فیدیبو نماینده قانونی کتابسرای بیان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب قدرت بیان

کتاب قدرت بیان
حرف بزن تا برنده شوی

نسخه الکترونیک کتاب قدرت بیان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب قدرت بیان

در این کتاب می‌آموزید: *جلوی مخاطبان با اعتماد به نفس، خوش‌بین و راحت باشید *از همان ابتدای سخنرانی توجه مخاطبان را جلب کنید *برای مشارکت دادن شنوندگان از زبان بدن، ابزار و تکنیک‌های صوتی استفاده کنید *به صورت یکنواخت از نکته‌ای به نکته دیگر اشاره کنید *از شوخ‌طبعی، داستان، نقل قول و سؤالات با مهارت استفاده کنید *تردید مخاطبان را از بین ببرید *سخنرانی را با اقتدار تمام کنید این کتاب فراتر از اصول صحبت کردن است و قوی‌ترین اسرار را برای شما فاش می‌کند تا به کمک آنها دیگران را با سخنرانی‌هایتان تحت تأثیر قرار بدهید و نه تنها با دیگران ارتباط مؤثر برقرار کنید، بلکه با مهارت، ذهن آنها را در رابطه با مسائلی که برای موفقیت‌تان ضروری هستند تغییر بدهید. این کتاب مؤثر، که سرشار از استراتژی‌های اثبات شده ـ و حتی دارای یک فصل ویژه درباره ارائه سخنرانی‌های ترغیب‌کننده تجاری ـ است، به شما کمک می‌کند سریع‌تر در حرفه‌تان پیشرفت کنید، مورد احترام دیگران قرار بگیرید و به بزرگترین اهدافتان برسید.

ادامه...
  • ناشر کتابسرای بیان
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.27 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۶۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب قدرت بیان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:درباره نویسنده

برایان تریسی یکی از سخنرانان برجسته آمریکایی در زمینه تجارت و یکی از مشاوران و مربیان نام آور در زمینه پیشرفت فردی و غیرفردی در جهان امروز است. به علاوه، کتاب هایی که او تالیف کرده بسیار پرفروش هستند. او سالانه برای ۲۵۰ هزار مخاطب درباره موضوعات مختلف از جمله موفقیت فردی، ریاست، کارآیی اجرایی، خلاقیت و فروش سخنرانی می کند. او بیش از ۴۰ جلد کتاب تالیف و بیش از ۳۵۰ نوار صوتی و تصویری تولید کرده است. بیشتر آثار برایان تریسی به زبان های دیگر ترجمه شده اند و در ۵۲ کشور مورد استفاده قرار می گیرند. او به همراه کمپبل فراسر(۱) کتاب برنامه مربیگری و مشاوره پیشرفته و برنامه آموزش مهارت ها را تالیف کرده است.
برایان برای بیش از هزار شرکت ـ از جمله «آی. بی. ام»(۲) «ام. سی دانل داگلاس»(۳) و «د میلیون دالر راوند تیبل»(۴) ـ مشاوره کرده و به صورت خصوصی بیش از ۲ میلیون نفر را تعلیم داده است. ایده های او اثبات شده، عملی و زود بازده هستند. خوانندگان کتاب های او، شرکت کنندگان در سمینارهای او و مراجعان برای تعلیم، مجموعه ای از تکنیک ها و استراتژی هایی را می آموزند که می توانند بلافاصله برای پیشرفت در زندگی فردی و حرفه ای شان آنها را به کار بگیرند.
طی این سال ها، برایان تریسی که از شهرت جهانی برخوردار است، بیش از ۴ هزار سخنرانی ایراد کرده و به صورت شخصی با بیش از ۵ میلیون نفر در ۴۶ کشور صحبت کرده است. توانایی او در ارائه سخنرانی های جذاب و انتقال شفاهی و موثر ایده هایش، زندگی و حرفه او را متحول کرده و او را به فردی تبدیل کرده که دیگران وقتی تصمیم می گیرند مسئولیت زندگی شان را بر عهده بگیرند، او را الگوی خود قرار می دهند. در کتاب «قدرت بیان»، تریسی به شما نشان می دهد چگونه در هنر ارائه سخنرانی های جذاب مهارت کسب کنید و حتی برای رسیدن به اهدافی که تحقق آنها غیرممکن به نظر می رسد، از این مهارت استفاده کنید!

افراد موفق می دانند که خوب صحبت کردن به شما کمک می کند مورد احترام دیگران قرار بگیرید و از نظر دیگران ارزش بیشتری داشته باشید، در معاملات موفق شوید و مورد توجه افراد تاثیرگذاری قرار بگیرید که می توانند دریچه های مهمی برای زندگی و حرفه شما باز کنند. توانایی شما در صحبت کردن با اعتماد به نفس، با هر تعداد یا هر نوع مخاطب، صعود از نردبان موفقیت را هموار می کند، به علاوه، تصور می شود افرادی که خوب صحبت و سخنرانی می کنند با استعدادتر و باهوش تر از بقیه هستند.

اما بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند مردم جهان به دو بخش تقسیم شده اند: کسانی که با اعتماد به نفس متولد شده اند و می توانند با مهارت و بدون این که عرق کنند برای مخاطبان زیاد سخنرانی کنند و کسانی که ممکن است ایده های بی نظیری داشته باشند اما وقتی روبه روی مخاطبان قرار می گیرند، دست پاچه می شوند و تپق می زنند. خبر مسرت بخش این است که هنر صحبت کردن را می توان از روی قاعده آموخت ـ و اگر تمایل، نظم و اراده لازم برای این کار را داشته باشید ـ مانند یکی از بزرگ ترین سخنرانان جهان یعنی معلم تان، می توانید به سخنران بااستعدادی تبدیل شوید.

برایان تریسی، در این سال ها تکنیک های بهترین سخنرانان جهان را مطالعه کرده و در کتاب «قدرت بیان» راهکارهایی به شما معرفی می کند که می توانید به کمک آنها در جلسات غیررسمی یا جلوی تعداد زیادی از مخاطبان به نحوی تاثیرگذار و ترغیب کننده سخنرانی کنید.

در این کتاب می آموزید:
*جلوی مخاطبان با اعتماد به نفس، خوش بین و راحت باشید
*از همان ابتدای سخنرانی توجه مخاطبان را جلب کنید
*برای مشارکت دادن شنوندگان از زبان بدن، ابزار و تکنیک های صوتی استفاده کنید
*به صورت یکنواخت از نکته ای به نکته دیگر اشاره کنید
*از شوخ طبعی، داستان، نقل قول و سوالات با مهارت استفاده کنید
*تردید مخاطبان را از بین ببرید
*سخنرانی را با اقتدار تمام کنید

این کتاب فراتر از اصول صحبت کردن است و قوی ترین اسرار را برای شما فاش می کند تا به کمک آنها دیگران را با سخنرانی هایتان تحت تاثیر قرار بدهید و نه تنها با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید، بلکه با مهارت، ذهن آنها را در رابطه با مسائلی که برای موفقیت تان ضروری هستند تغییر بدهید.

این کتاب موثر، که سرشار از استراتژی های اثبات شده ـ و حتی دارای یک فصل ویژه درباره ارائه سخنرانی های ترغیب کننده تجاری ـ است، به شما کمک می کند سریع تر در حرفه تان پیشرفت کنید، مورد احترام دیگران قرار بگیرید و به بزرگترین اهدافتان برسید.

برایان تریسی یکی از موفق ترین سخنرانان و مشاوران در جهان در زمینه پیشرفت فردی و شغلی است. او همچنین نویسنده ای است که آثارش پرفروش هستند و برخی کتاب های او عبارتند از: قدرت جذبه، قدرت زمان، مدیریت بحران، قورباغه را قورت بده! او در ساحل سولانا در کالیفرنیا زندگی می کند.

تحسین «قدرت بیان»

«اگر می خواهید سخنران برجسته و قابل توجهی باشید، باید بهترین بهترین ها را مطالعه کنید. برایان تریسی، ستاره بزرگی در حرفه سخنرانی است. باید ایده های او را مطالعه کنید، زیرا او مرحله به مرحله به شما می آموزد در حرفه سخنرانی از هیچ جا به همه جا برسید. هیچ کس نمی تواند این کار را مثل برایان انجام بدهد.»
مارک ویکتور هانسن

«قدرت بیان به من کمک کرد به آرامش بیشتری دست پیدا کنم؛ این کتاب مرا ترغیب کرد بایستم و ایده هایم را با دیگران در میان بگذارم. بی تردید برایان تریسی یک سخنران برجسته است؛ تکنیک های او به خوددارترین سخنرانان کمک می کند، به کمرویی خود غلبه کنند. این کتاب تاثیرگذار می تواند زندگی افراد را تغییر بدهد.»
برنت تیلور

«برایان تریسی یکی از برجسته ترین سخنرانان تاریخ است! اگر می خواهید با حرف زدن برنده شوید باید این کتاب شگفت انگیز را بخوانید. این کتاب، شاهکار است.»
رابرت آلن

«این کتاب، مجموعه ای قابل توجه، کامل و روشنگر در مورد سخنرانی های ترغیب کننده و برقراری ارتباط موثر است که یک چهره بین المللی آن را نوشته است. این کتاب را بخوانید، مطالب آن را بیاموزید، به کار ببرید و برنده شوید!»
نیدو آر. کوبین، رئیس دانشکده های پوینت

«یک بار دیگر برایان تریسی کتاب موفقیت آمیزی نوشته است. کتاب جدید او با عنوان قدرت بیان، راهنمایی ها و دستورالعمل های ارزشمندی از زبان این سخنران برجسته ارائه می دهد.»
کن بلنچارد

فصل اول: هنر صحبت کردن و فن بلاغت

هدف او از تمام سخنوری هایش، تاثیرگذاری واقعی بود. او هرگز صرفا برای این که کسی به حرف هایش گوش کند، صحبت نمی کرد.
آبراهام لینکولن(۱۱) در ستایش هنری کلی(۱۲)

در طول تاریخ، اوج تاثیرگذاری انسان، توانایی ترغیب دیگران بوده است. به عبارت دیگر، هدف یا مقصود از صحبت کردن در میان جمع، کمک به روی دادن اتفاقی است که در صورت نبود صحبت های گوینده رخ نمی دهد. به عنوان مثال، وقتی دموستنز صحبت می کرد، مردم می گفتند: «چه سخنران خوبی!» اما وقتی آلسیبیدز(۱۳) صحبت می کرد، مردم می گفتند: «پیش به سوی هدف!»
وظیفه شما به عنوان یک سخنران این است که مخاطبتان را وادار و ترغیب کنید؛ به گونه ای که حرف های شما، طرز تفکر، احساس و عملکردشان را تغییر دهد. به عبارت دیگر، باید آنها را مجبور کنید کاری انجام دهند و آنها را به «حرکت کردن» تشویق کنید.
خوشبختانه، تبدیل شدن به یک سخنران مسلط و خوش بیان، یک مهارت اکتسابی است. اگر بتوانید رانندگی، تایپ یا استفاده از تلفن همراه را بیاموزید، پس می توانید یک سخنران تاثیرگذار هم باشید و نه تنها زندگی خودتان، بلکه زندگی مخاطبانتان را نیز تغییر دهید.

