فیدیبو نماینده قانونی آریاگهر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ۱۰۱  نکته‌ی مهم برای بهبود روابط زناشویی و تداوم ازدواج

کتاب ۱۰۱ نکته‌ی مهم برای بهبود روابط زناشویی و تداوم ازدواج

نسخه الکترونیک کتاب ۱۰۱ نکته‌ی مهم برای بهبود روابط زناشویی و تداوم ازدواج به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۳۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ۱۰۱ نکته‌ی مهم برای بهبود روابط زناشویی و تداوم ازدواج

مقوله‌ی ازدواج نسبت به بیست یا سی سال قبل به‌طرز چشمگیری فرق کرده است. در جوامع امروزی، بیش از نیمی از ازدواج‌ها به دلایل مختلف با شکست مواجه می‌شوند و حتی فکر کردن به این آمار، «تعهد» را زیر سؤال می‌برد. این‌طور که پیداست، وقتی روابط دچار چالش می‌شوند، طرفین رابطه تمایلی ندارند برای بهبود آن تلاش یا تقلایی از خود نشان دهند. اما طلاق چاره‌ی کار نیست و اگر سی سال یا هشت ماه از ازدواج اشخاص متأهل گذشته باشد، عواقب سوء آن یکسان است. حقیقت امر این است که در یک رابطه، اوضاع همیشه بر وفق مراد نیست و اختلاف‌نظر، بحث و درگیری پیش می‌آید. در کل، حفظ و تداوم یک رابطه، امری دشوار است و تعهد دو طرف رابطه را طلب می‌کند. پس از جدایی، در اغلب مواقع دو طرف رابطه احساس می‌کنند یک چیزی کم دارند و چند روزی که از گرماگرم متارکه می‌گذرد، احساس استیصال و درماندگی بر یک یا هر دو طرف غالب می‌شود. گرچه ایجاد رابطه‌ای سالم و پایدار دشوار است، اما محال نیست و بسیاری از آدم‌های سرشناس این را در زندگی خود ثابت کرده‌اند. حتماً می‌پرسید:«رمز موفقیت آنان چیست؟» پاسخ این است که همه‌ی آن‌ها سخت در این راه تلاش می‌کنند. آن‌ها تصمیم گرفته‌اند جای این که به احساسات آنی و زودگذر تن دهند، به همسرشان عشق بورزند. وقتی عشق یک گزینه شد، حتی در بدترین موقعیت‌ها هم می‌توان بر آن تکیه کرد. فرض کنید می‌خواهید یک خودرو بخرید؛ برای این منظور مدل، سال تولید، رنگ و تمام ویژگی‌هایی که مناسب و دلخواه شماست را در نظر می‌گیرید؛ اما یکی دو ماه که از خرید آن خودرو گذشت با خود می‌گویید که شاید بهتر بود خودرویی بزرگ‌تر می‌خریدید، یا کاش صندلی‌های آن چرم بود، یا کاش از مدلی بود که در روزهای گرم تابستان می‌توانستید سقف آن را عقب بزنید. هرچند، حالا دیگر دیر شده است، پس تصمیم می‌گیرید همان خودرو را نگه دارید و با آن بسازید! ازدواج هم همین‌طور است. هیچ ازدواجی کامل و بی‌نقص نیست و در تمام روابط، مشکلات عمده‌ای وجود دارد که می‌بایست بر آن‌ها غلبه کرد، پس باید تمام سعی خود را در این راه به‌کار گیرید. صدها روش وجود دارد که برای بهبود و استحکام روابط خود می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید، اما برای این که کارتان را راحت کنیم، در این کتاب ۱۰۱ روش را برگزیده‌ایم که شما را وارد مسیر درست می‌کند.

ادامه...
  • ناشر آریاگهر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.34 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۱۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ۱۰۱ نکته‌ی مهم برای بهبود روابط زناشویی و تداوم ازدواج

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:۶. بگومگو ممنوع!

اگر بر سر مباحث خاصی اختلاف نظر دارید، از پیش کشیدن آن مباحث اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر شما طرفدار تیم آبی هستید و همسرتان طرفدار دوآتشه ی تیم قرمز است، یا شما طرفدار یک حزب سیاسی هستید و همسرتان طرفدار حزبی دیگر، لزومی ندارد این مباحث را پیش بکشید و راجع به آن بگومگو کنید.

۷. صحبت های آبکی ممنوع!

