فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب نیستان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شناخت تفاوت­‌های زن و مرد جهت بهبود زندگی مشترک

کتاب شناخت تفاوت­‌های زن و مرد جهت بهبود زندگی مشترک

نسخه الکترونیک کتاب شناخت تفاوت­‌های زن و مرد جهت بهبود زندگی مشترک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۵,۳۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب شناخت تفاوت­‌های زن و مرد جهت بهبود زندگی مشترک

امروز مشکلِ روابط بین جفت‌ها، صرف مادی نیست، گرچه بعضی مواقع فکر می‌کنیم که مسئله «پول» است. در صورتی که مشکل، نوع مکالمه در روابط زوج است. در این دوره برقراری روابط، یعنی پرورش دادن نیازهای احساسی و عاطفی یکدیگر. نیازهای احساسی یک زن امروز با نیازهای احساسی که پنجاه سال پیش داشته متفاوت است، نیازهای احساسی مرد هم همین‌طور. برای یک مرد عشق واقعی آن است که سعی نشود او را عوض کنند. وقتی یک مرد بعد از گفتگوها و رفت و آمدهای زیاد، با زن دلخواه خود روبه‌رو می‌شود، دل خود را باز کرده و این زن‌ را همان‌گونه که هست دوست دارد. این مرد از زن نیز چنین انتظاری دارد، اما اکثر زنان آن را نمی‌دانند. وقتی خانمی جهت دوست مرد خود خرید می‌کند، در واقع در جستجوی شوهری است که باعث خوشبختی وی شود؛ مردی که او را دوست داشته و عزیز بشمارد. ولی در نقطه‌ای در درون خود نوعی احساس در فوران است که می‌گوید: او خیلی قدرتمند است، این قدرت را می‌بینم. چه کاری می‌توانم با او بکنم، تا عشق چیره می‌شود. هم من تسلیم او خواهم شد و هم او تغییر خواهد کرد. متأسفانه برای مردان هیچ کاری در جهت عوض کردن زنان میسر نیست. این سیرت و ذات آنها‌ست. ولی زنان می‌توانند یاد بگیرند روی این سیرت خود کار کنند؛ مانند کاری که مردان می‌کنند و یاد می‌گیرند که سیرت زنان را بپذیرند. در برقرای این روابط بین زن و مرد هیچ ایرادی ندارد که به صورت مثبت برخورد کنند و با تعهد، بهترین تلاش خود را در جهت درک دو جانبه در بهبود روابط به کار برند. بالاخره همه اهداف در کمک کردن به زن وشوهرها این است که یاد بگیرند به تفاوت‌های موجود یکدیگر احترام بگذارند تا به هم نزدیک‌تر و صمیمی‌تر شوند.

ادامه...

بخشی از کتاب شناخت تفاوت­‌های زن و مرد جهت بهبود زندگی مشترک

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مهم ترین عوامل زیستی تعیین کننده شخصیت

