فیدیبو نماینده قانونی انتشارات لیوسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب طراحی نطق و سخنرانی اقناعی

کتاب طراحی نطق و سخنرانی اقناعی

نسخه الکترونیک کتاب طراحی نطق و سخنرانی اقناعی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب طراحی نطق و سخنرانی اقناعی

همه ما درباره کار، تخصص و علایقمان اطلاعات بسیار زیادی داریم و اگر فرصتی به دست آوریم بی‌وقفه درباره‌شان صحبت می‌کنیم. اگر مخاطب صحبت‌هایمان کسی باشد که واقعا این موضوعات برایش اهمیت داشته باشد، مشکلی به‌وجود نمی‌آید اما متأسفانه، اکثر نطق‌ها در برابر گروه‌هایی از مخاطبان ادا می‌شوند که تضمینی در مورد سطح علاقه و اشتیاق آنها به موضوع وجود ندارد. بنابراین اولین سؤال ما این نیست که سخنران می‌خواهد درباره چه چیزی صحبت کند، بلکه باید بپرسیم مخاطب می‌خواهد چه چیزی را بشنود. آیا مخاطب می‌خواهد با دیدگاه‌های استراتژیک سطح بالا روبه‌رو شود یا به شنیدن مجموعه‌ای از جزئیات علاقه دارد؟ آیا مخاطب به‌دنبال شنیدن سخنان انگیزه‌بخش است یا می‌خواهد به نطقی اطمینان‌بخش گوش دهد؟ آیا مخاطب از قبل چیزی درباره موضوع می‌داند یا اطلاعاتش در این زمینه صفر است؟ آیا تلاش برای خنداندن مخاطب کار صحیحی است؟ اگر طبق معمول، حضّار به گروه‌هایی متنوع با مشخصاتی مختلف تعلق داشته باشند، علایق مشترکشان چیست؟ چطور می‌توانیم بدون حمایت از گروهی خاص، سایر گروه‌ها را جذب کنیم؟ اگر تحت فشار قرار بگیرید، کدام گروه برای‌تان بیشترین اهمیت را دارد؟ این سؤالات همیشه پاسخ‌های سرراستی ندارند؛ اما اگر از مخاطب و نه موضوع شروع کنید، در مسیر درستی قرار گرفته‌اید و این کلیدی است برای نگارش نطقی عالی.

ادامه...
 • ناشر انتشارات لیوسا
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.69 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۳۶ صفحه
 • شابک

بخشی از کتاب طراحی نطق و سخنرانی اقناعی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

معرفی نویسنده

جمال قمری مدرس برجسته مذاکره و فروش در شرکت های داخلی و بین المللی و تنها عضو ایرانی مجموعه جهانی The New Management Network کانادا است؛ آزمون هایی از قبیل هوش مذاکره، هوش متقاعدسازی، هوش چانه زنی و هوش فروش را طی سال های گذشته طراحی و اجرا کرده است.
او مولف چندین کتاب و مقاله است، سخنران حرفه ای در همایش های متعددی بوده و با اتکا به سال ها تجربه مدیریت، فروش و حضور در صدها جلسه مذاکره، ابزارهایی کاربردی و تاثیرگذار را در اختیار دیگران قرار داده است.
***
خواهشمندم، ملاحظات، دیدگاه ها و مشکلاتی که در حین مذاکره تجربه کرده اید را برایم بنویسید تا راهکارهای مرتبط با این موارد را در آثار بعدی که در دست تالیف دارم، بیان کنم.
info@jamalghamari.com
***

