فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مجموعه ملل ۵ ... هندوستان

کتاب مجموعه ملل ۵ ... هندوستان

نسخه الکترونیک کتاب مجموعه ملل ۵ ... هندوستان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مجموعه ملل ۵ ... هندوستان

مجموعه ملل امروز درپی به دست دادن دیدگاهی کلی درباره هریک ازکشورهاست وخوانندگان با مطالعه هرکدام ازجلدهای این مجموعه با تاریخ، جغرافیا، فرهنگ وضعیت اقتصادی- اجتماعی وسیاسی کشوری خاص آشنا می شوند. کتاب های این مجموعه حاوی گاهشمار، جدیدترین آمارهای اقتصادی وجامعه شناختی، همچنین نمایه ای جامع است. این مجموعه برای خوانندگانی که می خواهند درکوتاه ترین زمان بیش ترین اطلاعات رادرباره ملل بازبانی ساده وشفاف به دست آوردند، بهترین گزینه ممکن است.

ادامه...

بخشی از کتاب مجموعه ملل ۵ ... هندوستان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه: هندوستان: «سرزمین شگفتی ها»

یونانیان، اولین اروپایی هایی بودند که از هندوستان دیدار کردند و شگفتی های این سرزمین را سه قرن قبل از میلاد مسیح شرح دادند. طی قرن ها و تا به حال هر کس که به این کشور گسترده و متفاوت سفر کرده، تحت تاثیر عجایب و شگفتی های آن قرار گرفته است. مارک تواین، نویسنده آمریکایی، پس از دیدار از هندوستان در سال ۱۸۹۶ اظهار داشت که از دیدن این سرزمین چنان شگفت زده و متحیر شده که حتی قادر به سخن گفتن هم نیست. مارک تواین که قلمی توانا داشت در این مورد نوشت، «من نمی توانم با جمله ها و عبارت ها جهانی را که در این سرزمین گسترده نهفته است، شرح دهم، مرا ببخشید زیرا تنها قادرم بگویم هندوستان سرزمین شگفتی هاست.»( ۱ )
گفتن این که هندوستان سرزمین گوناگونی هاست، کافی نیست. در هندوستان تنوع و گوناگونی حیرت آور است. زندگی روستایی قرون وسطایی در کنار نیروگاه های هسته ای ادامه دارد. فیل ها با آرامش در کناره رودخانه ها گام برمی دارند، رودخانه هایی که از یخچال هایی بر فراز بلندترین رشته کوه جهان سرچشمه گرفته اند. روحانیان هندو دستورات قدیمی ترین دین جهان را اجرا می کنند، در حالی که دانشمندان ماهواره هایی بسیار پیشرفته را طراحی می نمایند. تنوع مردمان و سرزمین هندوستان به حدی است که به وصف نمی آید. هندوستان با داشتن جمعیتی حدود یک میلیارد نفر که از نظر نژادی، فرهنگی و روحیه بسیار متفاوتند، تقریبا ۶/ ۱ جمعیت جهان را در خود جا داده است. این مردم در گستره ای به اندازه ۳/ ۱ مساحت ایالات متحده زندگی می کنند، در سرزمینی با کوه های مرتفع، جنگل هایی مه آلود، رودهایی خروشان، کشتزارهایی شاداب و انبوه، جلگه ها و دشت های وسیع و ساحلی در کنار دو دریا. در هندوستان بیش از یک دوجین زبان اصلی و بیش از هزار گویش مختلف وجود دارد. هندوستان پرجمعیت ترین کشور مردمسالار دنیاست و بیش از بیست حزب سیاسی دارد که بازتابی است از وجود فرهنگ های مختلف که بر اساس شالوده تاریخی که سابقه ای بیش از چهار هزار سال دارد، به وجود آمده اند.تنوع زیاد اجتماعی در هندوستان با تنوع جغرافیایی آن کشور همخوانی دارد. بخشی از بلندترین رشته کوه های جهان حدود شمالی کشور را و اقیانوس هند و دریای عرب دو طرف این سرزمین را در جنوب در بر گرفته اند. بین قلل مرتفع شمالی و ساحل این دو دریا، رودهای متعدد بزرگی طی مسیری پرپیچ و خم از میان فلات های حاصلخیز، جلگه ها و رشته کوه های کوچک تر می گذرند. در غرب بیابان وسیع هند قرار دارد که تقریبا هیچ رطوبتی ندارد، در حالی که در بقیه سرزمین پوشش گیاهی پرپشت و سرسبزی وجود دارد. هندوستان با داشتن خاک حاصلخیز و آب فراوان سرزمینی مقدس است. این حاصلخیزی امکان شکوفایی تمدن را در گذشته های دور در این سرزمین فراهم کرده است. اولین تمدن های هندوستان دست کم به اندازه تمدن های هم زمانش در بین النهرین، یونان و مصر پیشرفته بوده اند.
در ابتدای قرن بیست و یکم هندوستان موقعیتی یافت تا به یکی از بزرگ ترین قدرت های دنیا تبدیل شود. هندوستان علاوه بر این که اقتصادش در دنیا مقام پنجم را دارد، طبقه متوسط تحصیل کرده و مرفهی دارد که جمعیتش تقریبا به اندازه کل جمعیت ایالات متحده است. هندوستان دارای صنایع پیشگام با فناوری بالاست که ماهواره های ارتباطی را با موشک هایی ساخت هند به فضا فرستاده است و بیش از پنجاه کانال تلویزیونی را تغذیه می کنند، و بخش عمده نیازهای انرژی کشور را به وسیله نیروگاه های هسته ای تامین می کند. هندوستان اخیرا با آزمایش سلاح های هسته ای اش به گروه محدود قدرت های نظامی دنیا پیوسته است.تعداد کودکان در این کشور که میزان زاد و ولد بالا و رشد جمعیت بسیار سریع است، بسیار زیاد است.

