Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی بار هستی کتاب صوتی

کتاب صوتی بار هستی

نسخه الکترونیک کتاب صوتی بار هستی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی بار هستی را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۱۶,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی بار هستی

خوانندگان حرفه‌ای هنگامی‌که بخواهند تنها یک اثری از ادبیات چک انتخاب کنند با آثار ماندگار «میلان کوندرا»، نویسنده‌ی تأثیرگذار این کشور روبه‌رو می‌شوند و بی‌شک انتخابشان رمان «بار هستی» است زیرا این کتاب تنها یک داستان ساده نیست بلکه روانکاوی و روانشناسی شخصیت‌های مختلف در میان یک جریان تاریخی و رمانتیک است.

درباره‌ کتاب صوتی بار هستی

«بار هستی» The Unbearable Lightness of Being اثر «میلان کوندرا» در سال 1984 منتشر شده است. این اثر روایت زندگی چهار شخصیت «ترزا»، «سابینا»، «فرانز» و «توما» در چکسلواکی است که در طی داستان واقعیت‌های انسانی را به تصویر می‌کشند. «توما»، یکی از بهترین جراحان چک است که به‌صورت اتفاقی در مقابل «ترزا»، پیشخدمت رستورانی قرار می‌گیرد و احساسی شکل می‌گیرد که جهان زیست هر دو را تحت شعاع قرار می‌دهد.

«میلان کوندرا» در پیش‌زمینه‌ی تاریخی داستان عمق احساسات و رؤیاهای انسان را واکاوی می‌کند و تصویری از مسائل بنیادی هستی بشر نشان می‌دهد. او هستی انسان را به چالش می‌کشد و خواننده را با یک اثر هنری که دید فلسفی و ژرف دارد روبه‌رو می‌کند. این کتاب یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کتاب‌های این نویسنده و قرن بیستم ادبیات فرانسه است که خواننده را در هر خط به تفکر وامی‌دارد و پس از تمام شدنش او را وارد خلسه‌ای عجیب می‌کند. «فیلیپ کافمن»، کارگردان آمریکایی با اقتباس از این داستان و حضور خود نویسنده به‌عنوان مشاور فیلم سینمایی ساخت. این کتاب محبوب‌ترین کتاب «میلان کوندرا» است که نام اصلی آن «سَبُکی تحمل‌ناپذیر هستی» است ولی «پرویز همایون پور»، مترجم اثر آن را بانام «بار هستی» به فارسی ترجمه کرده و درباره‌ی آن گفته است: « این کتاب تفکر و کاوش درباره‌ی زندگی انسان و تنهایی او در جهان است.»

درباره میلان کوندرا

«میلان کوندرا» Milan Kundera در 1 آوریل 1929 در چکسلواکی متولد شد. او در خانواده‌ای فرهنگی بزرگ شد و از همان ابتدا باهنر آشنا شد. او از نوجوانی شعر سرود و در جوانی تحصیل در رشته‌ی ادبیات و زیبایی‌شناسی در دانشگاه کارلف پراگ را آغاز کرد. او در آن دوران به حزب کمونیست پیوست و فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی را دنبال می‌کرد. او مدتی را هم در دانشگاه فیلم تحصیل کرد و از سال 1960 به آموزش ادبیات در دانشکده سینما مشغول شد. او در این سال‌ها نوشتن را به‌طورجدی دنبال کرد و از حزب کمونیست اخراج شد. او در فضایی کاملاً امنیتی می‌نوشت و پس از اشغال کشور توسط ارتش سرخ شوروی زیر نظر سازمان امنیت کشورش بود. برای مدتی کتاب‌هایش در چک ممنوع شد و او سال 1975 به فرانسه رفت و به تابعیت این کشور درآمد.

«میلان کوندرا» نویسنده‌ای پرافتخار است که آثارش جایگاهی مهم در ادبیات قرن بیستم اروپا دارند. او تا امروز چندین بار نامزد دریافت جایزه نوبل ادبی شده است براساس داستان‌هایش فیلم سینمایی ساخته شد. او اولین رمانش بانام «شوخی» را سال 1967 منتشر کرد که آثار علاقه‌ی این نویسنده به موسیقی در آن دیده می‌شود. او کتاب «جاودانگی» را سال 1990 منتشر کرد که درون‌مایه‌ای سیاسی و فلسفی دارد و عمق مسائل را واکاوی می‌کند. او نوشتن آثارش را پس از این اثر دنبال کرد و کتاب‌های «آهستگی»، «هویت» و «جهالت» را منتشر کرد و به‌عنوان نویسنده‌ای برجسته در ادبیات فرانسه شناخته شد.

ترجمه کتاب بار هستی به زبان فارسی

نسخه‌ی صوتی کتاب «بار هستی» اثر «میلان کوندرا» را نوین کتاب گویا با روایت علی عسکری منتشر کرده است که در این صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «پرویز همایون‌پور» این اثر را به فارسی ترجمه‌ کرده است و آن را نشر گفتار اولین بار در سال ۱۳۶۵ منتشر کرد. «نشر قطره» این اثر را بار دیگر سال 1382 به چاپ رساند و نسخه‌ی الکترونیک آن نیز در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «پرویز همایون‌پور» پژوهشگر و مترجم ایرانی تحصیلاتش را در دانشگاه سوئیس به سرانجام رساند و سال‌ها با یونسکو همکاری داشت. او مترجم آثار «میلان کوندرا» به فارسی بود و از ترجمه‌های دیگرش می‌توان به کتاب‌های «هویت» و «هنر درمان» اشاره کرد که نسخه‎‌ی الکترونیک همه‌ی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. 