بخش اول: اصول طراحی نطق اقناعی

۱. اطلاعات لازم را جمع آوری کنید

اولین و بزرگ ترین اشتباه برای ارائه یک نطق، آماده نبودن است و آمادگی بدون یک محتوای مطلوب و هدفمند، ناممکن است. پیش از طراحی یک نطق نیازمند اطلاعاتی هستید که بدون آنها بخش طراحی با مشکل مواجه می شود. طراحی نطق فقط به معنی چیدن یک مجموعه محتوا نیست؛ بلکه گاه نیاز پیدا می کنید درباره سبک ارائه نطق، مطرح کردن یا نکردن یک موضوع، خلاصه گویی یا تفصیل حول یک مبحث تصمیم بگیرید. اینجا است که نیازمند داده هایی برای این تصمیم گیری ها هستید.
امور هیچ طراح نطقی در جهان بدون محتوا نمی گذرد.
پرسشنامه ای تهیه کرده ام که به شما کمک می کند اطلاعات لازم را برای شروع کار جمع آوری کنید. لطفا توجه داشته باشید که این پرسشنامه قالبی برای آماده کردن نطق در اختیارتان قرار نمی دهد و فقط راهی برای جمع آوری اطلاعات درباره خودتان، مخاطبانتان و سوژه مدنظرتان است؛ اطلاعاتی که به نطق تان اصالت و انسجام می بخشد.
مناسبت
 • مناسبت نطق چیست؟
 • محل ارائه نطق کجاست؟
 • آیا اطلاعات جالبی درباره محل ارائه دارید؟
 • آیا قبلاً هم به این محل رفته اید؟
 • میزبان کیست؟
شرایط
 • قرار است در کدام مرحله ی مراسم نطقتان را ارائه دهید؟
 • چه کسانی قرار است نطق ارائه دهند و بیشتر درباره چه موضوعی صحبت خواهند کرد؟
 • ترتیب نطق ها چگونه است؟
 • چه کسی شما را معرفی خواهد کرد؟
 • آیا این شخص را از قبل می شناسید؟ اگر پاسختان مثبت است، آیا می توانید مطلب بامزه ای درباره او بگویید؟
 • فکر می کنید این شخص شما را چگونه معرفی کند؟
موضوع
 • اساساً قرار است درباره چه کسی یا چه چیزی صحبت کنید؟
 • آن فرد یا موضوع را از کجا می شناسید و چه پیشینه تاریخی دارد؟
 • چه زمانی با او آشنا شده اید؟
 • آیا می توانید در سه کلمه آن شخص یا موضوع را توصیف کنید؟
 • آیا می توانید خلاصه ای درباره آن شخص یا موضوع ارائه دهید؟
 • آیا می توانید مثال ها، داستان ها یا تجربیاتی مرتبط با آن شخص یا موضوع بیان کنید؟
 • آیا موضوعات دیگری هم در نطق شما مطرح هست؟
سبک گفتار
 • می خواهید چه مقدار از نطقتان جدی باشد و چه مقدارش بامزه؟
 • قصد دارید چه مدت صحبت کنید؟
 • هنگام ایستادن برای ارائه نطق، چه اندازه استرس خواهید داشت؟
 • دوست دارید چگونه خودتان را معرفی کنید؟
مخاطب
 • نطق شما چند نفر مخاطب خواهد داشت؟
 • چند نفر از این مخاطبان از آشناهایتان خواهند بود؟
 • آیا باید از مخاطبانی که از راهی دور آمده اند یا حضّاری که به دلایلی خاص ویژه هستند، تشکر کنید؟
 • آیا فکر می کنید فضا نسبتا آرام خواهد بود یا پر سر و صدا؟
موضوعات ممنوعه
 • به چه مواردی نباید اشاره کنید؟
 • درباره چه موضوعی ممکن است صحبت نکنید؟

۲. به مخاطب فکر کنید نه به موضوع

همه ما درباره کار، تخصص و علایقمان اطلاعات بسیار زیادی داریم و اگر فرصتی به دست آوریم بی وقفه درباره شان صحبت می کنیم. اگر مخاطب صحبت هایمان کسی باشد که واقعا این موضوعات برایش اهمیت داشته باشد، مشکلی به وجود نمی آید اما متاسفانه، اکثر نطق ها در برابر گروه هایی از مخاطبان ادا می شوند که تضمینی در مورد سطح علاقه و اشتیاق آنها به موضوع وجود ندارد.
بنابراین اولین سوال ما این نیست که سخنران می خواهد درباره چه چیزی صحبت کند، بلکه باید بپرسیم مخاطب می خواهد چه چیزی را بشنود. آیا مخاطب می خواهد با دیدگاه های استراتژیک سطح بالا روبه رو شود یا به شنیدن مجموعه ای از جزئیات علاقه دارد؟ آیا مخاطب به دنبال شنیدن سخنان انگیزه بخش است یا می خواهد به نطقی اطمینان بخش گوش دهد؟ آیا مخاطب از قبل چیزی درباره موضوع می داند یا اطلاعاتش در این زمینه صفر است؟ آیا تلاش برای خنداندن مخاطب کار صحیحی است؟
اگر طبق معمول، حضّار به گروه هایی متنوع با مشخصاتی مختلف تعلق داشته باشند، علایق مشترکشان چیست؟ چطور می توانیم بدون حمایت از گروهی خاص، سایر گروه ها را جذب کنیم؟ اگر تحت فشار قرار بگیرید، کدام گروه برای تان بیشترین اهمیت را دارد؟
این سوالات همیشه پاسخ های سرراستی ندارند؛ اما اگر از مخاطب و نه موضوع شروع کنید، در مسیر درستی قرار گرفته اید و این کلیدی است برای نگارش نطقی عالی.

