فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چطور خانه و زندگی را مدیریت کنیم

کتاب چطور خانه و زندگی را مدیریت کنیم

نسخه الکترونیک کتاب چطور خانه و زندگی را مدیریت کنیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چطور خانه و زندگی را مدیریت کنیم

خانه‌داری اولین و قدیمی‌‌ترین حرفه زنان است. زنان خانه‌دار از قدیم، بخش عمده‌ی اوقات خود را در خانه سپری کرده‌اند. برآورده کردن نیازهای افراد خانواده و سامان بخشیدن به محیط داخلی خانه تمام هدف و مشغله آنان بوده است. اگر چه برای زنان امروز نیز این قبیل مسائل جزء اولویت‌های اساسی محسوب می‌شود، اما نیازهای دیگری نیز به دنبال رشد دانش و آگاهی زنان که همزمان با پیشرفت دنیای نوین اتفاق افتاده است، چهره خود را نمایان کرده است. زنان امروز چه آنهایی که بیرون از منزل شاغل هستند و چه آنان که صرفاً خانه‌دار هستند، به رشد مهارت‌ها و افزایش دانش و آگاهی در تمام زمینه‌ها احساس نیاز می‌کنند. رشد تکنولوژی و حضور آن در تمام جنبه‌های زندگی، نیازهای انسان امروز را پیچیده‌تر کرده است. زنان برای داشتن احساس بهتری نسبت به خود و توانایی‌هایشان و همچنین برای تربیت بهتر فرزندان و خوشبختی بیشتر در روابط عاطفی به رشد همیشگی، که ویژگی اساسی زندگی نیز هست، نیازمندند. خانه‌داری سنتی، این نیاز مهم را به‌ندرت برآورده ساخته است. در عین حال خانه‌داری حرفه‌ای با ایجاد امکان رشد شخصی برای زنان عزت‌نفس آنان را تقویت کرده و باعث قوی‌تر شدن بنیان خانواده می‌شود.

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب چطور خانه و زندگی را مدیریت کنیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

