فیدیبو نماینده قانونی انتشارات آوای نور و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ترسیم نقشه جامع علمی و چگونگی تحقق آن

کتاب ترسیم نقشه جامع علمی و چگونگی تحقق آن

نسخه الکترونیک کتاب ترسیم نقشه جامع علمی و چگونگی تحقق آن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ترسیم نقشه جامع علمی و چگونگی تحقق آن

چشم‌انداز بیست ساله کشور مصوب مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۲، نقشه هدف کشور برای بیست سال می‌باشد. از سال ۱۳۸۲ تا (۱۳۸۷) می‌باید پنج سال یعنی یک قدم از چهار قدم به سمت چشم‌انداز برداشته باشیم. در چشم‌انداز بیست ساله، ایران باید کشوری توسعه یافته با بالاترین رشد اقتصادی در منطقه و بالاترین رتبه تولید علم و فن‌آوری در منطقه باشد. این دو مؤلفه چشم انداز به صورت کمی تعیین شده اند. بدیهی است بالاترین رشد اقتصادی و دارای بالاترین رتبه تولید علم و فناوری باید با رویکرد فرهنگ و ارزشهای اسلامی بوده و هویت اسلامی- انقلابی را برای کشور رقم زند تا ایران بتواند الهام‌بخش جهان اسلام باشد. تعیین رابطه مؤلفه‌های رشد اقتصادی و رشد تولید علم و فن‌آوری با هویت اسلامی- انقلابی و الهام‌بخشی برای جهان اسلام، یکی از موضوعات کاملاً حساس و مهم و ضروری خواهد بود. موضوعی که اگر به درستی و به خوبی روشن نگردد، حداکثر اینکه ایران هم با تلاش فراوانی که صورت می‌دهد در همان مسیر کشورهای توسعه یافته امروز دنیا می‌تواند سیر نموده و به همان نقطه‌ای برسد که امروز بعضاً رسیده‌اند. قید هویت اسلامی- انقلابی، تعیین کننده رابطه دو مؤلفه رشد اقتصادی و رشد تولید علم و فن‌آوری می‌باشد. با رعایت چنین قیدی است که الهام‌بخشی انقلاب اسلامی ایران و جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام، به صورت خاص و در جهان، به صورت عام، قابل تحقّق خواهد بود. سؤال اساسی و مهم این است که رشد اقتصادی متغیر است و یا تابع. بدین معنا که رشد اقتصادی باید تابعی از رشد تولید علم و فن‌آوری باشد و یا بالعکس.

ادامه...
  • ناشر انتشارات آوای نور
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.09 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۶۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب ترسیم نقشه جامع علمی و چگونگی تحقق آن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اول: مبانی ترسیم نقشه جامع علمی کشور

ترسیم نقشه جامع علمی کشور، لازمه نهضت نرم افزاری

چرخه تولید و مصرف علم را باید به خوبی شکل داد تا رشد اقتصادی و رشد تولید علم و فن آوری به گونه ای صورت پذیرد که سازگار با هویت اسلامی- انقلابی بوده و الهام بخش جهان گردد.
شدت بخشی به چرخه تولید و مصرف علم در کشور با نهضت نرم افزاری قابل تعریف می باشد.
نهضت نرم افزاری، شدت بخشی به چرخه تولید و مصرف علم در کشور است. مفهوم نهضت نرم افزاری را نمی توان با معادل رشد تولید علم در نظر گرفت.
نهضت نرم افزاری به مدیریت نیازمند است. ترسیم نقشه جامع علمی کشور از کارکردهای اصلی مدیریت راهبردی نهضت نرم افزاری تلقی می گردد.(۱)
مدیریت راهبردی نهضت نرم افزاری مقدم بر مدیریت راهبردی کشور در حوزه های مختلف خواهد بود.
تاکیدات مقام معظم رهبری از یک دهه قبل تاکنون بر موضوع نهضت نرم افزاری، شاهدی بر این مهم می باشد.

