فیدیبو نماینده قانونی دانشگاه امام صادق (ع) و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ترجمه و تحرير کتاب فقه الإمام جعفرالصادق (ع)

کتاب ترجمه و تحرير کتاب فقه الإمام جعفرالصادق (ع)
(الغصب تا پایان المحرمات) - جلد چهارم

نسخه الکترونیک کتاب ترجمه و تحرير کتاب فقه الإمام جعفرالصادق (ع) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ترجمه و تحرير کتاب فقه الإمام جعفرالصادق (ع)

در این جلد با کشکولی از مباحث فقهیه مواجهیم: غصب، عهد و نذر و یمین، کفارات، احیاء موات، وقف و حبس و سکنی و درنهایت مبحث حجر؛ اما به نظر می‌رسد مبحث غصب به‌ویژه به لحاظ آثار اجتماعی، از مهم‌ترین مباحث این جلد است. علی‌الخصوص اگر مبحث غصب دولتی را هم مطرح کنیم و آثار و تبعاتش را مورد بررسی قرار دهیم. مهم‌ترین مصداق غصب، مربوط به غصب مسکن اشخاص است که در اسلام و به استناد قران و سنت بدون هیچ قیدی مصون از تعرض است. در قران کریم آمده است: یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُیوتًا غَیرَ بُیوتِکمْ حَتَّی تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَی أَهْلِهَا ذَلِکمْ خَیرٌ لَکمْ لَعَلَّکمْ تَذَکرُونَ؛ فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فِیهَا أَحَدًا فَلا تَدْخُلُوهَا حَتَّی یؤْذَنَ لَکمْ وَإِنْ قِیلَ لَکمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ أَزْکی لَکمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ (سوره مبارکه نور، ۲۷-۲۸) بر اساس این آیات، نظریه عصمت منازل اشخاص قابل طرح است که متأسفانه هنوز بعد از چهارده قرن مورد توجه قرار نگرفته است؛ اما متأسفانه در قوانین موضوعه کشورها، قید «مگر به استناد قانون» را تشریع نموده! و این عصمت را شکسته‌اند؛ و معلوم است که به استناد قانون چه تجاوزها و تعرض‌هایی که به بهانه‌های مختلف، مجوز می‌گیرد و چه نتایج سویی را به دنبال خواهد آورد. آیا درصورتی‌که حکومت‌ها چنین می‌کنند، می‌توان از مردم رفتار صحیح را انتظار داشت؟ بقول سعدی علیه‌الرحمه: اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی ـ برآورند غلامان او درخت از بیخ؛ و اما از سنت قطعیه نبوی بگوییم که حکم را به اموال تسری داده و فرموده‌اند: لا یحل مال امرء الا بطیب نفسه. اینک ملاحظه می‌کنید که چقدر فاصله است بین احکام مصادره اموال افراد و البته به استناد قانون و بین احکام الهی اسلام.

ادامه...

بخشی از کتاب ترجمه و تحرير کتاب فقه الإمام جعفرالصادق (ع)

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

در این جلد با کشکولی از مباحث فقهیه مواجهیم: غصب، عهد و نذر و یمین، کفارات، احیاء موات، وقف و حبس و سکنی و درنهایت مبحث حجر؛ اما به نظر می رسد مبحث غصب به ویژه به لحاظ آثار اجتماعی، از مهم ترین مباحث این جلد است. علی الخصوص اگر مبحث غصب دولتی را هم مطرح کنیم و آثار و تبعاتش را مورد بررسی قرار دهیم. مهم ترین مصداق غصب، مربوط به غصب مسکن اشخاص است که در اسلام و به استناد قران و سنت بدون هیچ قیدی مصون از تعرض است. در قران کریم آمده است: یا اَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُیوتًا غَیرَ بُیوتِکمْ حَتَّی تَسْتَاْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَی اَهْلِهَا ذَلِکمْ خَیرٌ لَکمْ لَعَلَّکمْ تَذَکرُونَ؛ فَاِنْ لَمْ تَجِدُوا فِیهَا اَحَدًا فَلا تَدْخُلُوهَا حَتَّی یوْذَنَ لَکمْ وَاِنْ قِیلَ لَکمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ اَزْکی لَکمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ (سوره مبارکه نور، ۲۷-۲۸) بر اساس این آیات، نظریه عصمت منازل اشخاص قابل طرح است که متاسفانه هنوز بعد از چهارده قرن مورد توجه قرار نگرفته است؛ اما متاسفانه در قوانین موضوعه کشورها، قید «مگر به استناد قانون» را تشریع نموده! و این عصمت را شکسته اند؛ و معلوم است که به استناد قانون چه تجاوزها و تعرض هایی که به بهانه های مختلف، مجوز می گیرد و چه نتایج سویی را به دنبال خواهد آورد. آیا درصورتی که حکومت ها چنین می کنند، می توان از مردم رفتار صحیح را انتظار داشت؟ بقول سعدی علیه الرحمه: اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی ـ برآورند غلامان او درخت از بیخ؛ و اما از سنت قطعیه نبوی بگوییم که حکم را به اموال تسری داده و فرموده اند: لا یحل مال امرء الا بطیب نفسه. اینک ملاحظه می کنید که چقدر فاصله است بین احکام مصادره اموال افراد و البته به استناد قانون و بین احکام الهی اسلام. امیدواریم با ظهور حضرت حجت بن الحسن المهدی که خداوند تعجیل فرماید در این امر شریف، بشریت از این احکام ناب متنعم گردد.

دکتر سعید رجحان
ناظر علمی طرح

مقدمه

ما مفتخریم که مذهب ما جعفری است، و فقه ما که دریایی بی پایان است یکی از آثار اوست (وصیت نامه امام خمینی (ره)).
یکی از ویژگی ها و شاخصه های مهم مکتب تشیع پذیرش گستره اجتهاد در پرتو نصوص دینی است و در شرایط کنونی تکامل و گسترش رشته های مختلف علوم اسلامی از جمله دانش فقه در پرتو اجتهاد و تلاش دانشمندان و فقیهان بزرگ زمان شناسی صورت پذیرفته است. فقه اسلامی عهده دار استنباط احکام الهی و پاسخگویی به نیازهای بشری در زمینه قوانین و مقررات فردی و اجتماعی است. با توجه به میزان و ضرورت قانون برای تنظیم عادلانه روابط اجتماعی و نقشی که احکام الهی برگرفته از وحی در تامین این ضرورت اجتماعی و حیاتی دارد می توان به ارزش، جایگاه و منزلت والای فقه اسلامی پی برد. عصر حاضر به جهت ظهور عقاید و مکاتب بشری تحولات چشمگیری داشته و نگاه نقادانه به دین و گسترش ارتباطات مسئولیت عالمان دینی را مضاعف نموده است.
از آنجایی که پیشگامی در تحولات اجتماعی و پیش بینی رخدادها و ایجاد دگرگونی های مناسب برای اجرای هر چه بیشتر و بهتر احکام الهی از اهداف مهم دانش فقه محسوب می گردد ما را بر آن داشت تا کتاب ارزشمند فقه الامام جعفرالصادق (ع) نوشته محقق برجسته شیعی استاد محمد جواد مغنیه را ترجمه و تحریر نماییم. این کتاب در سال ۱۳۸۴ق نگاشته شده است که اثری است ابتکاری و با اسلوب جدید در فقه اسلامی. مرحوم استاد محمد جواد مغنیه در مقدمه کتاب خود هدف نگارش را چنین بیان می کند:
«این کتاب برای کسانی که شناختی از فقه جعفری ندارند ولی اشتیاق به شناخت آن دارند نوشته شده، و چون منابع موجود در فقه شیعی دارای عبارت های مشکل و غامض است که در عصر کنونی ممکن است خواننده نتواند با آن انس پیدا کند، این کتاب را بر اساس روایات متقن نگاشتم».
شهید بزرگوار آیت الله العظمی سید محمدباقر صدر مقاله ای در معرفی این کتاب تحت عنوان «فهم و تفسیر اجتماعی نصوص دینی در فقه جعفری» می نگارد و در آن مقاله چنین می نویسد: «به نظرم این نخستین بار است که از یک فقیه اسلامی در مکتب امام صادق (ع) نظریه ای گسترده تر درباره عنصر فهم اجتماعی نصوص دینی می خوانم که در آن با ژرف نگری و باریک بینی میان مفهوم لغوی و لفظی نص، با مدلول اجتماعی آن تفاوت نهاده و حدود قانونی مدلول اجتماعی را روشن کرده است. اکنون برای نخستین بار ملاحظه می کنم که استاد بزرگ ما شیخ محمد جواد مغنیه با دست خویش فقه جعفری را به شکلی زیبا از نظر شیوه و تعبیر و بیان درآورده است».
بر اساس اهمیت مفاد ذکر شده و به جهت ادای وظیفه به ساحت مقدس رئیس مکتب جعفری و با عنایت الهی تصمیم گرفتم به کمک جمعی از محققان و دانش آموختگان متخصص و متعهد به این مکتب در دانشگاه امام صادق (ع) پردیس خواهران ترجمه و تحریر این کتاب ارزشمند را آغاز نمایم، پس از اخذ آزمون و تلاش وافر جهت یافتن تیم علمی متخصص با توجهات خاص امام صادق (ع) کار ترجمه و تحریر این کتاب آغاز گردید و بیش از سه سال به طول انجامید. من و همکاران علمی ام در این پروژه ابتدا متن کتاب را با عنایت به این که این اثر فقه استدلالی است و مخاطب آن دانش پژوهان، دانشجویان و طلاب حوزه ها می باشند ترجمه کرده و سپس فتاوای حضرت امام خمینی (ره) از تحریرالوسیله که مرتبط با متن فوق بوده را همراه مواد قانونی در پاورقی همان صفحه مقایسه و مستندسازی نموده ایم.
البته شاید به نظر برسد که الحاق این حواشی بعضاً تکراری است و فایده ای بر آن مترتب نمی باشد اما لازم به ذکر است که در مواردی متن حواشی از متن نویسنده کتاب بسیار دقیق ترند لذا در این موارد توضیحات در پاورقی برای مخاطب راهگشا هستند.
علاوه بر این در صورت لزوم جملاتِ مبهم متن و اصطلاحات تخصصیِ فقهی و اصولی در پاورقی تعریف و تبیین شده است.
از آنجا که در این نوشتارترجمه متن عربی جزء لاینفک کتاب بوده است سعی کردیم در انتخاب شیوه ترجمه، سبکی را پی بگیریم که اثر حاضر هم به عنوان یک اثر مستقل از متن اصلی قابل استفاده باشد و هم راهنمای کسانی باشد که مایلند مباحث را از روی متن اصلی کتاب دنبال کرده و به طور نسبی تسلط خود را بر متون عربی افزایش دهند. از این رو در تنظیم مباحث از پاراگراف بندی متن اصلی پیروی کردیم و اگر متن اصلی دارای ایرادات نوشتاری و تایپی بوده سعی کردیم تا بدانجا که وفاداری به متن مخدوش نشود به تصحیح آن بپردازیم و از آنجا که ویرایش متن عربی کتاب خلاف اصل امانت داری است صرفاً اصلاحات لازم را در ترجمه اعمال نمودیم. همچنین به دلیل عدم ذکر صریح منابع احادیث و آراء فقها در متن اصلی کتاب و دشواری از امکان حصول اطمینان در انتساب دقیق عبارات به افراد، صرفاً با اعتماد به متن اولیه، عبارات معصومین: و فقها را در گیومه قرار دادیم.
نهایت توفیق اثر حاضر آن است که نظرات حضرت آیت الله خامنه ای (دام ظله العالی) که از جهت پاسخگویی به مسائل مستحدثه حائز اهمیت است، در موارد موجود، در آخر هر مبحث لحاظ گردیده است.
امید آن داریم با بهره گیری از مفاد این کتاب گامی در جهت اعتلای فقه غنی جعفری برداریم. لازم به ذکر است که اسامی اعضای تیم علمی در هر جلد به تفکیک ارائه گردیده است. تحریر این کتاب که حاوی ترجمه و مستندات فقهی ـ حقوقی در پاورقی است در ۹جلد تنظیم شده است. ومدت ۱۰ سال ترجمه وتحریر کل کتاب به طول انجامیده است. در خاتمه بر خود واجب می دانم از نظارت علمی ونظرات عالمانه استاد بزرگوارم جناب آقای دکتر سعید رجحان که نظارت علمی طرح را نیز برعهده داشتند تشکر وتقدیر ویژه نمایم و همچنین از مساعدت ها و پیشنهادهای ریاست محترم دانشگاه امام صادق (ع) پردیس خواهران سرکار حاجیه خانم مهدوی کنی و همه اساتید، محققان و مترجمان که یاریگر ما بودند تشکر نمایم.

اللّهم وفّقنا لما تحبّ و ترضی
دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی
پاییز ۱۳۹۴

زندگی نامه آیت الله محمدجواد مغنیه

محمدجواد مغنیه، فرزند شیخ محمود در سال ۱۳۲۲ ه.ق در روستای «طیردبا» لبنان به دنیا آمد. او هنوز چهار بهار را ندیده بود که مادرش را از دست داد.
پدرش پس از مرگ همسرش که از سلاله پاک سادات بود به همراه محمدجواد لبنان را به قصد عراق ترک کرد. محمدجواد در نجف خط و حساب و زبان فارسی را آموخت. شیخ محمود که از علمای معروف لبنان بود، بعد از چهار سال اقامت در نجف، به دعوت مردم منطقه عباسیه، به جبل عامل بازگشت. دیری نپایید که محمدجواد پدر خود را از دست داد. او بعد از پدر زندگی سختی را گذراند اما همواره تلاش می کرد روی پای خود بایستد.
محمدجواد تشنه فراگیری دانش بود ازاین رو تصمیم گرفت برای تحصیل علم به نجف برود. وی پیش از رفتن به نجف، کتاب «اجرومیه» و مقداری از «قطرالندی» را خوانده بود. لذا «قطرالندی» را پیش برادر خود تکمیل کرد و «اجرومیه» را برای بار دوم نزد سید محمدسعید فضل الله فراگرفت، همچنین منطق، مطول و مقداری از اصول را نزد این عالم بزرگوار خواند. سید محمدسعید فضل الله او را دوست می داشت و هنگامی که به او درس می داد از هیچ نکته ای فروگذار نمی کرد و تا زمانی که مطمئن نمی شد که محمدجواد درس را کامل فهمیده است درس بعدی را شروع نمی کرد.
وی جلد دوم کفایه الاصول و قسمتی از مکاسب را نزد آیت الله عظمی خویی خواند. و جلد دوم کفایه الاصول را برای بار دوم نزد مرحوم شیخ محمدحسین کربلایی فراگرفت و حدود شش سال شاگرد مرحوم سید حسین حمامی بود.
محمدجواد پس از مرگ برادرش، نجف را به سوی «معرکه» (یکی از روستاهای جبل عامل) ترک گفت. مردم آن دیار استقبال گرمی از او نمودند و تقاضا کردند که به جای برادرش منصب امامت جماعت را به عهده بگیرد. مغنیه قبول کرد و در کنار اقامه نماز جماعت به تدریس قرآن و معارف پرداخت. متاسفانه درس های مغنیه زود تعطیل شد؛ چون افرادی که پذیرفته بودند اجاره محل درس مغنیه را بپردازند از پرداخت بهای اجاره خودداری کردند. وی بعد از دو سال و نیم اقامت در معرکه، در سال ۱۳۵۸ ه.ق آنجا را به قصد روستای «طیر حرفا» ترک گفت و در آنجا به کشاورزی پرداخت و اندکی به وضعیت نابسامان اقتصادی خود سامان بخشید.
مغنیه برای این که بتواند از اوقات خود بهتر استفاده کند به وادی السروه (محلی در جنوب طیر حرفا) می رفت. آنجا بیشه زاری بود که از راهی سنگلاخ می گذشت و درختان تپه ای به ارتفاع حدود صد متر را احاطه کرده بودند که محل ساکتی بود و جز نوای پرندگان صدایی به گوش نمی رسید. مغنیه آنجا را «اطاق مطالعه» نام نهاد. قلم، کاغذ، کتاب، قوری و چای تنها همراهان او بودند. او در آنجا توانست کتاب های نیچه، شوپنهاور، ولز، تولستوی، عقاد، طه حسین و توفیق الحکیم را مطالعه کند و علاوه بر مطالعه، به نوشتن کتاب نیز می پرداخت؛ از آثار او که در این محل به نگارش درآمده، می توان به کتاب های کمیت و دعبل، الوضع الحاضر فیجب لعامل و تضحیه، اشاره کرد. مغنیه حدود ده سال در «طیر حرفا» به مطالعه و نوشتن کتاب پرداخت و در سال ۱۳۶۷ه.ق به بیروت رفت.
شیخ محمدجواد در سال ۱۳۶۷ ه.ق به منصب قضاوت نشست و سال بعد، مشاور عالی و از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵ رئیس دادگستری شیعیان لبنان شد. بعد از این که از ریاست عزل شد تا سال ۱۳۷۸ ه.ق به عنوان مشاور باقی ماند. او در مدتی که در دادگستری بود، سعی کرد به عدالت رفتار کند. برای مثال در سال ۱۳۷۶ ه.ق وزیر کشاورزی (کاظم الخلیل) به او گفت: «خواسته من را انجام بده تا در ریاست ابقا شوی». مغنیه جواب داد: «ثابت ماندن دینم مهم است. کرسی ریاست سایه ای رفتنی است».
مغنیه در طول عمر خود به کشورهای مختلف سفر کرد. می توان به سفر او به سوریه، مصر، ایران، بحرین و دیدار از عربستان برای ادای فریضه حج اشاره کرد. همه این سفرها قبل از نگارش تفسیر «الکاشف» بود.
او می نویسد: «بعد از این که تفسیر کاشف را نوشتم، با خود گفتم دیگر، دست به قلم نخواهم زد. از این به بعد راحت زندگی می کنم و به سیاحت می پردازم. دوستی که احوال مرا می دانست، گفت: محال است قلم را بر زمین بگذاری، نوشتن از آنجایی که نمی دانی به سراغت خواهد آمد». محمدجواد مغنیه مدتی را در مصر گذراند اما اوضاع جنگ مصر و اسرائیل او را بر آن داشت تا به وطن خود بازگردد.
به عقیده بعضی، مغنیه مجدِّد فقهاست؛ به عبارت دیگر او انسانی است که با زمان به جلو گام برمی داشت. او به این واقعیت رسیده بود که زندگی در حال دگرگونی است و یکی از صفات حیات و زمان تغییر است و اسلام برخی از مسائل عصر جدید را می پذیرد و برخی را رد می کند.
کتاب های او مملو از نصوص صریح و روشن است. لذا آنچه از مسائل زندگی امروزه را که با شرع مقدس و سنت رسول خدا و فقه و احادیث اهل بیت تباین و تضاد دارد و در میان مردم رواج داده شده، رد کرده است.
سرانجام علامه استاد شیخ محمدجواد مغنیه پس از عمری تلاش صادقانه در راه اعتلای اسلام عزیز و تلاش بی وقفه برای نزدیکی بین مذاهب پنج گانه، ساعت ده شب نوزده محرم الحرام سال ۱۴۰۰ در سن ۶ سالگی به رحمت ایزدی پیوست. وی دو سال پیش از آن، به بیماری قلبی مبتلا شده بود. هنگامی که پیکر پاک این عالم ربانی را به نجف اشرف انتقال دادند، بسیاری از عالمان دینی و اقشار مختلف مردم، در تشییع جنازه او شرکت کردند و بازار نجف به طور کلی بسته شد. پس از تشییع، آیت الله العظمی خویی ; بر او نماز گزارد و در یکی از حجره های حرم مطهر علوی به خاک سپرده شد. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

غصب

معنای غصب

فقها در رابطه با تعریف غصب سخن بسیار گفته اند و عده کثیری تلاش کرده اند که تعریف جامع و مانعی از آن ارائه کنند، ما بارها این نکته را بیان کرده ایم که تعاریف فقهی توضیحاتی است که به بعضی از خواص و آثار یک شیء (موضوع مورد تعریف) اشاره می کند، اما به هرحال آنچه به نظر ما صحیح است، این است که معنای غصب در لغت و عرف و شرع یکی بوده و عبارت است از مسلط شدن بر مال دیگری بدون اذن مالک آن، خواه آن مال، عین باشد مانند کسی که بر خانه­ ای مسلط شود به نیت اینکه آن را به تملک خود درآورد و خواه مال مغصوب منفعت باشد مانند کسی که بر خانه ای مسلط شود به نیت اینکه حق سکونت دیگری را غصب کند... سرقت نیز نوعی از غصب است اگرچه از ربودن به صورت آشکارا بدتر است و لذا [اجرای] حد بر سارق واجب است اما اجرای آن بر کسی که به صورت آشکارا و علنی چیزی را می رباید واجب نیست.
سوال می شود: اگر مسلط شدن به معنای غصب باشد پس فرد ظالمی که مانع می شود تا مالک مالش را حفظ کند و در آن تصرف نماید بدون آنکه بر آن مال تسلط یابد، دیگر غاصب نیست و به تبع آن ضامن هم نیست... پس ـ به طور مثال ـ کسی که دیگری را از گرفتن چهارپایش منع می کند تا هلاک شود نباید در مقابل مالک ضامن باشد؛ چراکه از دور یا نزدیک بر آن تسلط پیدا نکرده است؟
جواب: ضرورتی ندارد که اگر کسی غاصب نیست ضامن هم نباشد؛ چراکه دلایل ضمانت منحصر به غصب نیست بلکه فقها بر بیان دلایل ضمانت بسیار اهتمام ورزیده اند و غصب را از مصادیق این دلایل و انواع آن برشمرده اند این مسئله در مطالبی که در ذیل خواهد آمد روشن می شود.
فقها برخلاف عقیده ی بعضی از ائمه مذاهب اجماع دارند بر اینکه همان طور که غصب در اشیای منقول محقق می شود در اشیای ثابت، مانند زمین، خانه و بستان هم محقق می شود، به طوری که آنان امکان غصب در مورد اموال غیرمنقول را به دلیل عدم امکان تسلط بر آن نفی کرده اند(۱).

تحریم غصب

اسلام در مورد حرام بودن تجاوز بر اموال مردم تاکید فراوان دارد و آن را به منزله ی تجاوز بر جان و آبروی مردم به­حساب می آورد. فقها محافظت و احتیاط در اموال مردم را واجب دانسته و تصرف در مال [دیگری] را مگر با علم به اذن شرعی حرام می دانند به دلیل قول امام (ع) که می فرمایند: «مالی حلال نیست مگر از آنجاکه خداوند آن را حلال کرده باشد...». کتاب و سنت دراین باره در یک راستا هستند و یکدیگر را تایید می نمایند.
خداوند می فرماید: «اموالتان را در بینتان به باطل نخورید (بقره/۱۸۸)».
و نیز می فرماید: «وای بر کم فروشان کسانی که از آنان که چون به کیل چیزی از مردم بگیرند تمام بگیرند و چون چیزی بدهند در کیل و وزن به مردم کم بدهند (مطففین/۱)».
پیامبر(ص) می فرمایند: «جان ها و اموالتان بر شما حرام هستند... خون و مال انسان مسلمان حلال نیست مگر با رضایت خاطر او»(۲).
امام علی (ع) می فرمایند: «وجود سنگ غصبی در خانه موجبات ویران شدن آن را فراهم می کند»(۳).
امام صادق (ع) نیز می فرمایند که پیامبر(ص) فرمودند: «کسی که به همسایه اش به اندازه ی یک وجب از زمین خیانت کند خداوند ریسمانی از طبقه هفتم زمین بر گردنش می آویزد تا اینکه خداوند را در روز قیامت همان گونه ملاقات کند مگر اینکه توبه کند و برگردد».(۴) در این زمینه احادیث دیگری نیز وجود دارد.(۵)

