فیدیبو نماینده قانونی انتشارات کتاب درمانی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تصاویر خوب، تصاویر بد

کتاب تصاویر خوب، تصاویر بد
محافظت کودکان در برابر تصاویر غیراخلاقی

نسخه الکترونیک کتاب تصاویر خوب، تصاویر بد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تصاویر خوب، تصاویر بد

جای تعجب نیست که کودکان به آسانی در دام تصاویر غیراخلاقی گرفتار می شوند. این تصاویر از هر دستگاه مجهز به اینترنت، با اسم مستعار و اغلب رایگان قابل دسترس هستند. حتی اگر کودک شما موبایل شخصی هم نداشته باشد، به احتمال قوی دوستانی دارد که این کار را انجام می دهند. اگرچه فیلتر کردن اینترنت خیلی مهم است اما کافی نیست. وقتی تصاویر غیراخلاقی به ذهن کودکان خطور می کند، عدم آگاهی از آن خطرناک است. ما در فرهنگی با توسعه وسایل الکترونیکی و ارتباطی زندگی می کنیم، بنابراین کودکان باید در مورد شناخت شخصیت جسمی و جنسی خود به موقع آموزش داده شوند. چرا؟ زیرا مغز یک کودک در مورد تصاویر غیراخلاقی بسیار آسیب پذیر بوده و برای تقلید از آنچه که می بیند طراحی شده است. علاوه براین، مغز او توانایی کمتری در مورد کنترل محرک های تقلیدی دارد. مشاهده تصاویر غیراخلاقی می تواند گذرگاه های عصبی مغز را دگرگون کند و آغازگر اعتیادی باشد که اغلب مقابله با آن از مواد مخدر و الکل هم سخت تر است. تصاویر غیراخلاقی یک فریب شیطانی است؛ و اغلب به کودکان خشونت و انحراف را آموزش می دهد. در نتیجه، کودکانی که به دیدن این گونه تصاویر عادت کرده اند در بزرگسالی گرایش های جنسی ناسالم پیدا می کنند و متعهد بودن یا روابط سالم برایشان سخت می شود. کودکان باید فیلترهای باطنی خودشان را گسترش دهند. برای مقابله با این گونه تصاویر، به کودکان آموزش دهید تصاویر غیراخلاقی چیست، چرا برای مغزشان مضر است؛

ادامه...
  • ناشر انتشارات کتاب درمانی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 3.58 مگابایت
  • تعداد صفحات ۵۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تصاویر خوب، تصاویر بد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

چرا نوشتن این کتاب مهم و ضروری بود
شاید از خودتان بپرسید،«با یک کودک در مورد تصاویر غیراخلاقی صحبت کنم؟ شوخی می کنی؟ نباید صبر کنم تا بزرگتر شود؟» متوجه منظورتان می شوم. می دانیم که والدینِ خوب می خواهند مراقب معصومیت کودکانشان باشند، اما واقعیت تلخ این است که بسیاری از کودکان، در سرتاسر جهان، مدت ها قبل از اینکه والدینشان بخواهند با آن ها در مورد خطرات تصاویر غیراخلاقی صحبت کنند، از طریق اینترنت شروع به دیدن این تصاویر کرده اند.

کودکان از طریق اینترنت با تصاویر غیراخلاقی مواجه می شوند. یک دختر هشت ساله را در نظر بگیرید که«گفت وگوی جنسی» را از والدینش شنیده باشد و سپس از طریق موبایل یا کامپیوتری که به خاطر تولدش هدیه گرفته است به جست و جوی آن مطلب بپردازد. کنجکاوی معصومانه اش در مورد رابطه جنسی او را به جست و جوی آنلاین تحریک می کند، که به سرعت با دنیای بی رحمانه و خطرناک تصاویر غیراخلاقی سوق داده می شود. قبل از اینکه مادرش متوجه اعتیاد او به این موضوع شود، دختر شاد و اجتماعی سابق به فردی گوشه گیر و افسرده تبدیل می شود.
وقتی پسربچه ای در مدرسه یا محیط های دیگر برای اولین بار تصاویر غیراخلاقی را می بیند، با وجود اینکه هیچ چیزی در مورد رابطه جنسی نمی داند تحریک می شود تا بیشتر دنبال این گونه تصاویر بگردد. اینترنت طی چندین دهه اخیر پرتگاه خطرناکی در مورد اعتیاد به دیدن تصاویر غیراخلاقی ایجاد کرده است.
یک پسر بچه ی شش ساله وقتی توسط خواهرش مورد آزار و اذیت جسمی قرار می گیرد، تمایل زود هنگام او در مورد رابطه جنسی آغاز می شود. این اتفاق برای پسر بچه ی سیزده ساله ای که مدام در اینترنت در جست و جوی تصاویر غیراخلاقی است نیز رخ می دهد. اما تا قبل از هفده سالگی والدین آن ها متوجه این واقعیت نابود کننده نمی شوند. درحالی که آن ها در طول این سال ها اعتیادشان در مورد تصاویر غیراخلاقی را پنهان می کردند.
بعد از شنیدن این داستان های غم انگیز، این کتاب را به عنوان ابزاری برای کمک به والدین نوشتیم تا قبل از اینکه کودکان به تصاویر غیراخلاقی علاقمند شوند، والدینشان را به عنوان منبع موثقی از اطلاعات قبول کرده و گفت و گو با کودکان برای والدین نیز راحت تر باشد.
به عبارتی دیگر، والدین باید برای ایفای نقش در بازی تهاجمی مقابله با تصاویر غیراخلاقی زودتر اقدام کنند تا کودکان را در برابر خطرات واقعی«تصاویر سَمی» محافظت نمایند.