الف) نقش جنس: یکی از عناصر زیستی که آشکارا در تعیین شخصیت نقش دارد، جنس است. تفاوت های زیستی زن و مرد بسیار متعدد و متفاوت است. این تفاوت ها در شکل ظاهری بدن، فیزیولوژیک و مخصوصاً غدد درون ریز به وضوح به چشم می خورد. وجود تفاوت های روانی بین زن و مرد نیز از قدیم مورد تایید بوده است و مطالعه این تفاوت ها در حال حاضر یکی از فصول مهم «روان شناسی تفاوت های فردی» را تشکیل می دهد. تفاوت های مربوط به جنس زن و مرد را می توان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داد. در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:
۱. اعمال حسی ، حرکتی
۲. اعمال ذهنی
۳. عواطف، نگرش ها و رغبت ها
۴. تفسیر اعمال مردان و زنان
ب) نقش بلوغ زیستی: ساخت شخصیت هر فرد به همراه افزایش سن او تغییر می یابد. این تغییر با اینکه تحت نفوذ مجموعه ساخت های بدنی، دستگاه غدد درون ریز و دستگاه عصبی است، بیشتر تحت تاثیر بلوغ زیستی است. از جمله می توان به مراحلی که طی آنها بحران های زیستی به وجود می آیند، اشاره کرد؛ مثل تولید اسپرم در پسرها و شروع عادات ماهانه در دخترها. بلوغ جنسی یعنی عبور از مرحله کودکی به مرحله بزرگ سالی که در فرهنگ های پیشرفته معمولاً با دشواری طی می شود. شروع عادات ماهانه، حالت روانی تازه ای را برای دخترهای جوان به وجود می آورد که غالباً با نافرمانی، بیزاری از خانواده، مخصوصاً عدم اطاعت از مادر بروز می کند. و به همین شکل پرخاش گری و ناسازگاری پسران با پدر شروع می شود.
ج) نقش عوامل عصبی ، غددی: در تعیین مزاج هر فرد، نقش غدد درون ریز که عملکرد آنها از طریق دستگاه عصبی مرکزی هماهنگ می شود، از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی از علل اصلی تفاوت های جنسی، تفاوت در ترشح غدد درون ریز است و حتی رشد عمومی فرد نیز تا اندازه زیادی توسط همین غدد کنترل می شود. در انسان ها مانند سایر حیوانات، اختلال در ترشح غدد درون ریز تغییراتی را در شخصیت آنها به وجود می آورد. برخی مولفان مفاهیم مزاج در طبع قدیم را با دید جدید مورد بررسی قرار داده، خواسته اند نشان دهند که غدد درون ریز نقش بسیار قوی در تعیین شخصیت دارند. هر چند که آثار هورمون ها در مورد انسان ها به مراتب بیشتر از حیوانات است، زیرا با آثار روانی محیط در هم می آمیزد و پیچیده تر می شود.(۱)

تفاوت زن و مرد از لحاظ جسمی

همه می دانیم یکی از بزرگ ترین مبانی حقوقی منظور داشتن وضع طبیعی و فیزیولوژی است. از این جهت قبل از ورود به بیان حقوق مشترک و مختص زن و مرد در اسلام، به تفاوت های بارز زن و مرد و مزایایی که هر یک بر دیگری از لحاظ خلقت به مصداق «فضل الله بعضکم علی بعض(۲)» دارند، باید توجه کرد. زیرا این امر کاملاً بدیهی است که در موارد «حقوق اختصاصی» و «وظایف خاصه» زن یا مرد، طبیعت و اختصاصات این دو در مقام تقنین و تشریع منظور شده است.