بخش اول: رشد شخصی

در عصر حاضر که عصر تکنولوژی است، دانش و اطلاعات انسان به نحو بسیار سریعی در حال افزایش است. گفته می شود که در هر زمینه ای از دانش بشری اطلاعات در مدت سه تا پنج سال، تقریباً دو برابر می شود. بنابراین زندگی و حرکت پویا در آن به این معناست که شما نیز باید اطلاعات خود را به همان میزان افزایش دهید تا از کاروان زندگی عقب نمانید.
دانستن این مطلب که تعهد به رشد شخصی چه اندازه مهم است به زودی دروازه های شادی، رضایت، امنیت خاطر و موفقیت بیشتر را به سوی شما می گشاید.
تا زمانی که در حوزه خود (شغل مان در بیرون یا خانه داری) آموزش مداوم نبینیم آن مقدار شادی، رضایت و پیشرفتی که شایسته مان است کسب نمی کنیم.
حدود۲۰ سال پیش اهمیت آشنایی با کامپیوتر چندان برای مردم ما مشخص نبود. کامپیوتر اکثراً یک وسیله تزیینی بود تا یک وسیله مفید. اما امروزه شما می توانید با استفاده از کامپیوتر خیلی از کارها را با سادگی بیشتری انجام دهید. می توانید مدارکی را دریافت کرده یا بفرستید، پخت یک غذا یا شیرینی را بیاموزید و یا در آموزش مطلبی به فرزندتان کمک کنید، یا حتی خود را آموزش دهید. هر وقت کلمه ای می شنوید که معنای آن را نمی دانید یا در مورد موضوعی شک دارید، کافی است در اینترنت جستجو کنید و ده ها و بلکه صدها مطلب در مورد آن بیاموزید.
یک توصیه اساسی این است که اجازه ندهید تکنولوژی توان شما را محدود کند بلکه برعکس از تکنولوژی های جدید برای توانمند کردن خود استفاده نمایید.
البته این کاملاً واضح است که برای کار با کامپیوتر در سطحی که بتوان مطلبی را جستجو کرد به آموزش نیاز است، اما به سختی می توان پذیرفت که کسی نتواند یا وقت آن را نداشته باشد که این آموزش را دریافت کند.
البته منظور ما فقط استفاده از کامپیوتر نیست، زمینه های بسیار زیادی وجود دارد که لازم است در آن آموزش ببینیم. حتی آشپزی را که همه خانم ها با آن آشنا هستند باید مجدداً آموخت. زیرا همه ما آشپزی را به روش تجربی و زیر دست مادران مان آموخته ایم و مادران مان نیز از مادران خود. این سلسله به اندازه تاریخ به عقب باز می گردد. ولی وقتی شما برای اولین بار در یک کلاس آشپزی معتبر شرکت کنید مطمئناً تجربه ای متفاوت خواهید داشت.
تعهد به رشد شخصی در حقیقت به این معناست که شما برای زندگی خود ارزش بیشتری قائل شوید و برای بالا بردن کیفیت آن کوشش نمایید.
میانگین طول عمری که برای یک انسان معمولی می توان در نظر گرفت ۷۰ سال است. سوالی که مایلم بپرسم این است، آیا وقت باقی مانده ارزش آن را ندارد که برایش آموزش ببینیم؟
آیا نمی خواهید کیفیت زندگی خود را ارتقاء دهید؟ آیا اینکه خودتان استفاده از یک وسیله را در حد مطلوبی بدانید و یا آنکه در زمینه ای به قدر کافی ماهر باشید بهتر است یا اینکه همیشه به دیگران متوسل شوید؟
بسیار متاسف می شوم وقتی خانم های خانه دار به اوقات باارزش خود در خانه اهمیت نمی دهند. بعضی از خانم ها طوری در مورد خانه داری صحبت می کنند که گویی کاری بسیار ساده و پیش پا افتاده است یا چندان باارزش نیست. حال اینکه اگر خانه به شیوه ای درست توسط شما مدیریت شود، می تواند یک محل امن، آرام و بسیار دلپذیر برای رشد و شادی شما و همه دیگر اعضای خانواده باشد.
پیشنهادم به همه خانم ها به ویژه آنهایی که صرفاً خانه دار هستند و فعالیت شغلی بیرون از منزل ندارند این است که برای وقت خود بیش از گذشته ارزش قائل شوید. به کار و حرفه خودتان که خانه داری است، اهمیت بدهید و در کنار آن یک فعالیت فرهنگی، هنری یا حتی اقتصادی داشته باشید.
وقتی از فعالیت های اقتصادی صحبت می کنیم منظور این نیست که شما حتماً محصولی تولید کنید یا فعالیت مشابهی داشته باشید. البته در صورتی که امکان آن وجود داشته باشد، ایده بسیار خوبی است اما مدیریت بهتر پول و صرفه جویی در هزینه ها می تواند یک منبع درآمد برای شما باشد.
مثالی می زنیم؛ فرض کنیم شما دوره خیاطی را گذرانده اید و حالا لازم است یک لباس زیبا و شیک برای مراسمی که در راه است تهیه کنید. یک راه حل این است که به فروشگاه رفته و جنس مورد نظر را بخرید. البته این روش ساده تر است اما پر هزینه تر نیز هست. روش دیگر این است که از دانش، هنر و سلیقه خودتان استفاده کنید و پارچه را تهیه کرده و خودتان بدوزید. دست کم می توانید چند ده هزار تومان صرفه جویی کنید. در حقیقت بهتر است بگوییم شما این مقدار پول به دست آورده و کسب درآمد کرده اید زیرا از بیرون رفتن مبلغی از جیب تان جلوگیری کرده و آن را در خانه نگه داشته اید.
همکاری داشتم که مانتوهای ساده و بدون نقش را می خرید و با کمی سلیقه تبدیل به مانتوی مجلسی می کرد. او می گفت با صرف هزینه چند هزار تومانی هر بار چند ده هزار تومان صرفه جویی می کنم.
این ها فقط نمونه های کوچکی است که می توانید صرفه جویی کرده و در واقع پول را نزد خود نگه دارید. حالا می توانید پاکت یا شماره حسابی برای پول هایی که به این ترتیب جمع می کنید اختصاص دهید، این ها درآمد ماهیانه شماست، پول هایی است که باید بیرون می رفت اما با هنر و تدبیر شما در خانه باقی مانده است.
مطلب دیگری که لازم است بگوییم این است که متاسفانه، با وجود اینکه بسیاری از ما دانش زیادی درباره موضوعات گوناگون داریم از آموخته هایمان استفاده نمی کنیم. البته گاهی دلیل این موضوع آن است که مطلبی که می آموزیم کاربردی نیست و در زندگی واقعی نمی توان از آن استفاده کرد. اما در مورد موضوعات کاربردی، استفاده نکردن از دانش مان هیچ توجیهی ندارد. تاکید می کنم اگر هر روشی یا دانشی را که آموخته اید مورد استفاده قرار ندهید به زودی فراموش خواهید کرد، این کار در دراز مدت تولید ناراحتی زیادی خواهد کرد، شما به طرف مطالب جدید نخواهید رفت زیرا به خود می گویید، چیزهایی که قبلاً آموخته ام تاثیری در وضعیتم ایجاد نکردند، پس به چه دلیل باید بیاموزم؟
امروزه تعداد زیادی از خانم ها شاغل اند و بیرون از منزل در حال فعالیت هستند، همچنین بیشتر خانم های خانه دار نیز تحصیلات دانشگاهی دارند، به همین دلیل واضح است که خانم های خانه دار از اینکه گرفتار روزمرگی شوند تا چه اندازه ناراحت خواهند شد، تعهد به رشد شخصی و آموزش مداوم در تمامی زمینه ها، شور و شوق زیادی در خانم ها ایجاد می کند. البته باز هم تاکید می کنیم که منظور ما فقط آموزش در مورد مسائل خانه داری نیست، بلکه آموزش در کلیه زمینه هاست.