۳. عقب گرد عمل کنید

مخاطبان چه چیزی را باید به خاطر بسپارند؟
وقتی مخاطب داخل سالن (و احتمالاً خارج از سالن) را شناختیم، تفکرمان هم در مسیری درست قرار می گیرد. حالا، برای ورود به مرحله دوم آماده هستیم و می توانیم تصمیم بگیریم مخاطبان چه چیزی را به خاطر بسپارند.
من همیشه از کسانی که برای طراحی سخنرانی از من مشورت می گیرند یک سوال می پرسم: دوست دارید یک عضو عادی از جمعیت مخاطب، روز بعد که از خواب بیدار می شود چه چیزی از نطق شما را به یاد داشته باشد؟ معمولاً اولین پاسخی که می شنوم این است: «همه اش را» یا «همه نکات مهم را».
متاسفانه احتمال آنکه مخاطب همه نطق یا همه نکات مهمش را به یاد داشته باشد به همان اندازه ای است که احتمال دارد همه ترکیبات مندرج در پشت بسته بندی چیپس را به خاطر سپرده باشد. ما همه زندگی مان را صرف گوش دادن، مطالعه و جذب اطلاعات می کنیم و مغزمان نیز روش بسیار کارآمدی برای بیرون انداختن اکثریت قریب به اتفاق اطلاعات دریافتی دارد. یکی از فعالیت هایی را که واقعا دوست دارید در نظر بگیرید: تماشای مسابقه فوتبال، خواندن رمان یا گوش دادن به موسیقی. حالا سعی کنید هر دقیقه از مسابقه یا برنامه یا هر صفحه از رمان را به خاطر بیاورید. واقعا ممکن نیست. البته چند نکته کلیدی و خلاصه ای بسیار مختصر را به خاطر خواهید داشت، مثل: خوب بازی کردیم و بردیم؛ جورج چندان مرد بدی هم نیست؛ بار کاملاً در آتش سوخت اما کسی کشته نشد.
نطق هم چنین وضعیتی دارد. امکان ندارد مخاطبتان همه محتوا را به خاطر بسپارد. اگر مخاطب یک پیام کلیدی را با خود به خانه برده باشد و صبح روز بعد آن را به خاطر بیاورد، موفق شده اید. این پیام ممکن است هر چیزی باشد؛ مثلاً، «این کسب وکار آینده روشنی دارد» یا «اگر خودت تغییر نکنی، هیچ چیز تغییر نمی کند» یا «انتخاب من به سود شماست» یا «اگر بیمه نشوی، آینده تلخی در انتظار توست» یا «این ماشین چمن زنی نه بنزین لازم دارد نه برق» یا «بهتر است نرخ مالیات کم شود». پس از آنکه پیام کلیدی مدنظرتان را انتخاب کردید، می توانید نطق تان را به صورت عقب گرد طراحی کنید.