تفاوت جسمی

در اینکه زنان و مردان از نظر جسمانی اختلاف کلی دارند، شاید کسی را تردید نباشد و نیز چنان که واضح است این اختلاف، به حکم مصالح و حکمت های عالیه و دقایق عالم آفرینش و ذاتی و طبیعی است. در تمام ملل و جوامع مختلف بشری، صحرانشین و شهرنشین، متمدن و غیر متمدن، از هر نژاد و منطقه ای، اختلاف روحی و جسمی زن و مرد کاملاً محسوس و بر همگان ظاهر است. و اینک بررسی چند اختلاف.
قلب
قلب زن و مرد متوسط به مقدار ۶۰ گرم با هم اختلاف دارند. یعنی قلب یک مرد به طور متوسط ۳۰۰ گرم و قلب زن ۲۴۰ گرم است.
جمجمه
جمجمه زن در حدود ۱۵ درصد از جمجمه مرد کوچک تر است. اما نکته مرموز و لطیف آنکه دانشمندان طبق بررسی هایی دریافته اند هر قدر علم و مدنیت در بشر افزون شود، وسعت جمجمه مرد بیشتر می شود، اما در زن رو به نزول است.
گوستاولوبون(۳) در کتاب «تمدن اسلام و عرب» می نویسد: طبق تحقیق دانشمندان فن، حجم جمجمه زنان امروز از حجم جمجمه زنان غیر متمدن قدیم کمتر است و در مرد، قضیه کاملاً برعکس است.
قامت
قامت زن به طور متوسط، در حدود ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر از قامت مرد کوتاه تر و به همین نسبت در حدود پنج کیلوگرم تفاوت وزن دارند.
حواس خمسه
طبق تحقیقات فیزیولوژیست ها، گرچه مردم قاره ها و مناطق مختلف برحسب احتیاجات هر یک به حواس مخصوص نسبت به یکدیگر متفاوتند، مثلاً در «حس شامه» اهالی آندامان(۴) از یک مسافت دور بوی میوه را حس می کنند و مردم کالموک(۵) نوعاً قوه باصره شان قوی تر از سایر مناطق است، اما در همه جا زنان از این حواس خمسه نصیب کمتری دارند. زنان به علت ضعف قوه لامسه است که می توانند درد فراوان و سخت زایمان را کمتر درک کنند.(۶)
یک نکته
مردان و زنان تفاوت های بسیاری با یکدیگر در نحوه صحبت، رفتار و حل مشکلات و حتی در نحوه به یاد آوردن چیزها دارند. به یادآوردن ـ مثلاً ـ مغز یک زن در به یاد آوردن اینکه کلید ماشین را کجا گذاشته با یک مرد در برخورد با همین مسئله متفاوت است.
علت این تفاوت ها، مایه جنگ و جدال های فراوان میان نسل ها شده است که هنوز نیز ادامه دارد. آیا ریشه این تفاوت ها در خاک «زیست شناسی» انسان هاست و یا در آب «فرهنگ» آنها؟
ذهن شناسی به نام «استیون پیکنر»(۷) بر این باور است که منشا این تفاوت ها اصلاً در مغز ماست. یعنی مغز زن و مرد در جریان تکامل شش تا هفت میلیون ساله انسان، اصولاً متفاوت طراحی شده است و بنابراین واجد عملکردهای متفاوت است.
در حدود یک قرن پیش، کشف این امر که مغز زنان در حدود۱۰% کوچک تر از مغز مردان است، به عنوان یک شاهد تلقی شد در اینکه «پس مردان قاعدتاً باید از زنان معقول تر باشند». همین قضیه یکی از عوامل تشکّل دیدگاه مردان نسبت به زنان شد که نه تنها به عنوان شهروند درجه دو، بلکه یک انسان پست تر محسوب شوند. این هم یک نمونه از استخراج سفسطه وار «باید» از «هست».
در سایت نیک کوثر(۸) در سایت «Woneninivan.Com» دیدم که در مصاحبه ای می گوید: «مردان از زنان منطقی ترند و...» اما ما امروزه به کمک علم می دانیم که رابطه مستقیمی میان توانایی مغزی و بزرگی آن وجود ندارد. هوش مردان و زنان با هم برابر است. جالب است این را بدانید که بالاترین ضریب هوشی که تا به حال در میان انسان ها ثابت شده، مربوط به یک زن نویسنده به نام «Vos savant» می باشد.