در چه زمینه هایی آموزش ببینیم؟

مطمئناً پاسخ این پرسش که در چه زمینه هایی باید آموزش ببینید، کاملاً شخصی است و به خود شما، مهارت ها، دانش و علایق تان ارتباط پیدا می کند. اما به عنوان یک نکته کلی، از آنجا که زمینه های متعددی برای آموختن وجود دارد، توصیه ما در حوزه اول این است که از ندانسته ها یا ترس هایتان شروع کنید. اگر شما اصلاً خیاطی نمی دانید یا می ترسید که اگر روزی خیاطی کنید همه لباس هایتان بد دوخت از آب درآید، توصیه می کنم خیاطی را بیاموزید. دلیل آن این است که شما با مواجه شدن با ترس هایتان بزرگ می شوید. وقتی از چیزی می ترسید آن ترس شما را در چنگال خود می گیرد. بنابراین برای آنکه شما از این وضعیت بیرون بیایید بهترین کار مواجه شدن با آن ترس است. به زودی این ترس ها خواهند رفت و شما قوی تر خواهید شد.

برنامه ریزی برای رشد شخصی

بعد از پذیرش این موضوع که تعهد به رشد شخصی، یک نیاز مهم است، این سوال پیش می آید که برای دستیابی به این موضوع چه کار باید کرد؟ به عبارت دیگر چگونه برنامه ریزی کنیم که همزمان هم رشد شخصی داشته باشیم و هم در انجام کارهای منزل، موفق باشیم؟
شما برای دستیابی به هدف رشد شخصی می توانید از ابزارهای متفاوتی استفاده کنید مانند کتاب، سی دی و فیلم های آموزشی، کلاس های آموزشی، دوره ها و سمینارها و...
معمولاً وقتی کار به این مرحله می رسد و لزوم رشد دانش را درک می کنیم، موضوع وقت و زمان پیش می آید. خانم های خانه دار (و خانم های شاغل) مشکل وقت را پیش می کشند. با پرداختن به رشد شخصی آیا وقت کافی برای همسرداری، تربیت فرزندان، خانه داری، شغل مان در بیرون و... را داریم؟ این سوال بسیاری از زنان است.
اما اینجا می خواهم شما به این سوال پاسخ دهید: آیا فکر می کنید بدون رشد دادن خودتان می توانید سالیان دراز از عهده کارهای مهمی چون همسرداری، تربیت فرزندان، شغلتان و... برآیید و در عین حال احساس خوبی نسبت به خودتان و توانایی هایتان داشته باشید؟
رشد دانش و مهارت هایتان، احساس بسیار خوبی در شما ایجاد می کند، وقتی درگیر امور روزمره می شویم و فراموش می کنیم که باید حرکت کرده و رشد کنیم، گرفتار نوعی ناراحتی می شویم که به تدریج شور و شعف حقیقی را از ما دور می کند. در حقیقت وقتی شما به دنبال افزایش دانش و توانایی هایتان هستید، خود را همواره جوان احساس می کنید. این احساس مانند بنزینی است که برای حرکت ماشین زندگی تان به آن نیاز دارید.
در مدیریت زمان (دانشی که توصیه می کنم حتماً آن را کسب کنید) به زمان به عنوان یک ثروت و دارایی بسیار باارزش نگاه می کنیم، ثروتی که با آن می توانید هر چیزی را در زندگی خود خریداری کنید.
برای آنکه مهارت ها و دانش تان را افزایش دهید باید زمانی را صرف این موضوع کنید. اغلب خانم ها می گویند که بعد از انجام وظایف معمول خود (تربیت فرزندان، شغل شان در بیرون و...) وقتی برایشان باقی نمی ماند.
همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم موفق بودن در انجام وظایف مختلف مان به این بر می گردد که تا چه حد وقت صرف آموزش و رشد خود، می کنیم. بنابراین برای آنکه بتوانید وقت کافی برای این موضوع پیدا کنید سعی کنید حتماً مهارت مدیریت زمان را بیاموزید و از آن در زندگی تان استفاده کنید.
در فصل بعدی این کتاب تکنیک هایی از مدیریت زمان به شما آموزش داده خواهد شد با این وجود حتماً سعی کنید که این مهارت را بیاموزید، کتاب های بسیاری درباره این موضوع نوشته شده است، آنها را مطالعه کنید و مدیر زندگی خود باشید، شما می توانید این کار را به بهترین وجه انجام دهید، بسیار بهتر از آنچه اکنون انجام می دهید. زیرا همه ما برای بهتر بودن، به آموزش نیاز داریم.