۴. در ابتدا به ساختار فکر کنید نه جزئیات

در انتهای بخش قبل، اشاره کردم که نطق را باید «طراحی» کنید نه این که «بنویسید». این نکته یکی از نکات اساسی این حوزه است. بسیاری از سخنرانان ابتدا مضمون نطق شان را انتخاب می کنند و سپس، شروع به نوشتن متن می کنند. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که سخنران وقت کافی در اختیار ندارد. البته این روش راه خوبی برای نگارش نطقی گیرا و بی نقص نیست.
مرحله میانی که اغلب فراموش می شود ساختارسازی است. خیلی ساده است. در واقع، نطقتان باید نوعی استدلال باشد؛ استدلالی که در پی ثابت کردن موضوعی است. آنچه اهمیت دارد این است که استدلال، در پایان، به پیام کلیدی که می خواهید به خاطر سپرده شود برسد و این کار را به روشی مشارکتی و منسجم انجام دهد. ساختار نطق شبیه طرح مقاله است و تکمیل آن احتمالاً مستلزم پشت سر گذاشتن چند مرحله است.
حالا که پیام کلیدی را بالای صفحه نوشتید، پیشنهاد می کنم عنوان های کلیدی را هم زیر آن یادداشت کنید و برای دستیابی به حداکثر میزان تاثیرگذاری، ترتیب مطرح شدنشان و انتقال از یکی به دیگری را مشخص کنید. پس از پایان این مرحله، یک بار عنوان های اصلی و فرعی را از بالا به پایین بخوانید. نطق باید به نظرتان منطقی برسد. در نهایت، ممکن است برای ارائه نطق، فقط به همین عبارت ها و نه متن کامل نیاز داشته باشید. البته منظورم این نیست که نباید فواصل بین عنوان ها را پر کنید. این کار را در مرحله بعد انجام خواهید داد.
در این مرحله، اگر پیام کلیدی تان «دوچرخه سواری برای تان خوب است، یک دوچرخه بخرید» باشد، عنوان های فرعی احتمالی به قرار زیر خواهند بود:

الف) جلب توجه: دوچرخه هر روز یک نفر را می کشد. پس شاید وقتی بشنوید که طول عمر دوچرخه سوارها شش سال بیشتر از طول عمر مردم عادی است، تعجب کنید.
ب) آمار: دوچرخه سوارها زیاد تصادف نمی کنند.
ج) کلید طول عمر ورزش منظم، کششی و هوازی است.
د) دوچرخه سواری همه آنچه را که به دنبالش هستید دارد.
ه) سایر ورزش ها نمی توانند مانند دوچرخه سواری، همه نیازهای تان را برآورده کنند.
و) چرا داشتن دوچرخه خوب مهم است؟
ز) چگونه توانستیم دوچرخه ای خوب بسازیم.
ح) این هفته، می توانید دوچرخه را با تخفیف از ما بخرید!
توجه کنید که در هیچ نقطه ای از این خلاصه درباره تعداد کارکنان، شماره تماس فروشنده ها یا سایر اطلاعات ضعیف یا ضعیف کننده متن خود حرف نمی زنیم.
این مثال نشان می دهد که طراحی یک نطق و تنظیم ساختار تا چه اندازه می تواند حیاتی باشد. با این وجود در بخش دوم کتاب، طراحی حرفه ای پیام های کلیدی را در قالب مدل های عملی توضیح می دهم و در آنجا با انواع مختلف پیام ها و چگونگی استفاده از فرمول های متفاوت برای طراحی نطق و همچنین مثال ها و نمونه های گوناگون آشنا می شوید.

۵. گفتاری بنویسید

درست است که فرآیند طراحی نطق باید اثری کاملاً اقناع کننده روی صفحه کاغذ برجای بگذارد، اما نوشتن نطق، همان سخنرانی نیست! اینجاست که باید به یاد بیاورید نوشته ی شما برای گفتار است. قرار نیست محصول کار شما یک کتاب باشد که مخاطب آن را می خواند؛ بلکه قرار است در قالب یک سخنرانی ارائه و بیان شود. یعنی نوشتار شما باید با نوشتار یک ایمیل، مقاله یا یادداشت بسیار متفاوت باشد.
برای شروع......
این یعنی...... لحاظ کردن مکث ها
...... کم کردن سرعت......
...... ارائه آسان تر......
که در نهایت باعث همراهی بیشتر مخاطب با شما می شود.
سپس می توانید کلماتی را که به تاکید ویژه نیاز دارند مشخص کنید...
برای زنده کردن نطق...
و برای اینکه لحنتان به نظر یکنواخت نباشد.
نطقی که این گونه نوشته شود...
می تواند تاثیری باورنکردنی بر ارائه تان داشته باشد...
اگر سرعت مناسبی در خواندن متن داشته باشید، بسته به نوع نطق، هدف نطق، مخاطب، موقعیت و سایر ملاحظات، باید حدود هشتاد تا صدوده کلمه در دقیقه به زبان بیاورید. این یعنی اگر قرار است در محلی پانزده دقیقه سخنرانی کنید، با در نظر گرفتن متوسط این سرعت (یعنی نودوپنج کلمه در دقیقه) متن شما نباید بیش از هزاروچهارصدوبیست وپنج کلمه داشته باشد. در بخش بعد این موضوع را بیشتر توضیح می دهم.

نظرات کاربران درباره کتاب طراحی نطق و سخنرانی اقناعی