فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تناسب اندام

کتاب تناسب اندام
با چاقی و لاغری عصبی چه کنیم؟

نسخه الکترونیک کتاب تناسب اندام به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۴۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب تناسب اندام

با چاقی و لاغری عصبی چه کنیم؟ ـ دکتر زهرا یداللهی پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی روان‌پزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، در دفتر روان‌پزشکی اجتماعی انستیتو روان‌پزشکی تهران به‌عنوان پژوهشگر مشغول به کار شدند. ایشان هم‌اکنون با پنج سال سابقه‌ی درمان بیماران، در جهت آموزش بهداشت روان، با رسانه‌ها و نشریات مختلف همکاری می‌کنند.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.44 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تناسب اندام

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه مولف

زمانی شاید به دست آوردن غذا جزء یکی از نیازهای اساسی بشر بود و او با کار و فعالیت بدنی بسیار، غذایی برای خوردن به دست می آورد، طبعا به دنبال تحرک زیاد، نوع و مقدار غذایی که می خورد چندان دردسری برای او ایجاد نمی کرد. اما امروزه با توجه به تغییر شیوه زندگی بشر و کم شدن فعالیت های روزمره و نیاز کمتر به کوشش و تکاپو برای به دست آوردن نیازمندی ها باید به رژیم غذایی بیشتر از گذشته توجه شود.
تلاش برای برقراری تناسب اندام و کاهش وزن جزء برنامه های روزمره یا دغدغه ذهنی بسیاری از افراد شده است. و این موضوع گاهی تنها یک نیاز کاذب و ناشی از تبلیغات برخی رسانه ها و شرکت های دارویی یا موسسات لاغری است. در این بین افراد زیادی، به خصوص بانوان، از رژیم های غذایی مختلف پیروی می نمایند و گاهی داروهای متنوعی را برای کاهش وزن مصرف می کنند. در بسیاری موارد به دلیل استفاده از این رژیم های غذایی عجیب و غریب یا محرومیت های شدید از برخی مواد غذایی، دچار افسردگی، اضطراب یا برخی بیماری ها و کمبود شدید مواد مورد نیاز بدن می شوند.
گروهی نیز به طور بیمارگونه و وسواسی به غذا، رژیم غذایی و وزن خود فکر می کنند و بدون مشورت با دیگران یا مخفیانه محدودیت های شدید غذایی برای خود ایجاد می نمایند و حاضر نیستند قبول کنند که وزن طبیعی یا کمتر از حد طبیعی دارند، و همچنان به رژیم غذایی خود ادامه می دهند.
وجود کتاب ها و اطلاعات مختلف و ناکافی در مورد کنترل وزن، رژیم های غذایی و درمان های موجود، قرار گرفتن چاقی، بی اشتهایی و پرخوری عصبی در مجموعه اختلالات روان پزشکی و مسائلی که نیاز به بررسی روان شناسی دارند و نگرانی توجه بیش از حد جامعه به ظاهر و وضع اندام به علت نداشتن دانش کافی در این زمینه، سبب شد تا پرسش و پاسخ هایی در مورد چاقی، لاغری و بیماری های مرتبط با آن در این کتاب مطرح شود. امید آن است که بتواند به عنوان راهنما، اطلاعات اوّلیه را در اختیار خوانندگان قرار دهد. دستیابی به کتاب ها یا رژیم های غذایی آسان است ولی باید به شیوه برنامه ریزی برای کنترل وزن و علل روان شناختی نیز توجه شود و در مورد مرز نگرانی در چاقی و لاغری اطلاعات بیشتری به دست آید. امید است مطالعه صفحات بعدی برای خوانندگان مفید باشد.

