فیدیبو نماینده قانونی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

کتاب چکیده مقالات همایش بین‌المللی سیدجمال­الدین حسینی اسدآبادی
الافغانی

نسخه الکترونیک کتاب چکیده مقالات همایش بین‌المللی سیدجمال­الدین حسینی اسدآبادی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب چکیده مقالات همایش بین‌المللی سیدجمال­الدین حسینی اسدآبادی

سیدجمال الدین اسدآبادی بر بنیاد دانش وسیع خود از میراث فکری اسلام به تأمل در باب اندیشه‌ها و مکتب‌های مغرب زمین پرداخت. او بنیاد اسلام را بر عقلانیت می‌دانست و برای عنصر خِرد و عقل در اسلام جایگاه خاصی قائل بود. اسلام از نظر او یگانه دینی بود که ضمن اعتقاد بلادلیل و اتباع ظنون می‌کرد و تقلید و پیروی بی دلیل و برهان را مردود می‌دانست. او بر این باور بود که در اسلام برای هیچ گروهی قداست و امتیاز خاصی وجود ندارد و تمامی سعادت و افتخار از نتایج خِردوروزی است. سیدجمال بر این باور بود که پروتستانتیسم مسیحی تحت تأثیر اصول اسلامی بود و لوتر با تأثیرپذیری از اسلام به نفی مرجعیت کلیسایی، واسطه‌گری کشیشان میان خدا و خلق پرداخت.
سیدجمال در عین باور به خردورزی و عقلانیت به نقادی اندیشه‌های جدید مغربی پرداخت و متفکران عصر روشنگری را بنیانگذاران طبیعت‌گرایی جدید می‌دانست که سنن فکری اپیکوریان یا نیچریان قدیم را احیا کرده‌اند و پایه‌های فکری خود را بر انکار خدا و ادیان الهی استوار کرده‌اند و به همین خاطر زمینه تخریب بنیان‌های فکری دینی اروپایی را فراهم ساخته است.

ادامه...

  • ناشر: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
  • تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل: 0.36 مگابایت
  • تعداد صفحات: ۷۸صفحه
  • شابک:

چند صفحه از کتاب چکیده مقالات همایش بین‌المللی سیدجمال­الدین حسینی اسدآبادی

برگزارکنندگان همایش

* دانشگاه بین المللی امام خمینی
* دانشگاه بوعلی سینا
* کمیسیون ملی یونسکو
* موسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی
* سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
* سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
* مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
* پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
* تشکل علمی، فرهنگی و اجتماعی بیدارگران
* کانون تحصیلکردگان افغانستان
* استانداری قزوین
* استانداری همدان(چکیده مقالات همایش بین المللی سیدجمال­الدین حسینی اسدآبادی(الافغانی

بهرام نوازنی

حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ استمحورهای همایش

۱. زندگی سیدجمال­الدین (تولد، تحصیل، سفر، وفات)
۲. موقعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی (اسدآباد، همدان، قزوین، تهران، نجف، کابل، دهلی، اسلامبول، قاهره، پاریس، لندن، مسکو)
۳. اندیشه سیدجمال الدین (سیاسی، دینی، اتحاد اسلام، تقریب مذاهب اسلامی، احیاء و اصلاح فکر دینی، بازگشت به خویشتن و سنت سلف صالح، قرآن، تعلیم و تربیت، انحطاط و عقب ماندگی مسلمین، ملی گرایی سیاسی و فرهنگی، غربگرایی و تجدد، علم دین و فلسفه، عدالت و آزادیخواهی، دموکراسی، زن و حقوق زن، حقوق بشر)
۴. فعالیت های سیاسی سیدجمال الدین (مبارزه با استعمار، مبارزه با استبداد، تعامل با مراجع نجف، مواجهه با فراماسونری)
۵. فعالیت اصلاحی در ایران، مصر، عثمانی، هند، افغانستان، آسیای مرکزی، قفقاز و...
۶. فعالیت های مطبوعاتی و روزنامه نگاری
۷. معرفی و نقد آثار (کتاب ها، نشریات، نامه ها، و اسناد فارسی، عربی، ترکی، انگلیسی و روسی...)
۸. کتابشناسی سیدجمال الدین

گزارش همایش بین المللی بزرگداشت یکصد و پنجاهمین سال حیات فعال سیدجمال الدین حسینی اسدآبادی مشهور به الافغانی

