فیدیبو نماینده قانونی دهکده سلامت و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بهبود روابط زناشویی

کتاب بهبود روابط زناشویی
کتاب کار برای همسران، درمانی راه‌حل محور برای درمان اختلالات جنسی

نسخه الکترونیک کتاب بهبود روابط زناشویی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بهبود روابط زناشویی

مجموعه کتاب‌های «درمان های کارآمد» به همین منظور طراحی شده‌اند و آخرین و مؤثرترین درمان‌ها را برای مشکلات خاص به زبان ساده و کاربردی شرح داده‌اند. در این مجموعه کتاب‌ها هر برنامه باید دارای بالاترین استاندارد ممکن و مورد تأیید یک هیئت علمی مشاور باشد. بنابراین هنگامی که افراد مبتلا به این بیماری‌ها یا اعضاء خانواده آن‌ها، در جستجوی یک متخصص باتجربه و آشنا به این درمان‌ها، آن را مناسب می‌یابند، اطمینان خواهند داشت که بهترین ترکیب درمانی را برای شما تعیین می‌کنند. تقریباً تمام مردان و زنان، در جایی از زندگی خود، دچار مشکلات جنسی می‌شوند. اگر به دنبال حل این مشکلات هستید، این کتاب کار مفید است. شما می‌توانید از این کتاب کار به‌تنهایی یا به همراه یک روانپزشک متخصص و زبده، با یا بدون همسرتان، بهره ببرید. این کتاب کار، اطلاعات درستی درمورد مسایل جنسی در اختیار شما قرار می‌دهد و برای مشکلات جنسی شایع، اطلاعات، توصیه‌ها و پیشنهادات عملی دارد.

ادامه...
  • ناشر دهکده سلامت
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.13 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۱۹ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب بهبود روابط زناشویی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سخن مترجم

مسائل جنسی یکی از مهجورترین موضوعات پزشکی است که طبق نوشته خود کتاب حاضر، حتی در کشورهای پیشرفته نیز تنها اخیراً حرف زدن در مورد آن بلامانع شمرده شده است.
در کشور ما، موضوع از این هم مهجورتراست و حتی شاید حرف زدن در مورد مسائل جنسی، بسیار مذموم و ناپسند شمرده می شود. با اینکه پرداختن به مسائل جنسی نیازمند تیمی متشکل از متخصصان اورولوژی، زنان و روانپزشکی است، در هیچ یک از رشته های فوق، مسائل جنسی به طور موثر تدریس و آموخته نمی شود و هیچ فرد یا افرادی وجود ندارند که اطلاعات جامع و کاملی از مسایل جنسی داشته باشند.
در سال های اخیر، درکشورهای غربی، رشته ای بنام «سکسولوژی» (تخصص در امور جنسی) ایجاد شده که متخصصانی را تربیت می کند که تنها در همین زمینه به کار و تحقیق می پردازند.
گفتمان جنسیت در جامعه ما بسیار گسترده است و کتاب های عامیانه بسیاری در این زمینه منتشر شده است ولی کتاب های اندکی فارغ از خرافه ها و افسانه سرایی ها و تجربه های غیرنظام مند به مطالعه علمی و شاهدمبنای این موضوع عمیقاً زیست روان اجتماعی پرداخته است.
کتاب حاضر، مطالعه ای است که توسط یکی از پژوهشگران و سکسولوژیست های به نام و معروف دنیا نوشته شده و دانشگاه معتبر آکسفورد آن را به چاپ رسانیده است و تمامی مطالب آن بر مبنای پژوهش ها و مقالات علمی گسترده ای است که طی سال های متمادی توسط نویسنده و سایر پژوهشگران متخصص انجام گرفته و در مجلات معتبر دنیا به چاپ رسیده است.
این کتاب رنگ افسانه و دروغ را از گفتمان جنسی زدوده و به جرئت می توان گفت یکی از منحصربه فردترین کتاب هایی است که در مورد مسائل جنسی نگاشته شده است. همچنین به احتمال قریب به یقین می توان گفت که در گستره نوشتارگان فارسی به لحاظ پشتوانه علمی و جنبه کاربردی و بالینی آن یگانه است.
متاسفانه به شوخی و هزل بسیار راجع به مسائل جنسی سخن گفته می شود ولی آنجا که باید یعنی در فضای امن زناشویی یا فضای درمان معمولاً کمتر نسنجیده و غیر موثر است.
به همین دلیل روز به روز بر شیوع شکایت ها و اختلافات از این دست افزوده می شود و گذشته از افزایش روزافزون بیماری های مقاربتی مختلف، همچنان که اکثر روانپزشکان و مشاوران خانواده اذعان دارند، یکی از علل عمده بالا رفتن آمار طلاق در جامعه ما، نداشتن اطلاعات کافی در مورد مسایل جنسی است.
کتاب حاضر کتابی است که «کتاب کار» برای حل مشکلات جنسی نامیده شده و حاوی آموزش ها و تمرین هایی است برای همسران، چه پیر و چه جوان، تا بتوانند کیفیت زندگی جنسی، و درنتیجه کیفیت زندگی، خود را ارتقا دهند و از به سردی گراییدن کانون گرم خانوادگی خود جلوگیری کنند.
شالوده تمام این آموزش ها و تمرینات، محبت بین همسران است و روابط جنسی موفق می تواند کانون خانواده را روز به روز گرم تر و منسجم تر نماید.
در مورد ترجمه این کتاب لازم است نکاتی را برای خوانندگان روشن نمایم:
نخست این که: کلمه «سکس» و «سکسوالیتی» که در سرتاسر کتاب از آن نام برده می شود، و ما آن را «مسایل جنسی» ترجمه کرده ایم، معادل جامع و کاملی در فارسی ندارد. با وجود آن که اکثر مردم ما با این کلمات آشنایی کامل دارند، اغلب آن ها «سکس» را برابر با «مقاربت و نزدیکی» (و شاید حتی از نوع بد و ناپسند و حتی نامشروعش) می دانند. در حالی که در این کتاب، «سکس»، طیف وسیعی از اعمال و اقدامات مختلف جنسی، از جمله بوسیدن و نوازش کردن و در آغوش گرفتن و.... تا «مقاربت و نزدیکی» را دربرمیگیرد و بارها و بارها در کتاب ذکر شده است که «سکس داشتن، تنها مقاربت نیست.»
بر همین اساس، با این که اصرار وسواس گونه ای داشتم تا از این کلمه تا حد امکان استفاده نکنم و به جای آن، «مسایل جنسی» یا «روابط جنسی» و «روابط زناشویی» را به کار ببرم، ولی باز هم محدودیت ها و محذوریت های ترجمه به فارسی و نارسا بودن آن ها مرا ناچار می کرد تا از کلمه «سکس» هم گاهگاهی استفاده کنم تا هم نکته فوق آشکارتر شود و هم ترجمه رساتر شود.
دوم این که: با عنایت به آمار بالای همجنس گرایی در کشورهای غربی، در چند نقطه معدود از کتاب از آن ها نام برده شده و راهنمایی هایی نیز برای آنها ارائه شده است ولی به رغم آن که در فرهنگ ما، امری بسیار مذموم شمرده شده و از این گذشته آمار قابل قولی نداریم، تنها به خاطر حفظ امانت در ترجمه کتاب، این چند مورد معدود را حذف نکردم.
مطالعه این کتاب سودمند و ارزشمند را به همه متخصصان رشته های مختلف پزشکی که دست اندرکار مسایل جنسی هستند، به پزشکان عمومی و نیز به همه افراد و زوج هایی که دغدغه یک زندگی جنسی سالم و نیز بهبود کیفیت زندگی خویش را دارند، توصیه می کنم.

