فیدیبو نماینده قانونی دهکده سلامت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مدارا با سرطان پستان

کتاب مدارا با سرطان پستان
کتاب کار برای همسران

نسخه الکترونیک کتاب مدارا با سرطان پستان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مدارا با سرطان پستان

مجموعه کتاب‌های درمان‌های کارآمد به همین منظور طراحی شده‌اند و آخرین و مؤثرترین درمان‌ها را برای مشکلات خاص به زبان ساده و کاربردی شرح داده‌اند. در این مجموعه کتاب‌ها هر برنامه باید دارای بالاترین استانداردهای ممکن و مورد تأیید یک هیئت علمی مشاور باشد. بنابراین هنگامی‌که افراد مبتلا به این بیماری‌ها یا اعضای خانوادۀ آن‌ها، در جستجوی یک متخصص با تجربه و آشنا به این درمان‌ها، آن را مناسب می‌یابند، اطمینان خواهند داشت که بهترین درمان ممکن را دریافت می‌کنند. البته این تنها پزشک متخصص معالج شما است که بهترین ترکیب درمانی را برای شما تعیین می‌کند. هنگامی‌که یکی از زوجین دچار سرطان پستان می‌شود، بیماری، نه فقط آن فرد، بلکه رابطه‌اش را با فرد مورد علاقه‌اش متأثر می‌کند. اگر دچار مراحل اولیه سرطان پستان شده‌اید، شما و همسرتان با چالش‌های مختلفی روبرو خواهید شد. هنگامی‌که همراه با یکدیگر با این چالش‌ها رویارو می‌شوید، شاید لازم باشد که به مقابلۀ بهتر با تنش‌ها و نگرانی‌های ناشی از سرطان و نیز تقویت ارتباط‌تان با یکدیگر بپردازید.

ادامه...
  • ناشر دهکده سلامت
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.59 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مدارا با سرطان پستان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

سخنی با خوانندگان

از روزگار کاروزی پزشکی به یاد دارم راهروهای آشفته و سرد بیمارستان را که نور مهتابی ها سردترش کرده بود و پر بود از خانواده های پریشان بیماران سرطانی که برخی با قدم زدن و نگاه کردن متناوب به ساعت و به در اتاق شیمی درمانی یا پرتودرمانی یا اتاق عمل و برخی با خیره نگاه کردن به زاویه ای، آن زمان های سخت را سپری می کردند. بارها در نگاه ها و چهره ها و صداهای همراهان بیماران رنجی ژرف تر و جانکاه تر از عزیران ناخوش شان یافته ام؛ دردی که دستگاه پزشکی بیماری محور ما توجهی به آن ندارد و تدبیری نیز برای آن نیاندیشیده است ــ البته تا وقتی که خود این فرد به خاطر اختلالات روان تنی ناشی از مشکل سازگاری با این شرایط خود به پزشک مراجعه کند! آن زمان نمی دانستم که این رنج های سرگردان در این راهروها نیز می توانند موضوع طبابت باشند و همین شاید درک درد این همراهان را برایم مبهم تر و غریب تر می کرد.
نگاه تنگ زیست پزشکی که بر بافت های نابهنجار و آسیب دیده متمرکز بود، نمی گذاشت تا درد و نقش خانواده دید شود، تدبیر شود و در جهت رشد سلامت خانواده به کار گرفته شود، چنان که درد درمانگران را هم نمی دید و این که آنان نیز باید دردشان تدبیر شود تا از خود فارغ تر شوند و بیمارانشان را پذیراتر باشند.
بعدها که با رویکرد سیستمی به سلامت و روان سرطان شناسی آشنا شدم، دریافتم که این درد غریب نه ناشی از یک امر احساساتی و شاعرانه که مسئله ای عمیقاً پزشکی بوده است. باورها و رفتارهای بیمار و نیز خانواده شبکه ای از پاسخ های نظام مند را پیرامون آسیب زیستی می تند که می تواند باعث اختلال اساسی در کار دستگاه روان عصب ایمنی شده یا برعکس آن را به سامان کرده و موجب بهبودی بیمار بشود. پس این نه فقط مسئله ای مربوط به عواطف لطیف انسانی که حاق عمل پزشکی است که این شبکه شناختی رفتاری را در فرد و خانواده بشناسد و در جهت سلامت فرد، خانواده، و جامعه بسیج کند. بی شک در چنین شبکه ای از محرک های هماهنگ، بیمار که در کانون این سیستم است و معلوم است که آسیب پذیرتر و کم توان تر از پیش است، نه فقط خوشنودتر است بلکه سازوکارهای سلامت زایی فعال تری خواهد داشت.
کتابی که هم اکنون در دست شماست، برخاسته از چنین نگاه سیستم اندیشی است که سعی دارد تا نه تنها همسر بیمار سرطانی را در مدارا با ابهام و رنج هایش یاری دهد بلکه او را به یک فرد موثر گروه درمان بدل کند.
مترجم محترم جناب دکتر اقوامی که از سال ها پیش بخت آشنایی با ایشان را داشته ام، پزشک دلسوزی است که هم به خاطر طبع هنرمندانه و هم تجربه زیسته بیماری اش سال هاست که از جهان زیست پزشکی پا به جهان درونی بیماران گذاشته است و با همراهی بانوی ارجمندش سرکار خانم مریم روزبه، روشنی بخش روان های این دردمندان بوده اند و با دم و قلم و قدم شان در مراکز درمانی و مردم نهاد راه مدارا با سرطان و رشد شخصی مبتلایان را هموارتر کرده اند. این دردآشنایی نه فقط در نوشته های تالیفی اش که از آهنگ قلم اش در برگردان همین متن نیز به گوش می رسد.
امیدوارم که ما انسان ها و به ویژه ما درمانگران بتوانیم روز به روز با نیازهای انسانی خود و بیمارانمان آشنا شویم تا بتوانیم دستگاه سلامت انسانی تر و بسیار موثرتر و البته اقتصادی تری داشته باشیم.

