فیدیبو نماینده قانونی انتشارات قانون‌یار و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تاثیر مدیریت زنجیره تامین در مدیریت مدرن و رقابت در فروش

کتاب تاثیر مدیریت زنجیره تامین در مدیریت مدرن و رقابت در فروش

نسخه الکترونیک کتاب تاثیر مدیریت زنجیره تامین در مدیریت مدرن و رقابت در فروش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تاثیر مدیریت زنجیره تامین در مدیریت مدرن و رقابت در فروش

در رقابت‌های جهانی موجود در عصر حاضر، باید محصولات متنوع را با توجه به درخواست مشتری، در دسترس وی قرار داد. خواست مشتری بر کیفیت بالا و خدمت رسانی سریع، موجب افزایش فشارهایی شده است که قبلاً وجود نداشته است، در نتیجه شرکت‌ها بیش از این نمی‌توانند به تنهایی از عهده تمامی کارها برآیند. در بازار رقابتی موجود، بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی علاوه بر پرداختن به سازمان و منابع داخلی، خود را به مدیریت و نظارت بر منابع و ارکان مرتبط خارج از سازمان نیازمند یافته‌اند. علت این امر در واقع دستیابی به مزیت یا مزایای رقابتی با هدف کسب سهم بیشتری از بازار است. بر این اساس، فعالیت‌های نظیر برنامه ریزی عرضه و تقاضا، تهیه مواد، تولید و برنامه ریزی محصول، خدمت نگهداری کالا، کنترل موجودی، توزیع، تحویل و خدمت به مشتری که قبلا همگی در سطح شرکت انجام می شده اینک به سطح زنجیره عرضه انتقال پیدا کرده است.

ادامه...
  • ناشر انتشارات قانون‌یار
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.78 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تاثیر مدیریت زنجیره تامین در مدیریت مدرن و رقابت در فروش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: کلیات زنجیره تامین و فرآیند های اصلی مدیریت

الف) تعریف مدیریت زنجیره تامین:

تعاریف مختصر و جامعی که می توان از زنجیره تامین و مدیریت زنجیره تامین ارایه داد، عبارت اند از: زنجیره تامین: زنجیره تامین بر تمام فعالیت های مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله ماده خام (استخراج) تا تحویل به مصرف کننده نهایی و نیز جریان های اطلاعاتی مرتبط با آنها مشتمل می شود. به طور کلی، زنجیره تامین زنجیره ای است که همه فعالیت های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله تحویل کالای نهایی به مصرف کننده را شامل می شود. درباره ی جریان کالا دو جریان دیگر که یکی جریان اطلاعات و دیگری جریان منابع مالی و اعتبارات است نیز حضور دارد).
مدیریت زنجیره تامین بر یکپارچه سازی فعالیت های زنجیره تامین و نیز جریان های اطلاعاتی مرتبط با آنها از طریق بهبود در روابط زنجیره، برای دستیابی به مزیت رقابتی قابل اتکا و مستدام مشتمل می شود. بنابراین، مدیریت زنجیره تامین عبارت است از فرایند یکپارچه سازی فعالیت های زنجیره تامین و نیز جریان های اطلاعاتی مرتبط با آن، از طریق بهبود و هماهنگ سازی فعالیت ها در زنجیره تامین تولید و عرضه محصول (LAUDON&LAUDON 2002).بنابراین برای بررسی یک سازمان منحصر به فرد در چارچوب این تعاریف، باید هر دو شبکه تامین کنندگان و کانال های توزیع در نظر گرفته شوند. تعریف ارایه شده برای زنجیره تامین، موضوعاتمدیریت سیستم های اطلاعات، منبع یابی و تدارکات، زمان بندی تولید، پردازش سفارشات، مدیریت موجودی، انبارداری و خدمت به مشتری را در بر می گیرد.برای مدیریت موثر زنجیره تامین ضروری است که تامین کنندگان و مشتریان با یکدیگر و در یک روش هماهنگ و با شراکت و ارتباطات اطلاعاتی و گفت و گو با یکدیگر کار کنند. این امر یعنی جریان سریع اطلاعات در میان مشتریان و عرضه کنندگان، مراکز توزیع و سیستم های حمل و نقل که بعضی از شرکت ها را قادر می سازد که زنجیره های عرضه بسیارکارایی را ایجاد کنند. عرضه کنندگان و مشتریان باید اهداف یکسان داشته باشند. عرضه کنندگان و مشتریان باید اعتماد متقابل داشته باشند. مشتریان در زمینه کیفیت محصولات و خدمات به تامین کنندگان خود اعتماد می کنند. علاوه بر آن عرضه کنندگان و مشتریان باید در طراحی زنجیره تامین برای دستیابی به اهداف مشترک و تسهیل ارتباطات و جریان اطلاعات با یکدیگر شریک شوند. بعضی شرکت ها کوشش می کنند تا کنترل زنجیره تامین خود را با کنترل عمومی عمودی – با استفاده از مالکیت و یکپارچگی تمام اجزای مختلف در امتداد زنجیره تامین از تهیه مواد و خدمات تا تحویل محصول نهایی و خدمت به مشتری به دست آورند. اما حتی با این نوع ساختار سازمانی، فعالیت های مختلف و واحدهای عملیاتی ممکن است ناهماهنگ باشد. ساختار سازمانی شرکت باید بر هماهنگی فعالیت های مختلف برای دستیابی به اهداف کلی شرکت تمرکز کند.