دکتر ابو الفضل اقوامی
متخصص اورولوژی

اطلاعات پایه برای درک عملکرد جنسی

فصل ۱: پیشگفتار

اهداف:
* شناخت مشکلات علمکردی جنسی
* فراگیری این برنامه درمانی وآنچه در بردارد

مشکلات مربوط به عملکرد جنسی چه هستند؟

یک رابطه جنسی همراه با رضایت بین دو فرد بالغ، بنا به دلایل متعدد و مهمی برقرار می شود: به عنوان نشانه ای از تضمین عشق و اعتماد، برای اثبات مجدد هویت و حس رضایت به عنوان یک مرد یا یک زن، برای تولید مثل، یا تنها به خاطر این که از نظر جسمانی لذت بخش و از نظر عاطفی ارضاکننده است. این دلایل مختلف برای انجام عمل جنسی، معمولاً در یک رابطه درازمدت و طولانی، جابجا می شوند. در یک رابطه جدید وکوتاه مدت، معمولاً تنها لذت جسمانی و ارضای هیجانی غالب است. روابط زناشویی، فارغ از این دلایل برای اغلب افراد و زوج ها بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که شخصی از انجام عمل جنسی، با کسی که دوستش دارد باز می ماند، ناامیدی، خشم، نگرانی و یا احساسات ارضاء نشده را در پی خواهد داشت.
اگرچه تقریباً هر زن و مردی که از نظر جنسی فعال است، ممکن است اوقاتی را تجربه کند که انجام عمل جنسی او طبق برنامه پیش نمی رود، ولی مجموعه ای از ناامیدی های جنسی را به عنوان اختلال عملکرد جنسی نام گذاری کرده اند. اختلال عملکرد جنسی بسیار شایع است. در عین حال چون اکثر مردم در باره مشکل جنسی خود حرفی نمی زنند، کسانی که مشکلات جنسی را تجربه می کنند، اغلب احساس غیرطبیعی یا غیرعادی بودن می کنند. اختلال عملکرد جنسی ممکن است فقط برای مدت زمان کوتاهی ایجاد شود و یا ممکن است تحت شرایطی خاص یا فقط با فردی خاص اتفاق بیفتد. البته برای برخی افراد، مشکلات جنسی ممکن است دیرپا باشد، یا در شرایط مختلف و با افراد مختلف ایجاد شود. این مشکلات، صرف نظر از شرایط، اغلب درمان پذیرند و تقریباً همیشه می توان به آن ها کمک کرد. اغلب اوقات، ناخشنودی های جنسی حول دو محور است: تعداد دفعات عمل جنسی و نوع رفتارهایی که بخشی از زندگی جنسی زوج هستند یا نیستند.
افراد برای تغییر بسیاری از مسایل در خود یا درهمسرشان در جستجوی درمان اند. ممکن است در پی تغییر سطح میل جنسی باشند، ممکن است به دنبال توافق در مورد نوع یا تنوع در رفتارهای جنسی باشند یا بخواهند اعمال جنسی خاصی را بهبود بخشند مثل ایجاد نعوظ و یا داشتن حداکثر لذت جنسی (ارگاسم) یا انزال. همه این مشکلات موجود در مردان و زنان، به عنوان مشکلات عملکردی جنسی شناخته می شوند. این مشکلات نه تنها شایع اند بلکه در افراد همجنس گرا وغیر همجنس گرا، بسیار مشابه اند.

مشکلات جنسی شایع در مردان

مشکلات مربوط به نعوظ
شایع ترین دلیلی که باعث می شود مردان در جستجوی درمان باشند، مشکلات مربوط به نعوظ است. نعوظ یا عدم وجود نعوظ قابل مشاهده است. بنابراین اگر مشکلی وجود داشته باشد هم مرد و هم زن از آن اطلاع پیدا می کنند. گاهی زوجین به علت وجود نعوظ های ناقص با هم توافق ندارند. در یک نعوظ ناقص، آلت سفت نیست ولی با این حال نزدیکی انجام می شود. چون مشکلات نعوظ قابل مشاهده هستند، فشار و توجه بیشتری برای اصلاح آن وجود دارد.
مشکلات مربوط به انزال سریع
مشکل شایع دیگری که در مردان وجود دارد، انزال سریع است. انزال زودرس غالب اوقات در مردان سی ساله و جوان تر مشاهده می شود. اما ممکن است در هر سنی دیده شود. این افراد معمولاً به دو دلیل در جستجوی درمان اند. دلیل اول این که مدام اتفاق می افتد و دلیل دوم آن که مانع خشنودی از عمل جنسی می گردد. در موارد شدید مرد ممکن است به محض لمس شدن توسط همسرش دچار انزال شود. اغلب مردانی که در پی درمان اند، یا قبل از نزدیکی و یا در کمتر از یک دقیقه بعد از شروع نزدیکی دچار انزال می شوند.
برخی از مردان هم فکر می کنند دچار انزال سریع هستند در حالی که واقعاً نیستند. آنچه که آن ها به عنوان «مدت زمان پایداری» باوردارند، واقعی نیست. مثلا زوج جوانی به این علت در پی درمان بودند که زن تصور می کرد همسرش باید حداقل یک ساعت بتواند «پایداری» کند اما هنگامی که آموخت اغلب مردان حداکثر ظرف دو تا هشت دقیقه انزال می شوند، بسیار تعجب کرد.
اختلال در رسیدن به حداکثر میل جنسی (ارگاسم)
مردانی که به رغم یک نعوظ خوب، در رسیدن به حداکثر میل جنسی یا ارگاسم دچار مشکل هستند نیز، برای درمان مراجعه می کنند. این مشکل به اندازه ی اختلال در نعوظ شایع نیست اما به هرحال برای مردانی که دچار آن هستند، بسیار ناراحت کننده است.