از صحبت های آبکی به ویژه جلوی فرزندانتان اجتناب کنید. خیلی وقت ها صحبت های خانوادگی دور میز شام محدود می شود به صحبت هایی آبکی از قبیل، «هویجش خوش مزه ست؟» یا «نمی دانم امشب تلویزیون چه برنامه ای دارد!» در عوض، پرسش هایی اساسی را که نشان دهنده ی ابراز علاقه تان است جایگزین این صحبت ها کنید. برای مثال، پرسش «امروز سر کار اوضاع روبه راه بود؟» را با «بگو ببینم امروز در شرکت چه کارها کردی؟» عوض کنید. حتی اگر از همه ی جوابی که همسرتان می دهد چیزی سر در نیاوردید، با علاقه و دقت به آن گوش کنید. نکته این است که نشان دهید به امور زندگی همسرتان علاقه مند هستید.

۸. رسوم قدیمی را از سر بگیرید

اگر شما و همسرتان در اوایل ازدواج رسم و رسومی داشتید، دوباره آن را از سر بگیرید. برای مثال، شاید چهارشنبه شب ها با هم به کافی شاپ یا هرجمعه صبح با هم به کوه می رفتید. هر رسم و رسومی که داشتید را دوباره از سر بگیرید.

۹. قابلیت پیش بینی

اگر از زوج ها علل سردی و بی روح شدن روابطشان را جویا شوید، یکی از پاسخ های رایج آنان این است که همه چیز در روابطشان قابل پیش بینی است و هیچ اتفاق غیرمنتظره ای رخ نمی دهد. برای احیای یک رابطه باید عوامل سردی و دلمردگی آن را از بین ببرید. اگر همیشه از این موضوع شاکی هستید که پنج شنبه شب ها همسرتان ساعت ها پای تلویزیون لم می دهد و فیلم یا فوتبال تماشا می کند، به جای غر زدن، چند ساندویچ خوشمزه درست کنید و به همراه یک نوشیدنی خنک روی کاناپه به او ملحق شوید؛ یا اگر ساعت ها در باغچه به گل ها و درخت ها می رسد، با خرید یک نهال تازه غافلگیرش کنید و در کاشت آن نهال او را همراهی کنید؛ یا وقتی به اتفاق همسرتان به پیاده روی رفته اید، یک لحظه بایستید، در چشمانش نگاه کنید و به او بگویید:«دوستت دارم عزیزم!» و بعد پیاده روی را از سر بگیرید. تمام این ها، نمونه هایی بود برای این که با انجام کاری غیرمنتظره همسرتان را غافلگیر کنید.

۱۰. اخم هایتان را باز کنید!

معمولاً وقتی زوج ها بحث یا مشاجره ای را پشت سر می گذارند، نسبت به هم جدی یا به اصطلاح سرسنگین می شوند. علت این امر می تواند ناشی از تنش ایجاد شده باشد یا شاید هم اصلاً ندانند چه باید بگویند. حال، دلیل آن هرچه باشد، باید یاد بگیرید که اخم هایتان را باز کنید! هر اظهارنظر، حرکت یا رفتار همسرتان را جدی و به خود نگیرید. اگر مرتکب اشتباهی شد، بی خیال قضیه شوید یا حتی در صورت امکان به آن بخندید. اگر خودتان هم مرتکب اشتباهی شدید از این که به خودتان بخندید پروایی نداشته باشید. این روش به خودی خود باعث از بین رفتن تنش موجود می شود.

۱۱. گفت و شنود

وقتی میان همسران اختلاف ایجاد می شود، پیش از هرچیز از صحبت کردن با یکدیگر دست می کشند، چراکه اغلب، ساکت ماندن راحت تر از عصبانی شدن است. برای ازسرگیری مجدد رابطه نیز می بایست پیش از هر چیز صحبت کردن را آغاز کنند. این امر مستلزم این است که هر دو طرف از جبهه گرفتن دست بکشند و قدم پیش بگذارند. تا زمانی که همسران با هم حرف نزنند رابطه شان رو به بهبود نخواهد رفت. پس در چنین مواردی، با همسرتان توافق کنید که هر کدامتان هرچه در دل دارد می تواند بگوید و طرف مقابل هم باید به معنای واقعی کلمه به آن گوش کند. البته، این مطلب به این معنی نیست که باید با هرچه طرف مقابل می گوید موافقت کنید. در عوض، باید بی آن که داد و قال به راه بیندازید در کمال آرامش و خونسردی مشکل را مطرح و آن را حل و فصل کنید. این کارِ سختی است، اما باعث می شود در اندک زمان احساس بهتری در هر دوی شما، هم از لحاظ فردی و هم به عنوان زوج، ایجاد شود.