تفاوت های زن و مرد از لحاظ جنسی

دستگاه تولید مثل
اساسی ترین تفاوت میان زن و مرد، تمایز دستگاه تناسلی آنها از یکدیگر است که خود خاستگاه تفاوت های بسیار دیگری است و از جنس آدمی، دو نوع متمایز با ویژگی های جسمی و روانی مختلف پدید می آورد. رفتار جنسی زن و مرد و نوع تمایلاتشان، تفاوت های اساسی دارد که منشا تفاوت در احکام جنسی میان زن و مرد در شرع اسلام می شود. در احکام تمکین، دفعات مقاربت، جنابت، تعدد زوجات، حرمت مقاربت در دوران قاعدگی زن، منع چند شوهری زن در زمان واحد، تحریم روابط جنسی نامشروع و... بی شک به تفاوت های جدی طبیعی در بدن و اعصاب و روان آن دو نیز مربوط است. همچنین به احکام بارداری، احکام نفقه و وظیفه مرد در تامین اقتصادی زن و مجبور نبودن زن در تامین مخارج زندگی، احکام ارث و نیز برخی تفاوت ها در حدود و دیات و احکام جهاد و... نیز می توان اشاره کرد و برخی از علل تفاوت ها در بعضی از احکام و حقوق را می توان در همین تفاوت های بیولوژیک و فیزیولوژیک تعقیب کرد. اینک برای روشن شدن اختلاف های تکوینی و طبیعی میان زن و مرد، به شمه ای از این تفاوت ها اشاره می کنیم و نظریات گوناگونی را که در جهان علم جدید در خصوص تفاوت های زن و مرد مطرح است ارائه می کنیم:
سلول تخم (اسپرم و تخمک) در دو جنس از نظر شکل، اندازه، تعداد، تحرک و عمر از هم متمایزند. زن در طول دوران باروری حدود ۴۰۰ تخمک تولید می کند، حال آنکه در هر بار انزالِ مرد ۴۰۰ میلیون اسپرم وجود دارد. سلول تخم زن تنها کروموزوم جنسی X (ایکس) دارد، ولی اسپرم ها دارای دو نوع X و Y (ایگرگ) اند و جنسیت جنین بسته به اینکه کدام یک از اسپرم های مرد با تخمک لقاح کند، معین می شود و زن در پسر یا دختر شدن نطفه نقش چندانی ندارد. بلوغ جنسی به طور معمول در جنس زن زودتر از مرد رخ می دهد و صفات ثانویه جنسی در دختران حدود دو سال زودتر از پسران پدید می آید.
توان باروری مرد بسی بیشتر از زن است و تا ۸۰ سالگی و پس از آن می تواند ادامه یابد. در حالی که باروری زن با یائسگی که در حدود۵۰ سالگی رخ می دهد، پایان می یابد. و به علاوه عقیمی در زنان بسیار شایع تر از مردان است. در مراحل مختلف آمیزش جنسی (مرحله تحریک، میل به جنس مخالف، مرحله تهییج و استمرار شهوت) مرحله اوج لذت جنسی و نیز ارضای جنسی و فروکش نمودن شهوت، میان زن و مرد تفاوت هایی وجود دارد. میل جنسی مرد شدیدتر از زن است و جنبه شهوانی بیشتری دارد. زن برای آمیزش به عوامل روانی، احساسی، ذهنی و فیزیکی نیازمند است. توان آمیزش در مرد با انزال پایان می یابد، ولی در زن می تواند بارها تکرار شود.
در دستگاه تولید مثل زن تحولات هورمونی و نوسان آنها و تاثیر هورمون ها بر مغز و دیگر اندام ها، به ویژه در اعضای تناسلی، پدیده هایی چون قاعدگی، آبستنی، زایمان، شیردهی و یائسگی را پدید می آورد و بر جسم و روان، کار، رفتار و فعالیت زن تاثیر می گذارد. زن با باردار شدن، احساس تمامیت و کمال می کند و حس جاودانگی اش ارضا می شود. بهترین سن برای بارداری ۱۸ تا ۳۰ سالگی است و از سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی توان باروری زن کاهش می یابد و در طول دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن مادر پدید می آید. در حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی با بی نظم شدن قاعدگی و قطع آن و پایان کار تخمدان ها یائسگی اتفاق می افتد که خود از بحرانی ترین مراحل زندگی زن است.(۹)

