فیدیبو نماینده قانونی فیدیبو و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
میکروبوک نفوذ

میکروبوک نفوذ
روانشناسی اقناع

نسخه الکترونیک میکروبوک نفوذ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره میکروبوک نفوذ

نفوذ: روانشناسی اقناع (۱۹۸۴) اصول بنیادین اقناع را که منجر به دریافت جواب «بله» از مخاطب می‌شوند توضیح می‌دهد و نحوه استفاده فروشندگان، تبلیغ‌کنندگان و البته کلاهبرداران را از این اصول را هم آشکار می‌کند. دانستن این اصول کمک می‌کند هم بهتر بتوانید دیگران را قانع کنید و هم در برابر کنترل و نفوذ کلام دیگران از خود محافظت کنید. «عجایب و ظرایف رفتار انسان که در این کتاب به تصویر کشیده شده واقعا جذاب است، دانستن آنها به داشتن برقراری مکالمات موثر کمک می‌کند.» - بن اچ. چه کسانی باید باید این میکروبوک را بخوانند؟ - کسانی که در زمینه بازاریابی یا فروش کار می‌کنند - هرکس که نمی‌تواند به فروشندگان نه بگوید - هرکس می‌خواهد بداند چطور تصمیم‌گیری‌های ما مدام تحت نفوذ و کنترل دیگران قرار می‌گیرد. میکروبو‌ک‌ ها خلاصه‌ ای کوتاه از کتاب‌ ها هستند که می توان آن ها را در مدت زمان کمی خواند و عادت به مطالعه روزانه را از طریق آن ها در خود شکل داد. برای تولید میکروبوک های فیدیبو همواره تلاش شده که کتاب ها از میان پرفروش ترین های بازار و در موضوعات مختلف انتخاب شوند تا بتوانند توجه مخاطبین بسیاری را به خود جلب کنند. هم چنین با دقت فراوان گزیده ای از محتوای اصلی کتاب گلچین شده، به گونه ای که به شالوده اصلی آن لطمه وارد نشود و هدف غایی نویسنده به خواننده به طور کامل منتقل گردد.گاهی از میکروبوک ها با عنوان کتابچه یا کتاب کوتاه یاد می‌شود. با دانلود میکرو بوک می توانید به صورت اجمالی در کمتر از ۲۰ دقیقه برترین کتاب های جهان را مطالعه کرده و لذت ببرید. سایت و اپلیکیشن فیدیبو با صدها نسخه صوتی و الکترونیکی از میکرو بوک ها، تجربه ای متفاوت از کتابخوانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ادامه...
  • ناشر فیدیبو
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.15 مگابایت
  • تعداد صفحات ۰ صفحه

بخشی از میکروبوک نفوذ

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:نفوذ

روانشناسی اقناع

رابرت بی. کالدینیحق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ است

نفوذ: روانشناسی اقناع (۱۹۸۴) اصول بنیادین اقناع را که منجر به دریافت جواب «بله» از مخاطب می شوند توضیح می دهد و نحوه استفاده فروشندگان، تبلیغ کنندگان و البته کلاهبرداران را از این اصول را هم آشکار می کند. دانستن این اصول کمک می کند هم بهتر بتوانید دیگران را قانع کنید و هم در برابر کنترل و نفوذ کلام دیگران از خود محافظت کنید.
«عجایب و ظرایف رفتار انسان که در این کتاب به تصویر کشیده شده واقعا جذاب است، دانستن آنها به داشتن برقراری مکالمات موثر کمک می کند.»
- بن اچ.

چه کسانی باید باید این میکروبوک را بخوانند؟

- کسانی که در زمینه بازاریابی یا فروش کار می کنند
- هرکس که نمی تواند به فروشندگان نه بگوید
- هرکس می خواهد بداند چطور تصمیم گیری های ما مدام تحت نفوذ و کنترل دیگران قرار می گیرد.