بهرام نوازنی(۱)
این همایش مانند هر همایش دیگری به چهار هدف کلی چشم دوخته است که عبارتند از:
۱. معرفی موضوع همایش که در این باره شخصیت متفکر و مبارزی چون سیدجمال الدین حسینی اسدآبادی مطرح است،
۲. شناسایی نخبگان فکری و هم اندیشی با آنان برای تببین زوایای تاریک موضوع
۳. تربیت دانشجویان و پژوهشگرانی که درباره این موضوع قلم بزنند
۴. ترویج فکر و راهی که آن شخصیت والا در پیش گرفته بود.
۵. اما ما در کنار اینها به یک هدف دیگری می اندیشیم و آن گام نهادن در مسیر اتحاد جهان اسلامی است پیش از همه در این دوره معاصر، سیدجمال الدین به ما آموخته است.
دستاورد نخست ما در این اقدام، شناسایی و همکاری با دو تشکل دانشجویی بیدارگران اسدآباد و کانون تحصیل کردگان افغانستان است که می تواند در مرحله بعدی به ارتباط و همکاری میان دانشگاه های ایران و افغانستان و پس از آن خواهرخواندگی میان دو شهر اسدآباد در همدان و اسعدآباد در ولایت کُنَر افغانستان بیانجامد.
در این میان تصمیمی که سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال ۲۰۰۷ گرفته حائز اهمیت بسیاری است. یونسکو در این سال به پیشنهاد سفیران افغانستان و ایران تصمیم گرفت که سال ۲۰۰۸ را به عنوان ۱۵۰مین سال حیات فعال سیدجمال به ثبت برساند. سیدجمال الدین ۵۹ سال از سال ۱۸۳۸ تا ۱۸۹۷ زندگی کرده و اگر آغاز فعالیت فکری و اصلاحی وی را از ۲۰ سالگی یعنی از سال ۱۸۵۸ فرض کنیم تا سال ۲۰۰۸، ۱۵۰ سال گذشته است. کمیسیون ملی یونسکو در تهران نیز در اردیبهشت سال جاری و در پی ابراز علاقه و پیگیری های مجدانه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزاری مراسم بزرگداشت این شخصیت گرانقدر را به این دانشگاه واگذار کرد و به این ترتیب فرصتی برای ما فراهم آورد تا با همکاری دیگر نهادهای دولتی و غیر دولتی به تبیین اندیشه و فعالیت اصلاحی وی بپردازیم.
اولین قدم در این راه ایجاد وبگاه ویژه ای برای همایش بود که در ۲ خرداد ۱۳۸۷ با نام www.sayyedjamal.ir به ثبت رسید. از آن پس بود که سیل علاقمندان و چکیده های آنان به سمت دبیرخانه مجازی همایش سرازیر شد. میزان استقبال بحدی بالا گرفت که با وجود فرصت اندکی که تا زمان برگزاری همایش بود مجبور شدیم مهلت ارسال چکیده و مقاله را تمدید کنیم. تا آبان ۱۳۸۷ بیش از ۱۰.۰۰۰ نفر از وبگاه همایش بازدید کرده بودند که بطور میانگین ۷۸ بار در روز می شد. بیشترین بازدیدها از ایران با ۷۷.۳۴ درصد و بعد از آن به ترتیب از کشورهای هند، آمریکا، مالزی، پاکستان، انگلستان، ترکیه، اندونزی، فرانسه، آلمان و روسیه صورت گرفته بود. به این ترتیب خوش وقتیم که فراخوان این همایش در این فرصت کوتاه به اطلاع پژوهشگران قابل توجهی در اقصی نقاط جهان رسیده است.
تا مهلت تعیین شده بیش از ۱۰۰ نفر از طریق فراخوان عمومی ثبت نام کردند که از این میان بیش از ۵۰ چکیده پس از ارزیابی هیئت علمی همایش مورد پذیرش قرار گرفت. از این تعداد ۱۰ چکیده از کشورهای مالزی، هند، پاکستان، ترکیه، اندونزی و نیجریه بوده است. علاقمندان به فکر و راه سیدجمال الدین در مقالات خود به موضوعات متنوعی پرداخته اند که از زندگی وی گرفته تا وضعیت زمانه، اندیشه دینی، فلسفی و سیاسی او و فعالیت اصلاحی و مطبوعاتی وی و همچنین مقایسه وی با اندیشمندان و مصلحان اجتماعی زمان خود و پس از او را در بر می گیرد. از اینها گذشته و به منظور تقویت هر چه بیشتر جنبه علمی و معنوی همایش تصمیم گرفته شد از تعدادی از سیدجمال شناسان بنام کشور و خارج از کشور نیز برای ارائه مقاله یا ایراد سخنرانی دعوت بعمل آید که ما از همه کسانی که این دعوت را اجابت کردند سپاسگزاریم.
میزان استقبال در میان نهادهای علاقمند به مشارکت در این همایش هم بی سابقه بود و هر لحظه بر تعداد اعضای هیئت برگزارکننده همایش افزوده می شد بطوری که علاوه بر قزوین، دو دبیرخانه در موسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی در تهران و دانشگاه بوعلی سینا در همدان نیز فعال گردید. دبیرخانه تهران به هیئت علمی و ارزیابی علمی چکیده ها و مقاله های دریافتی اختصاص یافت و دبیرخانه همدان به هماهنگی امور مربوط به اختتامیه و بازدید از اسدآباد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز از ابتدا همچون کمیسیون ملی یونسکو در نشست های ماهانه هیئت برگزار کننده شرکت فعال داشتند و ما از همه اشخاص حقیقی و حقوقی دیگری که به برگزاری این همایش همت گماردند از جمله مجمع جهانی تقریب مذاهب
اسلامی، سازمان اکو و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی که در آخرین مراحل برگزاری همایش به ما پیوستند و کمک شایانی نمودند تشکر و قدردانی می کنیم.
تاکنون ۸ نشست هیئت اجرایی برگزار شده و هر بار شخصیت ها و مقامات موثری از نهادهای مختلف ملی، استانی و شهرستانی مختلفی شرکت کردند تا بر غنای فعالیت و نفوذ تصمیم گیری ها بیافزایند. برگزاری شب شعر، موسیقی سنتی، نمایشگاه عکس، کتاب و آثار مرتبط با سیدجمال الدین از دیگر برنامه های جنبی این همایش است. من و دیگر دست اندرکاران این همایش امیدواریم این مهم که با همت همه علاقمندان به این شخصیت بزرگ برگزار شده است بتواند خدمتی هر چند کوچک برای معرفی زوایای تاریک اندیشه و فعالیت سیدجمال الدین بشمار آید و تقاضا می کنم هر کمی و کاستی در این باره را به حساب اینجانب بگذارید.

نظرات کاربران
درباره کتاب چکیده مقالات همایش بین‌المللی سیدجمال­الدین حسینی اسدآبادی