دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۳۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب صوتی بینایی کتاب صوتی فیدی‌پلاس

کتاب صوتی بینایی

نسخه الکترونیک کتاب صوتی بینایی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نسخه نمونه کتاب صوتی بینایی را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب صوتی بینایی

کمتر کتابخوانی را می‌توانید پیدا کنید که نام رمان کوری به گوشش نخورده باشد یا بخش‌هایی از آن را نخوانده باشد. این اثر مشهورترین داستان ساراماگو است و ارزش ادبی بسیاری دارد. نه سال پس از انتشار این رمان، نویسنده‌ی مشهورش ادامه‌ای بر آن نوشت، ادامه‌ای به نام «بینایی» که پر از نکاتی ارزشمند و خواندنی است.

درباره کتاب صوتی بینایی

رمان بینایی که در زبان انگلیسی به نام «seeing» شناخته می‌شود اولین‌بار سال ۲۰۰۴ به زبان پرتغالی منتشر شد و دو سال بعد به انگلیسی برگردانده شد. این رمان هم مانند کوری با استقبال بسیار زیادی در سراسر جهان روبه‌رو شد.

داستان بینایی در ادامه‌ی کوری رخ می‌دهد. مردمان شهر در داستان کوری که دوباره بینایی خود را به دست آورده‌اند حالا دیگر مردمانی هوشیارند. آن‌ها دیگر کسانی نیستند که دولت مرکزی بتواند به‌راحتی کنترلشان کنند و این موضوع در انتخابات پارلمانی خودش را نشان می‌دهد، ۸۳ درصد مردم رأی سفید داخل صندوق می‌اندازند. این اتفاق خشم دولت مرکزی را برمی‌انگیزد و آن‌ها تلاش می‌کنند با ایجاد محدودیت‌های مختلف از جمله محرومیت‌های اقتصادی مردم را تحت‌فشار بگذارند تا از رأی‌شان برگردند. در ضمن مأموران دولت تلاش می‌کنند بفهمند چه کسی رهبری مردم را در این ماجرا برعهده دارد. چشم‌پزشک و همسر چشم پزشک که در داستان کوری نقش بسیار مهمی داشتند در این داستان هم حضور دارند.

همانند داستان کوری، در بینایی هم نه افراد اسم دارند و نه مکان‌ها و همین موضوع این احساس را در مخاطب ایجاد می‌کند که شهر داستان کوری می‌تواند داستان شهر و زندگی خودش باشد. یکی از دلایلی که دو کتاب کوری و بینایی توانستند در سراسر دنیا توفیق پیدا کنند همین حس نزدیکی و همذات‌پنداری‌ای است که هرکسی می‌تواند با داستان پیدا کند.

ادبیات ساراماگو مختص خودش است، جملات بدون نقطه‌گذاری که فقط کاما در آن‌ها به کار می‌رود، پاراگراف‌های طولانی و تو در تو و جمله‌‌های بسیار بلند مشخصات نثر او در بینایی هستند. مشخصاتی که نه‌تنها این کتاب را پیچیده نکرده‌اند که باعث برقراری ارتباط بهتر و فضاسازی جذاب‌تر شده‌اند.

درباره ژوزه ساراماگو، نویسنده کتاب صوتی بینایی

ژوزه ساراماگو، مشهورترین نویسنده‌ی پرتغالی تاریخ و برنده‌ی نوبل ادبیات ۱۹۹۸ است. او سال ۱۹۲۲ در شمال لیسبون در پرتغال به دنیا آمد و در روزگار جوانی عضو حزب کمونیست بود. ساراماگو خیلی زود و از دوران نوجوانی کارکردن در حرفه‌های مختلف را شروع کرد و مدتی هم به‌عنوان روزنامه‌نگار فعالیت می‌کرد. اولین کتاب‌های ساراماگو موفقیتی را در پی نداشتند و ناشران هم تمایل چندانی به کار با او نشان نمی‌دادند. این ناکامی‌ها تا سال ۱۹۸۸ که رمان بالتازار و بلموندا به انگلیسی ترجمه شد ادامه داشت اما از آن زمان فقط ۷ سال طول کشید تا این نویسنده جایزه‌ی کاموئیشن را به دست آورد و سه سال بعد از آن هم نوبل ادبیات به ساراماگو تعلق پیدا کرد. آثار متعددی از این نویسنده به جای مانده است. سال مرگ ریکاردو ریش، همه نام‌ها، دخمه، همزاد، وقفه در مرگ، خاطرات جوانی من، سفر فیل و قابیل تعدادی از این کتاب‌ها هستند. آثار ساراماگو به نابرابری‌های اجتماعی حمله می‌کند و باورها و حکومت‌ها را به چالش می‌کشد. ژوزه ساراماگو در سال ۲۰۱۰ در خانه‌اش درگذشت.

