پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
مؤلفه‌های آموزشی توسعه انسانی

مؤلفه‌های آموزشی توسعه انسانی

نسخه الکترونیک مؤلفه‌های آموزشی توسعه انسانی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره مؤلفه‌های آموزشی توسعه انسانی

توسعه انسانی، رویکرد جدید توسعه در غرب است که با زیربنای فکری لیبرالیسم پی‌ریزی شده و الگوی برنامه‌ریزی دولت‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قرار گرفته است. این رویکرد برای تحقق شعار بسط انتخاب بشری، انسان را محور و دموکراسی را هسته مرکزی خود قرار داده تا بدینوسیله بتواند رشد اقتصادی را در پوششی انسانی و نه صرفاً ماشینی محقق نماید. توجه به منابع و سرمایه‌های انسانی و گذر از آن برای رسیدن به شرایطی که انسان، هدف توسعه باشد و نه ابزار آن، نقطه قوت این رویکرد تلقی می‌شود. در این میان، آموزش مؤلفه‌ای قابل تأمل است که به‌عنوان بازوی اجرایی و فرهنگ ساز این حرکت مورد توجه قرار می‌گیرد، چرا که رفاه و بهداشت (دو مؤلفه دیگر توسعه انسانی) نیز در سایه آموزش صحیح و تربیت شهروندان تربیت شده محقق می‌شود. اما آنچه در این رویکرد مغفول مانده است، فطرت انسانی است که در تمام آموزه‌های اسلامی مورد توجه قرار می‌گیرد. بر این اساس، انسان مورد نظر اسلام برخلاف دیدگاه غربی، بریده از مبدأ و غایت هستی تلقی نمی‌شود و هدف خود را تنها ارضای امیال دنیایی در نظر نمی‌گیرد. بلکه خداوند به‌عنوان خالق و هدایت‌کننده نظام هستی، نقطه توجه قرار می‌گیرد. از این جهت، حقّ هسته مرکزی توسعه انسانی خواهد بود و تمامی برنامه‌ها در جهت هدف نظام تربیتی اسلام - که تربیت بر اساس فطرت یا همان دین مبین اسلام است، برنامه‌ریزی می‌شود. در این دیدگاه، توجه به نیازهای انسانی و جامعه انسانی و هدف غایی آن به‌عنوان چارچوبی در تعیین ویژگی‌های آموزش به خوبی قابل مشاهده است. متأسفانه امروزه کتاب‌های درسی مملو از علومی ناکارآمد است؛ علومی که سود دنیایی و آخرتی را برآورده نمی‌سازد و صرفاً اطلاعاتی است برای انباشتن ذهن یادگیرنده. این امر در اسلام مذموم به شمار می­آید، چرا که در این دیدگاه علم چنانچه معطوف به کشف واقع نبوده و از حقایق بریده باشد و منجر به پرورش و هدایت همه جانبه نگردد، قابل اعتنا نیست و سودی در بر ندارد. از این رو، چارچوب ارائه شده در اسلام برای ویژگی‌های آموزش مورد نظر جامعه اسلامی، متفاوت از نگاه رایج است. این اثر در پی پاسخگویی به این پرسش است که چنانچه جامعه‌ اسلامی بخواهد به تعالی انسانی دست یابد، در آموزش این جامعه چه ویژگی‌هایی را باید مورد نظر قرار داد؟ پاسخ به این پرسش با توجه به مبانی انسان شناسی که منجر به تعیین اهداف آموزشی می‌شود. با در نظر گرفتن مبدأ و غایت هستی، پاسخی متفاوت نسبت به آنچه که در غرب رایج است می‌طلبد که در این مجال، به آن پرداخته شده است.

ادامه...

مشخصات مؤلفه‌های آموزشی توسعه انسانی

بخشی از مؤلفه‌های آموزشی توسعه انسانی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره مؤلفه‌های آموزشی توسعه انسانی