
بنابراین عجیب نیست اگر کودکی هنگامی که تنبیه می شود یا از فرط خوشحالی به شدت به هیجان می آید، به تیک دچار شود و همین کودک زمانی که مشغول بازی فکری است، تیک نداشته باشد.
قبل از بروز تیک، فرد دچار احساسی می شود که منشا جسمی دارد و در همان اندام مربوطه قابل درک است که وقتی حرکت مربوط به تیک انجام می شود این احساس به صورت موقتی از بین می رود. برای مثال کسی که تیک وی به صورت پلک زدن است، قبل از آن به احساس خارش یا ناراحتی در پلک دچار می شود که با رفع آن احساس بهتری پیدا می کند، اما این احساس بهتر شدن موقتی است و دوباره جای خود را به احساس ناراحتی می دهد.
اختلالات تیک شامل چند بیماری می شود که خصوصیت اصلی همه ی آن ها حرکات غیرارادی (تیک حرکتی) یا صداهای غیرعادی (تیک صوتی) است. تیک ها به طور معمول در دوران کودکی شروع می شوند و ممکن است گذرا باشند یا سیر طولانی داشته باشند و بر روی بسیاری از حوزه های زندگی فرد تاثیر بگذارند.
شاید اگر با بزرگسالانی مواجه شویم که به تیک مبتلا هستند، خیلی به آن توجه نکنیم، اما واقعیت این است که مشاهده ی تیک های حرکتی یا صوتی در کودکان و به خصوص تحمل آن ها توسط والدین کار آسانی نیست.
هم چنین پذیرش دانش آموز مبتلا به تیک در مدرسه توسط معلمان و سایر دانش آموزان نکته ی مهمی است که روی پذیرش تیک توسط فرد مبتلا تاثیر می گذارد.
به این ترتیب اختلال تیک می تواند در زندگی فرد مبتلا و خانواده ی وی تاثیرات زیادی بگذارد و در صورت برخورد صحیح و آگاهانه با این بیماری می توان تاثیرات منفی ناشی از آن را به حداقل رساند.

• یادداشت ناشر

هنگامی جامعه ی سالم و متعادلی خواهیم داشت که افراد بتوانند با برخورداری از سلامت روان در عرصه های اجتماعی به فعالیت بپردازند. انکار نابسامانی های روانی جامعه کمکی به رفع آن ها نمی کند. برای درمان، نخست باید بیماری را شناخت.
در گذشته های دور، اندیشمندان و ادیبان با نوشتن پندنامه های ارزشمند رسالت خود را در اشاعه ی اصول متعادل اخلاقی و روانی در سطح جامعه به انجام می رساندند؛ اما انسانِ امروز که درگیر مناسبات و معضلات پیچیده تری است، نیازمند شناخت و به کارگیری روش هایی عملی تر برای مقابله با دشواری های فردی و اجتماعی خود است.
انسان در هر نقطه از جهان، تنها با کسب آگاهی ها و مهارت های ویژه قادر خواهد بود راه برون رفتی از تنگناهای فردی و اجتماعی خود بیابد.
از آن جا که هر اجتماعی فرهنگ، قوانین، کاستی ها و اختلالات خاص خود را دارد؛ بررسی، شناخت، راه حل ها و درمان های مخصوص به خود را نیز می طلبد.
نشر قطره بر آن شده است تا با همکاری گروهی از روان پزشکان و روان شناسان برجسته ی ایران، مجموعه کتاب هایی را با عنوان «روان و زندگی» منتشر کند. مولفان این مجموعه با دانش نظری و تجربه های بالینی و درمانی مفید، بخشی از مهم ترین اختلالات جامعه را مورد توجه قرار داده اند.
این مجموعه به صورت پرسش و پاسخ و به زبانی ساده تنظیم شده است تا خوانندگان بتوانند ضمن کسب آگاهی های لازم، پاسخ های روشنی را برای حل مشکلات روان شناختی خود به دست آورند.
نشر قطره بر خود لازم می داند که از روان پزشکان، روان شناسان و استادان محترمی که با این مجموعه همکاری کرده اند، سپاسگزاری کند.

• انواع اختلالات تیک کدام اند؟

تیک ها بر اساس مدت زمان حضور و شکل شان به انواع زیر تقسیم می شوند:
۱ـ تیک گذرا: شامل تیک حرکتی گذرا، تیک صوتی گذرا و تیک صوتی و حرکتی گذراست. این دسته از اختلالات حداقل چهار هفته و حداکثر یک سال طول می کشند.
۲ـ تیک مزمن: شامل تیک حرکتی مزمن و تیک صوتی مزمن است. طول مدت تیک ها در این دسته از اختلالات بیش تر از یک سال است.
۳ـ تیک حرکتی و صوتی مزمن سندرم تورت نام دارد که در این اختلال، تیک های حرکتی و صوتی با هم دیده می شوند و طول مدت تیک ها بیش تر از یک سال است. ممکن است بیمار در یک زمان فقط تیک حرکتی و در زمان دیگر فقط تیک صوتی داشته باشد، اما لازم است حداقل دو تیک حرکتی و یک تیک صوتی در فرد وجود داشته و در مجموع بیش از یک سال طول کشیده باشد. ممکن است در یک دوره ی زمانی، بیمار تیک نداشته باشد، اما چنین دوره هایی کم تر از سه ماه طول می کشند.