ترجمه و انتشار کتاب صوتی بینایی

چندین و چند ترجمه از کتاب بینایی در بازار کتاب ایران وجود دارد و مترجمان زیادی سعی کرده‌اند بهترین نسخه‌ی فارسی را در اختیار کتابخوان‌های فارسی زبان قرار دهند. یکی از این مترجمان اسدالله امرایی است. دانلود کتاب بینایی ترجمه اسدالله امرایی از فیدیبو ممکن است. گویندگی نسخه‌ی صوتی این ترجمه را رضا عمرانی بر عهده داشته و ماه آوا آن را در بازار کتاب ایران عرضه کرده است. کتاب صوتی بینایی رایگان نیست اما قیمت آن نسبت به نسخه‌های چاپی و الکترونیکی بسیار مناسب است.

چرا باید کتاب صوتی بینایی را شنید؟

بینایی ژوزه ساراماگو یک کتاب معمولی نیست، این کتاب یکی از مهم‌ترین آثاری است که هر فردی که می‌خواهد عنصری فعال و نه منفعل در جامعه‌اش باشد باید آن را بخواند. ساراماگو با توصیفات دقیق و تصویرسازی‌های کاملش از شرایط روبه‌روی هم قرارگرفتن مردم و یک دولت به‌اصطلاح دموکراتیک

توانسته مخاطب را به فکر وادارد و او را مجبور کند به آنچه ورای زندگی روزمره‌اش اتفاق می‌افتد بیندیشد. شنیدن کتاب صوتی ژوزه ساراماگو می‌تواند بهترین انتخاب برای پرکردن زمان‌هایی که در آشپزخانه، اتاق انتظار مطب پزشک یا تاکسی و اتوبوس می‌گذرانید باشید. کتاب صوتی بینایی را به همه‌ی آن‌هایی که به زندگی اجتماعی‌شان اهمیت می‌دهند توصیه کنید.

در بخشی از کتاب صوتی بینایی می‌شنویم

بیشتر از یک ساعت است که در این جا هستیم، دریغ از یک نفر، بله آقا، می‌دانم، هیچ راهی برای جلوگیری از طوفان نیست، بله آقا می‌دانم، باد، باران و سیل، بله قربان، صبر خواهیم کرد، بله قربان، ما ایستاده‌ایم، اصلاً برای همین کار آمده‌ایم، خبردار و آماده باش. از این لحظه به بعد، رئیس شعبه اخذ رأی جز چند حرکت سر، چند صوت گنگ و دو سه جمله ناتمام حرکتی نکرد. وقتی گوشی را گذاشت به همکارانش نگاه کرد، ولی در واقع آن‌ها را نمی‌دید، انگار در برابرش منظره‌ی اتاقک‌های اخذ رأی خالی را می‌دید، با لیست‌های انتخاباتی دست‌نخورده، رؤسا و منشی‌هایی که منتظر نشسته بودند، ناظران احزاب که با بی‌اعتمادی به هم نگاه می‌کردند و در این فکر بودند در این وضع، کی برنده و کی بازنده است و در دوردست، یکی از کارمندان حوزه‌ی انتخاباتی خیس آب از دم در برمی‌گشت تا بگوید هیچ کسی نمی‌آید. نماینده‌ی حزب میانه‌رو پرسید، از وزارتخانه چه جوابی دادند، آن‌ها خودشان هم نمی‌دانند چه کنند، خب البته طبیعی است که با این هوای بد، بسیاری در خانه بمانند، اما ظاهراً در تمام شهر همین وضع حاکم است، بنابراین حرفی برای گفتن ندارند، نماینده‌ی حزب راست پرسید، منظورتان از ظاهراً چیست، در بعضی از حوزه‌ها، عده‌ی کمی رای دهنده مراجعه کرده‌اند، اما در کل تاکنون چنین وضعی سابقه نداشته است، نماینده حزب چپ پرسید، در سایر مناطق کشور وضع چه‌طور است، ظاهراً بارندگی فقط در پایتخت نیست، موضوع گیج کنند همین جاست، مناطقی هم هست که بارندگی در آن‌جا به همین شدت است، اما مردم برای رأی دادن پای صندوق‌های رأی آمده‌اند، منظورم این است، در مناطقی که هوا خوب است حضور رأی‌دهنده‌ها بیشتر به نظر می‌آید و در مورد وضع هوا، می‌گویند طبق پیش‌بینی هوا تا اواسط روز مساعد می‌شود، منشی دوم که تا آن لحظه هیچ دهان باز نکرده بود، گفت، به این پیش‌بینی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد و احتمال دارد از این هم که هست بدتر شود.