مشکلات شایع جنسی در زنان

ناراحتی هیجانی
مشکل شایعی که زنان برای آن مراجعه می کنند، ناراحتی هیجانی Emotional discomfort هنگام نزدیکی است. در برخی موارد، نزدیکی ممکن است همراه با احساس شدید ترس یا نگرانی باشد. در برخی دیگر از موارد، نزدیکی ممکن است ناراحتی مختصر و خفیفی ایجاد کند. ناراحتی در هنگام نزدیکی، ممکن است تنها مشکل موجود باشد و یا به همراه سایر مشکلات جنسی، مثل اِشکال در رسیدن به حداکثر لذت جنسی باشد. گاهی جدا کردن ناراحتی هیجانی در هنگام نزدیکی از فقدان میل جنسی مشکل است. ناراحتی در هنگام نزدیکی، تقریبا همیشه با فقدان میل جنسی همراه است اما عکس آن همیشه صادق نیست و نداشتن میل جنسی همیشه به معنای وجود ناراحتی هنگام نزدیکی نخواهد بود.
یک زن ممکن است فعالانه میلی به انجام نزدیکی نداشته باشد، اما هنگامی که مرد شروع کننده عمل جنسی باشد، هیچ گونه ناراحتی هنگام عمل نداشته باشد و ممکن است حتی از آن لذت هم ببرد. اما هنگامی که مشکل، ناراحتی هیجانی هنگام انجام عمل جنسی باشد، زن از انجام عمل لذت نخواهد برد. این تجربه ناخوشایند بوده، میلی در کار نخواهد بود. این مسئله حتی هنگامی که سایر شرایط برای انجام عمل جنسی فراهم باشد نیز صدق می کند. این شرایط ترکیبی در زنان بسیار شایع تر از مردان است.
ناراحتی جسمی
علت دیگر مراجعه زنان، زمانی است که ناراحتی آنها درضمن انجام عمل جنسی، علل جسمی دارد. درموارد شدید، به علت اسپاسم شدید عضلات واژن، امکان دخول وجود ندارد. در برخی موارد هم دخول امکان پذیر است ولی باعث ایجاد درد می شود.
اختلال در رسیدن به حداکثر لذت جنسی (ارگاسم)
علت مراجعه برخی از زنان، ناراحتی هیجانی یا جسمی نیست، بلکه مشکل در رسیدن به حداکثر لذت جنسی یا ارگاسم است. ارگاسم هم در زنان و هم در مردان از نظر شدت دارای طیفی است که می تواند به صورت یک احساس فیزیولوژیک بسیار ملایم ولی لذت بخش باشد، یا ممکن است بسیار شدید باشد و از نظر حسی تمام بدن را درگیر کند. درمردان، معمولاً شکی درمورد تجربه ارگاسم وجود ندارد زیرا تقریبً همیشه با انزال قابل مشاهده همراه است. ازطرف دیگر، در زنان، تشخیص تجربه رسیدن به ارگاسم ملایم بسیار دشوار است و این که ارگاسم حقیقتاً حاصل شده یا خیر ممکن است با کمی شک و تردید همراه باشد. برای روشن شدن این امر، یک پرس و جوی دقیق از زن کمک می کند تا بفهمیم او ارگاسم را تجربه کرده است یا خیر.
از نظر فیزیولوژیک، ارگاسم در زنان درنتیجه تحریک کلیتوریس (ناحیه تحریک پذیر دستگاه تناسلی خارجی زنان) ایجاد می شود که می تواند از طریق تحریک مستقیم با دست یا دهان همسر ایجاد شود و یا به طور غیرمستقیم از طریق نزدیکی. اگرچه از نظر روانی ممکن است دو راه فوق، احساسات متفاوتی را برای زن ایجاد کند (مقاربت در مقایسه با تحریک مستقیم کلیتوریس)، اما از نظر فیزیوژیک تنها یک نوع مکانیسم برای ارگاسم وجود دارد. به هرحال ممکن است بسیاری از زنان، اصلا تجربه ارگاسم را نداشته باشند. این مسئله، مشکل شایعی است و در آخرین تحقیقات انجام شده میزان شیوع آن را بین ۱۶% تا ۳۸% تخمین می زنند.

فقدان میل جنسی

در نهایت، بسیاری ازمردان و زنان، به علت عدم وجود میل جنسی درخود یا همسرشان مراجعه می کنند. فهمیدن این مطلب بسیار مهم است که آیا مشکل حقیقتاً فقدان میل جنسی است یا اینکه به علت عدم وجود علاقه به انجام عمل جنسی، در یکی از زوجین است. شخصی که واقعاً دچار فقدان میل جنسی است، میل به انجام عمل جنسی با هیچ کس دیگر و تحت هیچ شرایط دیگری را ندارد (چه واقعی وچه بالقوه). این گونه افراد همچنین تخیل بسیار اندکی در مورد عمل جنسی و نیز میل بسیار کمی برای استمناء دارند.

