Loading

چند لحظه ...
کتاب کارکردهای ادبی

کتاب کارکردهای ادبی
نسخه PDF

نسخه الکترونیک کتاب کارکردهای ادبی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۹,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب کارکردهای ادبی

درباره کتاب کارکردهای ادبی

کتاب «کارکردهای ادبی» Uses of Literature نوشته‌ی «ریتا فلسکی» در سال 2008 منتشر شد. این کتاب به مجموعه‌ی مانیفیست‌ها تعلق و در دسته‌ی کتاب‌های حوزه‌ی عمومی علوم انسانی و دانش اجتماعی قرار دارد. نویسندگان این مجموعه پژوهشگران و نظریه‌پردازان صاحب‌نام هستند که موضوعات عمیق و قابل‌تأملی ازجمله فرهنگ، نژاد، تاریخ، جامعه، جغرافی، ادبیات، سینما و مدرنیسم را بررسی کرده‌اند به همین دلیل مطالعه‌ی کتاب‌های این مجموعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

درباره‌ی ریتا فلسکی

«ریتا فلسکی» Rita Felski نویسنده و منتقد ادبی در سال 1956 به دنیا آمد. این نویسنده تحصیلات خود را در استرالیا تکمیل کرد و بعد از آن در دانشگاه دانمارک جنوبی به آموزش پرداخت. حوزه‌ی تخصصی «ریتا فلسکی» زیبایی‌شناسی و تئوری ادبی است، او همچنین یکی از محققین پیشگام در حوزه‌ی فرهنگ و ادبیات است. او تاکنون کتاب‌های ادبی زیادی در حوزه‌ی نقد ادبی نوشته و به‌عنوان یکی از مشهورترین نظریه‌پردازان حال حاضر دنیا شناخته شده است.  

مروری بر فصل‌های کتاب کارکردهای ادبی

این کتاب از پنج فصل تشکیل شده است که مستقلا هر یک از آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم:

بازشناخت: در بخش بازشناخت، نویسنده با بررسی برترین آثار ادبی جهان مانند رمان تصویر دوریان گری از اسکار وایلد و نمایشنامه‌ی هِدا گابلر موضوعات ادبی مرتبط به بازشناخت ادبی را توضیح می‌دهد. «ریتا فلسکی» در بخشی درباره‌ی نمایشنامه‌ی ایبسِن می‌نویسد: «امروزه فهم معنای نمایشنامه‌ی ایبسن دیگر به‌شدت دهه‌های گذشته متأثر از شکاف جنسیتی بین زنان و مردان نیست. در خلال سه دهه‌ی گذشته بی‌شمار روایت درباره‌ی زنان سرخورده و ناکامی شنیده‌ایم که در دام ازدواج‌های عاری از رابطه‌ی عاشقانه با همسر گرفتار بوده‌اند. بر ملال ساختن روایت‌های نهانی از نارضایتی زنان نسبت به زندگی زناشویی خود نیست بلکه تصویر جسورانه‌ای است که ایبسن از قهرمان- بانوی داستان خویش ترسیم می‌کند.»

افسونگری: «ریتا فلسکی» در این بخش از کتاب در خط پیشبرد داستان یا پیرنگ داستان عمیق می‌شود. او معتقد است که داستانی که نویسنده‌ آن را روایت می‌کند، تنها یک داستان نیست و خوانندگان باید آن را دقیق‌تر بخوانند. «فلسکی» در کتابش «خواندن عمیق یا Close Reading» را قرائت تنگاتنگ معنی کرده است. «فلسکی» می‌نویسد: «قرائت تنگاتنگ مهم‌تر از همه، تسلیم شدن را به خواننده می‌آموزد، خویشتن را تسلیم کردن، اما نه تسلیمی که نکبت‌بار یا خفت‌آمیز باشد بلکه تسلیم شدنی مشحون از شرایطی که نویسنده می‌آفریند و خواننده به‌واسطه‌ی آن شرایط می‌تواند «عجز مطلق» را تجربه کند.»

معرفت: نویسنده در فصل معرفت درباره‌ی لایه‌های آثار ادبی صحبت می‌کند. «ریتا فلسکی» فصل را با این جملات آغاز می‌کند: «ادبیات از چه چیزی خبر دارد و بر چه چیزی داناست؟ این مسئله که متون ادبی چه جستارهایی را آشکار و کدام‌ها را نهان می‌سازند با چنان جدیتی تعقیب شده است که گویی این روزها هر اظهارنظر بیشتری درباره‌ی آن درنهایت و به‌دشواری بتواند چیزی فراتر از پس اندیشه‌های جسته‌گریخته و عرض حال‌های تقلیدی به نظر آید.» در ادامه این نویسنده نظریه‌های مختلف درباره‌ی میزان حقیقی بودن داستان‌ها و به‌طورکلی ادبیات را از زبان منتقدان بزرگ مانند ارسطو، افلاطون و لوکاچ بررسی می‌کند. 

تکان دهندگی: در این فصل نویسنده به مبحث تکان دهندگی می‌پردازد. «ریتا فلسکی» در این بخش معتقد است که منتقدین ادبی به موضوع تکان دهندگی به‌صورت خاص و جداگانه نپرداخته‌اند و در تلاش بوده‌اند که از جوانب دیگری مانند مرزشکنی، هراس آفرینی، آشنایی‌زدایی، درهم‌آمیزی، خودویرانگری و امر متعالی (Sublime) این امر را بررسی کنند.