سه رکن ترغیب کردن

ارسطو، اولین فیلسوف برجسته ای بود که به اهمیت سخنوری، به عنوان ابزار ضروری رهبری، پی برد. او ارکان اصلی ترغیب کردن را به سه بخش تقسیم کرد: منطق (logos)، اخلاق (ethos) و احساس (pathos). اجازه بدهید به ترتیب این سه رکن را بررسی کنیم.
"Logos" به منطق، واژه ها و دلیل ها در صحبت های شما اشاره می کند. باید هرچیزی را که می گویید مانند حلقه های زنجیر یا تکه های جورچین با هم هماهنگ باشند تا جمله یا بحث منسجمی به وجود بیاید. وقتی درباره حرف هایتان فکر و برای بیان آنها برنامه ریزی می کنید، نکات مختلفی را در یک زنجیره از مسائل کلی به مسائل جزئی، یا از شروع تا پایان سازماندهی می کنید؛ برای ایجاد یک بحث ترغیب کننده، هر نکته بر نکته قبلی تکیه می کند.
جنبه دوم ترغیب کردن، "ethos" یا اخلاق است. این جنبه به شخصیت، رفتار و صداقت شما هنگام صحبت کردن اشاره دارد. افزایش اعتبار قبل و بعد از سخنرانی نزد مخاطبان، احتمال این که آنها حرف های شما را بپذیرند و بر اساس توصیه هایتان اقدام کنند، بالا می برد.
جنبه سوم، "pathos" یا احساس است. این جنبه درون مایه عاطفی صحبت های شما و احتمالاً مهم ترین رکن است. این بعد فقط زمانی نمود می یابد که شما با افراد، ارتباط عاطفی برقرار کنید و آنها را به اندازه ای تحت تاثیر قرار دهید که طرز تفکرشان را تغییر و یک اقدام خاص انجام دهند.
اگر می خواهید افراد را تغییر دهید و آنها را به دیدگاه خود ترغیب کنید، باید هر سه رکن (منطق، اخلاق و احساس) در هم ادغام شوند.

سه قسمت پیام شما

چند سال قبل، آلبرت محرابیان(۱۴) در (۱۵)UCLA تحقیقاتی درباره ارتباط موثر انجام داد و پس از این تحقیقات نتیجه گرفت، هر پیام شفاهی سه قسمت دارد: واژه، لحن صدا و زبان بدن گوینده.
واژه
شگفت انگیز است که براساس نتایج تحقیقات محرابیان، واژه ها فقط ۷ درصد از هر پیام انتقال یافته را تشکیل می دهند. البته واژه هایی که شما به کار می برید، بسیار مهم هستند و باید به دقت انتخاب شوند. آنها باید به لحاظ دستوری صحیح باشند و درست در کنار هم قرار بگیرند. اما همه ما صحبت های سخنرانان تحصیل کرده و در عین حال کسل کننده ای را شنیده ایم که از واژه های بی نظیری استفاده می کنند، اما پیامشان تاثیرگذار نیست؛ پس واژه ها به تنهایی کافی نیستند.
لحن صدا
قسمت دوم، که محرابیان به اهمیت آن در برقراری ارتباط پی برد، لحن صداست. طبق محاسبات او، ۳۸ درصد از هر پیام، در نواخت و تاکید بر واژه های مختلف جلوه پیدا می کند.
این جمله را تکرار کنید: «خیلی دوستت دارم.» با تاکید بر هر یک از واژه ها یا با ادای این جمله به حالت سوالی، به جای حالت خبری، می توانید معنی کل جمله را تغییر دهید. امتحان کنید. جمله را طوری ادا کنید که لحنتان کاملاً خبری یا سوالی به نظر برسد. توجه داشته باشید که صرفا با تاکید بر یکی از واژه ها معنی جمله کاملاً تغییر می کند.
همه مردان در زندگی شان بحث با زنان را بر سر مسائل بی اهمیت تجربه کرده اند. مردها عادت دارند از واژه ها به عنوان ابزار استفاده کنند، اما زنان برای درک کردن و برقراری ارتباط آنها را به کار می گیرند، پس برداشت آنها از واژه های یکسان متفاوت است. به عنوان مثال، ممکن است زن از حرفی که مرد زده عصبانی یا آزرده شود، اما مرد این طور استدلال می کند: «من فقط چنین و چنان گفتم.»
و زن با عصبانیت جواب می دهد: «حرفی که زدی مهم نیست، لحنی که داشتی مرا عصبی کرد.»
شما می توانید با تغییر عمدی لحنتان و توجه به اهمیت آن، کل پیام و تاثیر متعاقب آن بر مخاطبانتان را تغییر دهید.
زبان بدن گوینده
به علاوه، محرابیان پی برد که دست کم ۵۵ درصد از پیام از طریق زبان بدن گوینده منتقل می شود. دلیل این امر آن است که تعداد عصب های چشم تا مغز ۲۲ برابر تعداد عصب های گوش تا مغز است؛ به همین دلیل تاثیر دیداری، بسیار قوی است.

