فیدیبو نماینده قانونی انتشارات مینوفر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شیوه‌های نگارش یک مقاله

کتاب شیوه‌های نگارش یک مقاله

نسخه الکترونیک کتاب شیوه‌های نگارش یک مقاله به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب شیوه‌های نگارش یک مقاله

نگارش مقالات از جنبه‌های مختلفی دارای اهمیت است. اول آنکه نگارش مقاله به‌عنوان یک سند علمی سبب می‌شود یافته‌های پژوهش یک پژوهشگر یا یک تیم تحقیق، به‌صورت رسمی ثبت‌شده و به همگان عرضه شود. در تاریخ علم موارد متعددی سراغ داریم که دو کاشف یا مخترع به‌طور همزمان بر روی یک یافته علمی تحقیق کرده‌اند اما آن شخص یا گروه به‌عنوان کاشف و مالک اصلی شناخته می‌شود که پیش از دیگران یافته‌های خود را منتشر کند. در مرحله بعد، تألیف مقالات برای هر فرد علمی و آکادمیک در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارای امتیازات علمی موردتوجه‌ی است. در حال حاضر، یکی از مهمترین عوامل موفقیت در مصاحبه‌های دکترا تعداد مقالات علمی پژوهشی فرد داوطلب است. همچنین دانشجویان دکترا برای دریافت مجوز دفاع از رسالۀ دکتری خود و در مراحل بعدی، برای طی نمودن فرایند جذب هیئت‌علمی به نگارش مقاله نیاز دارند.

ادامه...

بخشی از کتاب شیوه‌های نگارش یک مقاله

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه نویسنده

طی سال های اخیر در کشور ما حرکت سریعی در راستای انجام طرح های تحقیقاتی رخ داده است و تلاش های همه جانبه ای در این مسیر در حال انجام است. همه روزه مقاله های بسیار ارزشمندی به انجام می رسد که نتایج آن ها می تواند در بعد عمل تاثیرات شگرفی در پیشرفت کشور و در تحقق اهداف طرح جامعه علمی کشور داشته باشد؛ اما متاسفانه علیرغم این تلاش های گسترده تا زمانی که نتایج این دستاوردها به شکل صحیح و موردقبول منتشر نشود نمی تواند موثر باشد. محققان کشور ما به خصوص دانشجویان زمانی که طرح های تحقیقاتی خود را به پایان می رسانند، گویا تازه در مقابل کوه عظیمی از دشواری ها به نام نوشتن مقاله و چاپ در نشریات داخلی و خارجی قرار می گیرند. گاه آن ها با مشکلات زیادی مواجه می شوند و ساعات زیادی درگیر نوشتن و چاپ مقاله می شوند و به دلیل عدم نگارش مناسب توسط مجلات اجازه چاپ نمی گیرند این عوامل باعث شد تا من به تدوین این کتاب اقدام کنم. به علت اینکه هر مجله یا نشریه خود موارد خاصی را در نوشتن ارجاعات مقاله اعمال می کند من از توضیح دادن در مورد ارجاعات در این کتاب خودداری کردم چون هر مجله شیوه خاص خود را دارد.
امروزه علم با سرعتی باورنکردنی در حال پیشرفت است تا زمانی که یک تحقیق به مرحله انتشار نرسد، هرگز ارزش واقعی آن نمایان نخواهد شد. انتشار نتایج علمی به شکل مقاله اسلوب و شیوه های خاصی پیروی می کند و اگر مقاله ای مطابق آن نوشته نشود احتمال پذیرش آن برای چاپ و انتشار یا ارائه در یک کنفرانس بسیار ضعیف خواهد بود. تحقیقات علمی این روزها به مقاله ای علمی وابسته است که در یک مجله تحقیقاتی مهم به چاپ برسد. پیش از نوشتن یک مقاله لازم است مجله ای را برای انتشار مقاله در نظر گرفته شود زیرا هر مجله ای برای چاپ مقاله سبک خاصی را مدنظر دارد که با سایر مجلات ممکن است تفاوت داشته باشد.

