Loading

چند لحظه ...
کتاب مردم شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس

کتاب مردم شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس

نسخه الکترونیک کتاب مردم شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب مردم شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس

جنگ از مهم­ترین رویدادهای تاریخ‌سازی است که در شکل‌گیری هویت و تغییرات آن در حیات هر ملت نقش عمده­ای دارد. انسان­ها بعد از پایان یافتن جنگ درصدد حفظ یاد و خاطرات آن بر­ می­آیند. تنوع و تکثر روایان و زاویه­ دیدهای متفاوت­شان روایات متعددی را در خصوص جنگ تحمیلی رقم می­زند که تنها در صورت کنار هم قرار دادن آن­ها می­توان به تصویری واقعی از جنگ تحمیلی رخ داده، نزدیک شد. روایات مردم درگیر در جنگ و یا آن­­ها که درگیری مستقیم­تری داشته­اند مانند افراد در جبهه و خانواده­های آن­ها در دسته روایت­های پویا قرار می­گیرد. جنگ همواره اثرات منفی بر زندگی زنان داشته است. گرچه زنان یکی از اصلی­ترین قربانیان جنگ محسوب می­شوند اما عامل بقای جامعه خود و کلید حل مشکلات آن هستند (مرتوس، ۱۳۸۳، ۱۳). این پژوهش مصاحبه­های عمیقی با زنانی که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم جنگ تحمیلی را تجربه کرده­اند انجام داده است و از مصاحبه­های منتشر شده هم بهره برده است تا بتواند روایت­های شفاهی زنان از روزهای دفاع مقدس را در کنار هم قرار دهد و در نهایت روایتی زنانه از جنگ تحمیلی ارائه نماید. جنگ به لحاظ گستره­ تأثیراتی که بر زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی افراد دارد و همچنین حجم انبوه تغییرات اجتماعی که به دنبال می­آورد، متغیر مهمی در تحول حیات اجتماعی جوامع محسوب شده و تأثیر شگرفی در شکل­گیری تاریخ یک جامعه و دگرگونی آن دارد. یکی از وجوه ماندگار و متداوم هر جنگی خاطرات به جای مانده از آن است که تا مدت‌ها در ذهن کسانی که به نوعی با آن درگیر بوده و تجربه­اش کرده­اند باقی می­ماند. این خاطرات بر خلاف خود جنگ که محصور در یک برهه­ زمانی و مکانی خاص بوده و تمام می­شود، در طول زمان و مکان امتداد یافته و حلقه واسطی بین گذشته، حال و آینده می­شوند. همان‌طور که وینتر و سیوان می­گویند: «جنگ بی‌شک زمان تجربه­های تأثیرگذار و منحصر به فرد است که تاثیر نیرومندی بر خاطره­ فردی و اجتماعی می­گذارد» (وینتر و سیوان، ۱۳۸۷، ۶۸). در طول جنگ، چنان­که قابل انتظار است، همه‌چیز معنا و مفهوم دیگری پیدا می­کند. بخش­­های خاصی از خاطرات، باورها و اسطوره­ها برجسته می­گردد و حتی رفتارهایی از انسان­ها بروز می­کند که با شیوه­ی حاکم بر زندگی در دوره­­ صلح قابل مقایسه یا توضیح نیست (نبوی، ۱۳۸۴، ۸۶). در زمان جنگ، جامعه که احساس می­کند تمامیت آن از سوی «دیگری» در خطر قرار گرفته است، وارد وضعیتی دفاعی می­شود. از این­رو اولویت­های جامعه دگرگون می­شود و انتظار می­رود که همگان، در درجه نخست، خود را سرباز بدانند و برای رفع خطر بشتابند؛ اما پایان جنگ به معنای آغاز دوره­ای دیگر است، چرا که «آرام آرام دردها کاسته می‌شود» و جنگ به جرگه­ میراث مشترک ملت­ها در بطن تاریخ می­پیوندد (بوتول، ۱۳۷۷، ۱۹۲). به عبارت دیگر، جامعه از وضعیت دفاعی خارج می­شود، زندگی به تدریج به حالت عادی (پیش از نبرد) باز می­گردد و بازسازی خرابی­ها مورد توجه قرار می­گیرد. این تغییرات به معنای دگرگونی دوباره اولویت­های جامعه و تنظیم رفتار در چارچوب منطق دوره­ی صلح و آرامش و در یک کلام ورود به دنیای روانی دیگری است.

ادامه...

مشخصات کتاب مردم شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس

بخشی از کتاب مردم شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب مردم شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس