فیدیبو نماینده قانونی انتشارات البرز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چگونه استخدام شویم

کتاب چگونه استخدام شویم

نسخه الکترونیک کتاب چگونه استخدام شویم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب چگونه استخدام شویم

گر به دنبال کار در بخش خصوصی و مشاغلی هستید که قراراست با تلاش خود، حقوق دریافت کنید، هیچ کدام از جملات بالا صحیح نیست. درباره‌ی سازمان‌هایی که بودجه از حاکمیت کشور دریافت می‌کنند، نظری ندارم و برای بسیاری از این سازمان‌ها نیز، ملاک‌های استخدام شدن متفاوت است و بیرون از حیطه‌ی توصیه‌های من است. ‌هر چند آمار اقتصاد ایران نشان می‌دهد که نرخ بی‌کاری در کشور طی چهار دهه‌ی گذشته اصولاً همواره بیش‌ از ده درصد بوده است، من اعتقاد دارم آنچه بی‌کاران محترم کشور از آن رنج می‌برند، ناشی از بی‌مهارتی یا نداشتن دانش کافی‌ست. در حقیقت، همیشه می‌گویم ما نیروی با مهارت و دانشِ بی‌کار در کشور نداریم. ‌آنچه‌ کشور از آن رنج می‌برد این است که گروه زیادی از جوانان تحصیل‌کرده وجود دارند که موفق به یافتن کار نمی‌شوند، اما وقتی به سراغ آنان می‌روید، درمی‌یابید که صرف نظر از مدرک تحصیلی، واقعاً مطالب بسیار و بسیار محدودی را از سال‌ها تحصیل به یادگار در ذهن خود نگاه داشته‌اند. بارها این حقیقت تلخ را در جلسات مصاحبه تجربه کرده‌ام که دوست متقاضی استخدام قادر نیست برای مدت ده دقیقه درباره‌ی رشته‌ی تحصیلی که چهار تا هفت سال در دانشگاه خوانده‌است، صحبت کند. بی‌درنگ نیز به این پرسش که «در دانشگاه چه آموخته‌اید؟» این پاسخ را شنیده‌ام که «ای بابا... در دانشگاه‌ها که چیزی به آدم یاد نمی‌دهند!» ‌با آنکه منکر ضعف‌های نظام آموزشی کشور نمی‌شوم، اعتقاد دارم اگر دانشجویان عزیز همان درس‌های دانشگاهی را بیاموزند، حتا با تحصیل نادرترین یا کم‌کاربردترین رشته‌های دانشگاهی نیز بی‌کار نخواهند ماند.

ادامه...
 • ناشر انتشارات البرز
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.43 مگابایت
 • تعداد صفحات ۹۶ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب چگونه استخدام شویم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیش گفتار

افتخار فعالیت به عنوان مدیر ارشد در شرکت های بزرگ کشور طی دو دهه، این فرصت و انگیزه را در من ایجاد کرده است که با حضور در همایش های گوناگون علمی و دانشجویی، تجربیات هرچند کوچک خود را در قالب سخنرانی های متعدد در اختیار علاقه مندان به خصوص جوانان قرار دهم.
جالب توجه است که در میان موضوعات انتخابی در سخنرانی ها، هیچ موضوعی به اندازه ی موضوعات ورود به بازار کار (چه برای استخدام شدن و رشد در سازمان ها و چه برای کارآفرینی و تاسیس سازمان های نوپا یا استارتاپ ها) برای دوستان جوان من جذابیت نداشته است.
از این رو و با آنکه من اعتقادی به معجزه یا راه های میان بر ندارم و معتقدم برای موفقیت در حوزه های جذاب گفته شده راهی جز تلاش و صبوری وجود ندارد، کوشیده ام در نشست های گوناگون، مطالبی را ارایه کنم که مخاطبان با اشتباهات کمتر و سرعت بیشتری به مقصد مطلوب خود دست یابند.
انگیزه ی نگارش کتاب پیش رو از آنجا آغاز شد که طی چندین سال گذشته، با صدها جوان، مصاحبه ی استخدامی داشته ام و شاهد اشتباهات بارز آنان در ارایه ی توانمندی هایی که داشتند، بوده ام، تا جایی که چندی پیش، تصمیم به جمع آوری توصیه ها و آموزه ها در این باره و ارایه در سخنرانی برای علاقه مندان گرفتم. نکته ی جالب توجه اینجا بود که به فاصله ی چند هفته، بازخورهای جالبی از این دوستان گرفتم که با به کارگیری این توصیه ها، نتایج خوبی در جلسات مصاحبه ی استخدام به دست آورده بودند و همین نتایج مثبت و البته پیشنهاد و تشویق دوست خوب و پرجوش و خروشم، مدیر فعال انتشارات البرز، سرکار خانم دکتر مهراوه فیروز، منجر به نگارش این کتاب شد.
بر این باورم با رعایت نکات گفته شده، می توان با اشتباهاتی به مراتب کمتر در جلسات مصاحبه ی استخدامی حاضر شد و راه را برای پیشرفت در سازمان، هموار کرد.

