فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بقعه دوازده‌امام

کتاب بقعه دوازده‌امام
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب بقعه دوازده‌امام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بقعه دوازده‌امام

دانشنامه جهان اسلام دایرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به‌خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. بقعه دوازده امام بنایی است از نیمه نخست قرن پنجم، از دوره حکومت آل‌کاکویه (حکـ:۳۹۸-۵۳۶)، در یزد. در کتیبه این بنا از آن با نام قبه یاد شده‌است. این بقعه در محله فهّادان، نزدیک حسینیه فهّادان و مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) قرار دارد و قدیم‌ترین بنای تاریخ‌دارِ دوران اسلامی یزد است. روشن نیست از چه تاریخی این بنا را دوازده امام نامیده‌اند. بقعه دوازده امام در ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره ۲۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده‌است.

ادامه...

بخشی از کتاب بقعه دوازده‌امام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهلمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

بقعه دوازده امام

بنایی است از نیمه نخست قرن پنجم، از دوره حکومت آل کاکویه (حکـ:۳۹۸-۵۳۶)، در یزد. در کتیبه این بنا از آن با نام قبه یاد شده است.(۱)
این بقعه در محله فهّادان، نزدیک حسینیه فهّادان و مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) قرار دارد و قدیم ترین بنای تاریخ دارِ دوران اسلامی یزد است. روشن نیست از چه تاریخی این بنا را دوازده امام نامیده اند.(۲) بقعه دوازده امام در ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره ۲۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.(۳)
مطابق کتیبه ای به خط کوفی، بنا را در رمضان ۴۲۹، تقریباً هم زمان با ساخت حصار و چهار دروازه شهر ساخته اند. در این کتیبه از بانیان بنا امیرمسعود ابوالنجم بدر (امیرمسعود بهشتی) و ابویعقوب اسحاق، فرزندان ینال و سرهنگان امیرعضدالدین علاءالدوله ابوجعفر کاکویه (حکـ: ۳۹۸-۴۳۳)، نام برده شده است.(۴) این دو برادر با دو سردارِ دیگر در ساخت بارو و چهار دروازه یزد نیز شرکت داشته اند و نام آنان در کتیبه های این دروازه ها ذکر شده است.(۵) یکی از این کتیبه ها را بر دروازه حَظیرِه یافته اند. در این کتیبه، نام این دو برادر و تاریخ ۴۳۲ ثبت شده است.(۶)
ماهیت و کارکرد این بقعه مبهم است. به قطع و یقین نمی توان آن را آرامگاه دانست. سنگ قبر روی محراب را نیز در دوران معاصر به آنجا برده اند. بلر(۷) با استناد به تمایلات شیعی آل کاکویه و ذکر آیه ۶۵ سوره غافر در کتیبه بنا، که آن را اشاره به امام غایب دانسته، بنا را یادبود دوازده امام شمرده است. از سوی دیگر، در سرگذشت محمدبن علی عُرَیضی معروف به امامزاده جعفر (متوفی ۴۲۴)، یکی از نوادگانِ امام جعفرصادق علیه السلام، آمده است که او «صومعه»ای در محله فهّادان داشته است.(۸) این صومعه ناشناخته مانده و نامی از بقعه دوازده امام نیز در متون نیامده است. به همین سبب، ابوئی(۹) احتمال داده است دوازده امام همان صومعه یا بنایی مرتبط با آن باشد.(۱۰) از طرفی به گفته افشار،(۱۱) روشن نیست از چه زمانی این بنا را بدین نام خوانده اند؛ هرچند از گذشته بنابر باورهای مذهبی، بعضی مقابر را دوازده امام می خواندند.(۱۲)
بقعه دوازده امام اتاقی مربع شکل است و با گنبدی که روی ساقه ای هشت ضلعی قرار گرفته، پوشیده شده است. بنا از بیرون نمایی آجری با قاب بندیهایی کشیده دارد. بر هریک از اضلاع هشت گانه ساقه گنبد نیز سه طاق نما تعبیه کرده اند.(۱۳)
گنبدخانه کم وبیش مانندِ چهارطاقی است که از سه طرف باز و از سوی قبله بسته باشد.(۱۴) درگاههای جبهه شرقی و غربی این بنا را مسدود کرده اند.(۱۵) ابعاد گنبدخانه از داخل ۲۵ /۸ متر و از خارج تقریباً یازده متر است. در هریک از چهار گوشه بنا جرزی آجری به ابعاد ۱۴۰× ۱۴۰ سانتیمتر و در دو سوی هر جرزِ گوشه ای، دو جرزِ کشیده قرار دارد. برای ورود به بنا از بدنه شمالی، ابتدا باید از یک پله به ارتفاع ۲۹ سانتیمتر بالا رفت و سپس از درگاهی کوچک داخل بنا شد.(۱۶)
بر دیوارِ جنوبی (یا جنوب غربی) گنبدخانه، محرابی است که ۱۲۰ سانتیمتر از پسِ دیوار بیرون نشسته است. روی این محراب سنگ قبری نصب کرده اند که از آن شیخ احمد اسفنجردی (شیخ احمد فهادان) است.(۱۷) این سنگ را که نام صاحبش به خط کوفی بر آن نقش شده، از بقعه خود شیخ در نزدیکی دوازده امام به آنجا منتقل کرده اند.(۱۸) زیر کف گنبدخانه سردابی است که ورودی آن از طرف محراب بوده و اکنون مسدود است.(۱۹)

نظرات کاربران درباره کتاب بقعه دوازده‌امام