عوامل تاثیرگذار بر خشنودی جنسی

بسیاری از عوامل می توانند برخشنودی جنسی تاثیر بگذارند و به منظور مشخص شدن علل مشکلات جنسی، لازم است شناخته شوند. این عوامل، می توانند زیست شناختی، روان شناختی و یا مربوط به شرایط باشند. مشکلات جنسی اغلب با بیش از یک عامل ایجاد می شوند، بنابراین، مقصردانستن تنها یک عامل، اغلب نادرست است و منجر به گمراهی شده، هیچ کمکی نخواهد کرد.
عوامل زیست شناختی
عوامل زیست شناختی منجر به مشکلات جنسی، می توانند از طریق مستقیم یا غیرمستقیم عمل کنند. عوامل مستقیم، توانایی انجام عمل جنسی را به طور مستقیم متاثر می کنند. عامل مستقیم ممکن است بیماری، جراحی، آسیب و یا دارو باشد. به عنوان مثال، دیابت، زنش های (ایمپالس های) عصبی و جریان خونی را که برای انجام عمل جنسی، هم در مردان و هم در زنان مهم اند، تحت تاثیر قرار می دهد.
عامل غیرمستقیم، هر عمل فیزیکی است که چگونگی احساس فرد را متاثر می کند. اینکه یک فرد، چه احساسی دارد، چگونگی انجام عمل جنسی او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به هر حال این عوامل به طور مستقیم مشکل جنسی را ایجاد نمی کنند. به عنوان مثال، سرماخوردگی می تواند حس بد بیماری به شخص بدهد و بنابراین حال و هوای انجام عمل جنسی را از او بگیرد. سرماخوردگی از نظر فیزیکی نمی تواند فرد را از انجام عمل جنسی بازدارد.
عوامل روان شناختی
عوامل روان شناختی، با پیشینه ی آموزشی فرد در ارتباطند. این عوامل عبارتند از: دانش و تجربه فرد در مورد انجام عمل جنسی. هیجانات، ترس ها، نگرش ها و مهارت های مربوط به عمل جنسی نیز جزو این عوامل هستند.
عوامل مربوط به شرایط
عوامل وضعیتی یا مربوط به شرایط، عواملی هستند در خارج از شخص وعبارتند از: زمان، مکان و مسائل مربوط به زوجین. به عنوان مثال یک زوج ممکن است برنامه کاری بسیار متفاوتی داشته باشند. بنابراین زمان کیفی بسیار کمی برای یکدیگر دارند؛ یا ممکن است شخص همسر بسیار بیماری داشته باشد. این مشکلات می تواند سبب کاهش بسیار میل جنسی در فرد شود.
شناخت اختلالات جنسی
در کوشش برای درک علل یک اختلال جنسی، باید عوامل زیست شناختی، روان شناختی و وضعیتی را در نظر گرفت. اختلال عمل جنسی یک فرد می تواند در اثر هر یک از این عوامل، یا ترکیبی از آن ها ایجاد شود. سرانجام، در مورد مشکلات جنسی، حقیقت دیگری هم وجود دارد که درک آن بسیار مهم است: علت کنونی یک مشکل جنسی ممکن است علت اصلی آن نباشد. به عنوان مثال ممکن است مردی یک بار، چون در حال مستی سعی در انجام عمل جنسی داشته، در ایجاد نعوظ موفق نبوده است. این عدم توفیق در ایجاد نعوظ، سبب شرمساری وی می شود و آن گاه ممکن است همیشه این ترس را داشته باشد که، حتی هنگامی که مشروبی نخورده است، این اتفاق تکرار شود. اختلال کنونی در اثر نگرانی از احتمال تکرار عدم توفیق در ایجاد نعوظ پدید آمده، در حالی که علت اصلی، تنها یک شب مشروب نوشیدن بوده است.

آیا شما مشکل جنسی دارید؟

هم افراد مجرد و هم متاهلین، برای مشکلات جنسی شان به پزشک مراجعه می کنند. این مشکلات، طیفی ازمشکلات ساده تا پیچیده را در برمی گیرند. بسیار مهم است که بدانیم، هر مشکلی می تواند باعث نگرانی یا افسردگی شود. برخی مشکلات ممکن است با کسب اطلاعات درست و دقیق به سرعت رفع شوند. برخی مشکلات هم نیازمند مداخلات پزشکی و روانپزشکی هستند.
زندگی جنسی شما ممکن است همراه با نگرانی، افسردگی و آشفتگی باشد و یا شما و همسرتان را راضی نکند. اگر چنین است، شاید مشکل جنسی داشته باشید. البته اگر اعمال جنسی شما، با تفکری که از زندگی جنسی دیگران دارید، مطابقت ندارد، لزوماً دارای مشکل جنسی نیستید. اگر شما و همسرتان از فعالیت جنسی خود راضی و خوشحال هستید، پس مشکلی ندارید. به عنوان مثال، ممکن است یک زوج از داشتن یک بار نزدیکی در سال کاملاً خشنود و راضی باشند و زوج دیگری هنگامی راضی باشند که پنج بار در هفته مقاربت داشته باشند. هیچ یک از این ها مشکل نیستند، مگر این که شما یا همسرتان از آن ناراضی باشید.
کلام آخر این که، اگر شما یا همسرتان یا هر دوی شما، در مورد برخی از ابعاد رابطه زناشویی خود نگران یا ناخشنودید، (مثال: تعداد دفعات نزدیکی ها، کیفیت نعوظ، سرعت یا فقدان ارگاسم، کم بودن میل جنسی، یا میل جنسی بسیار زیاد)، آن‎ گاه شما دارای مشکل جنسی هستید. این که شما در مقایسه با دیگران چگونه عمل می کنید، مهم نیست، مهم این است که شما و همسرتان در مقایسه با توقعات و انتظارات خودتان چگونه عمل می کنید.

آیا این کتاب کار برای شماست؟

تا اینجا، درباره مشکلات شایع جنسی و انواع آن صحبت کردیم. همچنین درمورد تفاوت مشکلات جنسی مردان و زنان و علل این مشکلات صحبت شد. با اطلاعاتی که کسب کرده اید، اکنون می توانید مشکل خود یا همسرتان را در نظر بگیرید و متوجه شوید که از چه نوع است و بدانید که آیا مشکلات شما با این کتاب کار قابل حل است یا خیر. پرسش هایی که باید در مورد آن ها تامل کنید عبارتند از:

• آیا از روابط جنسی پرهیز می کنید؟
• آیا از روابط جنسی خود ناراحت و نا خشنودید؟
• آیا به خاطر مشکلات جنسی از همسرتان عصبانی هستید؟
• آیا همسرتان به خاطر مشکلات جنسی از شما عصبانی است؟
• آیا فکر می کنید جذابیت ندارید؟
• آیا فکر می کنید در مورد مسائل جنسی کم تجربه اید؟
• آیا فکر می کنید در مورد مسائل جنسی ناوارد هستید و نگرانی دارید؟