درباره نویسنده

دکتر رابرت بی. کالدینی استاد بازاریابی و روانشناسی است و این کتاب حاصل ۳۳ سال تحقیق او بر روی پدیده نفوذ و اقناع است. او همچنین برای آموزش و استفاده اخلاقی از نتیجه تحقیقاتش در کسب و کار مشاوره می دهد.
میانبرهای ما در قضاوت، می توانند علیه ما عمل کنند.
گاهی رفتار حیوانات به طرز خنده داری ساده به نظر می رسد. مثلا بوقلمون مادر به شدت مراقب جوجه هایش است اما اگر صدای «چیپ چیپ» معمول بوقلمون ها را از خود درنیاورند، آن ها را رها کرده یا حتی به آنها حمله می کند. از طرفی یک موش خرمای مصنوعی هم اگر صدای چیپ چیپ از خود تولید کند، از بوقلمون مادر توجه و مراقبت دریافت می کند. صدا در اینجا محرکی ساده است: میانبری که به بوقلمون امکان می دهد به سرعت و اغلب به درستی جوجه هایش را شناسایی کند.
در مورد موش خرما میانبر مورد استفاده بوقلمون مادر کاملا احمقانه به نظر می رسد، اما ما هم از میانبرهای روانشاختی مشابهی استفاده می کنیم. و البته مجبوریم چون جهان جای پیچیده ای است که در آن بررسی و سنجش همه تصمیماتی که می گیریم ناممکن است. بنابراین ما هم از میانبرهای سریع استفاده می کنیم که در بیشتر موارد هم به خوبی عمل می کنند.
درست همانطور که دانشمندان با عروسک موش خرما بوقلمون مادر را گول می زنند، بازاریابان، فروشندگان و افراد فریبکار هم می توانند ما را وادار به استفاده از میانبرهای فکری کنند که در نهایت به ضررمان تمام می شود. آن ها اغلب برای اینکه ما را به خرید محصول متقاعد کنند، از این شیوه استفاده می کنند.
یکی از متداول ترین میانبرهای تصمیم گیری در خرید این است که «قیمت نشان دهنده ی کیفیت است.» مردم اغلب فکر می کنند اجناس گرانقیمت کیفیت بالاتری نسبت به اجناس ارزان تر دارند. این باور تا اندازه ای درست است اما فروشندگان می توانند از آن علیه ما استفاده کنند. مثلا مغازه های سوغاتی فروشی اغلب برای فروش رفتن اقلام نه چندان محبوب خود قیمت ها را به جای پایین آوردن، بالاتر می برند.
از آنجا که مواجهه با پیچیدگی های زندگی نیازمند استفاده از میانبرها است، باید آنها را بشناسیم و از خود در برابر افرادی که می خواهند علیه ما از آنها بهره برداری کنند محافظت کنیم تا در نهایت مانند آن بوقلمون مادر بیچاره دچار حماقت نشویم!

انسان ها نیاز شدیدی به جبران لطف یکدیگر دارند.

قانون مقابله به مثل یا جبران به این معنی است که ما خود را ملزم می دانیم کاری که دیگران برایمان انجام داده اند تلافی کنیم. این گرایش البته پایه شکل گیری همه جوامع است چراکه اجداد ما بر همین اساس منابع را با یکدیگر به اشتراک می گذاشتند چون می دانستند بعدا از طرف مقابل چیزی در ازای آن دریافت خواهند کرد. اگر کسی برای ما کاری انجام دهد و ما آن را جبران نکنیم، نوعی بار روانی روی دوش خود احساس خواهیم کرد. ما از افرادی که لطف دیگران را جبران نمی کنند بیزاریم و آنها را سوء استفاده گر یا قدرنشناس می دانیم و البته از اینکه این صفات به خودمان نسبت داده شود، می ترسیم.
آزمایش های متعدد نشان داده افراد آنقدر عجله دارند زودتر از این احساس دین خلاص شوند که اغلب برای جبران کارهای کوچک لطف های خیلی بزرگ می کنند. مثلا یک محقق در آزمایشی برای افراد نوشابه ده سنتی خرید و بعد از آنها خواست بلیت بخت آزمایی بخرند. هر شرکت کننده به طور متوسط ۵۰ سنت برای خرید بلیت ها خرج کرد. وقتی نوشابه ای در کار نبود، مبلغ خرید بلیت نصف این مقدار بود.. واضح است که امکان سوءاستفاده در این شرایط وجود دارد چون در شرایط این آزمایش این محقق بود که حق انتخاب آزادانه داشت. او نه تنها با خرید یک نوشابه شرکت کنندگان را زیر دین قرار داد بلکه روش جبران دین را هم خود انتخاب می کرد.
سازمان کریشنا از این تاکنیک برای جمع آوری کمک از مردم استفاده کرد. هدیه دادن گل در خیابان به رهگذران آنها را متقاعد می کرد برای جبران این لطف به سازمان کمک نقدی کنند.
برای مقابله با سواستفاده از قانون جبران نمی توانیم همه لطف های پیشنهادی را رد کنیم در این صورت ضداجتماعی و بدخلق به نظر می رسیم. در عوض باید نیت پشت آنها را شناسایی کنیم، چه لطف های واقعی و چه آنهایی که در واقع تاکتیک هایی برای متقاعدسازی هستند، و سپس واکنش نشان دهیم.