در فصل اول این کتاب، مفروضات اولیه برای استخدام شدن در سازمان ها با خواننده ی محترم مرور شده است.

در فصل دوم، به این موضوع اشاره شده است که باید چگونه سازمان مناسب را برای استخدام شدن انتخاب کنیم، چرا که بسیاری از متقاضیان استخدام صرف نظر از اینکه هدف آینده آنان چیست با هر سازمانی که قصد استخدام دارد، تماس برقرار می کنند و ریشه ی بسیاری از جا به جایی ها و نارضایتی های شغلی نیز، همین است که در ماه های بعدی بروز می کند.

در فصل سوم، جذابیت هایی که به تشریح جذابیت های استخدام متقاضیان از سوی سازمان ها اشاره شده است تا بدانیم چگونه این جذابیت را افزایش دهیم و فراموش نکنیم که اصولاً سازمان ها در انتخاب تعداد بی شمار متقاضیان استخدام، حق انتخاب دارند.

فصل چهارم، توصیه های لازم برای حضور در جلسات مصاحبه را در اختیار قرار می دهد که بی تردید مهم ترین آموزه ها برای حضور در جلسات مصاحبه ی استخدام است و می تواند با رعایت نکات به ظاهر بدیهی و اندکی تمرین، احتمال موفقیت شما را در جلسات یادشده افزایش دهد.

در فصل پایانی کتاب، فرض بر این نهاده شده که موفق شده اید در سازمان مطلوب خود، استخدام شوید و به این می پردازد که اینک بهتر است چه مواردی را رعایت کنید تا سریع تر مراحل رشد و بالندگی طی شود.

امیدوارم این کتاب مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد.