اصفهان، زمستان ۱۳۹۴
از خدا جوییم توفیق ادب
دکتر فرزاد گلی

فصل یک: خوش آمدگویی!

اهداف:

* آموختن این برنامه
* شناخت راهنماها و نیز سایر اعضای گروه
* بحث در مورد احساس تان درباره سرطان و تاثیر آن بر رابطه شما

مرور کلی برنامه

به نخستین جلسه گروهی خود خوش آمدید. امروز شما با راهنما یا راهنماهای گروه و نیز با سایر زوج هایی که در این برنامه شرکت دارند آشنا می شوید. ابتدا اجازه دهید مختصری درباره این برنامه و آنچه می توانید از آن انتظار داشته باشید، صحبت کنیم.
اخیراً تمایل و علاقه زیادی در این مورد وجود داشته است که بیماران مبتلا به سرطان پستان و همسرانشان چگونه می توانند با این بیماری و درمان آن کنار بیایند. با اینکه به نظر می رسد بسیاری از بیماران خودشان را خوب تطبیق می دهند، موارد بسیار زیادی هم وجود دارد که توسط بیماران و همسران آن ها به اشتراک گذاشته شده و مطرح شده اند. مثلاً اینکه چگونه با عوارض درمان برخورد کنیم؟ یا مواردی در ارتباط با واکنش های فرزندان، سایر اعضای خانواده و دوستان، نگرانی درباره بیماری، درمان، آینده و اندوه....
این موارد می تواند تعادل روانی بیمار و همسرش را مختل کند. وقتی زوجی با هم این مسائل را حل وفصل کنند، می توانند با یکدیگر صحبت کنند و خواهند توانست با بسیاری از این عوارض جانبی بهتر مقابله و مدارا کنند.
در مطالعات انجام شده در زمینه اثرات سرطان پستان، ثابت شده است که برخی عوامل سبب کاهش فشار روانی بیمار و همسرش می شوند. ارتباط خوب یکی از مهم ترین آنها است. صحبت کردن با یکدیگر در مورد احساسات و موضوعات مورد علاقه و نیز در مورد نیاز به حمایت از یکدیگر، تحمل برخی از تنش های مربوط به سرطان را آسان تر می کند. ارتباط خوب، به طورکلی، برای همه روابط مفید است.
پژوهش دیگری نشان داده است که مهارت های موثر مدارا نیز در تنظیم تشخیص و درمان سرطان پستان بسیار مهم اند. تدابیر مقابله ای ثمربخش و شیوه های سازنده حل مشکل، رفتارهایی هستند که به نظر می رسد منجر به کاهش میزان تنش می شوند و بیماران و همسرانشان را در رویارویی با چالش های سرطان پستان یاری می کنند.
هدف این برنامه، کمک و حمایت از شما و همسرتان به مثابه یک زوج است تا ارتباط موثرتری با یکدیگر داشته باشید و با عوامل تنش زا در سرطان مقابله کنید.
ما همچنین امیدواریم با گردهم آوردن زوج هایی که همه تجربه هایی مشابه را به اشتراک می گذارند، شبکه ای حمایتگر را در اختیار شرکت کنندگان قرار دهیم و زوج ها از یکدیگر خواهند آموخت. ما امیدواریم بتوانیم به زوج ها کمک کنیم تا با کار گروهی، خود را با تغییراتی که سرطان پستان برایشان پدید آورده، تطبیق دهند و در مقابله با تنش به یکدیگر کمک کنند.