اگر پاسخ شما به هریک ازاین سوالات، «بلی» است، این کتاب کار برایتان مفید خواهد بود. توجه داشته باشید که بیشتر مشکلات شرح داده شده در بالا و درمان های پیشنهاد شده در این کتاب کار، ارتباطی به ترجیح جنسی شما ندارد. این کتاب کار برای همه کسانی است که به جنس مخالف یا موافق و یا به هر دو جنس تمایل وکشش دارند.
چه متاهل باشید و چه مجرد، برای هر دو گروه، این کتاب کار مفید واقع خواهد شد. ممکن است همسری داشته باشید که تمایلی به همکاری برای حل مشکات جنسی شما نداشته باشد و حتی مخالف آن باشد. اگر چنین است، این کتاب برای شما مفید واقع نخواهد شد. همچنین اگر مشکلات زناشویی بسیار مخرب و ویرانگری دارید و فعلاً به طلاق فکر می کنید، بازهم این کتاب به درد شما نخواهد خورد. اگر برای مشکلات زناشویی تحت درمان هستید، این کتاب کار می تواند بخشی از آن درمان به حساب آید. اگر در حال حاضر به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارید، این برنامه موثر نیست. اعتیاد به الکل و سایر مواد، باید پیش از درمان مشکلات جنسی حل و برطرف شوند تا بتوانید دراین برنامه توفیق داشته باشید.

از این کتاب کار چه بهره ای خواهید برد؟

تحقیقات نشان داده است که درمان در حل مشکلات جنسی بسیار موثر است. هر فرد، موردی یگانه و یکتا است. هیچ تضمینی وجود ندارد که مشکلات شما کاملاً معالجه شوند. به هر حال، این کتاب کار برای کسانی که برای درمان انگیزه دارند، بسیار مفید است.
از این کتاب چه حاصلی را می توان انتظار داشت؟ حداقل چیزی که به دست می آورید، شناخت عواملی است که باعث مشکلات جنسی می شوند. راه هایی را می آموزید تا خشنودی جنسی تان را افزایش دهد. همچنین یاد می گیرید که چگونه اهدافی واقع گرایانه برای خود برگزینید و از زندگی جنسی خود بیشترین لذت را کسب کنید.

استفاده از کتاب به همراه یک درمانگر

این کتاب طوری طراحی شده است تا بتوانید از آن با یا بدون کمک یک درمانگر خبره، استفاده کنید. اگر با یک درمانگر کار می کنید، شما و درمانگرتان در مورد نوع و یا دفعات درمان، با هم تصمیم خواهید گرفت. این درمان در مواردی که پرداختن به آن به تنهایی برای شما بیش از حد هیجانی یا دشوار است، بسیار مفید خواهد بود. بسیاری از زوج ها فقط در حین درمان می توانند با مسایل روبرو شوند. آن ها درمنزل، از پرداختن به این گونه مسایل پرهیز کرده، یا اگر به آن بپردازند، بسیار آشفته و ناراحت می شوند. به عنوان مثال، یک مشکل جنسی ممکن است به بی وفایی یا عدم صداقت یکی از زوجین مربوط باشد. صحبت کردن درمورد چنین مشکلی در منزل و به تنهایی، می تواند به سرعت تبدیل به یک بحران هیجانی بیهوده شود. درمانگر در این موارد می تواند به شما کمک کند تا هیجانات خود را به طریقی سازنده در راه حل مشکل به کار گیرید.
زوج هایی که مدت زمان زیادی را با هم گذرانده اند، غالباً به نظر می رسد که مسایل بسیاری برای پرداختن به آن ها دارند و هنگامی که درباره مشکلی حرف می زنند، سایر مشکلات نیز، خود را نشان می دهند. وقتی زوج موضوعات متنوع بسیاری را به یکباره مطرح می کنند، هیچ مشکلی حل نخواهد شد. درمانگر می تواند به زوج کمک کند تا از محور بحث خارج نشوند و تا مشکلی حل نشده به سراغ مشکل بعدی نروند. همچنین، اغلب زوج ها هنگام روبرو شدن با مشکلات جنسی خود، لحظات سختی را سپری می کنند. دلیل آن این است که مسائل جنسی از آن دست مسائلی نیستند که بتوان به راحتی و بدون پرده پوشی به آن ها پرداخت. هیجانات شدید و ارتباط ناموثر، کار را از این هم سخت تر می کند. با توجه به همه این دلایل، حضور یک درمانگر برای کسانی که با مشکلات جنسی مواجه هستند بسیارمفید است.