احمدرضانخجوانی
تهران - ۱۳۹۶

فصل اول: مفروضات اولیه پیش از استخدام

عبارات زیر را یک بار بخوانید و در ذهن تان آن را ارزیابی کنید:
 • بی کاری نیروهای تحصیل کرده در کشور فراوان است.
 • برای پیدا کردن کار، باید همیشه در کمین فرصت و خوش شانس باشی.
 • برای ورود به بازار کار باید پارتی داشت.
 • در سازمان ها، رابطه وجود دارد نه ضابطه.
 • افراد موفق در سازمان ها، به جایی وصل هستند
اگر این جملات را باور دارید، باید صادقانه بگویم که پول تان را برای تهیه ی این کتاب هدر داده اید و توصیه می کنم دست کم، عمرتان را با خواندن این کتاب، بر باد ندهید، زیرا این کتاب درکنار چنین باور ذهنی، نمی تواند راه گشا باشد.
در حقیقت، اگر به دنبال کار در بخش خصوصی و مشاغلی هستید که قراراست با تلاش خود، حقوق دریافت کنید، هیچ کدام از جملات بالا صحیح نیست. درباره ی سازمان هایی که بودجه از حاکمیت کشور دریافت می کنند، نظری ندارم و برای بسیاری از این سازمان ها نیز، ملاک های استخدام شدن متفاوت است و بیرون از حیطه ی توصیه های من است.
هر چند آمار اقتصاد ایران نشان می دهد که نرخ بی کاری در کشور طی چهار دهه ی گذشته اصولاً همواره بیش از ده درصد بوده است، من اعتقاد دارم آنچه بی کاران محترم کشور از آن رنج می برند، ناشی از بی مهارتی یا نداشتن دانش کافی ست. در حقیقت، همیشه می گویم ما نیروی با مهارت و دانشِ بی کار در کشور نداریم.
آنچه کشور از آن رنج می برد این است که گروه زیادی از جوانان تحصیل کرده وجود دارند که موفق به یافتن کار نمی شوند، اما وقتی به سراغ آنان می روید، درمی یابید که صرف نظر از مدرک تحصیلی، واقعاً مطالب بسیار و بسیار محدودی را از سال ها تحصیل به یادگار در ذهن خود نگاه داشته اند. بارها این حقیقت تلخ را در جلسات مصاحبه تجربه کرده ام که دوست متقاضی استخدام قادر نیست برای مدت ده دقیقه درباره ی رشته ی تحصیلی که چهار تا هفت سال در دانشگاه خوانده است، صحبت کند. بی درنگ نیز به این پرسش که «در دانشگاه چه آموخته اید؟» این پاسخ را شنیده ام که «ای بابا... در دانشگاه ها که چیزی به آدم یاد نمی دهند!»
با آنکه منکر ضعف های نظام آموزشی کشور نمی شوم، اعتقاد دارم اگر دانشجویان عزیز همان درس های دانشگاهی را بیاموزند، حتا با تحصیل نادرترین یا کم کاربردترین رشته های دانشگاهی نیز بی کار نخواهند ماند.
به همین ترتیب، درباره ی مهارت های عمومی نیز همین نظر را دارم. اگر کار با رایانه و مهارت های تایپ و استفاده از نرم افزارهای کاربردی اولیه،همچون Word و Excel را به عنوان مهارت های اولیه تلقی کنیم، داشتن همین مهارت ها تضمین کننده ی بی کار نماندن متقاضی استخدام (با حقوقی حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از حداقل دستمزد) است. تسلط بر زبان انگلیسی، افزون بر این مهارت ها می تواند شرایط را به کلی متحول و بهتر سازد. حال قیاس کنید که اگر متقاضی استخدام، مهارت های تخصصی نیز در کنار این مهارت های عمومی داشته باشد، شرایط چقدر تغییر خواهد یافت.
بارها شاهد این تجربه ی ناخوشایند بوده ام که دوست و آشنا، از سر دلسوزی کسی را به من معرفی کرده اند که بی کار است و با تعجب گفته اند که فلانی، فوق لیسانس رشته ی فلان را دارد. هیچ گاه نشده من با فلانی مصاحبه کرده باشم و ببینم بر خلاف باور معرف، در دانشگاه چیزی یادگرفته است یا حداقل مهارت های اولیه را دارد.
سال گذشته، برای نهایی کردن قرارداد با یکی از سازمان های بزرگ کشور به یکی از استان ها سفر کرده بودم و وقتی در جلسه متوجه تاخیر نامعمول برای شروع جلسه شدم، به من گفته شد که رایانه ی موجود در جلسه، فاقد برچسب پارسی بر روی صفحه کلید است و حدود ده نفر از مدیران و کارشناسان حاضر در جلسه قادر به تایپ با آن نبودند و وقتی من، شگفت زده از این جریان درخواست کردم که خود به پای آن رایانه بنشینم، باور نمی کردند که مدیر یک سازمان بزرگ، قادر به تایپ کردن بدون نگاه کردن به صفحه کلید باشد!