به نحوه برقراری ارتباط توجه کنید

افراد موفق در برقراری ارتباط همیشه به تاثیر زبان بدن در میزان پذیرش پیامی که می خواهند انتقال دهند، توجه می کنند.
اگر هنگام صحبت کردن دست هایتان را از دو طرف آویزان کنید، کف دست هایتان رو به بیرون و باز باشد و با لبخندی روی چهره، مستقیم به مخاطبانتان نگاه کنید، آنها احساس راحتی می کنند و درست همان طور که اسفنج، آب را جذب می کند آنها هم پیام شما را جذب می کنند. اما اگر چهره تان جدی و عبوس باشد و دست به سینه باشید، یا تریبون را محکم بگیرید، شنوندگان طوری واکنش نشان می دهند که گویی والدینشان از دست آنها عصبانی هستند و آنها را سرزنش می کنند. در نتیجه، آنها افکارشان را پنهان می کنند، حالت تدافعی به خود می گیرند و در مقابل پیام شما و تلاشتان برای ترغیب آن ها جهت تفکر و اقدام متفاوت مقاومت می کنند؛ پس زبان بدن بسیار مهم است!
چون من سخنرانی های متفاوتی برای مخاطبان مختلف انجام داده ام سخنرانان همواره نظر مرا درباره سخنرانی یا سمیناری که ارائه داده اند، جویا می شوند. در چنین مواقعی از انتقاد پرهیز می کنم؛ چون افراد معمولاً نسبت به نظرات منفی و منتقدانه بیش از حد حساس هستند. با این وجود، جالب است که همیشه به آنها توصیه می کنم: «آرام صحبت کنید، مکث کنید، و بین نکات و جمله ها لبخند بزنید.»
یک نکته شگفت آور دیگر این است که تعداد زیادی از سخنرانان به این توصیه توجه می کنند و به تفاوت فوری و مثبت در واکنش مخاطبان پی می برند. وقتی آرام صحبت می کنید، واژه هایتان واضح تر و رساتر به نظر می رسند. به علاوه، لحن صدایتان هم خوشایندتر و لذت بخش تر می شود. وقتی لبخند می زنید، گویی اشتیاق، صمیمیت و تمایل تان را به اطرافیان منتقل می کنید. این امر باعث می شود آنها احساس آرامش کنند و پیام شما را راحت تر بپذیرند. در فصل هشتم، درباره این موضوع بیشتر صحبت می کنم.

ساختار ساده سخنرانی های کوتاه

یک ساختار ساده سه بخشی وجود دارد که می توانید برای طراحی هرگونه سخنرانی آن را به کار بگیرید. برای یک سخنرانی یک دقیقه ای یا ۳۰ دقیقه ای می توانید از این الگو استفاده کنید.
بخش اول
بخش اول، مقدمه است. کافی است به مخاطبانتان بگویید قصد دارید درباره چه چیزی صحبت کنید. به عنوان مثال، می توانید بگویید: «از این که این جا هستید متشکرم. طی چند دقیقه آینده می خواهم درباره سه شکلی که امروزه صنعت با آنها رو به رو است و کارهایی که می توانیم در ماه های آینده انجام دهیم تا شرایط به نفع ما تغییر کند، صحبت کنم.»
این مقدمه، زمینه را فراهم، مخاطبان را آماده و خط مشی سخنان شما را تعیین می کند.
بخش دوم
بخش دوم این است که چیزی را که در مقدمه قول داده اید، به مخاطبان بگویید. این کار می تواند شامل یک، دو یا سه نکته باشد. اگر سخنرانی تان کوتاه است، فقط باید شامل سه نکته اصلی باشد که در یک زنجیره بسط یافته اند. به عنوان مثال، می توانید بگویید: «ما با رقابت رو به افزایش، افت سود و سلیقه های متغیر مشتریان روبه رو هستیم. اجازه بدهید هر یک از این مسائل و راه های رسیدگی موثر به آنها را به ترتیب بررسی کنیم.»
بخش سوم
بخش سوم صحبت های شما، خلاصه ای از چیزهایی است که به مخاطبان گفته اید. نباید از آنها توقع داشته باشید تمام چیزهایی را که گفته اید، همان بار اول حفظ کنند. مرور، جمع بندی و تکرار برای شنوندگان مفید و لذت بخش است. به عنوان مثال، می توانید بگویید:
«به طور خلاصه، برای از بین بردن رقابت رو به افزایش، باید کیفیت محصولات و سرعت ارائه آنها به مشتریان را افزایش دهیم. برای از بین بردن بازارهای رو به تنزل باید وارد بازارهای جدید شویم و برای جذب مشتریان جدید، محصولات بیشتری ارائه دهیم. برای رویارویی با سلیقه های متغیر مشتریان، باید محصولات و خدماتی ارائه دهیم که مشتریان هم اکنون آن را می خواهند، نه چیزهایی که در گذشته می خواستند. با پای بندی به این سه هدف، نه تنها در بازار پابرجا می مانیم، بلکه در دوران هیجان انگیز در آینده نیز ترقی می کنیم. متشکرم.»