این برنامه هفتگی از شش جلسه ۹۰ دقیقه ای تشکیل شده است. در طول گذراندن این برنامه تکالیف ساده ای برای منزل به شما داده می شود، تا بتوانید آنچه را که در جلسات آموخته اید، در فاصله میان جلسات در منزل تمرین کنید. شما به تدریج درخواهید یافت که برخی از این فعالیت ها ساده و مفرح اند و برخی مشکل تر. از آنجا که مدت زمان کوتاهی را با گروه می گذرانید، بسیار مهم است که در منزل به یادگیری ادامه دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا حداکثر بهره را از این برنامه ببرید. همچنین شاید متوجه شوید که درست پس از تشکیل جلسات گروهی، یا در هفته بین جلسات، شما و همسرتان به بحث در باره موضوعاتی که در گروه مطرح شده یا سایر عناوین مورد بحث در گروه که شما را به تفکر واداشته می پردازید. این مسئله در میان زوج هایی که در این گونه گروه ها شرکت می کنند، بسیار متداول است.
هر هفته یکی از راهنمایان گروه، به عنوان «وقت نگهدار» انجام وظیفه می کند. چون موارد بسیار زیادی هست که در این مدت کوتاه باید به آن ها پرداخته شود، بنابراین برای گروه بسیار مهم است که طبق برنامه پیش بروند. «وقت نگهدار«باید مطمئن باشد که به همه موارد ضروری مورد بحث در گروه، وقت اختصاص داده است. لطفاً از دستورات «وقت نگهدار» پیروی کنید.
اگر به هر دلیلی، احساس تنش، افسردگی، نگرانی یا ناراحتی کردید و یا در طی این برنامه شش هفته ای مشکلات شدید زناشویی پیدا کردید، خواهش می کنم بی درنگ موضوع را محرمانه با راهنمای گروه در میان گذاشته، به راحتی با او صحبت کنید.

قوانین گروه

مثل هر درمان گروهی دیگر، در این مورد نیز قوانینی وجود دارد که باید از آن پیروی شود. قانونمندی وظیفه هر کس را مشخص می کند و البته از انحراف گروه جلوگیری خواهدکرد. قوانین این گروه عبارتند از:

• آن را محرمانه بدارید. آنچه در گروه گفته می شود، در گروه باقی می ماند.
• به موقع در جلسه حاضر شوید.
• اگر نمی توانید در جلسه حاضر شوید، حتماً اطلاع دهید.
• هنگامی که دیگر اعضای گروه صحبت می کنند، حرفشان را قطع نکنید.
• تکالیف تان را حتماً انجام دهید.
• مشارکت کنید.

استفاده از کتاب کار

این کتاب کار حاوی همه اطلاعات، کاربرگ ها، فرم ها و تکالیف منزلی است که شما در طول پیشرفت برنامه به آن نیاز پیدا خواهیدکرد. همان طور که گفته شد، تکالیف منزل برای توفیق در این برنامه حیاتی هستند. راهنمای گروه تکالیف شما را در هر جلسه بازبینی می کند. بنابراین بسیار مهم است که تکالیف را کامل کنید و به جلسه بیاورید. لازم است هر هفته برای بحث در مورد تکالیف تان آماده باشید.
شما و همسرتان با هم در کتاب کار مشترکید. برخی از کاربرگ ها را با یکدیگر پر خواهیدکرد و برخی را به تنهایی. کتاب کار حاوی دو نسخه از تمام تمرینات و کاربرگ های فردی است، به طوری که شما و همسرتان هر یک بتوانید برگه مربوط به خود را پُر کنید.
در پایان هر فصل از این کتاب کار صفحه ای وجود دارد که شما می توانید برای یادداشت کردن سریع مطالب هر جلسه از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که کتاب کار را در هر جلسه همراه بیاورید.

