دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب احمد شاملو

کتاب احمد شاملو
چهره‌ی ديگر

نسخه الکترونیک کتاب احمد شاملو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب احمد شاملو

احمد شاملو در سال ۱۳۰۴ به دنیا آمد. تا سال ۱۳۲۰ و رفتن رضاشاه یعنی مدت ۱۶ سال اول عمرش را در دوران شروع تحولات اجتماعی از یک‌سو و اختناق رضاشاهی از دیگر سو گذراند. در انقلاب سال ۱۳۵۷ شاملو ۵۳ سال داشت به این ترتیب ۳۷ سال در زمان محمدرضاشاه زندگی کرد. شاملو در سال ۱۳۷۹ چشم از جهان فروبست. به عبارت دیگر ۲۲ سال نیز در دوران جمهوری اسلامی طی کرد. اگر سال ۱۳۵۷ را بُرِش بزنیم شاملو ۵۳ سال قبل از انقلاب و ۲۲ سال بعد از انقلاب زیست. شاملو در طول عمر خود بیش از ۴۰۰ شعر سرود که از این تعداد تقریباً ۳۰۰ شعر قبل از بهمن ۵۷ و بقیه بعد از آن تاریخ سروده شد. بررسی کمّی اشعار شاملو و تعداد صفحات اختصاص‌یافته نشان می‌دهد که تقریباً ۷۵ درصد اشعار احمد شاملو پیش از انقلاب و ۲۵ درصد بعد از آن سروده شده است. توجه به این که ۷۱ درصد عمر شاملو پیش از انقلاب و ۲۹ درصد بعد از آن سپری شده است و کسر ۱۸ سال اول که هنوز شاعری شروع نشده، نشان می‌دهد که در تمام طول عمر به‌طور پیوسته و با گام‌های تقریباً یکسان درگیر شعر بوده است. توجه داریم که بررسی‌های آماری کاستی‌ها و تقریب‌های خاص خود را دارد. بررسی محتوای اشعار پس از انقلاب، از منظر مبارزاتی یا شعرهای سیاسی - اجتماعی هنوز پیش از موقع است. بنابراین فقط به اشعار قبل از انقلاب می‌پردازیم. شعر شاملو کارنامه‌ی بزرگ مبارزه است. خودش این را نپذیرفت و به «شناسنامه‌ی کوچک مقاومت» تقلیل داد. او شاعر اعتراض است. شاعر خشم و خروش. و این همه بازتاب شرایط بیرونی است.

ادامه...

مشخصات کتاب احمد شاملو

  • ناشر نشر نشانه
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۱۶,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.9 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۷۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب احمد شاملو

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب احمد شاملو