رشد طبقه متوسط هندوستان و اقتصاد محکم و باثبات آن به این معنا نیست که همه چیز در این سرزمین باستانی و شلوغ به خوبی پیش می رود. هندوستان کماکان با بی کاری گسترده، ازدحام و شلوغی زیاد، بی سوادی، و کم ترین درآمدهای سرانه دنیا روبروست. اغلب این مشکلات را می توان به نرخ بالای رشد جمعیت در کشور نسبت داد. اگر رشد جمعیت با نرخ فعلی ادامه یابد، در اواسط قرن بیست و یکم، هندوستان پرجمعیت ترین کشور کره زمین خواهد بود. در حالی که با روش های تنظیم خانواده و سایر برنامه های ملی میزان زاد و ولد را از شش کودک به ازای هر زن در سال ۱۹۵۰ به ۴ /۳ کودک در ۱۹۹۸ رسیده است، اما میزان مرگ و میر به علت مراقبت های بهداشتی بهتر کاهش یافته است. در نتیجه درگیری کشور هنوز هم ادامه دارد، چون هر ماه باید حدود یک میلیون نفر جمعیت بیش تر را سامان بدهد. با چنین رشد جمعیتی گرفتاری های هندوستان برای تبدیل شدن به کشوری مدرن بیش از سایر کشورهاست. بیش از نیم قرن از زمانی که هندوستان به استقلال رسید، می گذرد ولی هنوز هم کشمکش بین نیروهای سیاسی و فرهنگی مختلفی که کشور را به جهات متفاوت می رانند، ادامه دارد. طی تاریخ گوناگونی و تنوع حاکم بر هندوستان هم به کشور کمک کرده و هم به آن آسیب رسانده است و حال رهبران این کشور باستانی و مدرن تلاش می کنند تا از این گوناگونی برای رسیدن به عظمت و شکوهی جدید استفاده کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب مجموعه ملل ۵ ... هندوستان