آشنایی با یکدیگر

به منظور آشنایی افراد گروه با یکدیگر، شما و سایر زوج های حاضر در گروه، در یک عمل «یخ شکن» (یخ جلسه را آب کردن) شرکت می کنید. لطفاً چند دقیقه را به آشنا شدن با سایر زوج های گروه و نیز معرفی خودتان بپردازید. این کار باعث می شود دیگر اعضای گروه تا حدودی بدانند شما که هستید و در اثر سرطان چه چالش ها و یا تغییراتی را متحمل شده اید. شما آزادید در این زمان، هر اندازه که احساس امنیت و راحتی می کنید، صحبت کنید و اطلاعات دهید.
سوالات زیر به عنوان راهنمایی مطرح می شوند:
• دوست دارید دیگر اعضای گروه، شما را به چه نامی بخوانند (نام، نام خانوادگی، یا نام مستعار)؟
• شما و همسرتان چگونه با هم آشنا شده اید؟
• چه مدتی است با هم هستید؟
• آیا فرزندی دارید؟ اگر دارید، چند تا و چند ساله هستند؟
• دوست دارید چه جزئیاتی را در مورد سرطان مطرح کنید؟
• در چه مرحله درمانی هستید و یا چه زمانی درمان تان پایان یافته است؟
• چیز دیگری در مورد خودتان و یا تجربه سرطان هست که مایل هستید آن را به اشتراک بگذارید؟
• هر زوج دوست دارند به چه نامی خوانده شوند (نام، نام خانوادگی، نام مستعار و...)
• زوج ها چگونه با یکدیگر آشنا شده اند؟
• چه مدتی است که با هم هستند؟
• آیا فرزندی دارند؟ اگر دارند چند تا و چند ساله هستند؟
• در چه مرحله ای از درمان هستند و یا چه زمانی درمانشان پایان یافته است؟
• چیز دیگری در مورد آنها هست که زوج مایل باشند با سایر اعضای گروه به اشتراک بگذارند؟

بحث گروهی

در ادامه جلسه امروز، شما و دیگر اعضای گروه به زیرگروه های مختلف تقسیم می شوید تا در مورد تاثیر سرطان بر شما و بر روابط شما و همسرتان صحبت کنید. افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند (یعنی بیماران) به طور جداگانه و به مدت ۱۵ دقیقه با یکی از راهنمایان گروه ملاقات می کنند درحالی که همسرانشان ناظر این کار هستند.
پس از پایان بحث بیماران، همسران ده دقیقه فرصت دارند تا درباره مشاهدات و واکنش هایشان نسبت به آنچه گفته شد، صحبت کنند. سپس همسران بیماران به طور جداگانه به مدت ۱۵ دقیقه در حضور بیماران، با راهنمای گروه ملاقات می کنند. پس از پایان بحث همسران، بیماران ده دقیقه فرصت دارند تا مشاهدات و واکنش هایشان را بیان کنند.
هنگامی که با راهنمای گروه خود ملاقات می کنید، بسیار مهم است که با گشودگی و صادقانه صحبت کنید چنانکه گویی همسرتان در آنجا نیت و حرف های شما را نمی شنود. راهنمای گروه هدایت این فرایند را به عهده خواهدداشت.

خلاصه جلسه

پس از پایان بحث گروهی، راهنمایان گروه در مورد جلسه امروز از شما بازخورد خواهند خواست. در مورد خواسته ها و انتظارات خود از شرکت در این گروه فکر کنید. امیدوارید از آن چه کسب کنید؟ اهداف شما از شرکت در این جلسات چیست؟
در پایان جلسه هر پرسشی را که در مورد برنامه دارید، مطرح کنید.
پیش از ترک جلسه، برنامه زمان بندی این جلسات گروهی را، که در ابتدای این کتاب کار قرار گرفته است، پُر کنید و به خاطر داشته باشید که برای موثر بودن این برنامه، حضور در جلسات بسیار حیاتی است و بسیار مهم است که شما در تمام این شش جلسه حضور داشته باشید.