***

زمانی که تیک فرد شروع می شود، مشخص نیست که جزء کدام یک از انواع آن قرار خواهد گرفت، اما در بسیاری از مواقع تیک ها گذرا هستند.

***

• تیک ها به چه شکل ظاهر می شوند؟

تیک ها ممکن است به صورت منفرد یا متعدد و به دنبال هم بیایند. تیک منفرد مانند حرکت گردن به یک سمت و تیک های متعدد به صورت چند حرکت به دنبال هم هستند؛ مثل کودکی که ابتدا شانه هایش را بالا می کشد و سپس گردنش را به یک سمت خم می کند و در نهایت دماغش را بالا می کشد. تیک ممکن است به صورت ساده، مانند پلک زدن باشد یا به صورت پیچیده، مانند حرکاتی که شبیه ژست های معنی دار هستند. مثل مرتب کردن مو یا صاف کردن لباس.
تیک های صوتیِ ساده مانند بالا کشیدن بینی، صاف کردن صدا و حتی به صورت تغییرات ناگهانی و مشخص در سرعت، آهنگ و حجم کلام تظاهر می کنند. تیک های صوتیِ پیچیده به صورت ادای کلمات یا عبارات هستند. گاهی تیک های صوتی به صورت تکرار لغت یا عبارت فرد مقابل (اکولالی) یا تکرار کلمات ادا شده توسط خود فرد (پالیلالیا) هستند.

***

مهم ترین خصوصیت تیک غیرارادی بودن آن است.

***

هم چنین تیک ها از نظر شدت و فرکانس با یک دیگر متفاوت هستند. برای مثال، کودکی چانه ی خود را به سینه می کوفت و این کار را با چنان شدتی انجام می داد که باعث زخم شدن چانه و سینه اش شده بود.
شایع ترین تیک های حرکتی، در سر و گردن می باشند، مانند پلک زدن، حرکات گردن و شانه یا حرکات اطراف بینی و دهان. در نهایت تیک های حرکتی می توانند به صورت حرکات پیچیده و در ظاهر هدف دار باشند و به ندرت به صورت حرکاتی هستند که با آسیب به خود، یا دیگران همراه است، مثل نوجوانی که تیک هایش به صورت وارد کردن ضربه به صورت، توسط مشت خود بود.
شایع ترین تیک های صوتی به صورت سرفه، بالا کشیدن بینی یا صاف کردن گلو هستند. فریادهای ناگهانی، صداهایی شبیه پارس کردن، آه کشیدن و ادای کلمات و عبارات معنی دار شیوع کم تری دارد و در نمونه های محدودی نیز تیک صوتی به صورت خروج کلمات زشت از دهان است که به آن کوپرولالی می گویند.

***

کودکان و نوجوانان به زمان نیاز دارند تا تیک های شان را تخلیه کنند.

***

سایر اشکال تیک ممکن است نمونه های زیر را شامل شود:
شکلک درآوردن، چین دادن به پیشانی، بالا بردن ابروها، باد انداختن به بینی، درهم کشیدن بینی، غنچه کردن دهان، نشان دادن دندان ها، گاز گرفتن لب ها و سایر قسمت های بدن، بیرون آوردن زبان، جلو آوردن فک تحتانی، تکان دادن سر به پایین یا طرفین، نگاه کردن از گوشه ی چشم، چرخش سر، حرکات پرتابی دست و بازوها، کشیدن انگشتان، پیچاندن انگشتان، مشت کردن دست، بالا انداختن دست ها یا شانه ها، تکان دادن پا، زانو یا انگشت پا، حرکات ویژه در راه رفتن، پیچش دادن به بدن، درجا پریدن، سکسکه، آه کشیدن، خمیازه کشیدن، تنفس صدادار، آروغ زدن، ایجاد صدای ملچ ملچ با دهان و نمونه های دیگر.
شکل بعضی از تیک ها پذیرفتنی تر است و حساسیت کم تری ایجاد می کند، مثل سرفه کردن یا صاف کردن گلو و شکل بعضی دیگر از تیک ها عجیب تر است و حتی گاهی پذیرفتن آن ها به عنوان تیک سخت می باشد مانند فریاد کشیدن یا گاز گرفتن.
برای مثال؛ نوجوانی چهارده ساله تیک های صوتی به صورت فریادهای بلند و مکرر داشت، به طوری که خانواده و حتی همسایه ها قادر به تحمل آن ها نبودند.
شدت، فرکانس و شکل تیک ها در بیماران مبتلا به اختلالات تیک در طول زمان تغییر می کند. گاهی والدین آرزو می کنند تیک های قبلی کودک بازگردند، چون تحمل آن ها برای شان آسان تر از تیک های جدید است.

نظرات کاربران درباره کتاب اختلالات تیک