۱۲. یک شب عاشقانه

رابطه ای صمیمی و عاشقانه میان همسران نه تنها مهم، بلکه واجب است. همسران باید از نزدیکی و همبستری با هم لذت ببرند. وقتی رابطه ی همسران دچار مشکل می شود، بالطبع معاشقه و نزدیکی با هم آخرین چیزی است که ممکن است به ذهنشان خطور کند. هرچند برای بهبود رابطه، این امر هرقدر هم در ابتدا سخت و دشوار باشد، اما لازم و ضروری است. پس برای خلوت کردن با همسرتان خلاقیت به خرج دهید! می توانید با یک شام خوشمزه و لذیذ زیر نور شمع همراه با موسیقی ملایم شروع کنید... اتاق خوابتان را با شمع های روشن تزئین کنید... یک شب عاشقانه و تاثیرگذار خلق کنید!

۱۳. مهمانی شام

این سنت را باب کنید که هر یک ماه یا دوماه درمیان، یک مهمانی شام به راه بیندازید و جمعی از دوستان خود و همسرتان را دعوت کنید. بازی ها و سرگرمی هایی برای این مهمانی تدارک ببینید و شبی خوش را برای همه فراهم کنید. این قبیل دورهمی ها با دوستان، نقش بسیار مهمی در کاهش استرس دارد و کم شدن استرس باعث بهبود روابط زوج ها می شود.

۱۴. تولدت مبارک!

همچنان که آدم ها بزرگ می شوند جشن تولدشان کم رنگ تر می شود و در نهایت با دادن هدیه ای هول هولکی به ایشان و خوردن غذایی، سر و ته قضیه هم می آید! برای جشن تولد بعدی همسرتان برنامه ای ویژه اختصاص ببینید و با ابراز عشق و قدردانی خود، کاری کنید که یک جشن به یادماندنی در زندگی شان شود. همه، حتی آدم هایی که پا به سن گذاشته اند، از این که مورد توجه و قدردانی قرار بگیرند خوشحال می شوند. مطمئن باشید که این اقدام شما از چشم همسرتان دور نخواهد ماند!

۱۵. گریز به خلوتگاه

در یکی از آخرهفته ها که هوا خوب و دلپذیر است به مکانی دنج و خلوت گریز بزنید. کلبه ای در دل کوه یا روستایی خوش آب و هوا، مکان مطلوبی برای این منظور است. از پیش، برنامه ریزی کنید که مقصد موردنظرتان کجاست و چه کارهایی می خواهید در آنجا بکنید، اما مطمئن شوید که بیشترِ وقتتان را به لذت بردن از خلوتِ هم دیگر و بودن در کنار هم اختصاص دهید. یک چای یا کاپوچینوی داغ سفارش دهید و جلوی شومینه نوش جان کنید! از این آخرین هفته ی رویایی برای احیای عشق خود کمال بهره را ببرید.

۱۶. خوش آمدگویی ویژه

اگر شوهرتان تا دیروقت سرِ کار بوده و می دانید که روز سختی را گذرانده است، با شامی لذیذ و خوشمزه غافلگیرش کنید. وقتی از در وارد می شود، با ظاهری آراسته، لباسی جذاب، رویی خوش و شامی گرم و خوشمزه به او خوش آمد بگویید. مطمئن باشید به خاطر این خوش آمدگویی او دوباره دلباخته ی شما خواهد شد. به همین ترتیب، اگر زنتان خسته و کوفته از راه می رسد، پس از بوسه ای گرم و طولانی، او را به سر میزی دعوت کنید که مزین به شامی استثنایی در زیر نور شمع است. پاکت نامه ای را با این مضمون در کنار بشقاب غذایش قرار دهید:«بانوی من، پس از صرف شام، با نیم ساعت ماساژ مخصوص، خستگی شما را از تن به در خواهم کرد!» این گونه است که می توان عشق را زنده نگه داشت!

۱۷. همین جوری!