جای تعجب نیست که کودکان به آسانی در دام تصاویر غیراخلاقی گرفتار می شوند. این تصاویر از هر دستگاه مجهز به اینترنت، با اسم مستعار و اغلب رایگان قابل دسترس هستند. حتی اگر کودک شما موبایل شخصی هم نداشته باشد، به احتمال قوی دوستانی دارد که این کار را انجام می دهند.
اگرچه فیلتر کردن اینترنت خیلی مهم است اما کافی نیست. وقتی تصاویر غیراخلاقی به ذهن کودکان خطور می کند، عدم آگاهی از آن خطرناک است. ما در فرهنگی با توسعه وسایل الکترونیکی و ارتباطی زندگی می کنیم، بنابراین کودکان باید در مورد شناخت شخصیت جسمی و جنسی خود به موقع آموزش داده شوند. چرا؟ زیرا مغز یک کودک در مورد تصاویر غیراخلاقی بسیار آسیب پذیر بوده و برای تقلید از آنچه که می بیند طراحی شده است. علاوه براین، مغز او توانایی کمتری در مورد کنترل محرک های تقلیدی دارد. مشاهده تصاویر غیراخلاقی می تواند گذرگاه های عصبی مغز را دگرگون کند و آغازگر اعتیادی باشد که اغلب مقابله با آن از مواد مخدر و الکل هم سخت تر است.

اما اعتیاد فقط یک خطر نیست. اگرچه در همه کودکان اعتیاد به تصاویر غیراخلاقی گسترش نخواهد یافت، اما تقریبا۱۰۰ درصد کودکان بعد از اولین باری که این گونه تصاویر را مشاهده می کنند به طور منفی تحت تاثیر قرار می گیرند. امروزه با وجود اینترنت و تصاویر غیراخلاقی مثل تجاوز به ناموس، تجاوز به کودکان، و موارد وحشتناک دیگری که حتی در اینجا هم نمی شود بیان کرد در حال شیوع پیدا کردن است.
تصاویر غیراخلاقی یک فریب شیطانی است؛ و اغلب به کودکان خشونت و انحراف را آموزش می دهد. در نتیجه، کودکانی که به دیدن این گونه تصاویر عادت کرده اند در بزرگسالی گرایش های جنسی ناسالم پیدا می کنند و متعهد بودن یا روابط سالم برایشان سخت می شود.

کودکان باید فیلترهای باطنی خودشان را گسترش دهند. برای مقابله با این گونه تصاویر، به کودکان آموزش دهید تصاویر غیراخلاقی چیست، چرا برای مغزشان مضر است؛ و چگونه وقتی به صورت ناخودآگاه با آن مواجه می شوند تاثیرش را به حداقل برسانند. شما قصد دارید طرح «می توانم انجام دهم» را دنبال کنید، که در فصل۸ ارائه کرده ایم. این طرح پنج مرحله ساده را ترسیم می کند، که کودک شما را قادر می سازد با کسب مهارت های شناختی لازم افکار و غرایزش را کنترل کند.

شروع گفت و گو سرنوشت ساز است. هدف این کتاب کمک به شماست تا بدانید چگونه گفت وگو با کودکانتان را در مورد خطرات دیدن این گونه تصاویر شروع کنید.

خواندن این کتاب برای کودکان آسان است. در این کتاب به کودکان در مورد اعتیاد به تصاویر غیراخلاقی و«هر دو قسمت مغزشان» (بخش احساسی مغز(۱) و بخش فکری مغز(۲)) آموزش داده می شود و اینکه چگونه یکی از بخش های مغز می تواند با مشاهده این گونه تصاویر فریب بخورد، در حالی که بخش دیگر مغز می تواند آن را کنترل کند و مانع از اعتیاد شود.