بخش دوم: ۷ حوزه خانه داری حرفه ای

خانه داری حرفه ای، همانگونه که قبلاً نیز بیان کردیم، دارای دو جزء اساسی است. در این بخش سعی داریم رموز خانه داری حرفه ای را در هفت حوزه جداگانه خلاصه نماییم.
استفاده از هر کدام از این مباحث می تواند به شما در امر خانه داری کمک زیادی کند.
این نکات هم باعث صرفه جویی در زمان می شود و هم صرفه جویی در هزینه های دیگر شامل انرژی، پول و...
لازم نیست همه نکات مطرح شده در مباحث هفت گانه را کاملاً اجرا کنید، هر میزان از این موارد را که استفاده کنید، تاثیر خوب و سازنده خود را در زندگی شما خواهند گذاشت.
استفاده از کلمه «مدیریت» در مورد هرکدام از موضوعات به این دلیل است که هر یک از این حوزه ها حقیقتاً برای اجرای درست و صحیح به مدیریت نیاز دارند. زمانی که به خانه داری نگاه می کنیم، می توانیم به صورت کلی بگوییم که یک زن در حقیقت مدیریت داخلی خانواده را به عهده دارد. اما همانطور که خواهید دید، این مدیریت داخلی خود شامل دسته بندی بسیار مهمی است و حوزه هایی مثل مدیریت اقتصادی، مدیریت روابط خانوادگی و... را شامل می شود. تمام اینها نشان دهنده اهمیت و جایگاه خانه داری است. خانه داری کاری ارزشمند است و زن خانه دار (و شاغل) باید دارای توانایی مدیریتی بالایی باشد تا بتواند تمامی این کارها را به درستی پیش ببرد و خوشبختی و شادی بیشتری را برای خود و خانواده فراهم کند.
لیست ها و جدول هایی نیز در قسمت های مختلف برای استفاده بهتر از نکات مطرح شده، طراحی شده است که می توانید با کمک این جداول برای خود و خانواده تان برنامه ریزی لازم را انجام دهید.
ضمن مطالعه هر یک از مباحث ممکن است نکاتی نیز به ذهن شما برسد که می تواند در مورد آن موضوع به شما کمک کند. حتماً از این ایده ها استفاده کنید، در حقیقت یکی از اهداف این کتاب نیز آن است که شما بتوانید خلاقانه و به شیوه خودتان با مسائل مربوط به خانه داری برخورد کنید. تمام نکات مطرح شده در این کتاب توصیه های نویسنده است تا به شما در انجام بهتر کارهایتان کمک کند و همچنین تعادلی در میان وظایف و نیازهایتان برقرار کند.
امیدوارم مطالب بیان شده، پاسخگوی نیازهایتان باشد و به شما برای رسیدن به یک زندگی بهتر کمک کند.