ب) طرح کلی یک زنجیره تامین:

به طور کلی زنجیره تامین، زنجیره ای است که همه فعالیت های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله تحویل کالای نهایی به مصرف کننده را شامل می شود. در ارتباط با جریان کالا دو جریان دیگر که یکی جریان اطلاعات و دیگری جریان منابع مالی و اعتبارات است نیز حضور دارد.محققان و نویسندگان مختلف، نگرش ها و تعاریف متفاوتی را از زنجیره تامین ارایه کرده اند. برخی زنجیره تامین را در روابط میان خریدار و فروشنده محدود کرده اند، که چنین نگرشی تنها بر عملیات خرید رده اول در یک سازمان تمرکز دارد. گروه دیگری به زنجیره تامین دید وسیع تری داده و آن را شامل تمام سرچشمه های تامین (پایگاه های تامین) برای سازمان می دانند. با این تعریف، زنجیره تامین شامل تمام تامین کنندگان رده اول، دوم، سوم... خواهد بود. چنین نگرشی به زنجیره تامین، تنها به تحلیل شبکه تامین خواهد پرداخت. دید سوم، نگرش زنجیره ارزش - پورتر- است که در آن زنجیره تامین شامل تمام فعالیت های مورد نیاز برای ارایه یک محصول یا خدمت به مشتری نهایی است. با نگرش یاد شده به زنجیره تامین، توابع ساخت و توزیع به عنوان بخشی از جریان کالا و خدمات به زنجیره اضافه می شود. در واقع بااین دید، زنجیره تامین شامل سه حوزه تدارک، تولید و توزیع است.

پ) فرآیندهای اصلی:

مدیریت زنجیره تامین دارای سه فرآیند عمده است که عبارت اند از:

۱) مدیریت اطلاعات
۲) مدیریت لجستیک
۳) مدیریت روابط (RELATIONSHIP MANAGEMENT).