نقش هورمون ها
هورمون یک رابط یا پیام رسان شیمیایی است که از غدد دورن ریز ترشح می شود، در سراسر بدن انتشار می یابد و بر سلول خاصی (سلول های هدف) تاثیر مشخص بر جای می گذارد و اعمال حیاتی بدن را سامان می دهد.
۱. تستوسترون هورمون جنسی مردانه
هورمون ویژه جنس نر تستوسترون نام دارد که در سراسر عمر از بیضه ها تشرح می شود و در دوران بلوغ، میزان آن به سرعت افزونی می گیرد و باعث تمایزاتی با زن می شود:
۱-۱ تمایز و صفات جنسی
در هفته های نخستین رشد، جنین دختر و پسر از نظر اندام ها به هم شبیه اند و از دو ماهگی به بعد، هورمون نر ترشح کرده و تفاوت ها آغاز می شود.
رشد سریع قد، بیضه ها، آلت، انزال، تمایل به جنس مخالف، روییدن مو در ناحیه زهار، سینه، زیر بغل و صورت، پهن شدن شانه ها، رشد ماهیچه ها و عضلات و بمی صدا از ترشح هورمون های مردانه ناشی می شود.
۲-۱ تفاوت در قدرت عضلانی و ترکیب استخوان ها
قدرت عضلانی زن و مرد نیز بدین علت، متفاوت است و کارکرد بدن زن و مرد را متفاوت می کند. تستوسترون اثر سازنده پرقدرتی در تولید پروتئین در سراسر بدن دارد، رشد بافت های عضلانی را تحریک می کند و بر قدرت بدن مرد می افزاید. توده عضلانی بدن مرد به طور متوسط۵۰ درصد بیشتر از بدن زن است، از این رو مرد برای انجام کارهای سنگین توانایی بیشتری می یابد.
تستوسترون از عوامل رسوب کلسیم در استخوان هاست و بر اندازه و استحکام آنها می افزاید. اینکه در مجموع استخوان های مرد نسبت به زن درشت تر و باقوام ترند و لگن مرد شکل قیفی می یابد و برای تحمل بارهای سنگین آمادگی بیشتری دارد، از ترشح این هورمون ناشی می شود.
۳-۱ پرخاش گری
تستوسترون حالات تهاجمی، رقابتی و پرخاش گری را برمی انگیزاند. وجود این هورمون و نوسان آن گاه مردان را آن چنان خشمناک می سازد که ممکن است زندگی خود و دیگران را در خطر اندازند.
۴-۱ افزایش گلبول های قرمز و متابولیسم پایه
سطح بالای هموگلوبین و تعداد بیشتر گلبول های قرمز در خون مردان ناشی از ترشح آندروژن ها در جنس مرد است. تستوسترون حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بر میزان متابولیسیم پایه می افزاید، اشتها را برمی انگیزد و از عوامل فزونی نیازهای غذایی مردان نسبت به زنان به حساب می آید.
۵-۱ ضخامت پوست
سختی بافت زیر جلدی و پوست سراسر بدن مرد ضخیم تر است.
۶-۱ بیماری ها و ایمنی بدن
میزان کلسترول در خون مرد بیشتر است و در فزونی مقدار چربی موجود در گردش خون و نیز رسوب پلاک های آترواسکلروزی اثر زیادی دارد، از این رو بیماری های قلبی و سکته مغزی را در میان مردان افزایش می دهد. از سویی باعث کاهش پاسخ آنتی بادی هاست که خود آسیب پذیری دستگاه ایمنی بدن مرد را می نمایاند.
۷-۱ مغز
هورمون ها به طور مستقیم سلوله های مغز را تحریک می کنند و بین هورمون های جنسی و مغز، نوعی تعامل برقرار است. با برداشتن بیضه، به تدریج قدرت ابداع از بین می رود و فرد به کار و زندگی کم اعتنا می شود. تستوسترون در تمرکز فکر اثر دارد، از خستگی می کاهد، و ادامه فعالیت ها و اجرای کارها را آسان می کند.
۲. استروژن هورمون جنسی زنانه
استروژن را می توان از هورمون های ویژه جنس زن دانست که در طول عادت ماهانه نوسان دارد و بیشترین میزان ترشح آن پیش از تخمک گذاری است. استروژن در زندگی زن نقش اساسی و مهم دارد، بیش از ۳۰۰ بافت مختلف بدن زن برای آن گیره دارد و کمبود آن با تغییرات فیزیکی شدیدی همراه است. موارد زیر نقش های عمده این هورمون را می نمایاند:
۱-۲ صفات ثانویه جنسی و دستگاه تناسلی