حوزه اول: تقسیم وظایف و مسئولیت پذیری در خانواده

مسئولیت پذیری یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید در خانواده به افراد آموزش داده شود. پدر و مادر به عنوان افرادی که در راس خانواده قرار دارند مسئولیت پذیری را به فرزندان آموزش می دهند.
یکی از وظایف خانواده، آماده کردن فرزندان برای مسئولیت های آینده مانند ازدواج و تشکیل خانواده، شغل و.. است. در خانواده ها این پدر و مادر هستند که به عنوان الگوی مسئولیت پذیری به فرزندان معرفی می شوند.
سن آغاز مسئولیت پذیری فرزندان، همزمان با سنی است که آنها می توانند سر پا ایستاده و آرام آرام قدم بردارند. یعنی به طور معمول در حدود ۹ ماهگی. این زمان درست زمانی است که کودک می تواند چند قدم کوتاه بردارد.
شما به عنوان مادر، باید فرزندانتان را مسئولیت پذیر تربیت کنید. این خدمت بزرگی به یک کودک است که وظیفه شناس و مسئول تربیت شود. برای یک کودک نه ماهه شاید نتوان انتظارات زیادی داشت اما آوردن روزنامه برای پدر یا مادر و کارهایی کوچک از این دست می تواند آغاز بسیار خوبی در روند رشد مسئولیت پذیری کودکان باشد. با افزایش سن فرزندان، می توانید کم کم مسئولیت بیشتری را به آنها بدهید مثلاً یک کودک ۴ ساله می تواند نمکدان ها را روی میز بگذارد یا بشقابی را به دستتان بدهد و...
علاوه بر این موضوع که کودکان باید در محیط خانواده مسئولیت پذیر تربیت شوند، زن و مرد نیز باید برای انجام وظایف خانواده (وظایف بیرونی و درونی) با همدیگر همکاری کرده و خانواده را به طور مشترک اداره کنند.
گاهی اوقات در خانواده ها، به ویژه خانواده های جوان و نوپا تقسیم نکردن وظایف مشکلاتی را ایجاد می کند. مرد خانواده درست نمی داند که چه وظایفی را در درون خانه باید به عهده بگیرد و در طرف مقابل زن، انتظار دارد که همسرش در کارهای منزل به او کمک کند بدون تقسیم وظایف، این موضوع حل نشده باقی می ماند و به مرور موجب رنجش و ناراحتی در خانواده می شود.
پیش از آنکه این مورد بتواند در زندگی زن و مرد اختلالی ایجاد کند، باید آن را مدیریت کرد.
پیشنهاد ما این است که در اولین فرصت لیستی از تمام کارهایی که در خانواده انجام می شود تهیه کنید. سپس جدولی مانند آنچه که در ادامه آمده است طراحی کرده و کارها را تقسیم بندی کنید، اجازه دهید که همسرتان اموری را که دوست دارد یا می خواهد انجام دهد انتخاب کند. بعد از آنکه همه کارها را تقسیم بندی کردید، این لیست را در جایی نصب کنید که به راحتی در معرض دید شما باشد، مثلاً روی دیوار اتاق خوابتان. وقتی تقسیم وظایف انجام می شود درست مانند این است که در چرخ خانواده روغن ریخته شود، زیرا کارها به راحتی و با آرامش خیال بیشتری پیش می رود. البته واضح است که تقسیم وظایف موضوعی است که برای راحتی و آسایش بیشتر در محیط خانواده طراحی شده است و نباید در آن سختگیری کرد. امکان جابجایی وظایف وجود دارد و همچنین اگر در موارد خاص یکی از دو طرف نتوانست کاری را انجام دهد دیگری انجام آن را می پذیرد تا امور خانواده به درستی انجام شود.
همچنین اگر فرزندی در خانواده دارید می توانید ستونی را هم برای او طراحی کنید و کارهایی را نیز به او محول کنید تا فرزند یا فرزندانتان نیز در این مورد همراه با خانواده حرکت کنند.
نمونه زیر یک جدول فرضی تکمیل شده است، همچنین در صفحه بعد جدولی برای استفاده شما قرار داده شده است تا بتوانید به دلخواه آن را کامل کنید.جدول شماره ۱-۱جدول شماره ۲-۱

