دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
بوطیقای ارسطو

بوطیقای ارسطو
ترجمه‌ی متن همراه با کنکاشی در تئوریِ بوطیقا

نسخه الکترونیک بوطیقای ارسطو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره بوطیقای ارسطو

ارسطو (۳۲۲ ـ ۳۸۴ پ‌م) فیلسوفی بود که روی بسیاری فرهنگ‌ها و اندیشه‌‌ها تأثیر گذاشت. وی شاگرد افلاتون و معلمِ اسکندر بود. نگاه افلاتون به ادبیات با اندیشه‌‌های سیاسیِ آتن سخت درآمیخته بود. از این نظر، نگاه او به ادبیات تا حدی سیاسی بود. ارسطو متعلق به دوره‌‌ی بعد بود، زمانی که نقش و قدرت آتن کم شد. وی در دورانِ شاگردی هم‌رأیی‌‌هایی با استاد داشت، ولی بعد افلاتون را تقریباً از هر نظر به نقد کشید و در مقابل، نظریه‌‌های خاص خود را بنیاد گذارد. بوطیقای او (نوشته‌‌ی ۳۳۰ پ‌م) حاوی نظریه‌‌های ادبی اوست. وی در این کتاب درباره‌‌ی شعر و شاعری (و در اصل روایت و ژانرهای روایی، اگر بخواهیم بوطیقا را در معنای تعریف‌شده‌‌ی خودش به کار ببریم) نظریه‌‌ای طرح می‌‌کند که خلاف نظریه‌‌ی سیاسیِ افلاتونْ غیرسیاسی است. گرچه مانند علمِ بلاغت نیز نیست و دارای سیستم و گفتمانی ادبی است. از این زاویه، کار او تأثیر زیادی روی بررسی و نقد ادبی داشته است، حتی بیست و پنج سده بعد از او. نظریه‌‌ی ارسطو درباره‌‌ی ادبیات معروف است به بوطیقا؛ و تنها بخشی از آن از گزند روزگار جان به در‌برده است، شیوه‌‌ی نگارشِ آن نیز بیش‌تر مانند است به یادداشت‌‌هایی که ظاهراً قرار بوده مفصل‌‌تر شوند. شاید ارسطو در این یادداشت‌‌ها می‌‌خواسته پاسخی در مقابل تئوریِ ادبی افلاتون فراهم آورد. با این‌همه، چنین برمی‌‌آید که این یادداشت‌‌ها بیش‌تر از یک پاسخ ساده هستند؛ چون در همین یادداشت‌‌های اندکْ او تئوریِ خودش را، که مخالف نظریه‌‌ی افلاتون هم بوده، گسترش داده است. نکته‌‌ی مهم‌تر این‌که تقابل ادبیِ او با افلاتون ریشه در تقابل‌‌های فلسفی این دو دارد. در کتاب حاضر ضمن ترجمه‌‌ی بوطیقا به تأثیر آن و نیز بررسی نظریه‌‌های مندرج در آن پرداخته‌‌ایم. کتاب شامل سه بخش است. بخش نخست که تلاشی است برای طرح مشکلات ترجمه‌های فارسی، و نیز معنی بوطیقا در تئوری‌های رایج، و بالاخره یافتن تبار کلید‌واژه‌های بوطیقا و طرح معادل‌ها در تئوری‌های ادبی مدرن.

ادامه...

مشخصات بوطیقای ارسطو

  • ناشر نشر چشمه
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۷۵,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.05 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۱۳ صفحه
  • شابک

بخشی از بوطیقای ارسطو

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره بوطیقای ارسطو

تاحالا فکر کردین کارایی نسخه نمونه چیه؟ تاحالا کتابی گذاشتین که نسخه نمونش &#۳۴;مقدمه مترجم&#۳۴; نباشه؟
در ۶ ماه پیش توسط 119...571 ( | )
ترجمه دقیق و کتاب، کتابی موجه است. اگر فارسی می‌خوانید، بوطیقا را با این ترجمه پیشنهاد میکنم.
در ۱ سال پیش توسط فریاد معظم ( | )
بد
در ۱ سال پیش توسط zah...chf ( | )