توصیف مختصرکتاب کار

خبر خوب این است که دراغلب موارد، مشکلات جنسی درمان پذیر اند و روابط جنسی را می توان بهبود بخشید. مسیر دستیابی به یک زندگی جنسی سالم تر، معمولاً با افزایش شناخت شخص از عوامل مختلفی که می تواند عمل جنسی را متاثر کند، آغاز می شود. اغلب اوقات، این عوامل عبارتند از بهبود شرایطی که رابطه جنسی تحت آن اتفاق می افتد و نیز بهبود روابط با همسر در مورد مسائل جنسی. در این کتاب کار، به همه این موضوعات و نیز سایر موضوعات پرداخته می شود. این کتاب کار اطلاعات درستی درباره مسائل جنسی ارائه می دهد و افسانه ها و برداشت های نادرست از این مسائل را روشن می کند، اطلاعاتی را به مردان و زنان می دهد تا به سرمنشاء مشکلات جنسی خود پی برده، راه هایی برای حل این مشکلات پیدا کنند. همچنین راه هایی را برای پرهیز از «موانع» پیشرفت نشان می دهد.
فصل های این کتاب کار به سه بخش عمده تقسیم شده اند:
بخش اول، شامل فصل های یک تا چهار، و برای هر کسی است که آن را بخواند. این بخش شامل اطلاعات بنیادی است که برای شناخت مشکلات جنسی و نیز عمل جنسی به طور کلی مفید است و به زوج ها و افراد کمک می کند تا از عناصر یک عملکرد جنسی پر ارزش، صرف نظر از این که طبیعت مشکل جنسی چیست، شناخت پیدا کنند.
بخش دوم، شامل فصل های پنج تا هشت است که هرکدام به یک مشکل جنسی خاص می پردازد و اطلاعات و تدابیری را برای برطرف کردن آن مشکل در اختیار قرار می دهد. خواننده ممکن است مایل باشد همه مشکلات جنسی را مطالعه کند، یا تنها به یک مشکل خاص مربوط به خودش بپردازد و از سایر فصل ها عبور و صرف نظر کند.
بخش سوم، شامل فصل های نه تا سیزده است، و برای تمام خوانندگان این کتاب تدوین گردیده است. این بخش بر اطلاعات و راهکارهایی تمرکز می کند که بتوان منافع و دستاوردهای کسب شده را حفظ کرد. ارتباط بین زوجین، برای جلوگیری ازبازگشت به حالت های پیشین، بسیار مهم است. این بخش به خواننده کمک می کند تا نشانه های لغزش به عقب را تشخیص دهد، و بداند که چگونه با همسرش درباره این نشانه ها صحبت کند و نیز راهکارهایی را برای بازگشت به مسیر، ارائه می کند.
هر فصل از این کتاب کار، مهارت های خاصی را ارائه می کند که مبتنی بر یکدیگرند. بدین معنا که هر فصل جدید از شما خواهد خواست تا مهارت هایی را که در فصل های پیشین آموخته اید، به کار برید. اگرچه این کتاب کار به این صورت طراحی شده، شما می توانید بر حسب نیازهایتان هم، از آن استفاده کنید.
در پایان هرفصل، یک بازنگری وجود دارد. این بازنگری ها می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید اطلاعات مهم این فصل را آموخته اید. اگر فکر می کنید این اطلاعات را به اندازه ی کافی نیاموخته اید، باید دوباره به آن فصل رجوع کنید. این نکته بسیار مهم است، زیرا هر مرحله بستگی به این دارد که شما در مراحل قبلی چه آموخته اید. اگرفکر می کنید همه مطالب را درک کرده اید، آن گاه به فصل بعدی بروید. همچنین هر فصل شامل تمرینات خاصی است و برخی از فصل ها کاربرگ هم دارند. پیشرفت و توفیق شما در کار با این کتاب کار، با انجام تمرینات و تکمیل کاربرگ ها، بسیار بهبود خواهد یافت.

فصل ۲: شناخت وضعیت جنسی خویش

اهداف:
* شناخت رشد و تکامل جنسی
* فراگیری برخی از افسانه های شایع جنسی

نگاهی کلی

این فصل به بررسی عوامل مختلف موجود در زندگی یک شخص می پردازد، که راه رشد و تکامل جنسی او را متاثر می کند. رشد و تکامل جنسی، به چگونگی اندیشه و رفتار هر شخص، در رابطه با مسائل جنسی، ارتباط دارد و شامل این موارد می شود که چه حسی درباره بدنتان دارید و چقدر با مسائل جنسی راحت هستید. همچنین به این مسئله می پردازد که چه نوع افرادی شما را از نظر جنسی جذب می کنند.
با کامل کردن کاربرگ هایی که در انتهای این فصل قرار داده شده است (دو نسخه قرار داده شده، یکی برای شما و یکی برای همسرتان، در صورتی که متاهل هستید)، به تدریج می توانید برخی ازعوامل تاثیرگذار بر تکامل جنسی خویش را بشناسید. درک این نکته بسیار مهم است که به هر حال تکامل جنسی بسیار پیچیده و به عوامل بسیاری وابسته است. عوامل فهرست شده در کاربرگ های مخصوص «عوامل تاثیر گذار بر تکامل جنسی»، عوامل شایعی هستند که اغلب به عنوان تاثیرگذاران مهم بر تکامل جنسی شخص شناخته می شوند. مشخص کردن وجود یا عدم وجود یک یا چند عامل، می تواند شما را از تاثیرات موجود بر تکامل جنسی تان آگاه کند.
در این فصل، می آموزید که ایده های کاذب و اطلاعات کاذب در مورد مسائل جنسی بسیار شایع هستند. این ایده های دروغین، می توانند شخص را دچار احساس بی کفایتی کنند و همچنین باعث بروز مشکلاتی در بین زوجین شوند. برخی از مردم می توانند سال ها این ایده های دروغین را باور کنند. دلیل عمده این امر آن است که بیشتر مردم از پرسیدن سوال در مورد مسائل جنسی، یا به شدت واهمه دارند و یا بیش از حد خجالت می کشند.
این فصل و تمرینات پایان آن، شما را در مورد برخی از باورهای غلط و شایع در مورد مسائل جنسی آگاه و هشیار می کند. همچنین به شما کمک می کند تا بحث در مورد موضوعات مختلف جنسی را شروع کنید. می توانید از کاربرگ های زیر برای فهرست کردن افسانه های مربوط به مسائل جنسی استفاده کنید که زمانی باور داشته اید، ولی اکنون می دانید درست نیستند. اگر به اتفاق همسرتان کار می کنید، او نیز می تواند مثل شما کاربرگ را پر کند. همچنین می توانید اعتقادات و باورهایی را نیز که در مورد آنها مطمئن نیستید، فهرست کنید. این فهرست ها را با آن چه از این فصل و از تمرینات انتهای آن آموخته اید، مقایسه کنید.

برای مُراجع
افسانه های جنسی
افسانه های جنسی که اکنون می دانم واقعیت ندارند:
۱........
۲........
۳........
۴........
۵........
افسانه های جنسی که در مورد آنها مطمئن نیستم:
۱........
۲........
۳........
۴........
۵........

برای همسر مُراجع
افسانه های جنسی
افسانه های جنسی که اکنون می دانم واقعیت ندارند:
۱........
۲........
۳........
۴........
۵........
افسانه های جنسی که در مورد آنها مطمئن نیستم.
۱........
۲........
۳........
۴........
۵........