تدوین مقاله

نگارش مقالات از جنبه های مختلفی دارای اهمیت است. اول آنکه نگارش مقاله به عنوان یک سند علمی سبب می شود یافته های پژوهش یک پژوهشگر یا یک تیم تحقیق، به صورت رسمی ثبت شده و به همگان عرضه شود. در تاریخ علم موارد متعددی سراغ داریم که دو کاشف یا مخترع به طور همزمان بر روی یک یافته علمی تحقیق کرده اند اما آن شخص یا گروه به عنوان کاشف و مالک اصلی شناخته می شود که پیش از دیگران یافته های خود را منتشر کند. در مرحله بعد، تالیف مقالات برای هر فرد علمی و آکادمیک در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارای امتیازات علمی موردتوجه ی است. در حال حاضر، یکی از مهمترین عوامل موفقیت در مصاحبه های دکترا تعداد مقالات علمی پژوهشی فرد داوطلب است. همچنین دانشجویان دکترا برای دریافت مجوز دفاع از رساله دکتری خود و در مراحل بعدی، برای طی نمودن فرایند جذب هیئت علمی به نگارش مقاله نیاز دارند.
گام نخست و نقطه آغازین نگارش یک مقاله علمی، انجام یک پژوهش بنیادی یا کاربردی (اعم از پایان نامه کارشناسی ارشد، رساله دکتری یا هر پژوهش قوی و دارای نوآوری و ارزش علمی) است. هر مقاله به نوعی، گزارش دستاوردهای پژوهشی است که به صورت فردی یا گروهی آن را انجام داده و اکنون می خواهید نتایج آن را ثبت نموده و به اشتراک بگذارید.
قدم دوم در نگارش مقاله پس از مشورت با اساتید، آن است که چند مقاله با موضوع شبیه به موضوع مقاله خود را بیابید و شیوه نگارش آن ها را به لحاظ قالب نگارش و همچنین زبان مورداستفاده، الگو قرار دهید. بهتر است از همان مراحل اول نگارش مقاله و ژورنال علمی ای که قصد ارسال مقاله به آن را دارید، انتخاب کنید و مقاله را در قالب موردنظر آن مجله تنظیم کنید تا مجبور به دوباره و چندباره کاری نشوید.
مهم ترین ملاک برای انتخاب مجله جهت ارسال مقاله در وهله اول، نظر اساتید و یا تجربه و شناختی است که از آن مجله دارید.
پس از انتخاب مجله موردنظر در مرحله نخست به بخش راهنما و چکیده (Indexing/Abstract) مجله توجه کنید. اعتبار علمی یک مجله به تعداد پایگاه های علمی ای است که آن مجله را نمایه می کنند؛ یعنی چکیده یا متن کامل مقالات آن را در اختیار سایر پژوهشگران قرار می دهند. این اطلاعات از صفحه اول مجله یا سایت اینترنتی آن مجله مشاهده شدنی و دریافتنی است. در مورد مجلات فارسی زبان هم به بخش پایگاه های نمایه کننده مراجعه و ملاحظات کنید که آیا مجله موردنظر، دارای اعتبار علمی پژوهشی یا هر اعتبار دیگری که مدنظر شما هست، می باشد یا خیر.

ویژگی های نویسنده مقاله

مقاله، نوشته ای است که دریافت ها یا نظریات نویسنده را با استناد به تحقیقات، آزمایش ها یا عقاید شخصی او در موضوع یا موردی خاص به صورت تحلیلی یا تحقیقی یا انتقادی و جز آن، به خوانندگان منتقل می کند. معمولاً مقاله برای بالا بردن سطح شعور و آگاهی مردم و خدمت به پیشرفت دانش نوشته می شود و نویسنده آن، خوانندگان را به فضایل اخلاقی و حقایق علمی و غیره راهنمایی می کند و پرده نادانی و زشتی را از چهره اجتماع برمی دارد.