امروزه نقش، اهمیت و جایگاه اطلاعات برای همگان بدیهی است. گردش مناسب و انتقال صحیح اطلاعات باعث می شود تا فرآیندها موثرتر و کاراترگشته و مدیریت آنها آسان تر گردد. در بحث زنجیره تامین - همان طور که گفته شد -اهمیت موضوع هماهنگی در فعالیتها، بسیار حائز اهمیت است. این نکته در بحث مدیریت اطلاعات در زنجیره، مدیریت سیستم های اطلاعاتی و انتقال اطلاعات نیز صحت دارد. مدیریت اطلاعات هماهنگ و مناسب میان شرکا باعث خواهد شد تا تاثیرات فزاینده ای در سرعت، دقت، کیفیت و جنبه های دیگر وجود داشته باشد. مدیریت صحیح اطلاعات موجب هماهنگی بیشتر در زنجیره خواهد شد. به طور کلی در زنجیره تامین، مدیریت اطلاعات در بخش های مختلفی تاثیرگذار خواهد بود که برخی از آنها عبارت اند از:
مدیریت لجستیک (انتقال، جابجایی، پردازش و دسترسی به اطلاعات لجستیکی برای یکپارچه سازی فرآیندهای حمل و نقل، سفارش دهی و ساخت، تغییرات سفارش، زمان بندی تولید، برنامه های لجستیک و عملیات انبارداری) ; تبادل و پردازش داده ها میان شرکا (مانند تبادل و پردازش اطلاعات فنی، سفارشات و...): جمع آوری و پردازش اطلاعات برای تحلیل فرآیند منبع یابی و ارزیابی، انتخاب و توسعه تامین کنندگان ; جمع آوری و پردازش اطلاعات عرضه و تقاضا و... برای پیش بینی روند بازار و شرایط آینده عرضه و تقاضا; ایجاد و بهبود روابط بین شرکا. چنانچه پیداست، مدیریت اطلاعات و مجموعه سیستم های اطلاعاتی زنجیره تامین می تواند برروی بسیاری از تصمیم گیری های داخلی بخش های مختلف زنجیره تامین موثر باشد که این موضوع حاکی از اهمیت بالای این مولفه در مدیریت زنجیره تامین است.


مدیریت لجستیک: در تحلیل سیستم های تولیدی مانند صنعت خودرو، موضوع لجستیک بخش فیزیکی زنجیره تامین را در بر می گیرد. این بخش که کلیه فعالیت های فیزیکی از مرحله تهیه ماده خام تا محصول نهایی شامل فعالیت های حمل و نقل، انبارداری، زمان بندی تولید و... را شامل می شود، بخش نسبتا بزرگی از فعالیت های زنجیره تامین را به خود اختصاص می دهد. در واقع، محدوده لجستیک تنها جریان مواد و کالا نبوده بلکه محور فعالیت های زنجیره تامین است که روابط و اطلاعات، ابزارهای پشتیبان آن برای بهبود در فعالیت ها هستند.
مدیریت روابط: فاکتوری که ما را به سمت فرجام بحث راهنمایی می کند و شاید مهم ترین بخش مدیریت زنجیره تامین به خاطر ساخت و فرم آن باشد، مدیریت روابط در زنجیره تامین است. مدیریت روابط، تاثیر شگرفی بر همه زمینه های زنجیره تامین و همچنین سطح عملکرد آن دارد. در بسیاری از موارد، سیستم های اطلاعاتی و تکنولوژی مورد نیاز برای فعالیت های مدیریت زنجیره تامین به سهولت در دسترس بوده و می توانند دریک دوره زمانی نسبتا کوتاه تکمیل و به کار گمارده شوند. اما بسیاری از شکست های آغازین در زنجیره تامین، معلول انتقال ضعیف انتظارات و توقعات و نتیجه رفتارهایی است که بین طرفین درگیر در زنجیره به وقوع می پیوندد. علاوه بر این، مهم ترین فاکتور برای مدیریت موفق زنجیره تامین، ارتباط مطمئن میان شرکا در زنجیره است، به گونه ای که شرکا اعتماد متقابل به قابلیت ها و عملیات یکدیگر داشته باشند. کوتاه سخن این که درتوسعه هر زنجیره تامین یکپارچه، توسعه اطمینان و اعتماد در میان شرکا و طرح قابلیت اطمینان برای آنها از عناصر بحرانی و مهم برای نیل به موفقیت است.