دکتر زهرا یداللهی

یادداشت ناشر

هنگامی جامعه ی سالم و متعادلی خواهیم داشت که افراد بتوانند با برخورداری از سلامت روان در عرصه های اجتماعی به فعالیت بپردازند. انکار نابسامانی های روانی جامعه کمکی به رفع آن ها نمی کند. برای درمان، نخست باید بیماری را شناخت.
در گذشته های دور، اندیشمندان و ادیبان با نوشتن پندنامه های ارزشمند رسالت خود را در اشاعه ی اصول متعادل اخلاقی و روانی در سطح جامعه به انجام می رساندند؛ اما انسانِ امروز که درگیر مناسبات و معضلات پیچیده تری است، نیازمند شناخت و به کارگیری روش هایی عملی تر برای مقابله با دشواری های فردی و اجتماعی خود است.
انسان در هر نقطه از جهان، تنها با کسب آگاهی ها و مهارت های ویژه قادر خواهد بود راه برون رفتی از تنگناهای فردی و اجتماعی خود بیابد.
از آن جا که هر اجتماعی فرهنگ، قوانین، کاستی ها و اختلالات خاص خود را دارد؛ بررسی، شناخت، راه حل ها و درمان های مخصوص به خود را نیز می طلبد.
نشر قطره بر آن شده است تا با همکاری گروهی از روان پزشکان و روان شناسان برجسته ی ایران، مجموعه کتاب هایی را با عنوان «روان و زندگی» منتشر کند. مولفان این مجموعه با دانش نظری و تجربه های بالینی و درمانی مفید، بخشی از مهم ترین اختلالات جامعه را مورد توجه قرار داده اند.
این مجموعه به صورت پرسش و پاسخ و به زبانی ساده تنظیم شده است تا خوانندگان بتوانند ضمن کسب آگاهی های لازم، پاسخ های روشنی را برای حل مشکلات روان شناختی خود به دست آورند.
نشر قطره بر خود لازم می داند که از روان پزشکان، روان شناسان و استادان محترمی که با این مجموعه همکاری کرده اند، سپاسگزاری کند.

چاقی چیست؟

آیا فرد چاقی هستید؟ چه کسی به شما گفته که چاق هستید؟ دوستان، اطرافیان یا خانواده؟ اگر می خواهید به این سوال پاسخ دهید به تعریف چاقی دقت کنید.
هرگاه وزن فردی از ۲۰ درصد وزن مورد انتظار برای قد او بیشتر باشد می گوییم به چاقی مبتلا است. برای این که بدانید وزن متناسبی دارید یا نه می توانید از فرمول ساده زیر استفاده کنید. بر اساس این فرمول اگر میزان توده چربی بدن بین ۲۰ تا ۲۵ باشد وزن فرد در محدوده طبیعی است. اگر از ۲۰ کمتر باشد فرد لاغر و اگر از ۲۵ بیشتر باشد فرد چاق محسوب می شود.مثلاً اگر فردی ۶۰kg وزن داشته باشد و قدش ۱۶۰cm باشد.با توجه به این که میزان چربی بدن باید بین ۲۰ تا ۲۵ باشد، می توان نتیجه گرفت که این فرد وزن طبیعی دارد و چاق محسوب نمی شود.
راه دیگر پیدا کردن وزن مناسب خود این است که عدد ۲۴ را در مجذور قد خود به متر ضرب کنید. برای مثال اگر قد شما ۱۷۵ سانتی متر است وزن مناسب برای شما با روش زیر به دست می آید:
۲۴ × (۱/۷۵)۲=۷۳/۵kg 
با استفاده از این فرمول می توانید به صورت علمی متوجه شوید که آیا وزن بدن شما در دامنه طبیعی است یا خیر.

چه عواملی باعث چاق شدن فرد می شوند؟

عوامل بسیاری می توانند روی میزان وزن افراد تاثیر بگذارند و آنان را به چاقی دچار کنند. به طور خلاصه می توان به بعضی عوامل موثر در چاقی اشاره کرد.

۱ـ عوامل ژنتیک: حدود ۸۰ درصد از افراد چاق، سابقه خانوادگی چاقی دارند. این پدیده می تواند به دلیل مسائل فرهنگی در مورد خورد و خوراک، پرخوری در خانواده، مبارزه با نگرانی و اضطراب از طریق خوردن و... باشد. ولی در دوقلوهای همسان دیده شده است که حتی اگر آن ها در محیط های جداگانه نیز پرورش یابند باز هم هر دو چاق می شوند.
***
عوامل فرهنگی و شیوه خوردن تنها بخشی از عوامل تعیین کننده چاقی هستند.
***
بنابراین عوامل فرهنگی و شیوه خورد و خوراک خانواده تنها بخشی از عوامل تعیین کننده چاقی هستند و برخی از ژن ها نیز وضعیت چاقی و لاغری فرد و نحوه سوخت و ساز چربی ها در بدن او را تعیین می کنند. این ژن ها در برخی افراد کمتر از افراد سالم دستور سوخت و ساز کالری را به سلول می دهند و این عامل سبب تجمع چربی در سلول های بدن فرد می شود.
سلول های چربی یک تنظیم کننده یا ترموستات دارند که نام آن لپتین است. وقتی که ذخایر چربی سلول ها کم می شود لپتین کاهش می یابد و سبب مصرف بیشتر چربی توسط فرد می گردد و هرگاه ذخایر چربی سلول ها زیاد شود با افزایش لپتین مصرف چربی کمتر می شود. در واقع ژن ها با اثرگذاری روی لپتین یا ترموستات سلولی سبب افزایش یا کاهش مصرف چربی ها می شوند.