خصوصیات یک نویسنده مقاله

۱- درباره موضوعی که در نظر دارد بنویسد، آگاهی و تسلط کافی داشته باشد. منابع عمومی مرجع مثل واژه نامه ها، فرهنگ نامه ها، دائره المعارف ها، فهرست ها، کتابشناسی ها، اطلس ها؛ همچنین منابع عمومی و تخصصی موضوع موردنظر را شناسایی کند و از منابع مناسب بهره گیرد تا بنیاد سخن هایش بر منطق و استدلال استوار باشد نه بر حدس و گمان یا احساس و تخیل.
۲- باید احساس آزادی کامل و با صمیمیت و صداقت و رعایت اصول اخلاقی، آنچه را که از ذهنش می گذرد بنویسد و نگران تمسخر یا خشم و دشمنی دیگران نباشد زیرا واهمه و نگرانی از عواقب نوشته، اندیشه را به بند می کشد و مانع بروز قدرت و دانش نویسندگی می شود.
۳- متن را پس از اتمام با نگاهی نقادانه بررسی و مطالعه کند و از درستی و پایداری متن به اصول اخلاقی مطمئن شود؛ اصول اخلاقی مدنظر عبارت اند از:
۱- رعایت قواعد استدلال در بیان.
۲- امانت داری در بیان نقل قول های دیگران.
۳- پرهیز از تمسخر و توهین و به کار بردن کلمات رکیک.

روش های نوشتن یک مقاله

در نوشتن مقاله باید به نکات زیر توجه شود:

الف- نویسنده باید بیش از نوشتن به پرسش زیر، پاسخ صریح داشته باشد: چه می نویسم؟ برای که می نویسم؟ در چه شرایطی می نویسم؟
ب- نویسنده با توجه به تخصص و علاقه خود موضوعی را برای مطالعه و تحریر برمی گزیند که جدید و نو باشد و به حل مشکلات جامعه کمک کند یا موضوعی را که برای مدت های طولانی مسکوت مانده است را روشن کند. در این مرحله، نویسنده لازم است طرح مقاله را تهیه کند. طرح، خطی است که حرکت و نظم مقاله را نشان می دهد و درواقع نقشه کار یا فهرست نکات اصلی مقاله است. برای این منظور، نویسنده باید لیستی از کتاب ها، مجله ها، دائره المعارف ها و اسناد و کتاب های موجود در موضوع موردنظر را با مراجع به کتابخانه ها فراهم کند و با دقت در کتاب ها، منابع دست اول و دقیق را برگزیند و به ویژه، آخرین تحقیقات درباره موضوع را بشناسد و بعد بامطالعه آن ها مطالب موردنظر را با ذکر نشانی دقیق آن ماخذ، یادداشت کند و سرانجام گفتار خویش را به آن منابع و یادداشت ها، مستند سازد.

اجزا و قسمت های یک مقاله

اگرچه ممکن است مقالات در رشته های مختلف علمی اجزای متفاوتی باشند اما اصولاً همه مقاله ها دارای اجزا تقریباً مشترکی هستند که در زیر به طور فهرست وار به آن ها اشاره می شود:
- عنوان (title)
- وابستگی علمی- سازمانی نویسنده (گان) و آدرس ایمیل آن ها (affiliation)
- چکیده (abstract)
- کلیدواژه ها (keywords/index terms)
- مقدمه (introduction)
- بیان مسئله و اهمیت پژوهش (statement of the question and significance of research)
- روش انجام تحقیق (Methodology)
- روش تجزیه وتحلیل داده ها (data analysis)
- یافته ها و نتایج (results and conclusion)
- تقدیر و تشکر و تقدیم به (acknowledgement and dedication)
- نامه به سردبیر (letter to editor)
انتخاب عنوان
مهم ترین قسمت مقاله عنوان کامل و عالی است که به خواننده می گوید که مقاله در مورد چه موضوعی است. لذا باید یک عنوان دقیق و مناسب باشد و خواننده را از محتویات مقاله مطلع کند. عنوان اولین مطلبی از مقاله است که توجه خواننده را به خود جلب می کند. هدف این است که شما حداکثر اطلاعات را که می توانید در چندین کلمه تا حدامکان کوتاه به خوانندگان ارائه دهید. تمامی لغات کلیدی مقاله باید در عنوان وجود داشته باشد. مهم ترین قسمت کار را بر روی شروع عنوان اختصاص دهید، این قسمت آسان ترین قسمت برای خواننده است که درحالی که مشغول جستجوست مقاله شما را از بقیه تمایز دهد.
آماده کردن مقاله
پس از انتخاب یک نشریه مناسب، گام بعدی، آماده کردن مقاله برای چاپ است. بیشتر مقالات علمی دارای قسمت های زیر هستند: چکیده، مقدمه، روش، نتایج و بحث. این قسمت ها متناظر با قسمت ها (یا فصل های) یک رساله یا پایان نامه هستند. با تقلیل حجم پایان نامه، قسمت های آن را کوتاه تر و به طور متمرکزتر بنویسید و یا برای کنفرانس AERA یا UCEA و یا دیگر همایش های سالانه ملی یا بین المللی که ((فراخواندن مقاله دارند)) طرح پیشنهادی تهیه کنید. بخش راهنمای نویسندگان مجله ای را که انتخاب کرده اید، مطالعه و نکات آن را به دقت رعایت کنید.
بنویسید، چاپ کنید، ویرایش کنید، بازبینی کنید، اصلاح نمایید، بازخورد بگیرید و مجدداً بازبینی کنید)). در هرزمانی که می خواهید مقاله ای را برای چاپ آماده کنید این چرخه را تکرار نمایید. پیش نویس اولیه مقاله را که نشان دهنده تفکرات شماست به صورت مکتوب تهیه کنید. در ابتدا نگران تنظیم ایده های خود نباشید. نوشته هایتان را چاپ و روی نسخه چاپی ویرایش کنید. از ویرایش روی صفحه مانیتور پرهیز کنید زیرا این کار معمولاً به اصلاحات ساده محدود می شود. در مرحله بازبینی، روی سازماندهی ایده ها در یک پیوستار روشن و مستدل تمرکز کنید و مباحث مرتبط را کنار هم آورید. سپس مقاله را با استفاده از جملات عنوان، جملات انتقالی و جملات تمام کننده، اصلاح کنید. متن ویرایش شده را در اختیار همکارانی قرار دهید که اهل نگارش مقاله هستند و از آنان نظر بخواهید بر مبنای نظر آن ها مقاله را مجدداً بازبینی کنید.