به همسرتان هدایای «همین جوری» بدهید! لازم نیست این هدایا گران قیمت باشند. به عنوان مثال، زنی مجموعه ای از ظروف چینی داشت. یک روز شوهرش به منزل آمد و به او گفت هدیه ای برایش آورده است. بعد، یک فنجان چینی که نام همسرش با ظرافت روی آن نوشته شده بود را با ملایمت در دست زنش گذاشت. با این که زن می دانست این فنجان بیش از دو دلار نمی ارزد، اما همین که شوهرش وقت گذاشته بود تا هدیه ای دلخواه او تهیه کند، میلیون ها دلار ارزش داشت. هدایای کوچکی که با عشق و تفکر تهیه شده اند، ارزشمندتر و محبوب ترند!

۱۸. یادداشت های عاشقانه

همسرتان را با گذاشتن یادداشت های کوتاه عاشقانه در جاهای غیرمنتظره غافلگیر کنید. اگر همسرتان به سفری کاری می رود، یک یادداشت عاشقانه در ساک سفری یا چمدانش بگذارید. یا اگر به ماموریتی طولانی مدت می رود، یادداشتی با مضمون «دوستت دارم» در قاب سی دی که می دانید حتماً بازش خواهد کرد، قرار دهید. پیشنهاد دیگر این است که یادداشتی روی آینه ی دستشویی بچسبانید تا صبح اول وقت به چشمش بخورد. خلاق باشید و از این بازی لذت ببرید!

۱۹. آغوش گیری

در اوایل ازدواج، معمولاً آغوش گیری جزئی از زندگی روزمره ی زوج ها را شامل می شود، اما با گذشت زمان یا راه یافتن فرزندان به زندگی ایشان، آغوش گیری از یاد می رود. پس، زمانی را فقط به آغوش گیری اختصاص دهید. اگر همسرتان روی کاناپه مشغول تماشای تلویزیون یا روی تخت در حال کتاب خواندن است، خود را به او بچسبانید و بگویید که می خواهید در آغوشش جای بگیرید. آغوش گیری موجب امنیت روحی زوج ها و افزایش عشق و محبت می شود.

۲۰. صبحانه در تختخواب

آخرین باری که شما یا همسرتان صبحانه را در تختخواب صرف کردید کی بود؟ هیچ وقت؟ صبح یک روز تعطیل که برنامه ی خاصی ندارید کمی زودتر از خواب برخیزید و صبحانه ی دلخواه همسرتان را درست کنید. بعد، آن را در سینی بچینید و به همراه روزنامه صبح در کنار تخت همسرتان بگذارید. گرچه همسرتان ممکن است از این کار یکّه بخورد، اما به طور حتم از این حرکت عاشقانه ی شما قدردانی خواهد کرد.

۲۱. کاری کنید که شوهرتان خرسند شود!

این پیشنهاد ها باعث خوشحالی شوهرتان می شود:
• در اماکن عمومی به او احترام بگذارید.
• از او تعریف و تمجید کنید.
• به او بگویید از جاذبه ی جنسی زیادی برخوردار است.
• هرازگاهی، حسودانه رفتار کنید، حتی اگر حسود نیستید.
• به او یادآور شوید که همسر و پدری بی نظیر است.
• بگویید که از نظر شما خیلی خوش قیافه است.

۲۲. کاری کنید که زنتان خرسند شود!

این پیشنهاد ها باعث خوشحالی زنتان می شود:
• به او بگویید که خیلی زیبا است.
• از مهارت های او تعریف و تمجید کنید(جزئیات را یادآور شوید).
• به او بگویید که ارزش زیادی برایش قائلید.
• به او یادآور شوید که بهترین دوستتان است.
• در جلوی خانواده و دوستان با او مهربان باشید.
• به او بگویید که بسیار جذاب و دلربا است.

۲۳. بوسه

همواره باید آتش شور و اشتیاق را در ازدواجتان شعله ور نگه دارید. اجازه ندهید گذشت زمان، آتش عشق و علاقه تان را سرد کند. هر بوسه ای که بر سر و روی همسرتان می زنید، می بایست عاشقانه، صادقانه و بااحساس باشد. بدین ترتیب به همسرتان خاطرنشان می کنید که به او عشق و علاقه دارید و این امر تاثیری چشمگیر بر افزایش کیفیت رابطه تان خواهد داشت. برعکس، بوسه های سرد و بی احساس باعث می شود که رابطه ی همسران به همان ترتیب به سردی بگراید.

نظرات کاربران درباره کتاب ۱۰۱ نکته‌ی مهم برای بهبود روابط زناشویی و تداوم ازدواج