۲ـ عوامل رشدی: در ماه های اولیه زندگی بافت چربی رشد می کند و تعداد و اندازه سلول های چربی زیاد می شود؛ به شکلی که تعداد سلول های جمع کننده چربی در این سن به بیشترین حد خود می رسد و تا آخر عمر با همان تعداد ثابت می ماند.
اگر کودکی بسیار چاق شود از همان ابتدا سلول های چربی او افزایش یافته است، با افزایش سن و رسیدن به سنین بزرگسالی این سلول های چربی که در سنین کودکی تعدادشان زیاد شده است، در صورت افزایش کالری، پر و بزرگ می شوند و فرد مجددا چاق می شود. بنابراین دیده می شود فردی که در دوران نوزادی چاق بوده، حتی اگر در دوران کودکی و نوجوانی لاغر باشد، در دوران جوانی و میانسالی دوباره چاق می شود.
***
توزیع چربی در نقاط مختلف بدن به هورمون های زنانه یا مردانه بستگی دارد.
***
۳ـ جنسیت: توزیع سلول های چربی در بدن خانم ها و آقایان با یک دیگر تفاوت دارد. سلول های چربی آقایان بیشتر در کمر، پهلو و شکم وجود دارند؛ این چربی ها نسبت به چربی خانم ها که در ران و باسن ذخیره می شود سوخت و ساز بیشتری دارند و زودتر آب می شوند.
البته چربی کمر، پهلو و شکم در آقایان بیشتر با بیماری های قلبی و عروقی ارتباط دارد و گفته می شود هرچه اندازه دور کمر فرد افزایش یابد احتمال و استعداد ابتلای او به بیماری قلبی ـ عروقی بیشتر می شود؛ ولی در خانم ها به دلیل وجود هورمون های زنانه تا سن یائسگی احتمال خطر بیماری های قلبی و عروقی و همراهی آن با توده چربی بدن کمتر از مردان است.
توزیع چربی در نقاط مختلف بدن زنان و مردان وابسته به هورمون های زنانه و مردانه است و هیچ دارویی نمی تواند این سبک تجمع چربی را تغییر دهد. اگر این چربی ها به صورت درازمدت باقی بمانند مقاوم شده و قابل آب شدن نیستند و در اصطلاح می گویند که چربی سلولیت پیدا کرده است.

۴ـ کاهش فعالیت: مرفه شدن زندگی امروزه ما انسان ها و استفاده از انواع ماشین ها به جای کار بدنی، مصرف غذاهای پرچربی و پرکالری و مشاغل اداری و پشت میزنشینی سبب ایجاد مازاد کالری در بدن و به دنبال آن ایجاد بافت چربی در تعداد زیادی از افراد شده است، هر چند عده ای معتقدند با کاهش فعالیت و دریافت غذا، اشتها نیز کم می شود ولی این کاهش دریافت غذا به موازات کاهش فعالیت پیش نمی رود. در واقع میزان دریافت غذا و اشتها هیچ گاه از حد معینی کمتر نمی شود. و حتی وقتی فرد کاملاً بی حرکت است، باز هم میزان دریافت غذا و کالری او از حدی کمتر نمی شود که حتی این مقدار انرژی هم از نیازهای اولیه بدن او بیشتر است.
***
افراد چاق نسبت به نشانه های غذا در محیط و خوشمزگی آن حساسیتی ویژه دارند.
***
۵ ـ ساختار مغزی: هورمون های ناحیه شکمی هیپوتالاموسِ میانی سبب تثبیت چربی ها در یک حد خاص می شوند که اصطلاحا به آن نقطه تنظیم می گویند و از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد. با مطالعه روی موش ها متوجه شده اند که گاه با تخریب این بخش از هپیوتالاموس ممکن است این تنظیم به هم بخورد. بدین ترتیب که موش هایی که به طور اتفاقی انتخاب شده بودند، پس از تخریب ناحیه میانی هیپوتالاموس دچار چاقی مفرط می شدند. دانشمندان تعداد زیادی موش را به طور عمدی دچار تخریب ناحیه شکمی هیپوتالاموس میانی کردند و متوجه شدند که این موش ها همگی چاق شدند. آن ها به این نتیجه رسیدند که این قسمت از هیپوتالاموس مسئول سیری است.
***
زیاد شدن سلول های چربی در دوران نوزادی زمینه چاقی در دوران بزرگسالی را فراهم می کند.
***
۶ـ عوامل روان شناختی: دیده شده است عوامل فرهنگی، خانوادگی و سایکودینامیک در پیدایش چاقی موثرند. برخی از افراد یاد گرفته اند که استرس، هیجان و خشم خود را به غذا منتقل کنند، در نتیجه هنگام مواجهه با این حالات دچار کم خوری یا پرخوری می شوند.
به نظر می رسد افراد چاق نسبت به نشانه های غذا در محیط و خوشمزگی آن حساسیت غیرعادی دارند و در صورت دسترسی به غذا قدرت متوقف کردن خود را ندارند و نمی توانند کم غذا بخورند. در واقع این افراد به محرک های خارجی مانند بو، رنگ و طعم غذا حساس اند، ولی به محرک های درونی که از سیر شدن آن ها حکایت می کند غیرحساس هستند.
اختلالات تغذیه ای به جز دلایلی که ذکر شد، معمولاً در افراد زیر بیشتر مشاهده می شود:
۱ـ افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند.
۲ـ افرادی که در زندگی احساس عدم کنترل و ناکارآمدی می کنند.
۳ـ افرادی که افسرده، خشمگین و مضطرب هستند.
۴ـ افرادی که پیش تر به لحاظ میزان وزن و ظاهرشان مورد آزار و اذیت و تمسخر قرار گرفته اند.
۵ ـ افرادی که دارای روابط و خانواده آشفته ای هستند.

سیری و گرسنگی چه نقشی در کنترل خوردن و تنظیم وزن دارند؟

سیری احساسی است که هنگام برطرف شدن گرسنگی فرد بعد از غذا خوردن ایجاد می شود. وقتی فردی شروع به غذا خوردن می کند مواد موجود در غذا و موادی که به وسیله دستگاه گوارش ترشح می شوند از طریق جریان خون به هیپوتالاموس ــ که قسمتی از مغز است ــ می رود و احساس سیری ایجاد می شود. علاوه بر این، عوامل روانی، افکار و احساسات، دستگاه بویایی، دیدن غذا یا شنیدن مطلبی در مورد آن، محیط راحت و گوش دادن به موسیقی ملایم و مطبوع می تواند بر میزان میل به غذا و اشتها اثر بگذارد و ممکن است اشتهای فرد برای خوردن افزایش پیدا کند یا حتی دچار سیری ناپذیری شود.
گرسنگی نیز به سادگی ایجاد نمی شود و بر اثر پیام های ارسالی از دستگاه گوارشی، تغییر مواد شیمیایی موجود در خون، تغییر میزان قندخون و مجموعه ای دیگر از عوامل پدید می آید که همه توسط مرکز گرسنگی در مغز تنظیم می شوند.
طبعا حالت های هیجانی و روانی فرد نیز بر مرکز سیری و گرسنگی تاثیر دارد و دیده می شود که در برخی افراد با وجود تمام پیام های ارسالی مبنی بر سیری، وجود عوامل هیجانی سبب کم رنگ شدن پیام ها و پرخوری می شود.

معمولاً تا چه سنی احتمال چاق شدن وجود دارد؟

معمولاً مردان تا ۵۰ سالگی و زنان تا ۶۰ سالگی احتمال چاق شدن و افزایش وزن دارند و پس از آن شروع به لاغر شدن می کنند. چاقی هنگامی اتفاق می افتد که دریافت کالری بدن بیش از نیازهای روزانه آن باشد که این افزایش دریافت کالری می تواند بسیار کند و نامحسوس اتفاق بیفتد و فرد متوجه نباشد که به تدریج چاق می شود. گاه نیز عادت به دریافت کالری زیاد و پرخوری از نظر فرهنگی و سنتی در برخی از جوامع باقی مانده است. در واقع با وجود این که فعالیت افراد کم شده است، الگوی مصرف غذا در آن ها تغییری نکرده و حتی گاهی غذاهای پرکالری و پرچربی امروزی جای بسیاری از غذاهای سالم و پرفیبر سنتی را گرفته است.
پس برای لاغر شدن و جلوگیری از افزایش وزن در هر سنی دو راه وجود دارد: کاهش مصرف کالری یا افزایش میزان تلاش و فعالیت. با توجه به این که اکثر شغل ها و حتی خانه داری نیز با تحرک و کار بدنی کمتری نسبت به گذشته همراه است، و استفاده از غذاهای سرخ کرده و چرب، انواع سس ها و شیرینی ها افزایش یافته، بیشتر از قبل با خطر افزایش وزن افراد جامعه به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی مواجه هستیم. تا وقتی الگوهای تغذیه با نیاز روزمره فرد و نوع فعالیت او متناسب نباشند این مشکل پابرجا می ماند.

اگر چاقی یا لاغری به علت وراثت باشد، چطور می توان آن را مهار کرد؟

افرادی که چاقی یا لاغری آن ها به دلیل وراثت است، باید برای کنترل وزن خود از روش هایی مانند ورزش و انجام دادن کارهای پرتحرک، رژیم غذایی مناسب و یا مصرف برخی داروها با تجویز پزشک پیروی کنند.
روش های مهار کردن وزن و چاقی در صفحات آینده آمده است، ولی در این جا باید یادآور شد افرادی که به علل وراثتی افزایش وزن دارند باید با تلاش بیشتر یا به مدت طولانی تری افزایش وزن و چاقی خود را کنترل کنند و یا باید مادام العمر رژیم های غذایی مخصوص و کم کالری و کم چربی را رعایت کنند تا وزن متعادلی داشته باشند. گاهی این افراد مجبورند برای پنهان کردن چاقی خود از لباس ها یا پوشش های خاصی استفاده کنند.
در چاقی مقاوم ممکن است برخی از عمل های جراحی برای کاهش خوردن یا خارج کردن چربی های اضافه باشد.
امروزه ژن های کنترل وزن بدن و نحوه عملکرد آن ها شناخته شده اند و دانشمندان در پی کشف کم عارضه ترین روش برای مهار کردن وزن از راه تنظیم عملکرد ژن ها هستند.
گاه ممکن است با انجام دادن تمامی این روش ها فرد همچنان چاق بماند که در این صورت باید مهارت تطابق با مشکل چاقی و پذیرش آن را بیاموزد.

سیر و پیش آگهی چاقی چگونه است؟

چاقی با سلامت فرد سروکار دارد و طیف وسیعی از بیماری ها مثل بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، بیماری های مَفصلی، کمردردها و... را به دنبال دارد. در افراد سنگین وزن میزان افزایش فشار خون تا حد ۱۶ روی ۵/ ۹، یعنی سه برابر افراد عادی و افزایش کلسترول خون بالای ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، دو برابر افراد عادی است. تنظیم قند خون در افراد دیابتی با مهار وزن و لاغر شدن، بهتر امکان پذیر می شود. طبق مطالعات انجام شده مردان چاق بیشتر از مردان با وزن عادی دچار سرطان پروستات می شوند. زنان چاق نیز بیش از زنان با وزن عادی به سرطان کیسه صفرا و مجاری صفراوی، پستان، رحم و تخمدان مبتلا می شوند. در مورد طول عمر نیز هرچه وزن متناسب تر باشد طول عمر افزایش می یابد. افراد چاق با کاهش وزن می توانند خود را از نارسایی قلبی تنفسی هنگام خواب نجات دهند.
چاقی به جز علایم جسمی می تواند سبب از بین رفتن احساس زیبایی و نشاط در فرد شود و گاهی افراد چاق به دلیل تصور بدی که از اندام خود دارند، کمتر در جمع حاضر می شوند، یا به دلیل محرومیت های شدید غذایی که برای خود ایجاد می کنند، از نظر روانی دچار مشکل می شوند.

نظرات کاربران درباره کتاب تناسب اندام