چگونه کتاب سازماندهی شده است. ۷ فصل اول در مورد تصاویر غیراخلاقی و روند اعتیاد مغز به آن ها می باشد. در فصل ۸ با پنج راهکار قدرتمند در برابر مواجهه با تصاویر غیر اخلاقی آشنا می شوید. فصل۹ پدر را وارد می کند، که آنچه مادر در مورد خطرات این گونه تصاویر آموزش داده است را تایید نماید و توضیح می دهد که چگونه تصاویر غیراخلاقی می توانند مثل یک سَم عمل کنند؛ و در انتهای کتاب فهرست لغات و اصطلاحات ارائه شده است که می توانید برای اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.
چهار توصیه در مورد استفاده از فواید این کتاب:
• آهسته پیش روید. برای برخی کودکان لازم است بیش از یک بار مطالب را خواند و در ارتباط با آن موضوع گفت وگو کرد به خصوص بعد از فصل های پنجم و هشتم.
• سوالاتی که کودکان می پرسند را تشویق کنید. اگر آن ها با پرسیدن سوالی شما را دست پاچه کردند، بهتر است بگویید،«چه سوال خوبی پرسیدی!» اجازه بده در موردش فکر کنم. دوباره درباره اش حرف می زنیم.
• در مورد شرح دادن جزئیات راحت باشید. برای روشن شدن مفاهیم از مثال ها یا داستان هایی در مورد خانواده خودتان استفاده کنید. این کتاب یک راهکار است؛ و باید تصمیم بگیرید که چگونه به بهترین روش از آن برای کمک به کودکانتان استفاده کنید.
• آرامش خود را حفظ کنید. شرمندگی و رازداری فقط قدرت تصاویر غیراخلاقی را افزایش می دهد. اگر کودک شما قبلا این گونه تصاویر را مشاهده کرده، اکنون بهترین فرصت است تا بفهمید در موردش تا چه اندازه ای دیده، خوانده یا شنیده است.
صمیمانه از والدین، کودکان، و متخصصانی که ما را در بررسی ها و آزمایشات یاری کردند و حامی ما بودند قدردانی می کنیم. با مطالعه این کتاب کودکان می توانند یاد بگیرند تا مغزشان را از اثرات ویران گر این گونه تصاویر محافظت کنند و از آینده ای سالم و شاد بهره مند شوند.