شما وظیفه ای دارید که باید انجام بدهید

پگی نونان(۱۶)، نویسنده متن خطابه های رونالد ریگان(۱۷) می نویسد: «هر سخنرانی، وظیفه ای بر عهده دارد.»
یکی از مهم ترین کارهایی که باید قبل از شروع سخنرانی انجام بدهید، داشتن هدف در ذهنتان است. باید مشخص کنید که می خواهید با صحبت هایتان به چه هدفی برسید. این سوال را از خودتان بپرسید ـ من آن را «سوال عینی» می نامم ـ «اگر بعد از سخنرانی من، با مردم مصاحبه کنند و از آنها بپرسند: «از این سخنرانی چه چیزی عایدتان شد و در نتیجه آن می خواهید چه تصمیمی بگیرید؟» دوست دارم مخاطبانم چه جوابی بدهند؟» در سخنرانی باید هدف از همه چیز، از شروع گرفته تا متن اصلی و سپس نکات پایانی، رسیدن به این مقصود باشد.
وقتی با شرکت های متقاضی کار می کنم «سوال عینی» را از آنها می پرسم. به علاوه، از آنها می پرسم چرا از من دعوت به سخنرانی کرده اند و می خواهند مخاطبان با حرف های من به چه هدف یا اهدافی برسند؟ سپس با هم گفت وگو می کنیم و درباره این که می خواهیم مخاطبان پس از سخنرانی یا سمینار چه طرز تفکر، حس و عملکردی داشته باشند، به توافق می رسیم. وقتی کاملاً منظور همدیگر را متوجه شدیم، من برای سخنرانی یا سمینار از اول تا آخر برنامه ریزی می کنم تا مطمئن شوم به هدف مورد نظر خواهم رسید. شما هم می توانید همین کار را انجام دهید.

ساختار پیچیده برای سخنرانی های طولانی تر

برای طراحی سخنرانی های طولانی تر، ساختار پیچیده تری وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. این ساختار از هشت قسمت تشکیل شده که عبارتند از:

۱. پیشگفتار: هدف از این مرحله، جلب توجه مخاطبان، ایجاد انتظارات و معطوف کردن حواس شنوندگان است. اگر کسی به صحبت هایتان گوش نمی دهد یا توجه نمی کند صحبت کردن شما فایده ای ندارد.

۲. مقدمه: در این مرحله، محتوای صحبت هایتان و دلیل اهمیت آن را به مخاطبان می گویید.

۳. نکته اول: در این مرحله وارد قسمت اصلی سخنرانی می شوید. نکته اولیه، زمینه را فراهم می کند و به تدریج به وعده اولیه تان تحقق می بخشد.

۴. انتقال به نکته بعدی: باید مشخص کنید که صحبت در مورد یک نکته به پایان رسیده و حالا می خواهید به نکته بعدی بپردازید؛ این کار نوعی هنر است.

۵. نکته مهم دوم: این نکته باید به لحاظ منطقی از نکته اول تبعیت کند.

۶. یک انتقال دیگر: در این مرحله مشخص می کنید که می خواهید به یک موضوع دیگر بپردازید.

۷. نکته مهم سوم: این مرحله به طور طبیعی از دو نکته قبلی نشات می گیرد و شما را به طرف مرحله آخر صحبت هایتان راهنمایی می کند.

۸. جمع بندی: این مرحله، در واقع، نتیجه گیری و دعوت به عمل است.

در فصل دوم، درباره چگونگی سازماندهی و بسط صحبت هایتان نکاتی می آموزید تا بتوانید به ترتیب و به صورت زنجیروار به هر یک از این اهداف برسید.
در یادگیری سخنرانی تاثیرگذار، هیچ چیز نمی تواند جایگزین تمرین، به ویژه تمرین با صدای بلند شود. طی این چند سال، شاهد سخنرانی های زیادی توسط افراد حرفه ای و غیرحرفه ای بوده ام و همیشه می توان تشخیص داد آیا آنها قبل از سخنرانی تمرین کرده اند یا نه.

صحبت کردن با قدرت و حضور ذهن

یک بار از نویسنده معروف، البرت هوبارد(۱۸) پرسیدند: «چگونه نویسنده شدید. او در جواب گفت: «تنها راه یادگیری نوشتن، نوشتن، نوشتن، نوشتن، نوشتن، نوشتن و نوشتن است.»
به همین ترتیب، برای این که هنر صحبت کردن را بیاموزید، تنها راه یادگیری صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن است. یادگیری صحبت کردن مانند یادگیری سایر مهارت هاست. این مهارت تا زمانی که به توانایی برقراری ارتباط و ترغیب کردن مسلط شوید، مستلزم تمرین و تکرار است.
یکی از بهترین راه های بهبود سبک و توانایی سخنرانی، از حفظ خواندن یک قطعه شعر با صدای بلند است. شعری را که از آن لذت می برید ـ شعری که موضوعی جذاب و مصراع های جالب دارد ـ حفظ کنید و سپس آن را بارها و بارها از حفظ تکرار کنید. هر دفعه که این شعر را از حفظ و با صدای بلند تکرار می کنید، انرژی و اشتیاقتان را در صدایتان منعکس کنید. آهنگ و لحن صدایتان را تغییر دهید و روی واژه های مختلف تاکید کنید. تصور کنید قرار است برای نقش مهمی در یک فیلم پر هزینه از شما آزمون صدا گرفته شود و این فیلم می تواند ثروت و شهرت زیادی برایتان به همراه داشته باشد. این شعر را طوری ادا کنید که گویی برقراری ارتباط عاطفی و مشتاقانه با مخاطبان برایتان بسیار مهم است.
وقتی شعری را خوب بخوانید، نه تنها ساختن جملات را می آموزید، بلکه چگونگی استفاده از محدوده گسترده واژه ها را، برای این که کلامتان نفوذ بیشتری داشته باشد، یاد می گیرید.