انواع مقاله

ما در اینجا انواع مقاله های علمی را توضیح می دهیم:
گزارش مطالعه تجربی
معروف ترین مقاله علمی که در مجله های علمی منتشر می شود گزارش مطالعه تجربی نام دارد. این گونه مقاله ها دربرگیرنده گزارش پژوهش های اصیل است و ازاین رو به آن پژوهشنامه گفته می شود. موضوع های عمده این نوع مقاله مسئله موردپژوهش، چگونگی انجام پژوهش، نتایج حاصل و تعبیر و تفسیر نتایج هستند.
مقالات نظری
مقالاتی هستند که مولف یا نویسنده بر اساس ادبیات پژوهشی یک زمینه علمی به تدوین یک نظریه می پردازد. مقاله نظری اطلاعات تجربی تنها زمانی ارائه می شوند که به موضوع یا اندیشه های نظری ارتباط مستقیم داشته باشند. در مقاله ها عموماً نظریه های تازه ارائه می شوند؛ بااین حال، تحلیل نظریه های موجود و اشاره به نقاط ضعف و برشمردن امتیازهای نظریه های رقیب نیز از موضوع های تشکیل دهنده مقاله های نظری به شمار می آیند. در این گونه مقاله های نظری، نویسنده به ارزشیابی هماهنگی درونی و بیرونی یک نظریه می پردازد؛ یعنی، هم تعیین می کند که نظریه خودش ناقص است یا نه و هم اکنون نظریه با شواهد تجربی بیرونی تناقض دارد یا ندارد.
مقالات روش شناختی
منظور از مقاله روش شناختی (روشی) آن نوع مقاله ای است که دربرگیرنده رویکردهای تازه روشی، تغییر و اصلاح روش های موجود و بحث درباره رویکردهای کمی و تحلیل داده ای شناخته شده در نزد جامعه پژوهشگران است. در مقاله های روش شناختی یا روشی تاکید عمده بر شیوه های تحلیل داده است و گزارش داده های تجربی تنها زمانی جایز است که هدف نشان دادن چگونگی کاربست روش باشد.
گزارش مطالعه موردی
گزارش مطالعه موردی، مقاله های هستند که در آن ها نویسنده یا مولف مواد و اطلاعاتی را که هنگام کار کردن با یک فرد یا یک سازمان به دست آورده است توصیف می کند تا راه حل برای یک مسئله موردی، نویسندگان بین ارائه مواد توصیف گر مهم و استفاده مسئولانه از مواد موردی محرمانه تعادل برقرار می کنند.
محرمانه بودن عموماً به دو راه امکان پذیر است. یک راه این است که مطالب تهیه شده را به اطلاع شخصی که موردمطالعه است برسانید و رضایت کتبی او را جلب کنید. راه دیگر این است که مطالب و اطلاعات به دست آمده را آن قدر تغییر دهید که نه فرد موردنظر و نه کسان دیگری که او را می شناسند نتوانند حدس بزنند که اطلاعات و مطالب به چه کسی تعلق دارند. باید دقت شود که تغییرات اعمال شده متغیرهای وابسته به پدیده موردبررسی را تغییر ندهد.
در ویرایش ششم راهنمای انتشارات انجمن روانشناسی آمریکا (۲۰۱۰)، علاوه بر پنج نوع مقاله علمی فوق، سایر مقاله ها نیز اضافه شده است. سایر مقاله هایی که در مجله های علمی به چاپ می رسند عبارت اند از: گزارش های مختصر، اظهارنظر درباره مقاله های قبلاً منتشرشده، بررسی و نقد کتاب، اخبار مربوط به درگذشت دانشمندان، نامه به سردبیر و تک نگاشته ها. فراوانی این گونه مطالب خیلی کمتر از مقاله های علمی چهارگانه بالاست.