اسباب ضما ن

بر غاصب حرام است در چیزی که غصب کرده تصرف کند و باید اگر عین آن وجود داشته باشد آن را همان گونه برگرداند و اگر از بین رفته باشد حتی اگر علت آن بلای آسمانی باشد مثل آن را جایگزین کند... و به مناسبت بحث ضامن بودن غاصب، فقها در باب غصب از دلایل وجوب ضمان و صرف نظر از غصب سخن گفته و آن را به سه چیز محصور کرده اند: مباشرت در اتلاف، سبب شدن و ید... و چه بسا در نظر آن ها دلایل دیگری هم وجود داشته باشد:
از آن جمله ضرر است مانند کسی که قفسی را باز کند و پرنده ای که در آن است پرواز کند و از دست صاحبش برود.
دیگری قاعده ی غرر است مانند کسی که مال دیگری را با عنوان اینکه خود مالک آن مال است بفروشد و مشتری با نیت صحت فروش در آن تصرف کند، سپس غش فروشنده و فریب او مشخص شود.
همچنین [وجوب] احترام مال مسلمان که این حدیث بر آن دلالت می کند: «حرمت مال مسلمان مانند حرمت خون اوست».
مورد دیگر «ضمان مقبوض بالسوم» است و آن این است که چیزی را برای خریدن برداری و نگاه کنی و آن چیز قبل از خرید در دست تو از بین برود.
دیگری «مقبوض به عقد فاسد» است یعنی مشتری به دلیل کالایی که با عقد آن را به دست آورده در قبال فروشنده ضامن است و فروشنده نیز به دلیل هزینه ای که گرفته در قبال خریدار ضامن است.
دیگری قرض گرفتن طلا و نقره و چیزهای دیگر با شرط ضمان است به طوری که قرض گیرنده حتی در صورت عدم تعدی و تفریط آن را ضمانت کند.
چه بسا در وهله ی اول به نظر برسد که این غیر از اسباب سه گانه [غصب] است که فقها ذکر کردند اما با دقت نظر در آن روشن می شود که بعضی از این موارد مرتبط با ضمان و دلایل آن نیست درواقع دو قاعده ی ضرر و احترام، دلیل بر حرمت تصرف در مال غیر بدون اذن مالک آن است... و بدیهی است که حرمت تصرف چیزی است و ضمان چیز دیگری... به خصوص قاعده ی لاضرر... که آن در اسلام احکام ضرری را نفی می کند اما ثبوت یا نفی ضمان به آن مرتبط نیست.
بعضی از این قواعد بر ضمان دلالت دارند ولیکن از دلایل سه گانه ای که فقها آن را ذکر کردند تجاوز نمی کنند. پس عاریه و مقبوض به عقد فاسد و مقبوض بالسوم از مصادیق ضمان ید و غرر، داخل در ضمان تسبیب است... و به صورت خلاصه این قواعد یا دلالت بر ضمان نمی کنند یا بر یکی از این اسباب سه گانه منطبق اند که در مورد هر یک در بخشی مستقل سخن خواهیم گفت(۶).

ضمان به وسیله معاشرت

اولین سبب برای ضمان، اتلاف مال مستقیماً توسط خود شخص است(۷) مانند اینکه کسی درخت دیگری را قطع کند یا ظرفش را بشکند یا اینکه کتاب یا لباسش را بسوزاند و از این قبیل موارد... و در وجوب ضمان تفاوتی نمی کند که تلف کننده عمداً این کار را انجام داده باشد یا سهواً، بالغ و عاقل باشد یا نباشد؛ زیرا خطابات وضعی شامل همه موارد است پس کسی که تیری را به سوی صیدی پرتاب کند و اشتباهاً و بدون قصد به حیوان مملوکی اصابت کند یا اینکه فردی خواب باشد [بغلتد] و بر روی ظرف دیگری بیفتد و آن را بشکند ضمان بر او واجب است و همچنین دیوانه و طفل اگر مال انسانی را تلف کنند بر ولی او واجب است که پول آن را بپردازد [البته] اگر آن دو مالی داشته باشند در غیر این صورت مالک انتظار می کشد تا [امکان جایگزین آن] میسر شود... تفاوت بین بالغ عاقل قاصر و غیر آن این است که اولی اگر چیزی را تلف کند گناهکار است و باید غرامت دهد ولی دومی باید غرامت بدهد ولی گناهکار نیست... و این گونه مشخص می شود که متلف ضامن گاهی مانند عاقل متعمّد، غاصب و گناهکار است و گاهی مانند خطاکار و قاصر، گناهکار نیست.

ضمان به وسیله تسبیب

دومین دلیل ضمان، تسبیب است و آن این است که انسان کاری را انجام دهد که باعث تلف شدن شود ولو با کار دیگری همراه باشد مانند حفر [گودالی] که عبور از آن موجب هلاک عابر شود، به طوری که اگر حفره نباشد عابر به سلامت عبور می کند. موارد تسبیب بسیار است که قابل شمارش نیست، از آن جمله این است که فردی حفره ای در غیر ملک خود ایجاد کند و سپس انسان یا حیوانی در آن سقوط کند یا اینکه در راه عوامل لغزش مانند پوست خربزه و موز یا اینکه میخ قرار دهد و به جان و مال عابر ضرر برسد یا چیز ترسناکی را در مسیر قرار دهد که باعث رم کردن چهارپا با راکب یا [افتادن] بارش شود یا اینکه کودک یا حیوانی را در مکان حشرات موذی و حیوانات وحشی قرار دهد و آن ها او را از بین ببرند یا اینکه طناب یا بند چهارپا را باز کند و او فرار کند یا اینکه قفس را بر روی پرنده باز کند و او برود یا اینکه پوشش ظرفی را که در آن روغن و امثال آن است بردارد سپس آنچه در آن است [به زمین] بریزد... همه این موارد و امثال آن شامل ضمان تسبیب می شوند و بر فرد مسبب واجب است که بدل آن چیز تلف شده را چه مثلی و چه قیمی به مالک بپردازد... و دراین باره روایات بسیاری از اهل بیت(ع)وارد شده است.
امام صادق (ع) فرمودند: «هر چیزی که در راه (محل عبور و مرور) مسلمین [قرار داده شود] و به آن ها ضرر برساند صاحب آن چیز به خاطر آن ضرر نسبت به فرد متضرر ضامن است»(۸).
زراره می گوید از ایشان در مورد مردی سوال کردم که در غیر ملک خود چاهی را حفر کرده و فردی از آنجا گذشته و درون آن افتاده است ایشان فرمودند: «او ضامن است»(۹).
صاحب جواهر می گوید: «نصوص دیگری نیز وجود دارد که برخی از آن ها معتبر و مستفیض است»(۱۰).