یک روش دیگر برای شرکت دادن فرزند یا فرزندانتان در امور مربوط به خانواده و ایجاد حس مسئولیت پذیری در آنها استفاده از برگه های مسئولیت پذیری کودکان است.
این روش علاوه بر پرورش مسئولیت پذیری فرزندان، استقلال آنها را نیز تقویت می کند، همچنین به کودکان احترام به قوانین را آموزش می دهد. برای این کار می توانید از سن ۳ سالگی به بعد چنین برگه هایی را برای فرزندتان تهیه کنید. این برگه ها شامل مواردی است که کودک شما باید انجام دهد، همچنین مواردی را که حق انجام آنها را ندارد نیز شامل می شود. کودکتان به این روش می آموزد که به قوانین خانواده احترام بگذارد در عین حال با حد و حدود آشنا شده و مسئولیت پذیری را فرا می گیرد. این شیوه را برای فرزندان زیر ۱۵ سال مورد استفاده قرار دهید. اما به یاد داشته باشید که برای کودکان زیر ۱۰ سال تا آنجا که امکان پذیر است برگه ها را با تصویرهای زیبا و مناسب، تزیین کنید تا کودکتان احساس بهتری داشته باشد. به مرور می توانید طراحی برگه ها را ساده تر کنید.
برای تهیه این برگه ها با کودک مشورت کنید. او نمی تواند مطالب را بخواند اما شما این برگه ها را تهیه کنید، سعی کنید تا آنجا که ممکن است از شکل و تصویر استفاده کنید. خلاقیت خود را مورد استفاده قرار دهید. موقع تهیه از کودکتان کمک بگیرید. او را متوجه مطالب کنید و در ضمن به او بگویید که زمانی که نمی داند اجازه کاری را دارد یا نه، برگه را به شما نشان بدهد تا شما کمکش کنید. سعی کنید برای هر سال یک برگه به او بدهید شاید در دو سه ماه اول مدام از شما بپرسد که آیا فلان کار را انجام بدهد یا نه و شما مرتباً او را راهنمایی کنید اما به مرور بدون آنکه کلمات را بشناسد با وظایف و مسئولیت هایش آشنا می شود و هر بار که برگه را نگاه می کند می تواند بیش از قبل به طور مستقل از آن استفاده کند.
پس از آنکه فرزندتان به قدر کافی بزرگ شد، می توانید این برگه ها را کنار بگذارید و از روش قبلی استفاده کنید، یعنی در لیست مربوط به وظایف خانواده ستونی را به او اختصاص دهید.
یک پیشنهاد: تمام برگه هایی را که به کودکتان می دهید پس از گذشت تاریخ آنها پیش خودتان نگه دارید و یک بایگانی از آنها داشته باشید. وقتی فرزند شما بزرگ شد و در آستانه پدر یا مادر شدن بود، این برگه ها را به او بدهید، این کار احساس بسیار خوبی برای شما و فرزندتان خواهد داشت. شما به کمک این برگه ها روند مسئولیت پذیری فرزندتان را مدیریت کرده اید و اکنون در حال چیدن میوه تلاشتان هستید و این حق انتخاب را به فرزندتان می دهید که او نیز از این روش استفاده کند یا آن را بهتر کرده و برای فرزندانش تغییر دهد.
در صفحه بعد یک نمونه از برگه های مسئولیت پذیری کودکان طراحی شده است، سعی کنید تا آنجا که می توانید از تصویر استفاده کنید. این برگه برای یک کودک ۵ ساله آماده شده است.
با توجه به سن فرزندتان برگه ها را تهیه کنید. سعی کنید از طولانی کردن مطالب دوری کنید. مسئولیت ها باید ساده، در حد توان کودکتان و با توجه به سن و جنسیت او تعیین شود.
به مرور با افزایش سن فرزندان، مسئولیت ها را تغییر دهید و مسئولیت های جدید و مهم تری به او بدهید. این کار به رشد بهتر شخصیت کودکتان نیز بسیار کمک می کند.