ج) فازهای اصلی مدیریت زنجیره تامین:

فاز اول: طراحی مفهومی: فاز اول نشان دهنده استراتژی ساخت است. در این فاز نحوه اداره سازمان با ایجاد یک تصویر برای آینده و ایجاد یک ساختار برای پیاده سازی تعیین می شود. برای فرآیندهای فاز اول یک مدل ویژه سازمان لازم است که از یک سازمان به سازمان دیگر متفاوت است. بحث اصلی در این فاز طراحی مفهومی است که مدرکی برای تصدیق و اجرای دو فاز دیگر است. هدف از اجرای این فاز درک جزییات مربوط به هزینه ها و شناخت سیستم و منافع پیاده سازی SCM است.
فاز دوم: طراحی جزییات و تست: این فاز همان طور که در شکل پایین مشاهده می شود می تواند همزمان با فاز اول و سوم اجرا شود. یعنی جزییات طراحی می شود و به طور هم زمان راه حل ها در دنیای واقعی تست می شوند. در این فاز ایجاد تغییرات در ساختار سازمان و در نظر گرفتن آنها برای پیاده سازی در سیستم به منظور پشتیبانی طراحی زنجیره تامین جدید توصیه می شود.
فاز سوم: پیاده سازی: در این فاز در ادامه فاز دوم، زمان بندی پیاده سازی دوره های بلندمدت عملیات و تغییرات در سیستم به منظور ایجاد تسهیلات انجام می گردد.

چ) انقلاب زنجیره تامین:

در سراسر دنیا، از آمریکا گرفته تا آسیا، از اروپا تا آفریقا، مقتضیات یک اقتصاد جهانی که هر روز رقابتی تر می شود، همه را وا داشته تا درباره زنجیره تامین و مدیریت هر چه بهتر آن، صحبت کنند. مفهوم کلی مدیریت زنجیره تامین از مواد اولیه گرفته تا تحویل محصول تمام شده به مشتری که موتور محرک آن تقاضای مشتری برای دریافت خدمات کارآمدتر و مناسب تر و نیاز به کاهش هزینه های نگهداری کالاهای موجود در انبار بوده است، در حال متحول ساختن شیوه های انجام کار از سوی تولید کنندگان عمده، شرکت های حمل و نقل و شرکت های تدارکاتی است. مدیریت زنجیره تامین نوین، نه تنها به بررسی راه های ترویج کاهش هزینه در سراسر کانال عرضه کالا و خدمات می پردازد، بلکه باید بین تقاضای روز افزون مشتریان برای ارائه خدمات به موقع و کارآمد موازنه ایجاد کرده و از تحولات سریعی که در عرصه فناوری صورت می گیرد نیز، غافل نباشد. روی هم رفته، مدیریت کارآمد زنجیره تامین به یک شرکت امکان می دهد تا تولید و انتقال محصولات در کل کانال تولید و توزیع را، از تامین مواد اولیه یا قطعات گرفته تا قرار دادن محصول تمام شده در دستان مشتری، هماهنگ سازد. یک رویکرد برای کاهش هزینه ها، شامل کم کردن از کالاهای موجود درانبار، از محصولات تمام شده یا مواد خام و کاهش زمان سیکل