سرانجام: در آخرین فصل کتاب کارکردهای ادبی نویسنده در تلاش است تا برای گفتارهای خود یک مسیر نهایی تعیین کند. او در این فصل خوانندگان را خاطرنشان می‌کند که هرگز آثار ادبی را نمی‌توان به‌تنهایی و جداگانه بررسی کرد و برای خوانش و درک بهتر این آثار نیاز است که همه‌ی جنبه‌های یک اثر هنری را بررسی کنید.

ترجمه کتاب کارکردهای ادبی به زبان فارسی

کتاب «کارکردهای ادبی» نوشته‌ی «ریتا فلسکی» با ترجمه‌ی «مهدی شفقتی» از سوی انتشارات آوند دانش در سال 1394 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

در بخشی از کتاب کارکردهای ادبی می‌خوانیم

خویشتن را در آینه‌ی صفحات یک کتاب بازشناختن به چه معناست؟ این تجربه از یک سو کاملاً عادی و بدیهی ولی از سوی دیگر، عمیقاً سؤال‌برانگیز و رازآلود جلوه می‌کند. من، صاحب این قلم، در حال تورق در صفحات یک کتاب، تحت تأثیر یک توصیف نبوغ آمیز، زنجیره‌ی رویدادهای متوالی، گفتگویی بین شخصیت‌های داستان، یا زمزمه‌ی حدیث نفس شخصیت اصلی، به شگفت می‌آیم. به ناگهان و بدون هشدار قبلی، یک تداعی برق‌آسا از فراز شکاف بین متن و خواننده، جست می‌زند و یک قرابت یا هم‌ریشگی بین آن دو عیان می‌گردد. ممکن است در جستجوی چنان لحظه‌ای باشم یا برحسب‌تصادف آن لحظه را تجربه کنم، در حالی که به دلیل ترکیب پیش‌گویانه‌ی واژگان خاصی، مات و مبهوت مانده‌ام. در هر یک از دو صورت، احساس می‌کنم صدایم می‌زنند، فرامی‌خوانندم، از من می‌خواهند توضیح بدهم: گریزی از دیدن نشانه‌های خویشتن در صفحاتی که مشغول خواندنشان هستم ندارم. بدون شک، چیزی تغییر کرده است؛ دیدگاه من دگرگون گشته است؛ حالا چیزهایی را می‌بینم که قبلاً نمی‌دیدم.

رمان سرشار است از توصیف‌های گونه‌گونی از چنان لحظات تغییر و تعدیل، زیرا خوانندگان متون داستانی تحت تأثیر قدرت کلمات از وضعیت‌های ساری و جاری خویش جاکن می‌شوند. توماس بادن ‌بروکس را در نظر آورید که اثری از شوپنهاور را می‌گشاید و تحت تأثیر یک نظام فکری چنان از خود بی‌خود می‌گردد که تو گویی نور تازه‌ی حیرت آفرینی بر زندگانی‌اش می‌تابد و سرنوشت‌اش را به‌کلی دگرگون می‌سازد. يا استیون گوردون را در کتاب چاه تنهایی به یادآورید که پس از برخورد با آثار کرافت ابینگ در کتابخانه‌ی پدرش، درنهایت شگفتی و ناباوری، پی می‌برد که آرزوی عاشقی در سرشت‌اش، مسبوق به سابقه بوده است. فرازهایی از این دست، خوانندگان را مستغرق در متونی به تصوير می‌کشند که حس کیستی و چیستی آنان را به هم ریخته‌اند. چنین خوانندگانی با خیره شدن به بیرون به‌جای نگریستن به درون، با رمزگشایی از نشانگانی به جنس جوهر بر صفحه‌ی کاغذ، به نگرشی متفاوت از خویشتن می‌رسند.

غالباً یک اثر داستانی است که خویشتن‌کاوی مجدانه در خواننده‌ی خود برمی‌انگیزد. تصویر دوریان گری، شیفتگی دوریان را نسبت به کتابی حکایت می‌کند که گمان عموم ادب پژوهان، همان مانیفیست مکتب ادبی عصر انحطاط با عنوان برخلاف طبیعت به قلم ج. ک. هویسمان است.

قهرمان داستان اخیرِ آن جوان رعنای اهل پاریس که خلق رمانتیک‌اش به طرز غریبی با میل به دانش‌پژوهشی در هم آمیخته بود، در نظر دوریان به بدیل پیشگویانه‌ای از سرشت و شخصیت خود وی بدل شد. اصلاً کل کتاب در نظرش راوی سرگذشت خود او شد، گویی پیش از آنکه خود او چنان سرگذشتی را در عالم واقع از سر گذرانده باشد، کتاب مزبور سرنوشت آتی او را پیش‌بینی کرده بود.»

مشخصات کتاب کارکردهای ادبی

نظرات کاربران درباره کتاب کارکردهای ادبی

این کتاب تنها به ادبیات و سینما محدود نمی‌شود . کتابی بدیع و چالش برانگیز در حوزه علوم انسانی هست. لازم بود تا بهتر ویرایش شود و پی. دی.اف نباشد با این وجود این‌ها مانع استفاده از کارکردهای ادبی نمی‌شود.
در ۲ سال پیش توسط بهمن ( | )