سرایت آتش به ملک همسایه

به شهادت صاحب مسالک علما بر این مسئله اتفاق نظر دارند کسی که در ملکش آبی را جاری سازد یا اینکه بنا بر مصلحتش آتشی را روشن کند و سپس آب یا آتش به ملک همسایه سرایت کند و او را متضرر سازد فاعل به دو شرط نسبت به آنچه از بین رفته و فاسد شده است ضامن نیست: اول اینکه آب و آتش بیشتر از مقدار احتیاجش نباشد. دوم اینکه گمان نکند که عملش برای دیگری مضر است؛ چراکه در این دو حال او شرعاً اجازه ی تصرف دارد و مانعی برای عدم عمل به حدیث «مردم بر اموالشان مسلط هستند» وجود ندارد... پس هنگامی که دو شرط جمع شوند سپس دیگری ضرر ببیند فاعل ضامن نیست. دقیقاً مانند وقتی که چاهی را در خانه خود دور از مسیر عمومی حفر کند سپس حیوانی در حال فرار در آن بیفتد.
هنگامی که هر دو شرط باهم از بین برود مانند زمانی که آتشی را بیشتر از مقدار نیازش روشن کند و هوا هم به شدت طوفانی باشد به طوری که گمان کند آتش از ملکش تجاوز می کند؛ در این صورت به اتفاق نظر علما به دلیل امکان تعدی و تفریط، وی ضامن است و هنگامی که یکی از دو شرط از بین برود مانند زمانی که از مقدار نیاز تجاوز کند ولی [اصلاً] گمان ضرر به غیر وجود نداشته باشد یا اینکه کمتر از مقدار نیاز باشد ولیکن گمان ضرر به غیر باشد؛ در این موارد فقها دو نظر دارند: قول صحیح تر ضمانت است چراکه او کاری کرده که اگر انجام نمی داد چیزی تلف نمی شد... علاوه بر آن خطابه های شرعی وضعی ـ از جمله ضمان ـ با علم و جهل، عمد و خطا مقید نمی شوند، اما اذن شرعی به تصرف با حکم وضعی منافاتی ندارد و هر مانعی [مانند اینکه] شارع بگوید: «تو بر مالت مسلط هستی و با آن هر چه می خواهی انجام بده ولیکن اگر با تصرف تو دیگری متضرر شود ضامن هستی؟(۱۱)».
کسی که مالک را از ملکش منع می کند:
هنگامی که ظالم بر عین مستولی نشود ولیکن مالک را از تصرف در آن و محافظت از آن منع کند مانند اینکه مانع شود از اینکه مالک چهارپایی را که برایش فرستاده شده بگیرد و حیوان هلاک شود یا اینکه مانع شود کیفش را بگیرد و دزدیده شود و یا اینکه مانع شود که در منزلش سکونت کند سپس خانه خراب شود؛ در این صورت آیا ظالم گناهکار و ضامن است یا اینکه گناهکار است ولی ضامن نیست؟
بنا بر شهادت صاحب مسالک مشهور این است که ظالم گناهکار است اما ملزم به پرداخت غرامت نیست؛ چراکه او بر عین مسلط نشده پس غاصب نیست.
ملاحظه می شود که سبب ضمان منحصر به غصب نیست بلکه در ثبوت آن کفایت می کند که عمل غاصب به نوعی در نابودی و از بین رفتن تاثیر داشته باشد به طوری که اگر او نبود عین سالم باقی می ماند.(۱۲)

کاهش قیمت بازار

اگر ظالم کسی را از فروش کالایش منع کند سپس قیمت فروش آن بدون آنکه تغییری در صفاتش ایجاد شود کم شود گناهکار است ولی نباید غرامت بپردازد؛ چراکه او عین کالا و همچنین چیزی از صفات آن را از بین نبرده است. درواقع او سود و کسب را برای مالک از بین برده و عدم سود از صفات سلبی است که شامل ضمان می شود... البته عرف، ظالم را ـ در اینجا ـ سببی برای از دست دادن می داند ولیکن هر آنچه در عرف سبب است شرعاً موجب ضمان نمی شود؛ چراکه لفظ سبب در نص وارد نشده است تا مرجع در معرفت به آن عرف باشد؛ زیرا عرف کاملاً قادر به شناخت سبب نیست.(۱۳)

برگشت از شهادت

اگر دو نفر شهادت دهند که زید به دیگری مقداری مال مقروض است و بعد از اینکه حاکم با اعتماد به شهادت آن دو به دین او حکم کرد آنگاه آن دو از شهادت خود برگردند و [کلام] خود را تکذیب کنند در این صورت باید به کسی که علیه او شهادت داده شده به عوض آنچه او به مشهود له (کسی که به نفع او شهادت داده شده) داده است غرامت بدهند. همچنین اگر آن دو به طلاق شهادت دهند و حاکم بر اساس شهادت آن ها حکم کند سپس دو شاهد از شهادت خود برگردند در این صورت باید آن دو مهریه را به عنوان غرامت به زوج دهند.