الگوهای جنسی چگونه تکامل می یابند؟

درباره مسائلی که شما را از نظر جنسی علاقمند می کند و نیز به نحوه رفتار جنسی خود فکر کنید. آیا به این فکر کرده اید که چرا شما با سایر مردمی که می شناسید فرق دارید؟ چرا شما مجذوب نوع خاصی از انسان ها می شوید اما دیگران نمی شوند؟ چرا برخی از مردم بغل کردن و در آغوش گرفتن یا بروز سایر نشانه های محبت را دوست دارند، اما برخی دیگر حتی لمس شدن را دوست ندارند؟ چرا برخی از مردم خشونت هنگام عمل جنسی را دوست دارند و بعضی از مردم ملایمت و نرمی را می پسندند؟ روش هایی که شما در عمل زناشویی به کار می برید و نوع آدم هایی که شما را جذب می کنند، بخشی از الگوهای جنسی شما را تشکیل می دهند.
در این فصل ما بر چگونگی و چرایی تشکیل و تکامل این الگوها تمرکز می کنیم و با دانستن این مطلب، بهتر درک خواهید کرد که چرا شما و همسرتان (اگر متاهل هستید) این گونه که هستید رفتار می کنید. با این روش می پذیرید (و نه قضاوت می کنید) که دیگران از نظر جنسی با شما تفاوت دارند. مسئله درستی یا نادرستی امر نیست، مسئله تفاوت است.
عوامل ژنتیک وآموزش
برخی از عواملی که رفتار و تمایلات جنسی شما را متاثر می کند، ممکن است ژنتیک باشد. برای مثال، ژن ها تعیین می کنند پاسخ فیزیکی شما چگونه باشد. برخی ژن ها هم می توانند بر هماهنگی، اندازه و شکل بدنتان و حالتی که به نظر می رسید تاثیر بگذارند. این عوامل، به این طریق می توانند دست کم تا حدی، بر مهارت های جنسی و ظاهر شما اثر بگذارند. عوامل ژنتیک در کنترل شما نیستند. ژنتیک ممکن است در ابعاد مختلف رفتارهای جنسی یا علاقمندی های جنسی شما نقش داشته باشد، اما بیشتر آن ها از آموخته هایتان ناشی می شوند و از آن چه در فرایند رشد خود دیده یا شنیده اید شکل گرفته اند. همچنین بسیاری چیزها را از آن چه مستقیماً تجربه کرده اید، آموخته اید.

تجارب کودکی

هویت جنسیتی و نقش های جنسیتی
بیشتر بچه ها، در سن دو یا سه سالگی، خودشان را به عنوان دختر یا پسر هویت می بخشند که آن را هویت جنسیتی Gender identity می نامند. هویت جنسیتی شما با نقش های جنسیتی که ممکن است بازی کنید، تفاوت دارد. نقش های جنسیتی، رفتارها یا فعالیت هایی است که مشخصه جنسیت هستند. بنابراین مردان بیش از زنان کارگر ساختمانی می شوند، زنان هم بیش از مردان منشی می شوند. برای یک زن کاملاً طبیعی است که کارگر ساختمانی شود، برای یک مرد هم کاملاً طبیعی است که منشی شود، اما این نقش ها مشخصه و ویژگی آن ها نیست.
نقش جنسیتی شما از هویت جنسی شما جدا است، نقش های جنسیتی در بیشتر فرهنگ ها در حال انعطاف پذیری هر چه بیشتر هستند. آن چه شما به عنوان یک کودک تجربه می کنید، اثر بزرگی بر هویت جنسیتی و نقش های جنسیتی شما خواهد داشت. از زمانی که متولد می شوید، والدین و سایر بالغین زندگی تان شما را به عنوان پسر یا دختر می شناسند. رفتار آن ها به طرق مختلف «مناسب» با جنسیت شما است. با نوزاد پسر قوی و محکم رفتار می شود و با نوزاد دختر ظریف و ملایم برخورد می کنند. متخصصین معتقدند چنین پیام هایی است که هویت جنسی ما را به عنوان پسر یا دختر شکل می دهد. بسیاری از مسائل هم در شکل دادن به نقش جنسیتی ما موثرند. یکی از آن ها دیدن و مشاهده نقشی است که بالغین اطراف ما بازی می کنند. دیگری، اسباب بازی هایی است که ما را به بازی با آن ها تشویق می کنند و عامل بعدی پیام هایی است که درباره نقش های آینده خود در جامعه، از جامعه دریافت می کنیم.
جهت جنسی
به عنوان یک کودک، شما جهت جنسی Sexual direction خود را نیز فرا می گیرید. جهت جنسی عبارت است از کشش شخص به کسانی که با او همجنس و یا از جنس مخالف اند. افراد مختلف در شدت کششی که به یک جنس پیدا می کنند با یکدیگر متفاوت اند. برخی از مردم به هر دو جنس کشش دارند. هنگامی که شخص هم به مرد و هم به زن کشش دارد، به آن دوجنسی Bisexuality گفته می شود. داشتن کشش به این معنا نیست که شخص بر اساس جاذبه اش «عمل» خواهد کرد. افرادی ممکن است بر اساس جاذبه شان فقط با مردان و یا فقط با زنان «عمل» کنند، حتی اگر به هر دو جنس کشش داشته باشند. تجاربی که در کودکی داشته اید، جهت جنسی شما را شکل می دهد. متخصصین هنوز مطمئن نیستند کدام تجربه ها می توانند جهت جنسی را شکل دهند.
رفتار جنسی
به عنوان یک کودک، شما رفتار جنسی را هم فرا می گیرید. این بدان معنا است که شما در فعالیت جنسی چگونه خود را بیان می کنید. آن چه شما در کودکی آموخته اید، می تواند رفتار جنسی و نیز راه تان به سوی مسائل جنسی را متاثر کند. همچنین بر این که در ضمن رویارویی جنسی چگونه عمل می کنید نیز تاثیر می گذارد.
یکی از مهم ترین جنبه های رفتار جنسی در شما، میزان راحتی تان با مسائل جنسی است. عوامل بسیاری این راحتی را متاثر می سازند که عبارتند از: نگرش شما به مسائل جنسی، آن چه از مسائل جنسی می دانید و آن چه در ضمن رشد خود تجربه کرده اید. شاید هیچ گاه ندیده باشید که پدر و مادرتان به یکدیگر اظهار علاقه و محبت کنند و یا هرگز به عنوان یک کودک، احساس محبت را نچشیده باشید. اگر چنین است، ممکن است از ابراز علاقه هایی چون در آغوش گرفتن یا یکدیگر را لمس کردن احساس خوبی نداشته باشید. تجربه های بدی چون سوء استفاده جنسی Sexual abuse و تماس جنسی ناخواسته، می توانند در نگرش و رفتار شما نسبت به مسائل جنسی تاثیر بگذارند.