مقالات مروری
مقاله مروری (بازنگری) هم نامیده می شود شامل ارزشیابی نقادانه از مواد و مطالبی است که قبلاً به چاپ رسیده می شود. نویسندگان یا مولفان مقاله های مروری یا بازنگری، از راه ارزشیابی و در هم تنیدن و سازمان دادن مطالب قبلاً چاپ شده، پیشرفت پژوهش های جاری نسبت به روشن سازی مسائل را موردبررسی قرار می دهند. (یک نوع معروف بازنگری یا مرور مطالب فرا تحلیل است). مقاله ای است که به بررسی ادبیات موضوع تحقیق پرداخته و آخرین وضعیت دانش در آن حوزه را بررسی و تحلیل نموده و شکاف های علمی موجود در آن حوزه را بررسی و تحلیل نموده و معایب موجود در آن را موردتحقیق قرار می دهد.
مقالات علمی- پژوهشی مدیریت فردا
این یکی از رایج ترین و مناسب ترین روش انتقال تجارب و دانش افراد به سایرین است. به همین جهت منظور نشریه علمی- پژوهشی مدیریت فردا، به عنوان یکی از نشریات معتبر کشور مقالات نویسندگان را در حوزه های مختلف مدیریتی و مهندسی صنایع به چاپ می رساند
مقالات علمی- پژوهشی
هر تولیدی که به دنبال جستجوی حقایق و برای کشف بخشی از معارف و نشر آن در میان مردم و به قصد حل مشکلی یا بیان اندیش های در موضوعی از موضوع های علمی از طریق مطالعه ای نظامند، برای یافتن روابط اجتماعی میان پدیده های طبیعی به دست آید و از دو خصلت اصالت و ابداع برخوردار و نتایج آن ها به کاربردها، روش ها و مفاهیم و مشاهدات جدید درزمینه ی علمی با هدف پیشبرد مرزهای علمی و فناوری منجر گردد، علمی – پژوهشی قلمداد می شود. مخاطبین اصلی این گونه مقالات پژوهشی، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان دوره های دکتری و کارشناس ارشد، پژوهشگران شاغل در مراکز علمی، تحقیقاتی و تولیدی هستند.
مقالات علمی –ترویجی
به مقالاتی گفته می شود که به ترویج یکی از رشته های علوم می پردازد و سطح آگاهی ها و دانش خواننده را ارتقاء می بخشند و او را با مفاهیم جدید علمی آشنا می سازد. اصولاً مقالات ترویجی فقط برای اشاعه دانش بشری و عالمانه کردن آن و جهان پیرامونی آن است و هدف دیگری ندارد. معمولاً نویسنده این گونه مقالات علاوه بر تخصص بالا در رشته خود باید توانایی بیان مطالب را به زبان غیر فنی داشته باشد. این نوع مقالات دستاوردهای علمی- فنی و حرف های آموزنده و جالب را به زبانی کمتر فنی برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، دانش آموزان سال های بالای دبیرستان ها، صنعت گران، مخترین، مبتکرین و افراد غیرمتخصص در آن رشته، ارائه می دهند.

نظرات کاربران درباره کتاب شیوه‌های نگارش یک مقاله