اینک می توانید دریابید که چقدر متمایز بودن در سازمان های کشور ما ساده است و با داشتن چه مهارت های پیش پا افتاده ای می توان برای استخدام شدن در سازمان ها، جذابیت داشت.
اگر قرار است به امید شانس بنشینیم، که دیگر تلاش معنایی ندارد. چه آنکه اگر انسان امیدی به شانس، تقدیر یا نیروهای غیبی نداشته باشد، می داند باید به خود و تلاش خویش تکیه کند.(۱)
اگر به پای صحبت مدیران صنایع و سازمان ها بنشینید و از آنان درباره ی مشکلات شان بپرسید، در همان نخستین کلمات، از کمبود نیروی انسانی مناسب یا متخصص خواهید شنید. به همین خاطر است که به دوستان جوان توصیه می کنم اگر حرفی برای گفتن دارید، در انتظار انتشار آگهی های استخدام سازمان ها نمانید و خودسرانه، درخواست و رزومه ی خود را برای سازمان هایی که برای استخدام شدن مناسب می دانید، بفرستید.
یکی از مشکلاتی که با برخی از دوستان متقاضی استخدام داریم، پندار یا تصویر غیرواقعی آنان از خودشان است.
اجازه دهید به مثال ساده ای اشاره داشته باشم. وقتی درباره ی تسلط آنان بر نرم افزارهای عمومی کاربردی (که به آنان اشاره شد) می پرسید، تقریباً همه ی عزیزان مدعی اند بدون مشکل با آن کار می کنند، اما به محض مطرح کردن اولین پرسش، از برخی عزیزان چنین می شنوید که «باید بر روی خود سیستم ببینم.» یا آن هنگام که درباره ی معنای چند کلمه ی ساده ی انگلیسی می پرسید، گاه چنین می شنوید که «مدتی ست از زبان دور بوده ام و فراموش کرده ام.»من نمی گویم که ادعای نادرست مطرح می کنند، بلکه دریافته ام برخی از آنان، تصویر صحیح و واقع گرایانه ای از خود ندارند. این در حالی ست که از قضا بهتر است انسان برای رشد بیشتر، درباره ی خود سخت گیرانه عمل کند و در فضای شخصی، خویش را خصمانه تر به چالش بکشد.
با این مقدمه ی به نسبت طولانی، علاقه مندم توجه شما را به توصیه های بسیار اولیه درباره ی پیش فرض های استخدام شدن جلب کنم.

۱) داشتن برنامه ی مشخص در کار و زندگی

فرض اولیه ی من برای حضور متقاضی استخدام در جلسه ی مصاحبه، این است که او می داند چرا در جلسه ی مصاحبه ی استخدام نشسته است و برنامه ی مشخصی برای آینده ی خود دارد و مصاحبه ی استخدامی نیز دقیقاً در راستای هدفی ست که برای آینده ی خود ترسیم کرده است.

شخصیت داستان کتاب آلیس در سرزمین عجایب،نوشته ی لوییس کارول، بر سر یک دو راهی به گربه ای برمی خورد و از او می پرسد کدام مسیر را انتخاب کند؟ گربه از او می پرسد:«به کجا می خواهی بروی؟» و آلیس پاسخ می دهد: «نمی دانم» گربه به آلیس می گوید:«وقتی نمی دانی به کجا می خواهی بروی، از هر راهی که می خواهی برو!»

این حکایت برخی از متقاضیان استخدام است که برای همه ی مشاغلی که اعلام می شود، رزومه ارسال می کنند تا دست آخر، یکی از تیرهایی که از هر کرانه روان شده، کارگر شود.
این کار، ضمن آنکه احتمال استخدام شدن را به خصوص در مقابل مصاحبه گرهای حرفه ای کاهش می دهد، خطر دیگری نیز در پی دارد. در حقیقت، احتمال نارضایی و تغییر شغل در کسانی که بی برنامه یا به قولی باری به هر جهت، شغلی را استخدام می کنند، به مراتب بالاتر است.
من اگر قصد دارم در پنج سال آینده، مدیر فروش و بازاریابی یک سازمان معتبر و موفق باشم، پس امروز نیز باید به دنبال مشاغلی هم راستا با این هدف باشم، نه اینکه برای هر سازمانی که آگهی استخدام برای مشاغل مختلف داشت، رزومه ارسال کنم و به امید بخت و اقبال باشم.
برای این منظور نیز، باید «برنامه ی توسعه ی شخصی» یا (IDP (۲ یا (۳)PDP داشت. ما مردمان چندان با برنامه ای نیستیم، اما این موضوع اجتناب ناپذیر است و توصیه می کنم برنامه ی آینده ی خود را در یک صفحه بنویسید. برای این کار، کافی ست کلمات IDP یا PDP را در اینترنت جست وجو کنید تا هزاران وب سایت علمی یا اجتماعی را بیابید که سخاوت مندانه نمونه ها (یا Template های) این برنامه را رایگان در اختیار قرار می دهند. مبنای اصلی یا چهارچوب برنامه ی توسعه ی شخصی این است که اینک با چه دانش، مهارت و توان مندی هایی کجا ایستاده اید و در چند سال آینده، می خواهید به کجا برسید و برای رسیدن به آن هدف، به چه مهارت ها و دانشی نیاز دارید.(۴)

گاه حضور نیافتن در جلسه ی مصاحبه ی استخدامی که ربطی به آینده ی ما ندارد و پرهیز از تبعات بعدی آن، به مراتب بهتر از حضور و استخدام شدن است.