یادداشت های جلسه اول:

...

درباره مجموعه کتاب های درمان های کارآمد

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بیماران مبتلا به بیماری ها و اختلالات مختلف با آن مواجه اند، پیدا کردن بهترین کمک در آن زمینه خاص است. هر کس در میان دوستان و بستگان خود افرادی را می شناسد و به خاطر دارد که از پزشکی ظاهراً مشهور، تشخیص و درمانی را دریافت کرده و سپس توسط پزشک دیگری متوجه شده اند که تشخیص اولیه اشتباه بوده است و درمان های توصیه شده، نامناسب و حتی مضر بوده اند. بسیاری از بیماران یا افراد خانواده آن ها، در برخورد با این مشکل، با جستجوی اطلاعات در اینترنت و پرس و جوی پیگیر و مداوم از دوستان و آشنایان، هر چه می توانند به کسب اطلاعات درباره نشانه های بیماری می پردازند. دولت ها و سیاست گذاران امر سلامت نیز کاملاً آگاه اند که افراد همیشه نمی توانند بهترین درمان مورد نیاز خود را پیدا کنند و این چیزی است که از آن به «تغییرپذیری در حرفه های مراقبت از سلامت» یاد می کنند.
امروزه نظام های مراقبت از سلامت در دنیا، در صددند که این تغییرپذیری را با ارائه «پزشکی گواه ـ محور» اصلاح نمایند. این تنها به معنای آن است که همه علاقمندند که بیماران، تازه ترین و موثرترین درمان را برای یک بیماری خاص دریافت کنند.
سیاست گذاران بهداشت و درمان همچنین دریافته اند، بسیار مفید است که بیشترین اطلاعات ممکن را در اختیار مصرف کنندگان بهداشت و درمان قرار دهند به گونه ای که بتوانند در تلاشی مشترک برای بهبود سلامت جسمی و ذهنی هوشمندانه ترین تصمیمات را بگیرند.
مجموعه کتاب های درمان های کارآمد به همین منظور طراحی شده اند و آخرین و موثرترین درمان ها را برای مشکلات خاص به زبان ساده و کاربردی شرح داده اند. در این مجموعه کتاب ها هر برنامه باید دارای بالاترین استانداردهای ممکن و مورد تایید یک هیئت علمی مشاور باشد. بنابراین هنگامی که افراد مبتلا به این بیماری ها یا اعضای خانواده آن ها، در جستجوی یک متخصص با تجربه و آشنا به این درمان ها، آن را مناسب می یابند، اطمینان خواهند داشت که بهترین درمان ممکن را دریافت می کنند. البته این تنها پزشک متخصص معالج شما است که بهترین ترکیب درمانی را برای شما تعیین می کند.
هنگامی که یکی از زوجین دچار سرطان پستان می شود، بیماری، نه فقط آن فرد، بلکه رابطه اش را با فرد مورد علاقه اش متاثر می کند.
اگر دچار مراحل اولیه سرطان پستان شده اید، شما و همسرتان با چالش های مختلفی روبرو خواهید شد. هنگامی که همراه با یکدیگر با این چالش ها رویارو می شوید، شاید لازم باشد که به مقابله بهتر با تنش ها و نگرانی های ناشی از سرطان و نیز تقویت ارتباط تان با یکدیگر بپردازید.
این برنامه، متمرکز بر شما دو نفر به مثابه یک زوج است و مهارت هایی را که به عنوان یک «کار ـ گروه» برای مقابله و مدارا با سرطان نیاز دارید، در اختیارتان قرار می دهد.
چارچوب گروهی به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه با هم ارتباط برقرار کنید و یکدیگر را در محیطی امن، که در آن سایر زوج ها نیز برای مقابله با مواردی مشابه حضور دارند، حمایت کنید.
همچنین فنونی را برای کاهش تنش و افزایش صمیمیت خواهید آموخت که شما و همسرتان تا سال ها بعد از پایان درمان سرطان، آن ها را به کار خواهید برد. در واقع از همه مهارت هایی که در این برنامه شش هفته ای می آموزید، در تمام سال های پیشِ رو بهره خواهید برد.

دیوید اچ. بارلو David H. Barlow
سردبیر مجموعه کتاب های «درمان های کارآمد»

نظرات کاربران درباره کتاب مدارا با سرطان پستان