اجتماع سبب و مباشرت

پیشتر بیان کردیم که مباشرت و تسبیب که هریک از موجبات ضمان اند اگر تنها یکی از آن دو وجود داشته باشد اثر خود را می گذارد و اگر باهم وجود داشته باشند باید بررسی شود: اگر مباشر قوی تر باشد پس او ضامن است، به عنوان مثال شخصی چاهی را در راه یا در ملک دیگری حفر می کند پس شخص دیگری می آید و انسان یا حیوانی را در آن می اندازد و او می میرد، ضمان در اینجا کاملاً برای دافع [کسی که حیوان را در چاه انداخته] ثابت می شود نه برای حفر کننده، دقیقاً مانند اینکه کسی، شخصی را در آب بیندازد و او غرق شود یا او را از بلندی پرتاب کند و بمیرد... و اگر مسبب قوی تر باشد او ضامن است نه مباشر، فقها برای این مسئله دو مثال ذکر کرده اند:
اول: فریب دادن مانند کسی که اموال مردم را سرقت کند و به عنوان اینکه آن پول برای او و از آنِ اوست با آن صدقه دهد سپس شخص گیرنده با توجه به مصلحتش در آن تصرف کند درحالی که اعتقاد به حلال بودن آن و تملک آن از سوی معطی دارد. در اینجا مسبب ضامن است نه مباشری که اگر فریب و تسبیب نبود هرگز در مال تصرف نمی کرد... لیکن مالک جایز است از هرکدام که بخواهد غرامت بگیرد با توجه به اینکه غاصب بر مال مستولی شده و شخص گیرنده آن را از بین برده، پس اگر مالک از غاصب طلب غرامت کند وی هرگز نمی تواند به شخص گیرنده رجوع کند ولی اگر مالک به شخص گیرنده رجوع کند او می تواند به شخص غاصب مراجعه کند؛ چراکه شخص فریب خورده می تواند به کسی که او را فریب داده رجوع کند... و ازجمله قواعد فقهی معروف این است که ضمان درنهایت بر عهده ی کسی است که مال در دست او تلف شده مگر اینکه آن شخص فریب خورده باشد.
دوم: اکراه بر اتلاف مال است پس کسی که انسانی را به اتلاف مالی مجبور نماید ضمان بر عهده شخص مکرِه است نه مباشر؛ چراکه مباشر در اینجا ضعیف تر از مسبب است و اگر او را به قتل انسان محترمی مجبور کند که قتل او برایش جایز نیست و آن را انجام دهد کشته می شود و مسبب محکوم به حبس ابد می شود و دلیل آن ـ به گمانِ من ـ این است که مال جایگزین دارد ولی انسان جایگزین ندارد... توضیح این مطلب در باب شهادات آمده است.
گاهی دو سبب برای چیز واحدی جمع می شوند، مثلاً اگر شخصی حفره ای را در غیر ملکش حفر کند و دیگری سنگی را در نزدیکی آن قرار دهد؛ پس انسان یا حیوانی به سنگ برخورد کند و در حفره بیفتد و هلاک شود. شهید ثانی در مسالک می گوید: «اگر ایجاد حفره و قرار دادن سنگ در آن واحد اتفاق بیفتد به دلیل تساوی و عدم ترجیح حفر کننده و قراردهنده سنگ، هر دو ضامن هستند؛ و اگر وجود یکی نسبت به دیگری موخر شود ضمان بر عهده ی اولی است؛ چراکه او مسبّب اصلی است»(۱۴).

مسائل

۱ـ [اگر] شخصی در مال دیگری را باز کند و سارق آن مال را بردارد؛ مسبب همان فاتح است و سارق شخص مباشر است و ضمان بر عهده اوست؛ چراکه او قوی تر از مسبب است و چیزی بر فاتح نیست جز اینکه گناهکار است.
۲ـ [اگر] شخصی نزد ظالمی از کسی بدگویی و نمامی کند و ظالم مالش را از او بگیرد، در این صورت شخص تمّام مسبب و سالب مباشر است و ضامن؛ چراکه او از شخص نمّامی که به غضب خدا و عذابش مبتلا شده است قوی تر است.
۳ـ [اگر] شخصی، فردی را بگیرد و شخص سوم آن فرد را بکشد... در این صورت باید قاتل کشته شود؛ چراکه او قوی تر از گیرنده است و گیرنده نیز حبس دائم می شود. توضیح این مطلب ان شاء الله در باب قصاص خواهد آمد.

نظرات کاربران درباره کتاب ترجمه و تحرير کتاب فقه الإمام جعفرالصادق (ع)