قاعده کلی این است: مردم حرفی را که شما می گویید فراموش می کنند، اما نحوه گفتن آن را به یاد می آورند. وقتی بر کلمات و جملات مختلف تاکید می کنید، تقریبا توانایی موسیقیایی برای صحبت کردن را پرورش می دهید، طوری که مخاطبان مجذوب پیامتان می شوند.
یک تمرین بی نظیر دیگر، خواندن آثار شکسپیر به ویژه تک گویی های معروفی مانند هملت، مکبث، جولیوس سزار و رومئو و ژولیت است.(۱۹) وقتی این مونولوگ ها و تک گویی های بی نظیر را می خوانید تسلط تان بر زبان و توانایی تان در فن بلاغت و ترغیب کردن افزایش می یابد.

از بقیه یاد بگیرید

یکی از بهترین راه های تبدیل شدن به یک سخنران خوب این است که به صحبت های سخنرانان دیگر گوش بدهید. یادداشت برداری کنید. به نحوه راه رفتن، صحبت کردن، حرکت کردن و حرکات سر و دست آنها توجه کنید. دقت کنید که یک سخنران باتجربه چگونه سخنرانی اش را شروع می کند؛ وارد قسمت اصلی صحبت هایش می شود؛ از مثال ها، نمونه ها و شوخ طبعی کمک می گیرد؛ چگونه صحبت هایش را تمام می کند و از وقتش با مخاطبان استفاده می کند.
از نکاتی که توقع دارید از اول تا آخر سخنرانی بشنوید، فهرستی تهیه کنید و برای هر یک از این نکات به گوینده از ۱ تا ۱۰ نمره بدهید. به این فکر کنید که او چگونه می توانست هر یک از این نکات را بهتر انجام دهد و این که خود شما چگونه می توانید این کار را انجام بدهید.
به بعضی از بهترین سخنرانی هایی که تا به حال ارائه شده اند، گوش کنید؛ بسیاری از آنها روی لوح های فشرده قابل دسترسی هستند. چندبار به آنها گوش بدهید و توجه کنید که سخنران چگونه از منطق، اخلاق و احساس برای ترغیب شنوندگان جهت تفکر، حس یا عملکرد متفاوت استفاده می کند.

جمع بندی

مهم ترین مسئله درباره برقراری ارتباط این است که این کار هیچ ضرری ندارد. برای تسلط بر هنر صحبت کردن و فن بلاغت باید آمادگی یادگیری و تمرین به صورت مکرر، به مدت چندین ماه و یا حتی چندین سال را داشته باشید؛ هیچ راه میانبری هم وجود ندارد.
به علاوه باید به یاد داشته باشید که آمادگی چیزی است که افراد معمولی را از افراد برجسته مجزا می کند. پس زمانی را برای افزایش منطق، انتخاب واژه هایتان و اقدام جهت رسیدن به اهداف مخاطبانتان اختصاص دهید. تمرین را فراموش نکنید. هر مصراع جدیدی از شعری که به یاد می آورید و از حفظ می خوانید، هر تک گویی که با صدای بلند اجرا می کنید، هر سخنرانی که با او برخورد می کنید و هرگونه انتقاد، توانایی شما را برای این که خودتان هم به یک سخنران ماهر تبدیل شوید، افزایش می دهد. هیچ محدودیتی وجود ندارد.

مقدمه: حرف بزن تا برنده شوی

سرنوشت ما با افکارمان تغییر می کند؛ اگر افکارمان همیشه مطابق با خواسته هایمان باشند، همان چیزی می شویم که آرزو داریم و همان کاری را می کنیم که می خواهیم.
اوریسون اسوت ماردن(۵)

توانایی شما در صحبت کردن با مخاطبان برای موفقیت تان ضروری است. خوب صحبت کردن می تواند احترام و توجه دیگران را به دنبال داشته باشد، به ارزش شما در جمع بیفزاید و توجه افرادی را که می توانند به شما کمک و دریچه هایی به رویتان باز کنند، جلب کند. توانایی خوب صحبت کردن، به دیگران ثابت می کند که شما بااستعدادتر و باهوش تر از کسانی هستید که نمی توانند به خوبی شما صحبت کنند.
ارزشمندترین دارایی شما ذهنتان است. یکی از گرانبهاترین مهارت های شما توانایی خوب فکر کردن و بیان واضح منظورتان است. این مهارت بیش از هر مهارت دیگری به کسب منافع بیشتر و پیشرفت شما کمک می کند. به علاوه، تنها راه نشان دادن تسلط به یک موضوع، ابراز واضح افکار و ایده ها به صورت شفاهی و کتبی است. وقتی شما خوب صحبت می کنید، مردم می گویند: «او متوجه است درباره چه چیزی صحبت می کند.»
خبر مسرت بخش این است که ذهن شما مثل ماهیچه است، یعنی هرچه بیشتر از آن استفاده کنید قوی تر و کارآمدتر می شود. سازماندهی قبلی افکار و کلمات باعث می شود شما به چیزی که می گویید و نحوه بیان آن دقت و توجه داشته باشید. برنامه ریزی، آمادگی و  سخنرانی ها، شما را مجبور می کند از ذهنتان بیشتر استفاده کنید؛ در واقع این عمل شما را باهوش تر می کند.

