دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب گنجینه عشق

کتاب گنجینه عشق
بررسی مباحث قرآنی در دیوان امیر معزی نیشابوری

نسخه الکترونیک کتاب گنجینه عشق به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب گنجینه عشق

معزّی اگرچه از زندگی در دربار سلاجقه کام دید و نام یافت، لیکن در پایان هدف اصابت خدنگ پیکان سلطان سنجر قرار گرفت و به همان تیر جان به جهاندار سپرد. دربارۀ اساس تیر انداختن سنجر به معزّی سخن بسیار است. گویا معزّی مِن غیر عمدهدف تیر سلطان واقع شد و اما اینکه بلافاصله پس از اصابت تیر درگذشته باشد این چنین نیست و شعر معزّی بهترین گواه این ادعاست که خود را نو جان تصور نموده، به علت بیماری ناشی از اصابت پیکان، مرسوم و مواجب بیشتری طلب می‌کند تا به کار معالجۀ خود بپردازد! ملک سنجر همایون ناصرالدین خداوند همه ایران و توران جهانداری که اندر نسل سلجوق جهان را یادگارست از سه سلطان منم نوجان به فر دولت شاه نشسته ساکن اندر مرو شهجان بقای دولت و ایام او را هواخواه و دعاگوی و ثناخوان به دستوری به خانه رفت خواهم که رنجورم هنوز از رنج پیکان اگر مرسومم افزاید خداوند بود درد مرا آن رسم درمان استاد همایی اساس حادثه را سوءقصد پنداشته که احتمالاً از سوی درباریان سنجر و یا به اشاره خود وی تدارک گردیده است: «... و از کجا که در آن حادثۀ شوم به سببی پنهانی تعمد در کار نبود؛ هر چه گو باش قدر و قیمت چنان گوهری یکتا و سخن آفرینی گرانمایه و بی نظیر که وجودش در هر زمان و در هر شهر و دیار از غنایم دیریاب روزگار است در نظر آن جبار سبک سر خونخوار بدان قیاس بود که کشته شدن امیر معزّی با مَعزی [بُزی] پیش او تفاوت نداشت...». پروفسور یان ریپکا نیز با تردیدی که در موضوع روا می دارد تیراندازی به معزّی را از مصادیق خطا تلقی نمی‌کند: «... به عللی که ماهیت آن به درستی روشن نیست آماج تیر سنجر پسر پادشاه قرار گرفت - ۵۱۱ ه. ق- و به سختی مجروح شد و پس از مدتها رنجوری میان سال های ۵۱۹-۵۲۱ ه.ق - و نه چنان که به اشتباه روایت می شود ۵۴۲- در گذشت...»

ادامه...

مشخصات کتاب گنجینه عشق

  • ناشر پرنیان اندیش
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۵,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.6 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب گنجینه عشق

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب گنجینه عشق