Loading

چند لحظه ...
کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی

کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی
فرهنگی

نسخه الکترونیک کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی

فهم مسئله، اولین بخش از حل هر مشکل و پاسخگویی به هر سئوالی است. این امر زمانی که کار به صورت یک فعالیت مشترک و گروهی باشد، یا هنگامی که قرار است ادامه روند توسط دیگری اجرا شود و یا در زمان ارزیابی و سنجش میزان صحت تصمیمات و اقدامات، اهمیتی دوچندان می‌یابد. فهم مشترک، به معنای نگاه به مسئله از یک زاویه و دریافتی کاملاً مشابه و یکسان، لازمه‌ی فعالیت‌های گروهی است. حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی نیز به عنوان تخصصی که در ذات خود یک کار جمعی و مشترک به حساب می‌رود، نیازمند زبان و ادبیات تخصصی است که بتواند معانی مرتبط را به روشنی و به ‌دور از هر ابهام و احتمال برداشت متفاوت به مخاطب منتقل سازد. وجود و کاربرد چنین ادبیاتی موجب می‌شود تا هر آنچه که دیده و تجربه می‌شود، عیناً توسط طرف مقابل درک و دریافت شود. بنابراین موقعیت یکسانی برای تصمیم‌گیری، همفکری و ارایه مشاوره، ارزیابی، نقد و بررسی اقدامات انجام شده ایجاد می‌شود که صحت و سلامت اقدامات را تضمین می‌کند. واژه‌نامه‌های تخصصی سهم عمده‌ای در ایجاد و تقویت این ادبیات مشترک ایفاء می‌کنند. تدوین این واژه‌نامه‌ها به عنوان یک اقدام اساسی موجب می‌شود تا زیرساخت‌های لازم برای گسترش و ارتقاء سطح اقدامات اجرایی، پژوهشی و آموزشی فراهم شده و فعالیت دست‌اندرکاران با تبعیت از یک زبان تخصصی کارآمد و واحد، همسویی بیشتری یابد. با این دیدگاه، بخش حفاظت بافته‌های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی– فرهنگی، به عنوان تنها بخش تخصصی فعال در این حوزه با گستره‌ی اجرایی ملی و بین‌المللی، با تکیه بر اسناد مرجع موجود و پذیرفته شده در سطح بین‌المللی و تجارب به دست آمده طی سال‌ها که حاصل فعالیت‌های مختلف و متعدد پژوهشی، آموزشی و اجرایی بوده است، این اطلس را برای درک و یکسان‌سازی تعاریف و عبارات کاربردی در بحث آسیب‌شناسی بافته‌ها تألیف و تدوین نموده است. مخاطب این کتاب، تمامی حفاظتگران و مرمتگران، دانشجویان، امنای اموال، موزه‌داران و مجموعه‌دارانی هستند که با پارچه‌ها و بافته‌ها در اشکال و انواع مختلف سروکار دارند. در تنظیم این اطلس، سعی شده‌است تا ضمن وفاداری به تقسیم‌بندی‌های رایج، متداولترین اشکال در آسیب‌دیدگی بافته‌ها تعریف شده و هر عنوان با عکسی که بتواند به خوبی نمونه‌ای از آسیب معرفی شده باشد، را همراه گردد. از دیگر مواردی که در تهیه و تنظیم این اطلس مد‌نظر قرار گرفت، ذکر معادل‌های انگلیسی برای هر مدخل بود تا همکاران و مخاطبان کتاب بتوانند نیازهای خود را برای به کار‌‌بردن اصطلاحات صحیح در نگارش، مکاتبات و مراوادات تخصصی به زبان انگلیسی برآورده سازند. باید در نظر داشت که در این کتاب منسوجات یعنی تمام آثار متشکل از پارچه (به صورت تکه‌های پارچه و یا لباس و دوخته‌هایی که از پارچه تهیه شده‌اند)، چه جزء یافته‌‌های باستان‌شناسی باشند چه بخشی از مجموعه‌های مردم‌شناسی. اصطلاحات و عبارات مرتبط با سایر بافته‌ها از جمله مفروشاتی همچون فرش وگلیم، به سبب تخصصی بودن موضوع و تفاوت‌هایی که با موضوع پارچه دارند، خارج از حوزه تمرکزی این مجموعه است. از آنجا که هدف تهیه یک دستنامه و اطلس کاربردی بوده است، از آوردن بخش‌هایی همچون تعاریف، تاریخچه، انواع و تکنولوژی بافت صرف نظر شده و سعی شده است با تمرکز و محدود کردن اطلاعات و داده‌ها در حوزه تخصصی آسیب‌شناسی، استفاده از این کتاب برای منظور اصلی آن، با سرعت و سهولت بیشتری امکان‌پذیر باشد.

ادامه...

مشخصات کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی

بخشی از کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب اطلس مصور آسیب‌شناسی پارچه‌های تاریخی