بر ترس تان غلبه و توانایی هایتان را تقویت کنید

چند سال قبل، یک سمینار یک روزه درباره کارایی مدیریتی برای تاجران برگزار کردم. در این سخنرانی به اهمیت توانایی خوب صحبت کردن و تاثیرگذاری بر افراد در تجارت تاکید داشتم.
در پایان روز یک تاجر نسبتا خجالتی نزدم آمد و گفت که به خاطر حرف های من تصمیم گرفته سخنران خوبی شود. این مرد از این که سرپرستانش او را نادیده می گرفتند، خسته شده و تصمیم گرفته بود پیشرفت کند.
یک سال بعد، نامه ای از او دریافت کردم که در آن سرگذشتش را برایم نوشته بود. او بلافاصله عزمش را جزم کرده، به انجمن محلی توست مسترز(۶) ملحق شده و در جلسات هفتگی شرکت کرده بود.
در هر جلسه از اعضا درخواست می شد بایستند و درباره موضوعی صحبت کنند و در پایان جلسه به تمام اعضا نمره داده می شد.
در انجمن توست مسترز از «روند حساسیت زدایی» استفاده می شود. این بدان معناست که اگر کاری را چندین بار انجام دهید بالاخره حساسیتتان نسبت به آن از بین می رود. وقتی چندین بار جلوی بقیه صحبت کنید، بالاخره ترس و تردیدتان از بین می رود.
این تاجر چهارده هفته در کلاس های دیل کارنگی(۷) شرکت کرده بود. در هر جلسه از او درخواست می شد جلوی هم سن و سالانش صحبت کند. او طی شش ماه به اندازه ای در جمع دوستانه هم سن و سالانش سخنرانی های کوتاه و بلند ارائه داده بود که ترس و نگرانی اش از بین رفته و جای خود را به اعتماد به نفس در ابراز مقصود، نزد مخاطبان داده بود.

دریچه ها به سوی شما باز می شوند

در این مرحله از روند پیشرفت، در شرکت تاجر مورد نظر یک وضعیت اضطراری پیش آمد. طبق برنامه ریزی قرار بود یکی از شرکا برای اعضای یک شرکت متقاضی سخنرانی کند؛ اما او بیمار بود و نمی توانست در جلسه شرکت کند. رئیس از این تاجر درخواست کرد آماده شود و پیشنهاد شرکت را ارائه دهد؛ او این مسئولیت را پذیرفت.
او عصر آن روز و صبح روز بعد تمرین کرد؛ سپس به دفتر متقاضی رفت و درباره خدمات شرکت خود سخنرانی فوق العاده ای ارائه کرد و در کارش موفق شد. وقتی به دفتر بازگشت رئیسش گفت که سرپرست شرکت مورد نظر با او تماس گرفته و از این که فردی را فرستاده اند که اطلاعات مفیدی از خدمات شرکت ارائه داده تشکر کرده است.
طی چند هفته آینده، او چندین بار نزد مشتریان و متقاضیان دیگر رفت. تاجر ما ترفیع یافت، به زودی به عضویت هیئت مدیره ارشد درآمد و کم کم به یکی از شرکای شرکت تبدیل شد. او به من گفت از زمانی که تصمیم گرفت سخنران خوبی شود و برای عملی کردن این تصمیم، دست به کار شد، تمام زندگی اش تغییر کرد.

اعتماد به نفستان را افزایش دهید

خوب صحبت کردن در جمع در تمام مراحل زندگی به شما کمک می کند. اما یادگیری خوب صحبت کردن با مخاطبان دلیل مهم تری دارد. روان شناسان می گویند سطح اعتماد به نفس، یا این که «چقدر خود را دوست بداریم»، کیفیت زندگی درونی و بیرونی را تا حد زیادی تعیین می کند.
هرچه بهتر و ترغیب کننده تر صحبت کنید، خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت. هرچه خودتان را بیشتر دوست بدارید در روابطتان با دیگران، خوش بین تر و خوش برخوردتر و در تمام کارهایی که انجام می دهید سالم تر و خوشحال تر خواهید بود.

تصویر ذهنی تان را بهتر کنید

وقتی یاد می گیرید به نحوی تاثیرگذار صحبت کنید، تصویر ذهنی تان هم بهتر می شود. تصویر ذهنی شما «آینه درونی»تان است. تصویر ذهنی، برداشت و طرز تفکر شما درباره خودتان، قبل و طی اتفاقاتی است که می افتد. هرچه تصویر ذهنی تان مثبت تر باشد، عملکردتان بهتر می شود. اگر قبل از هر اتفاق یا فعالیتی تصور کنید بهترین عملکرد را خواهید داشت، عملکردتان بهبود می یابد.
همه ما نسبت به افکار، احساسات و به ویژه توجه دیگران به شدت حساس هستیم. سامرست موام(۸) می نویسد: «تمام کارهایی که در زندگی انجام می دهیم برای این است که مورد احترام دیگران باشیم یا این که حداقل مورد بی احترامی آنها قرار نگیریم.» پس وقتی خوب صحبت می کنید، مخاطبانتان بیشتر دوستتان دارند و بیشتر به به شما احترام می گذارند. در نتیجه، شما هم خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت و به خودتان بیشتر احترام می گذارید. وقتی در نتیجه خوب صحبت کردن؛ از دیگران بازخورد مثبت می گیرید تصویر ذهنی تان بهبود می یابد و برداشت و تفکرتان درباره خودتان بهتر می شود؛ در واقع، نوعی قدرت فردی در خود احساس می کنید. پس هنگام راه رفتن، صحبت کردن و عمل کردن، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