باتحول سریع تر محصولات است. این تلاش موجب بوجود آمدن یک رویکرد کاملا جدید و مبتنی بر اینترنت برای خرید، تدارکات و حمل و نقل با تلاش برای ارسال به موقع مواد اولیه (JIT) برای تولید شده است تا دیگر شرکت ها مجبور نباشند تعداد و مقدار زیادی مواد اولیه یا قطعات را در انبار نگه دارند. محصولات امروزی، در سراسر دنیا خواهان دارد و فقط تقاضاهای داخلی را برآورده نمی سازد و بنابراین، باید مواد اولیه و قطعات آنها با کمترین هزینه ممکن تهیه شود. فناوری های پیشرفته چه از جنبه فرایند های سازمانی و چه از جهت ارتباطات – کلید مدیریت زنجیره تامین امروزی هستند. با استفاده از فناوری های پیشرفته می توان موجودی انبار را به حداقل رساند ومحصول رابه موقع تحویل داد. به کار بردن خردمندانه فناوری برای انتقال هدایت شده اطلاعات به معنی این است که تولید کنندگان می توانند به حداقل ها اکتفا کرده و فقط به تعدادی که مورد نیاز است تولید کرده و روانه انبار کنند و مرتباً جای خالی محصولات تحویل شده به مشتری را پر کنند. تحویل سریع و مطمئن این فایده را نیز دارد که موجودی انبار در باصرفه ترین حد خود حفظ شود. انبار با موجودی کمتر – در بسیاری از موارد، موجودی کنترل شده انبار- به معنای ضایعات کمتر و سود بیش تر برای تولید کنندگان است و هر چه خدمات مربوط به نگهداری زنجیره تامین بیش تر شود، به همان نسبت، اطلاعات موجود در اینترنت نیز افزایش می یابد که خود موجب کاهش بیش تر هزینه ها وافزایش بازدهی می شود. فناوری بر پیش بینی فروش در دراز مدت نیز تاثیر می گذارد. همین که بتوانیم به اطلاعات فروش تقریباً به صورت بی درنگ دسترسی پیدا کنیم، موجب تعدیل سریع رویکرد های فروش و بازاریابی خواهد شد. به این ترتیب، تولید کنندگان به جای تکیه بر پیش بینی هایی که شش ماه تا یک سال قبل انجام شده، فروشهای واقعی را در نظر می گیرندکه عملاً انجام شده است و اطلاعات آن موجب است و با فناوری پیشرفته می توان ارسال محصول را به صورت منطقه ای و جهانی ردیابی و پیگیری کرد. داشتن اطلاعات بیش تر درباره کالاهای ارسالی یک جز مهم ارسال به موقع کالا است. باگسترده شدن استفاده از فناوری های پیشرفته، تبدیل شدن زنجیره تامین به شبکه تامین و با ورود بخش های تعیین منابع، تهیه و تدارکات به اینترنت لازم است شرکت ها مدیریت کارآمد اطلاعات را به کار بندند. درست به همان صورت که کالا ها و خدمات ردیابی می شود، ردیابی اطلاعات نیز از سوی شرکت ها در زمینه های زیر صورت می گیرد:

* اطلاعات درباره محل یا شرایط ارسال کالا.
* اطلاعاتی که تقریباً بدون درنگ کسب می شود و در نتیجه می توان برای برآوردن خواست همشتریان به سرعت تصمیم گیری کرد.
* اطلاعاتی که برای تولید کننده امکان خرید مواد اولیه در مواقع لازم و تولید هر چه به موقع تر محصول را فراهم می سازد.

البته نمی توان تدارکات را که معمولا آن را توزیع می نامند – از مدیریت زنجیره تامین کاملا جدا دانست. در واقع، تدارکات یک بخش کلیدی زنجیره تامین است. کاهش زمان نقل و انتقال محصولات و زمان نگهداری آنها، بخش عمده مدیریت زنجیره تامین را تشکیل می دهد. اگر انبار هنوز متروکه نشده، باشد، بیش تر نقطه تردد محصولات است نه نقطه استقرار آنها. با وارد کردن اتوماسیون به محیط انبار واژه فنی که ترکیبی از فناوری ثبت در کامپیوتر و استفاده از فناوری بار کد است- می توان زمان تردد در انبار را کوتاه تر کرده و از هزینه های انباشتن کالا در انبار، کاست. مثلا، اطلاعاتی که به صورت الکترونیکی درباره موجودی انبار رد و بدل می شود و خرده فروشان منبع آن هستند، به تولید کنندگان کمک می کند تا طول دوره تولید را کاهش دهند. در ضمن، خرده فروشان و عمده فروشان، طول دوره برگشت سرمایه خود را کاهش داده، از هزینه های خود می کاهند و بهتر می توانند تقاضاهای مشتریان را که به سرعت در حال تغییر است، برآورده سازند.در سال های اخیر، تاکید روز افزون بر روی کاهش موجودی انبار و طول مدت رفت و آمد، به تشکیل صنعت جدید انجامیده که معمولا تدارکات طرف ثالث یا ارجاع عملیات انبارداری وارسال کالا به طرف های ثالث نامیده می شود. امروز، بسیاری دست اندرکاران تدارکات طرف ثالث – که معمولا به آنها (۱)۳3PL میگویند – خدمات خود را از طریق اینترنت ارائه می دهند.
امروزه، هیچ شرکتی نمی تواند از مدیریت زنجیره تامین چشم پوشی کند و انتظار بقا داشته باشد. اکنون، اندیشه زنجیره تامین به یک اندیشه رایج در همه شرکت های عمده در سراسر جهان تبدیل شده است و اگر تا همین چند سال پیش، دسترسی به بازارهای جهانی فقط در اختیار بزرگ ترین و موفق ترین شرکت ها بود، امروزه به برکت وجود اینترنت، حتی کوچک ترین شرکت ها نیز می توانند به بازارها و نمایشگاه های اینترنتی وارد شده و کالای خود را با بهترین قیمت ها و شرایط عرضه کنند. اگر درباره اجزای مدیریت زنجیره تامین از کاهش موجودی انبار گرفته تا به کارگیری فناوری پیشرفته برای تسریع بخشیدن به ارسال کالا و افزایش کیفیت – دقیق تر شوید، خواهید دید که خیلی از شرکت ها اصول مدیریت زنجیره تامین را به کار می برند. مثلا ارائه کنندگان فناوری مبادله داده های الکترونیکی (EDI) برآورد می کنند که در حال حاضر ۵۰% مشتریان آنها از این فناوری برای ارسال پیام، ردیابی و رهگیری کالا، پرداخت هزینه حمل کالا و بسیاری از فعالیت های دیگر استفاده می کنند که قبلا با کاغذ صورت می گرفت. در اواخر دهه۱۹۹۰ میلادی، ارائه کنندگان عمده خدمات بازرگانی گزارش داده بودند که ۸۰% بارنامه های ایشان از طریق EDI (Electronic Data Interchange) دریافت شده بود. شرکت هایی که مجهز به فناوری هستند، در حال اجرای مبانی کاهش هزینه های زنجیره تامین «با استفاده از کاربردهای بین سازمانی هستند، که در آنها دیگر خبری از شلوغی و بی مصرفی زنجیره تامین، نیست». بسیاری از کارشناسان معتقدند که اهمیت زنجیره تامین اکنون حتی بیش تر از گذشته نیز شده است. به ویژه در اقتصاد های پرتلاطمی که در آنها حتی پرطاقت ترین شرکت های فناوری نیز سراسیمه در جست و جوی راه های جدیدی برای بیرون رفتن از بحران برآمده اند. طبق یک تحقیق، سرمایه گذاری روی زنجیره تامین در سال ۲۰۰۰ بر ۳۹/ ۵ میلیارد دلار بالغ می شد و در سال ۲۰۰۴ به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافت. همراه با تکامل فناوری، زنجیره تامین نیز تکامل یافته و به شبکه ای از شرکای تجاری تبدیل می شود که همگی به صورت الکترونیکی با هم در رابطه اند.«هر روز که می گذرد بر تعداد شرکت هایی که تولید و عرضه را با هم انجام می دهند، افزوده می شود. کاهش فرجه زمانی انتقال اطلاعات، به راهبردهای سریع تر از تولید به مصرف نیز کمک می کند. «هدف این است که زنجیره های تامین خطی ومتوالی، به گروه های موازی و همیار تبدیل شده و در نتیجه، طول سیکل ها به طور چشمگیری کاهش یابد، روابط با مشتری بهتر شود و بهره وری افزایش یابد. در یک زنجیره تامین، این اطلاعات درباره میزان کالای موجود در انبار ارائه می شود: چه مقدار کالا در انبار موجود است، چه وقت در دسترس است و غیره. این اقدامات وقتی به ثمر می نشیند که شرکت ها به راحتی بتوانند اطلاعات پیش بینی شده را به یکدیگر منتقل کنند، به گونه ای که شرکت های مختلف در نقاط مختلف زنجیره تامین بدانند چه مقدار باید تولید کنند، چه مقدار باید ارسال کنند و چه وقت این کار را انجام دهند».

نظرات کاربران درباره کتاب تاثیر مدیریت زنجیره تامین در مدیریت مدرن و رقابت در فروش