 

 

 

 

 

مشخصات کتاب صوتی بینایی

 • ناشر ماه آوا
 • تاریخ نشر ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 723.47 مگابایت

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی بینایی

درد این کتاب از کوری خیلی بیشتر بود. هردو عالی هستند‌. جزئیات عالی ،تشبیهات عالی استعاره ها خلاقانه واقعا حرف نداشت. لذت بردم .
در ۱ سال پیش توسط مریم غفار ( | )
این کتاب بی نظیر بود،من هم کوری رو خوندم هم بینایی،چند فصل اول کتاب کمی حوصله سر بر بود،راوی بی نظیره ولی با توجه به نظراتی که داده شده من دلسرد شده بودم نسبت به این کتاب،اما تا انتها گوش دادم و به نظرم شاهکار بود
در ۱ سال پیش توسط 910...971 ( | )
این کتاب واقعا جالب بود برام، با اینکه هیجان کمتری نسبت به اثر قبلی داشت ولی واقعا نمونه ای بود از اینکه داخل گروه های سیاسی واقعا چه خبره و مردم یک جامعه تا کجا براشون عزیز بودند، داستان به جایی رسید که مردم نه راه پیش داشتند نه راه پس، رها شده بودند و محاصره و جالب این بود که بر خلاف تصور دولتمردان هرج و مرجی که انتظارش رو می کشیدند رخ نداد و خودشون باعث خیلی اتفاقات ناگواری شدند. از راوی هم خیلی ممنون هستم که با لحن و صوت زیبا کتاب رو شنیدنی تر کردند، البته اوایل کتاب مقداری ریتم ثابت داشتند ولی بعد از مدتی اون هم درست شد به نظرم، حتی در جاهای هیجان انگیز و پر التهاب به خوبی حس رو منتقل می کردند. یک سوم انتهایی قسمت هجدهم رو سه مرتبه گوش کردم، واقعا وجدان راحت و نفیسی عمیق از سر رضایت در حالی که در آرامش در پارک هستی خیلی خوب بیان شده بود. از نکات جالب این اثر هم این بود که هیچ اسمی از هیچ فردی آورده نشده و همه رو بسته به موقعیت اجتماعی در کتاب می‌شناسیم پرصاد
در ۱۱ ماه پیش توسط جاوید آل علی ( | )
واقعا کارهای این نویسنده قوی ، بدون هیچ اسمی برای شخصیت ها و به ساده ترین شکل نهایت تاثیر گزاری رو داشت.
در ۱ سال پیش توسط b.g...991 ( | )
کتاب کوری از این نویسنده داستان پردازی خیلی بهتری داشت گرچه که داستان هر دو کتاب شرح واضح جامعه کنونی ماست ولی جذابیت های داستانی چشمگیری نداشت و خسته کننده بود
در ۲ سال پیش توسط eli. Khosravi ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • بعدی ›
 • آخرین ››