ترشح استروژن اندام های زنانه را تشکیل می دهد و رحم، پستان ها و اندام های تناسلی خارجی زن پس از بلوغ بر اثر افزایش ترشح این هورمون رشد می کنند. لگن، پهن و عمق آن کم می شود، چربی زیر پوست افزایش می یابد و میل به جنس مخالف پدید می آید.
۲-۲ آبستنی، زایمان و شیردهی
ترشح استروژن به رشد و تکامل غدد آندومتر (لایه داخلی رحم) می انجامد که دیواره رحم را برای پذیرش جنین آماده می کند. و شیر دادن طبیعی با مصرف آن متوقف می شود.
۳-۲ استخوان ها و مفاصل
استروژن در تحریک رشد استخوان ها و عضلات اثر دارد و از رشد زیاد آنها جلوگیری می کند. از این روست که به طور نسبی قد زن از مرد کوتاه تر می ماند. کاهش ترشح این هورمون عامل موثری در بروز پوکی استخوان به شمار می رود و از این روست که حدود ۱۴% زنان در ۶۰ تا ۹۰ سالگی دچار یک شکستگی در استخوان می شوند. تحرک و نرمی مفاصل و نرمی و انعطاف پذیری بیشتر بدن زنان را می توان ناشی از آن دانست.
۴-۲ قلب و عروق
استروژن در کاهش چربی خون موثر است و از این رو بیماری های ناشی از تنگی عروق و تصلب شرائین در میان زنان کمتر است.
۵-۲ سیستم ایمنی بدن و بیماری ها
استروژن مقاومت طبیعی بدن را در برابر بیماری های سوخت بالا می برد.
۶-۲ حس بویایی، پوست، چربی و...
استروژن بر حساسیت حس بویایی می افزاید و از عوامل رسوب چربی در بدن زنان است و در نرمی و صافی و کم مویی پوست بدن نقش دارد.
۷-۲ روان و رفتار
از عوامل اصلی تغییر حالات زنان، نوسان سطح استروژن در خون آنهاست که در رفتار زن اثر می گذارد. وقتی ترشح استروژن تنزل می یابد، زن بی تاب می شود و آرامش روانی اش به هم می خورد.
۸-۲ مغز
پیداست که اثر هورمون ها در بدن از طریق تاثیر آنها بر مغز است. زنانی که از هورمون استروژن برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، علائم خستگی روحی و روانی در آنها بروز می یابد. مطالعات نشان می دهد که این افسردگی با اختلال در متابولیسم مغز ارتباط دارد. تاثیر استروژن بر مغز و در نتیجه بروز رفتارهای خاص در انسان و حیوانات مورد تایید پژوهشگران است.
۳. پروژسترون
این هورمون نیز ویژه جنس زن است و در تنظیم دوره جنسی آماده سازی رحم نقش دارد، ادامه بارداری بدون آن ممکن نیست، رشد غده های شیری پستان ناشی از افزایش ترشح آن است و عامل افزایش حرارت پایه بدن زن در زمان تخمک گذاری می باشد. پروژسترون یک هورمون آرام بخش به حساب می آید و در ایجاد صلح و آرامش در جنس ماده هنگام بارداری نقش دارد و از این رو برخی از محققان استفاده از آن را برای کنترل رفتارهای غیر قانونی و تجاوزها مطرح ساخته اند.
پرولاکتین، اکسی توسین و ریلاکسین نیز از هورمون هایی هستند که در جنس مرد نقش چندان شناخته شده ای ندارند و در جنس زن وظایف مهم برعهده دارند. پرولاکتین رفتار مادرانه را به وجود می آورد و در شیردهی و جلوگیری از تخمک گذاری نقش دارد. در پرندگان این هورمون موجب لانه سازی و خوابیدن روی تخم ها می گردد و برخی آن را هورمون محبت مادری نامیده اند.
به این ترتیب می توان دریافت که پس از عامل کروموزمی، هورمون های جنسی متفاوت در زن و مرد، یک عامل بیولوژیکی تعیین کننده جنسیت به حساب می آید و هورمون های جنسی نر و ماده با هم در تضاد هستند، تزریق هر یک از آنها به جنس مخالف به افول صفات جنسی مربوط به آن می انجامد و همین خاصیت مورد استفاده کسانی قرار گرفته که با استفاده از هورمون ها جنسیت خود را تغییر می دهند.

نظرات کاربران درباره کتاب شناخت تفاوت­‌های زن و مرد جهت بهبود زندگی مشترک

خوندنش خالی از لطف نیست.
در 5 روز پیش توسط علی پلمه