برگه مسئولیت های کودکانتصویر ۱

در دادن مسئولیت به فرزندانتان به نکات زیر توجه کنید:
دادن مسئولیت به کودکان یک فرآیند همیشگی است و از نه ماهگی (یا هر زمانی که کودک بتواند چند قدم کوتاه بردارد) آغاز می شود.
سعی کنید همیشه نظر و خواست کودکتان را در مورد مسئولیت هایش بپرسید. مثلاً می توانید بپرسید که آیا دوست دارد به گل ها آب بدهد یا اینکه سفره را پهن کند. داشتن قدرت اختیار برای انتخاب مسئولیت کمک بزرگی است تا کودک با اشتیاق بیشتری مسئولیتی را که پذیرفته انجام دهد.
زمانی که مسئولیت های کودک با همفکری خود او در خانه مشخص شد و مطمئن شدید که او وظایف خود را به خوبی درک نموده است، آنها را در برگه مسئولیت های کودک، یادداشت کرده و روی دیوار اتاقش نصب کنید.
برگه های مسئولیت کودکان را هر سال تغییر دهید، وظایفی را که دیگر برای کودکتان بسیار ساده و پیش پا افتاده شده بردارید و مسئولیت هایی متناسب با توانایی های فعلی اش انتخاب کنید.
روی انجام وظایف کودکتان نظارت داشته باشید، اما آنها را کنترل نکنید. سعی کنید با توجه به سن فرزندتان او را برای انجام ندادن وظایفش تنبیه کنید.
به هیچ عنوان از تنبیه بدنی استفاده نکنید، تنبیه بدنی نتیجه معکوس دارد. تنبیه اصولاً برای تذکر دادن و نظارت است نه برای ترساندن یا اذیت کردن کودک.
وقتی می بینید فرزندتان وظایفش را به خوبی انجام می دهد یا تمام تلاش خود را برای انجام درست وظایفش انجام می دهد، او را تشویق کنید.
تناسب بین سن کودکان، وظایف و مسئولیت های آنان
همانگونه که پیشتر نیز بیان کردیم، یکی از موارد بسیار مهمی که باید در رابطه با دادن مسئولیت به کودکان مورد توجه قرار گیرد، تناسب بین سن کودکان و مسئولیت های آنان است. اگر مسئولیت هایی که به کودک داده می شود برای او سنگین و متناسب با توانایی های او نباشد، باعث بدبینی کودک و فرار از مسئولیت هایش می شود. به همین دلیل رعایت این تناسب بسیار ضروری و مهم است.
توانایی های انسان به مرور و با افزایش سن، بالا و بالاتر می رود. به همین دلیل نمی توان از یک نوجوان چهارده ساله انتظار داشت که مسئولیت های یک کودک چهارساله را انجام دهد.
بنابراین از کودک در هر سنی باید انتظارات متناسب با سنش را داشت:
از کودک سه تا چهار سال می توان خواست که کارش را با نظم و ترتیب انجام دهد، اسباب بازی های خودش را مرتب کند و آنها را در جای مناسبش قرار دهد.
از کودک پنج ساله می توان انتظار داشت که لباس خودش را بپوشد، بند کفش خود را ببندد، خودش برای خودش آب بیاورد، تکمه کتش را بیندازد، وقتی به دستشویی می رود، خودش لباسش را درآورد و…در این سن و کمی بالاتر می توان از کودک خواست اتاق یا حیاط را با جارویی کوچک تمیز کند.
از کودک پنج- شش ساله می توان خواست سفره پهن کند، قاشق و چنگال بگذارد، سطل آشغال را خالی کند، به گلدان های خانه آب دهد. این کار برای سنین بالاتر در سطحی گسترده تر قابل اجراست.
کودکان نه تا ده ساله می توانند مسئولیت های بزرگتری را به عهده بگیرند. به عنوان مثال چیزی را بسته بندی کنند و یا وسیله ای را بیاورند. قفسه کتاب ها را منظم کنند، میز و صندلی را گردگیری کنند، کاردستی و حتی کار تولیدی انجام دهند، و از همین گروه کودکان می توان خواست رختخواب خود را پهن و جمع کنند، زیر پایشان را تمیز کنند، ظرف ها را بااحتیاط بشویند و...
نوجوانان چهارده ساله باید تا حد زیادی قادر به انجام کارهای خانه باشند، در منزل تعمیرات جزئی را انجام دهند، حتی غذا بپزند، برای هزینه های خانواده صورت حساب تهیه کنند، گل بکارند، به تعمیرات ساختمان کمک کنند، درخت و گل ها را مرتب کنند و…
ایده های شما برای تقسیم وظایف و مسئولیت پذیری در خانواده
...

نظرات کاربران درباره کتاب چطور خانه و زندگی را مدیریت کنیم

کتاب خوبی است..مطالب خوب و مفیدی دارد
در 1 ماه پیش توسط maryam namvar