توانایی خوب صحبت کردن، اکتسابی است

شاید بهترین جنبه خوب صحبت کردن در میان جمع این باشد که این مهارت، اکتسابی است. بیشتر افرادی که امروزه سخنوران لایقی هستند، در گذشته وقتی می خواستند با کسی تلفنی صحبت کنند، دست پاچه می شدند. بسیاری از افرادی که جلوی مخاطبان با اعتماد به نفس حاضر می شوند و با فصاحت صحبت می کنند، زمانی از این که جلوی جمع بایستند و صحبت کنند، وحشت داشتند.
باید هدفتان این باشد که جز ده درصد افراد برتری قرار بگیرید که ارتباطات قوی تری دارند. همیشه به خودتان یادآوری کنید: «تقریبا تمام کسانی که امروزه جز افراد برتر هستند، زمانی در زمره ضعیف ترین ها بوده اند.» تمام افرادی که عملکرد خوبی دارند زمانی عملکرد ضعیفی داشته اند. به گفته هارو اکر(۹)، «تمام استادان، زمانی فاجعه آفرین بوده اند.»
قطعا می دانید که تمرین منجر به کمال می شود (یا به قول خودمان کار نیکو کردن از پر کردن است). بعضی افراد از این حد فراتر می روند و می گویند با تمرین کامل می توان به کمال رسید؛ اما حقیقت این است که تمرین ناقص هم آدمی را به کمال می رساند.
در مسیر کسب تسلط بر هنر صحبت کردن با مخاطبان، ممکن است مرتکب اشتباهات کوچک و بزرگ متعددی شوید. و یا عصبی شده و احساس کنید فاقد صلاحیت هستید. شاید به نکات اشتباه اشاره کنید و نکات درست را فراموش کنید. و یا این که زبانتان بگیرد، تپق بزنید و فکر کنید موفقیت غیرممکن است.

از منطقه آرامش خارج شوید

برای کسب تسلط در صحبت کردن یا در هر زمینه دیگری، باید به خارج شدن از منطقه آرامش و ورود به منطقه ناآرام تمایل داشته باشید. اگر قصد دارید به سطح بالایی از توانایی برسید، نباید از این که طی مرحله رشد و نمو، حس ناشی گری و دست پاچگی به شما دست دهد، گریزان باشید.
احتمالاً داستان خطیب معروف یونانی، دموستنز(۱۰) را شنیده اید؛ او یکی از برجسته ترین سخنوران تاریخ به شمار می رود. او در ابتدای کار به دلیل لکنت زبان و اختلال بیان، عصبی، خجالتی و مضطرب بود. اما تصمیم گرفت سخنران خوبی شود. او برای غلبه بر موانع در دهانش سنگریزه می ریخت و هر روز چند ساعت با صدای بلند کنار دریا صحبت می کرد و بالاخره توانست بر لکنت زبان و اختلال بیانش غلبه کند. سرانجام صدای او بلندتر و قوی تر شد و او با اعتماد به نفس بیشتری توانست یکی از بزرگترین خطیبان تاریخ شود.
اگر یک سخنران مبتدی هستید، این کتاب نحوه تسریع روند صحبت کردن با مهارت، اعتماد به نفس و فصاحت را به شما نشان می دهد و اگر سخنران با تجربه ای هستید، تکنیک ها، شگردها و روش های سخنرانان بزرگ در زمینه های مختلف مانند تجارت، سیاست و زندگی فردی را در اختیارتان می گذارد.

چهار ویژگی لازم برای خوب صحبت کردن

برای این که سخنران برجسته ای شوید، باید این چهار ویژگی را داشته باشید:

۱. اشتیاق: قبل از هر چیزی باید برای خوب صحبت کردن اشتیاق مفرط و آتشین داشته باشید. اگر اشتیاقتان به اندازه کافی قوی باشد و واقعا بخواهید سخنران مسلطی شوید، هیچ چیز نمی تواند شما را از هدفتان باز دارد، اما اشتیاق به تنهایی کافی نیست.

۲. تصمیم: باید همین حالا تصمیم بگیرید و تلاش کنید بر موانع غلبه کنید و برای رسیدن به برتری هر کاری انجام دهید.

۳. نظم: باید با نظم و ترتیب، برنامه ریزی کنید، آماده شوید و چندین بار سخنرانی کنید تا مهارت کسب کنید. در مسیر دشوار پرورش یک مهارت ضروری، راه میانبر وجود ندارد.

۴. اراده: در نهایت، باید اراده لازم برای مقاومت و پافشاری در مقابل شکست ها، موانع یا اضطراب های کوتاه مدتی را که ممکن است تجربه کنید، داشته باشید.

تنها محدودیت، شما هستید

بزرگترین دشمن ما، ترس و تردید خودمان است. اما کارهایی که می توانید انجام دهید، توانایی هایی که دارید یا می توانید داشته باشید، حد و مرز ندارند، در صورتی که خودتان، خودتان را محدود نکنید.
من در این سال ها، بیش از ۴۰۰۰ بار سخنرانی و شخصا با بیش از ۵۰۰۰۰۰۰ نفر در ۴۶ کشور صحبت کرده ام. در صفحات بعدی دست شما را می گیرم و مرحله به مرحله به شما نشان می دهم چگونه شهامت، اعتماد به نفس و کارایی تان را برای این که تحت هر شرایطی سخنرانی برنده باشید افزایش دهید.

نظرات کاربران درباره کتاب قدرت بیان

کتابی با معلومات غنی ، و سرشار از تکنیک های سخنوری و تجاری ، گوینده هم سنگ تموم گذاشتن واقعا صداشون عالیه، حتما پیشنهاد میکنم دوستان
در 2 ماه پیش توسط سیدلقمان هاشمی