هنر خوب زندگی کردن
Loading

چند لحظه ...
کتاب مجالی با مولانا

کتاب مجالی با مولانا

نسخه الکترونیک کتاب مجالی با مولانا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۲,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب مجالی با مولانا

ما آدمیان بنا برنیازِ ذاتی، مجبور به برقراری ارتباط و همنشینی با یکدیگر ایم، و لذا مقولۀ همنشینی از اهمیّت خاصی برخوردار می شود. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم – در طول عمر خود - با افراد مختلفی همنشین می شویم و این همنشینی اثراتی بر ما خواهد داشت؛ اثراتی که هم می توانند خوب و مفید باشند و هم بد و مضر. لذا شناختِ همنشین و همنشینانِ ما – پیش از آنکه همنشینی ما با ایشان به درازا بکشد - و اینکه چه کسی به واقع دوست ماست امری عاقلانه می نماید. به قولی، هیچ ضرری بدتر از نشناختن و آشنا را بیگانه و بیگانه را آشنا پنداشتن نیست. گاه ما با کسی همنشین می شویم و نمی دانیم که اثری که وی بر ما خواهد گذاشت جز ویرانی نیست. از این جهت، مولوی نزدیک‌ترین وامن‌ترین همنشینِ آدمی را نخست، خداوند می‌داند و دلیل آن را عشقِ خداوند به بندگانش عنوان می کند. البته این بدین‌معنا نیست که دیگران نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند به ما محبت عشق بورزند و ما نباید با کسی ارتباط داشته باشیم و می‌باید خود را در انزوا محبوس کنیم؛ بلکه بدین‌معنا است که از آنجایی که خداوند عاشق‌ترین عشّاقِ آدمی است و در قیاس با دیگران در این باب نمی‌توان برای او همتایی یافت، ابتدا به همنشینی با خداوند تکیّه کنیم و سپس به همنشینی با دیگران. آدمی اگر هزاران همنشینِ خوب هم داشته باشد، اما از همنشینی با خداوند غافل شود، به قول مولانا عشق را باخته است. و نیز – و از همه مهم تر اینکه برای انتخاب دیگران به عنوانِ همنشین، شناخت را از یاد نبریم. مولانا می گوید هیچ غفلتی بزرگ تر و بدتر از نشناختنِ همنشین نیست. آفتی نَبوَد بَتر از ناشناخت تو برِ یار و ندانی عشق باخت (مثنوی، دفتر سوّم، بیت ۳۷۸۱)

ادامه...

مشخصات کتاب مجالی با مولانا

بخشی از کتاب مجالی با مولانا

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب مجالی با مولانا