عقب نشینی بعد از رد ردخواست یک تاکتیک زیرکانه است که از قانون جبران و اصل تضاد استفاده می کند.

درست همانطور که خود را ملزم به جبران لطف دیگران می دانیم، در مذاکرات هم همیشه به حقوق یا امتیازات طرف مقابل قائلیم. فرض کنید یک پسر پیشاهنگ از شما بخواهد بلیت بخت آزمایی بخرید و شما قبول نکنید، بعد از شما بخواهد تنها یک شکلات یک دلاری بخرید؛ در این شرایط اگر گرسنه هم نباشید یا شکلات دوست نداشته باشید، برای رعایت رعایت آنچه حق یا امتیاز طرف مقابل در مذاکره می دانید، شکلات را خواهید خرید. چون تصور می کنید مذاکره ای در کار بوده و دو طرف به هم امتیازاتی داده اند.
این استراتژی عقب نشینی بعد از رد درخواست نامیده می شود و به طرز شگفت آوری به کسب توافق و مصالحه کمک می کند. اصل دیگری که در اینجا دخیل است، اصل تضاد است: وقتی دو آیتم پشت سر هم به ما ارائه می شوند، تفاوت دومی با اولی بزرگنمایی می شود. بنابراین شکلات ارائه شده بعد از بلیت بخت آزمایی به شکلی اغراق شده ارزان به نظر می رسد.
این استراتژی حتی در عرصه سیاست و به طور مشخص در ماجرای رسوایی معروف واترگیت هم مورد استفاده قرار گرفته است. در سال ۱۹۷۲ دموکرات ها انتخاب مجدد ریچارد نیکسون به ریاست جمهوری را با چالش مواجه کرده بودند. جان میچل، مدیر مبارزات انتخاباتی نیکسون با فردی به نام گوردون لیدی در وزارت دادگستری دیدار کرده بود. لیدی طرحی یک میلیون دلاری با نام مستعار جواهر را برای جاسوسی و خرابکاری در مبارزات انتخاباتی آینده مطرح کرد. طی عملیات موسوم به یاقوت نیز قرار بود روسپی هایی را در ساحل میامی روی قایقی تفریحی مستقر کنند تا طی گردهمایی ملی دموکرات ها سر و صدا کنند. میچل با این طرح ها مخالفت کرد و از لیدی خواست که نمودارها را بسوزاند. لیدی کمتر از سه هفته بعد طی دیدار دیگری نمونهٔ کوچکتری از این طرح را که ۵۰۰ هزار دلار هزینه داشت پیشنهاد کرد که باز هم میچل با آن مخالفت کرد. اما به گفتهٔ جب ماگرودر، قائم مقام مبارزات انتخاباتی نیکسون، میچل در نهایت نمونهٔ ۲۵۰ هزار دلاری این طرح را مورد تایید قرار داد که شامل گردآوری اطلاعات راجع به دموکرات ها از طریق شنود و سرقت می شد. گویی لازم بود که بابت عقب نشینی لیدی از طرح اولیه یک میلیون دلاری اش به او امتیاز داده شود. و این طرح جدید هم در مقایسه با قبلی آنقدرها بد به نظر نمی رسید و فقط شامل سرقت می شد! با دستگیری سارقان و آشکار شدن رسوایی نیکسون مجبور به استعفا شد.

نظرات کاربران درباره میکروبوک نفوذ

کتاب خیلی خوبیه ارزش خوندن داره خوشم امد آگاهی دهندست
در 2 ماه پیش توسط سمیه شاهسوند