تجربه های جنسی دوران جوانی

سال های جوانی برای بسیاری، سخت است. نوجوانی زمانی از زندگی ما است که ما درباره خود می آموزیم و شروع به مستقل شدن از والدین می کنیم. مهم ترین مرحله سال های جوانی (یا اواخر کودکی)، بلوغ است. در طی این مرحله، در ناحیه تناسلی و زیر بغل دختران و پسران مو رشد می کند. در دختران سینه ها بزرگ شده، قاعدگی آغاز می شود. در پسران نعوظ های مکرر شبانه (رویای خیس یا محتلم شدن شبانه) مشاهده می شود و صدایشان دورگه می شود. این تغییرات می توانند بسیار مثبت باشند. در این زمان هم پسران و هم دختران مسائل جنسی شان را حس می کنند و متوجه می شوند که به سوی دیگران جذب می شوند و درمی یابند که سایر جوانان نیز به سوی آنها کشش دارند.
دلواپسی ها، عزت نفس و عملکرد جنسی
برای برخی از مردم، بلوغ می تواند یک فاجعه باشد. بعضی از والدین، شناختی از تغییرات جنسی دوران بلوغ جوانان ندارند و طوری عمل می کنند که باعث آشفتگی و ناراحتی شدید فرزند جوان شان می شود. بلوغ همچنین می تواند به خاطر وجود سایر جوانان که برخی از آنان بی رحم وسنگدل می شوند، بسیار سخت باشد. تغییراتی که در بدن و ظاهر جوان اتفاق می افتد می تواند اذیت و آزار ناخواسته دیگران را در پی داشته باشد. در نتیجه جوانان اغلب احساس تزلزل ونگرانی می کنند. ممکن است فکر کنند بسیار چاق یا بسیار لاغرند، بسیار قد بلند یا بسیار کوتاه اند. بسیاری از جوانان جوش صورت دارند. این مسائل می تواند عمیقاً بر یک جوان تاثیر گذاشته، سبب کاهش عزت نفس او شود. چنین شخصی احتمالاً از تماس های اجتماعی پرهیز کرده، خود را منزوی می کند. دلواپسی ها می تواند شخص را از هر عامل جنسی دور نگه دارد. پرهیز، آن گاه، منجر به پایین ماندن بیشتر عزت نفس می شود. هنگامی که چنین شخصی فرصت یک عمل جنسی پیدا می کند، نگرانی اصلی وی درست انجام شدن کار خواهد بود تا مبادا دچار شکست یا پس زدگی شود. این تمرکز بر انجام عمل، اغلب اولین قدم به سوی ایجاد مشکلات جنسی است.
استمناء و تخیلات جنسی
اغلب مردم از کودکی یا دوره جوانی شروع به استمناء کردن و نیز شروع به خیال پردازی های جنسی می کنند. اکثر اوقات استمناء طبیعی است. در برخی افراد، انجام آن بیش از حد می شود و به نحوی بر زندگی شان تاثیر می گذارد. برای بسیاری این کار خلاص شدن از دست انرژی جنسی و یا ناکامی ها است ولی به طورکلی مشکلی ایجاد نمی کند. ممکن است شخص در تمام طول عمر، حتی با وجود داشتن رابطه ای عاشقانه در بزرگسالی، درگیر و دچار استمناء شود.
اکثر مردم هنگام استمناء، از تخیلات جنسی استفاده می کنند. این تخیلات اغلب تحریک کننده ترین تصاویری است که شخص می تواند به آن ها فکر کند. آن ها فقط تخیلات هستند و لزوماً کارهایی نیستند که شخص واقعاً بخواهد آن ها را انجام دهد. کاملاً عادی است که یک تخیل ورای قانون یا اخلاق باشد. تخیل در مورد چیزی ناخوشایند یا غیر قابل قبول، باعث بروز مشکل نمی شود، بلکه عمل کردن به چیزی غیر قابل قبول است که مشکل ساز می شود.
تخیلات جنسی برای جوانان بسیار مهم است چون راه بی خطری است برای تمرین فعالیت های جنسی. به هرحال، گاهی اگر تخیلات جنسی (رویای روزانه) یک جوان غیر عادی و عجیب باشد، ممکن است منجر به آشفتگی او شود. اکثر جوانان دانش و تجربه اندکی در مورد مسائل جنسی دارند، بنابراین ممکن است فکر کنند رویای غیرمعمول روزانه شان، طبیعی نیست. به عنوان مثال، یک پسر جوان نمی تواند تصور کند که خیال پردازی او در مورد یکی از دوستان نزدیکش درست است یا خیر و در مورد آن نگران یا دلواپس می شود. کمتر کسی هست که درمورد رویای روزانه اش حتی با دوست صمیمی خود، به روشنی و با صراحت و راحتی صحبت کند. بنابراین، ممکن است بسیار طول بکشد تا یک جوان متوجه شود که بسیاری از مردم افکار و تصورات جنسی مشابهی دارند.
نخستین تجربه های جنسی
نخستین تجربه های جنسی بسیاری از افراد در طی سال های جوانی اتفاق می افتد. آن چه ازطریق خانواده ها، فرهنگ ها و مذاهب به جوانان آموزش داده شده است، می تواند آن ها را به سوی پاسخ دادن یا ندادن به امیال جنسی شان رهنمون کند. فرصت انجام عمل جنسی، عزت نفس و راحت بودن با لمس بدن دیگران، همه از عوامل مور اند. تمام این عوامل، بر این که یک جوان، در فرصت هایی که برای انجام عمل جنسی دست می دهد، به دنبال اقدام برای انجام آن باشد یا خیر، تاثیر می گذارد. اولین تجربه جنسی یک جوان می تواند بسیار مهیج و لذت بخش باشد و یا چنان آشفته کننده باشد که بر مسائل جنسی دوره بزرگسالی تاثیر بگذارد.
اغلب مردم تا پایان سال های جوانی یک تجربه جنسی داشته اند. داشتن یا نداشتن تجربه جنسی طبیعی یا غیر طبیعی نیست، به هر حال واضح است که وقتی از جوانی به بزرگسالی می رسید، الگوی جنسی شما، تقریبا کاملاً تشکیل شده است. میزان راحتی و اعتماد به نفس تان در رابطه با مسائل جنسی، در جایگاه خود قرار گرفته است. انواع رفتارهای جنسی که دوست دارید یا دوست ندارید و نیز نوع مردمی که شما را جذب می کنند، مشخص شده است. همه این ها چیزهایی هستند که شما از دوران کودکی وجوانی با خود به دنیای بزرگسالی می برید.

نظرات کاربران درباره کتاب بهبود روابط زناشویی