در بخشی از کتاب صوتی بار هستی می‌شنویم

من مایلم یک‌بار دیگر به اين رؤیا بازگردم: دهشت و هراس این رؤیا از زمانی که توما تیر اول را شلیک می‌کرد، شروع نمی‌شد. بلکه از همان ابتدا هولناک بود. برهنه راه رفتن با قدم‌های نظامی میان سایر زنان، در ذهن ترزا به‌تمامی، تصویری از وحشت بود. زمانی که در خانه‌ی مادرش زندگی می‌کرد، حق نداشت در حمام را با کلید به روی دیگران ببندد. مادرش بدین ترتیب به او می‌گفت: «تن و بدن تو مانند همه‌ی تن و بدن‌های دیگر است. تو حق نداری احساس خجالت کنی. تو هیچ حق نداری چیزی را که میلیاردها نمونه‌ی آن به شکل یکسان وجود دارد، پنهان‌سازی.» در جهان مادرش, تمام کالبدها مشابه بودند و یکی به دنبال دیگری در صفی تمام‌نشدنی، راه می‌رفتند. از کودکی برهنگی را به معنای یک‌شکل اجباری در اردوگاه کار و نشان تحقیر، می‌پنداشت.

یک‌چیز وحشتناک دیگری هم در آغاز رؤیا وجود داشت: تمام زنان می‌بایست آواز بخوانند! نه فقط تن و پیکرشان همچون ابزار صدادار بدون روح به یک‌شکل بی‌ارزش شده بودند. بلکه زنان بایستی از این وضع ابراز خوشحالی هم می‌کردند! این به هم‌بستگی شادمانه‌ی افراد بی‌شعور می‌مانست. آنان خوشحال بودند که بار سنگین روح اين گمان واهی متفاوت بودن و این غرور مبتذل را به دور انداخته و همه شبیه یکدیگر شده‌اند. ترزا آواز می‌خواند ولی خوشحال نبود. آواز می‌خواند زیرا می‌ترسید اگر آواز نخواند به دست‌زنان کشته شود.

اما این‌که توما آنان را با هفت‌تیر از پای می‌انداخت و یکی پس از دیگری بیجان در استخر می‌افتادند، چه معنایی داشت؟

زنانی که از داشتن تشابه کامل و یک‌شکل بودن، ابراز خوشحالی می‌کردند درواقع مرگ آتی خود را جشن می‌گرفتند، مرگی که تشابه آنان را، مطلق می‌ساخت. بنابراین صدای گلوله پایان خوش‌راه رفتن حزن‌انگیزشان را ندا می‌داد. آنان شادمانه با صدای هر گلوله می‌‌خندیدند و هر بار که جسدی به‌آرامی به زیرآب فرومی‌رفت. بازهم با صدای بلندتر آواز سر می‌دادند...

و اما چرا توما بود که شلیک می‌کرد و چرا می‌خواست به‌سوی ترزا نیز تیر خالی کند؟

زیرا توما او را به میان این زنان فرستاده بود. ریا می‌بایست این موضوع را به توما بفهماند زیرا ترزا نمی‌دانست که چگونه خودش آن را بیان کند.

زندگی با توما را انتخاب کرده بود تا بتواند از جهان مادرش جایی که تمام تن‌ها و پیکرها مساوی بودند فرار کند. زندگی با توما را انتخاب کرده بود تا پیکرش یگانه و جایگزین ناپذیر باشد.

مشخصات کتاب صوتی بار هستی

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی بار هستی

این چندمین کتاب صوتیه که نمونه‌شونو گوش میدم، همهء نمونه.ها بدون اغراق تا نصفه‌هاشون موسیقیه، نمونه باید فقط از از مطالب و خوانش کتاب باشه. ممنون میشم لحاظ کنید
در ۱ سال پیش توسط شیوا ا. ( | )
کاش کسایی که گوش دادند و نسخه اصلی رو هم خوندند اگر در فایل صوتی سانسوری اعمال شده خبر بدند
در ۱ سال پیش توسط anahita ghazizadeh ( | )
صداشو دوست نداشتم کاش با صدای اقای سلطان زاده بود
در ۲ سال پیش توسط فایزه شفیعی ( | )
کتاب بار هستی یکی از کتاب هایی است که من واقعا عاشقشم.بارها خوندمش و خواهم خواند.خواستم با تجربه خوبی که به تازگی از کتاب های صوتی داشتم لذت شنیدن این کتاب رو هم اضافه کنم اما حیف و صد حیف که کیفیت کتاب صوتی بسیار بد بود.راوی صدایی گرم و دلنشین دارد ولی خوانشش اصلا مناسب محتوای کتاب نیست و احساس مورد نیاز در صدایش نیست.تغییر صدا در دیالوگ ها کاملا غیرحرفه ایست و جملات را مضحک می کند.از افکت ها و موسیقی های مناسب و هنرمندانه خبری نیست.در کل به نظرم کتاب های آوانامه به خصوص آرمان سلطان زاده از کیفیت بسیار بالاتری بهره می برد.
در ۱ سال پیش توسط ساناز سردشتی ( | )
نمونه که طبق معمول از مقدمه بود ک هیچ کاش حداقل مقدمه رو جدا از بخش اول قرار میدادین و انقد آهنگ نمیذاشتین اول هر بخش😕
در ۱ سال پیش توسط Elt...ahg ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ..
  • ۱۲
  • ۱۳
  • بعدی ›
  • آخرین ››