کریستین. اِی. جنسون
گِیل. اِی. پوینر

فصل۱: تصاویر غیراخلاقی چیست؟

یکشنبه بعد از ظهر، من و مادرم روی کاناپه نشستیم و یک عالمه از عکس های آلبوم را ورق زدیم. دوست داشتم به عکس های مسافرتمان به ساحل در سال گذشته و جشن عروسی عمو آدام در پاییز پارسال نگاه کنم.بعد از دیدن عکس ها، مادر چهره ای جدی به خود گرفت و گفت،«یک چیزهایی هست که می خواهم در موردش با تو صحبت کنم. آلبوم عکس خانوادگی ما پر از تصاویر خوب است که به ما یادآوری می کند خانواده و دوستانمان چقدر ارزشمند هستند. اما آیا می دانی که تصاویر بد هم وجود دارد؟»
سرم را به علامت نه تکان دادم.«منظورتان از تصاویر بد چیست؟» مادر آلبوم عکس را بست، به من نگاه کرد؛ و گفت،«تصاویر بدی که می خواهم در موردش صحبت کنم تصاویر غیراخلاقی یا تصاویر محرک جنسی نامیده می شوند.»
پرسیدم،«تصاویر غیراخلاقی یعنی چه؟»
مادر پاسخ داد،«تصاویر غیر اخلاقی یعنی تصاویر، فیلم ها، یا کارتون هایی که افراد بدون لباس یا با لباس کم داخل آن هستند.» مادر پرسید،«آیا تا به حال تصاویری شبیه آن دیده ای؟»
در موردش فکر کردم و بعد یک چیزهایی یادم آمد.«یک بار تصویری از یک مرد و زن برهنه در یکی از کتاب های داخل کتابخانه دیدم که تمام قسمت های بدنشان برچسب گذاری شده بود. آیا آن تصاویر غیراخلاقی است؟»
مادر لبخند زد،«نه، بین یک نقاشی در یک کتاب علمی و تصاویر غیراخلاقی تفاوت وجود دارد». او آلبوم عکس را باز کرد و به تصاویر من، پسرعموهایم و کودکان دیگر در ساحل اشاره کرد.«تصاویر غیراخلاقی قسمت هایی از بدن را نشان می دهد که پوشیده نگه می داریم. مثل قسمت هایی که با لباس شنا می پوشانیم.»
مادر لحظه ای مکث کرد تا کمی فکر کند.
«اغلب کودکانی که اینگونه تصاویر را می بینند فورا متوجه می شوند که احساس بدی دارند. برخی کودکان می گویند که احساس شرمساری یا حتی تنفر می کنند.»
پرسیدم،«پس چرا کودکان به آن نگاه می کنند؟»
«این گونه تصاویر گول زننده است، زیرا می تواند در بدنتان احساس هیجان ایجاد کند. در واقع، تصاویر غیراخلاقی مغز را فریب می دهد تا مقدار زیادی مواد شیمیایی از خودش پخش کند که باعث می شود بدنتان برای مدت زمان کوتاهی احساس خیلی خوبی داشته باشد. اما فریب خوردن مغز به وسیله این گونه تصاویر به زودی منجر به مشکلات بزرگی می شود.»
مادر به آرامی با نوک انگشتش به سَرَم اشاره کرد.«مشکل تصاویر غیراخلاقی این است که می تواند به قسمت هایی از رشد مغز آسیب بزند. توجه داشته باش که این گونه تصاویر خیلی خطرناک هستند.»
«مادر، اگر خیلی خطرناک است، چگونه کودکان پیدایش می کنند؟»
«خیلی از بچه ها آن را اتفاقی روی کامپیوتر، تلفن همراه، یا سایر دستگاه ها می بینند. گاهی این تصاویر توسط شخص دیگری به کودکان نشان داده می شود، حتی شاید توسط یک دوست یا عضوی از خانواده. آیا تا به حال برای تو اتفاق افتاده است؟»
سرم را تکان دادم«نه.»
«خوشحال شدم. اگر اتفاق بیافتد میایی و به من می گویی؟ قول می دهم برایت مشکلی ایجاد نشود. فقط برایم خیلی مهم است که بدانم. زیرا این گونه می توانم از تو محافظت کنم.»
«حتما، مادر... اما هنوز نمی فهمم چرا هرکسی دوست دارد به این تصاویر نگاه کند.»
مادر لحظه ای فکر کرد.در مورد کودکان طبیعی است که کنجکاو باشند، و برخی کودکان هم در مورد این گونه تصاویر کنجکاو هستند. برای بسیاری از کودکان تمایل به دیدن آن ها می تواند احساسی شبیه کِشِش یک آهنربای غول پیکر باشد. بعد از اینکه فقط یک بار این تصاویر را دیدند، مغز می تواند آن ها را فریب دهد و تمایل آن ها را به بیشتر و بیشتر دیدن افزایش دهد.
مادر دستش را روی شانه ام گذاشت و به چشم هایم نگاه کرد.«بخشی از وظایفم این است که به تو در مورد خطرات هشدار دهم. قبلا به تو آموزش داده بودم که در حین دوچرخه سواری کلاه ایمنی سرت بگذاری تا از اطراف مغزت محافظت کند. اما تصاویر غیر اخلاقی به داخل مغزت وارد می شوند و به آن آسیب می رسانند. آیا می خواهی از داخل مغزت هم محافظت کنی؟»
«بله. اما چگونه این تصاویر می توانند به مغزم آسیب برسانند؟»
«تصاویر غیر اخلاقی حداقل به دو روش به مغزت آسیب می رسانند. اول از همه، به مغزت در مورد اینکه افراد چگونه باید یکدیگر را فریب دهند، دروغ می گوید. گاهی به مردان نشان می دهد که بدجنس باشند و حتی به زن ها آسیب برسانند، و طوری رفتار کنند که این فقط برای سرگرمی است. آیا فکر می کنی بدجنس بودن با دیگران روش خوبی برای تفریح کردن است؟»
گفتم«نه، اصلا»
مادر لبخندی زد و دستش را روی شانه ام گذاشت.
«اما این همه ماجرا نیست. این گونه تصاویر می توانند به مغزت آسیب بزنند، زیرا دیدن آن می تواند به اعتیاد جدی منجر شود. می خواهم بیشتر در مورد اعتیاد با تو صحبت کنم. این گونه می توانی از مغزت محافظت کنی.»
***
چه چیزی یاد گرفتم؟
تصاویر غیر اخلاقی، تصاویر زیان آوری از افرادی با لباس کم یا بدون لباس هستند. دیدن این تصاویر در یک لحظه منجر به دو احساس متضاد می شود. مشاهده آن ها ممکن است خطرناک باشد، زیرا می تواند مغز را فریب دهد که بیشتر و بیشتر بخواهید به این تصاویر نگاه کنید، که به مرور تبدیل به اعتیاد می شود.
***

نظرات کاربران درباره کتاب تصاویر خوب، تصاویر بد

قطعا موضوع خوب و مهمی داره که باید بهش توجه شه
در 5 ماه پیش توسط امیرمهدی سرآبادانی