۲) داشتن مهارت های عمومی اولیه

از دیدگاه من، آن چنان در بازار کار کنونی کشور، نیروهای انسانی از داشتن مهارت های عمومی و اولیه رنج می برند که متقاضیان کار با تسلط داشتن بر این مهارت ها، می توانند به سادگی وارد بازار کار شوند. اجازه دهید این گونه مدعی شوم که اگر فردی تنها به تایپ پارسی و انگلیسی مسلط باشد، بی کار نمی ماند چه برسد به آنکه مهارت های دیگر را چاشنی آن کند. مهم ترین مهارت های عمومی که باید بیاموزید عبارت است از:

الف) تسلط به زبان پارسی

شاید گفتن این نکته عجیب باشد که بسیاری از ما بر زبان پارسی به شایستگی مسلط نیستیم. نمی توانیم یک نامه یا یک متن پارسی را به درستی بنویسیم و به همین ترتیب، در بیان مطالب، ارایه های رسمی یا سخنوری، ضعف های جدی داریم. درحالی که تسلط بر زبان پارسی، یکی از مهارت هایی ست که برای همه ی مشاغل مورد نیاز است. پرداختن به موضوعاتی که می تواند دانش پارسی ما را توسعه دهد، بحث را از مسیر اصلی خارج می کند، بنابراین در پاورقی به آن پرداخته شده است.(۵)

ب) تایپ پارسی و انگلیسی

تصور می کنم نیازی به توضیح نباشد که تایپ پارسی و انگلیسی ضرورت اولیه ی کار در عمده ی مشاغل سازمانی ست. برای آنکه ایده ای داشته باشید تا چه حدی بر این موضوع تسلط دارید، وب سایت های مختلفی در اینترنت در دسترس است که می توانید به صورت آنلاین، مهارت و دقت خود را در تایپ اندازه گیری کنید.

پ) تسلط بر نرم افزارهای کاربردی عمومی

باید بتوانید با سیستم عامل ویندوز و نرم افزارهای کاربردی همچون Word، Excel و PowerPoint به خوبی کار کنید. آشنایی اولیه نیز کفایت نمی کند و باید متقاضیان استخدام به خوبی بر آن ها مسلط باشند.
خوشبختانه در این باره، آن قدر کتاب و مطالب آزاد در اینترنت وجود دارد که می توانید به صورت خود آموز نیز بر این نرم افزارها تسلط یابید. برای رفع اشکال نیز، پاسخ همه ی اشکالات در اینترنت قابل یافتن است.

ت) تسلط نسبی بر زبان انگلیسی

در دنیایی که به صورت مجازی، لحظه به لحظه مرز کشورها کم رنگ تر و ارتباط ما با جهان نزدیک تر می شود، ضرورت تسلط بر زبان انگلیسی افزایش می یابد. چه آنکه در بسیاری از مشاغل سازمانی، دانستن زبان انگلیسی یک مزیت رقابتی در مقایسه با دیگر متقاضیان استخدام به شمار می آید. در همین حال، اگر می خواهید مناسب تر از منابع اینترنتی برای یادگیری بهره گیرید، دانستن زبان انگلیسی، امری انکار ناپذیر است.

اگر مطالب این بخش را به عنوان مفروضات اولیه برای استخدام شدن تلقی کنیم، می توان برای حضور در جلسه ی استخدام برنامه ریزی کرد.(۶) اگر نقاط ضعفی درباره ی این پیش نیازها در خود احساس می کنید، لازم است بی درنگ برای برطرف ساختن آن ها اقدام کنید.

نظرات کاربران درباره کتاب چگونه استخدام شویم

نکات خوبی توی کتاب بود اما خیلی کوتاه بود!
در 4 هفته پیش توسط pir...lue