مفهوم شناسی نقشه جامع­علمی کشور به­عنوان چشم­اندازعلمی کشور

چشم انداز، هدفی آرمانی است. هدف، نقطه رسیدن است. وقتی هدف، با رویکرد واقع­گرایی و واقع بینی تعیین شود، هدف عملیاتی و ممکن- ممکن خواهد بود. تاکید بر وضعیت موجود و مناسب و مطلوب دانستن آن و نسبی گرا بودن، منجر به تعیین هدف عملیاتی می شود. مدیران اجرایی و عملیاتی براین گونه اهداف تاکید می ورزند.(۲)
وقتی هدف با رویکرد واقع گرایی آرمان نگر ترسیم شود توجه به آینده صورت می پذیرد و هدف راهبردی یا هدف ممکن- مطلوب بدست می آید. ولی آنگاه که رویکرد آرمانگرایی واقع بین حاکم است، هدفی که حاصل می گردد، هدف مطلوب- ممکن بوده که با عنوان چشم انداز از آن یاد می شود.
هدف راهبردی، هدف یافتنی است ولی چشم انداز، هدف ساختنی است.چشم انداز، آینده ساختنی است، یافتنی نیست.
چشم انداز بیست ساله کشور، بدین ترتیب ترسیم شده که آینده ای ساختنی باشد. این چشم انداز، خود مشتمل بر چندین چشم انداز پایین دستی است که باید هر کدام به درستی و به دقت ترسیم شود تا چشم انداز کشور قابل تحقق گردد.
چشم انداز اقتصادی، چشم انداز علمی، چشم انداز فرهنگی و اجتماعی، چشم انداز سیاسی، چشم اندازهای پائین دستی چشم انداز کلان کشور محسوب می شوند. بدین معنا که چشم انداز به عنوان نقشه هدف کشور برای بیست سال آینده، دارای حداقل چهار زیرنقشه هدف می باشد.
نقشه جامع علمی کشور، نقشه جامع اقتصادی کشور، نقشه جامع فرهنگی کشور، نقشه جامع سیاسی کشور، نقشه جامع اجتماعی کشور، نقشه های هدف های اصلی کشور اند که برای تحقق نقشه جامع کشور یا چشم انداز باید ترسیم شوند.
نقشه جامع علمی کشور، نقشه هدف برای نظام تولید علم و فن آوری کشور یا نظام آموزش و پژوهش کشور است. همانگونه که نقشه های جامع اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی، نقشه هدف یا اهداف کلان نظام های اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی کشور می باشند.
بدیهی است نسبت نقشه جامع علمی کشور نسبت به نقشه های جامع اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی، نسبت متغیر مستقل و متغیر تابع و یا به معنای دیگر نقشه ای بالادست خواهد بود. در هرکدام از زیرنظام های اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی، زیرنظام تولید علم و فن آوری در آن حوزه، یک زیرنظام اصلی و محوری می باشد.(۳)
توسعه جامع و همه جانبه کشور و از جمله رشد اقتصادی، نیازمند علم ودانش است. با علم ودانش موجود امروز دنیا و تولید شده توسط کشورهای توسعه یافته و مصرف آنها، برای توسعه کشور و رشد اقتصادی آن، همان توسعه و رشدی را به دست می دهد که امروز محقق شده است. درحالی که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن نوع توسعه و رشد اقتصادی است که زمینه ساز تمدن نوین اسلامی باشد.
اصولاً علم و دانش موجود دنیا نه تنها نمی تواند از انقلاب اسلامی پاسداری کند و اهداف و آرمان های آنرا محقق سازد حتی نمی تواند ماهیت این انقلاب را به خوبی بازشناسی و تایید نماید.
بنابراین در نقشه جامع علمی کشور، باید مشخص گردد که چه علوم و فن آوری هایی با چه کیفیت و به چه میزان و با چه اولویت و در چه زمانی باید تولید شود و برای تولید این علوم و فن آوری ها به چه تعداد مراکز آموزشی و پژوهشی به عنوان مراکز تولید علم و فن آوری با چه وی‍ژگیهایی و با چه تعداد نیروی انسانی خبره پژوهشگر و چه سخت افزارهایی و چه میزان منابع مالی نیاز است.
پی ریزی تمدن نوین اسلامی با برداشتن چنین گامهایی امکان پذیر است. بدیهی است، ترسیم نقشه جامع علمی کشور با چنین هویت و ویژگی که معطوف به ساختن تمدن نوین اسلامی باشد، خود نشانگر قدم گذاشتن در این راه نو خواهد بود.

نرخ تولید علم و کیفیت تولید علم در نقشه جامع علمی کشور

تولید علم و فن آوری در افق بیست ساله کشور باید به میزانی باشد که ایران در سطح منطقه آسیای جنوب غربی (شامل آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه) دارای جایگاه اول باشد.
آنچه که در چشم انداز مصوب معین شده است و قابل احصاء می باشد نرخ تولید علم و فن آوری است. شاخصی هم که برای تعیین این نرخ (میزان) پذیرفته شده است، شاخص بین المللی خواهدبود. زیرا براساس این شاخص است که نرخ تولید علم و فن آوری در کشورهای جهان و از جمله کشورهای منطقه سنجیده می شود.بنابراین ایران هم جایگاه خود را براساس همین شاخص می تواند نسبت به کشورهای منطقه مورد ارزیابی قرار داده و خود را به جایگاه اول برساند.
برای این منظور میزان تولید علمی که در کشور باید صورت پذیرد تا بتواند جایگاه اول منطقه را به دست آورد در مقایسه با میزان تولید علم سایر کشورها باید بدست آید.
امروز نرخ تولید علم و فن آوری در ایران اگرنه به صورت کامل و جامع، ولی به صورت نسبتاً قابل قبول توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی محاسبه و اعلام شده است. تهیه گزارش ارزیابی کلان علم و فن آوری و گزارش های ارزیابی خرد علم و فن آوری را به عنوان قدم های اولیه و کاملاً موثر و اثربخش در این جهت، می توان تلقی نمود؛
نرخ تولید علم و فن آوری در کشورهای منطقه نیز بعضاً موجود بوده و بعضاً نیز باید به دست آورده شود.
برخی از کشورهای منطقه نسبت به ترسیم چشم انداز کشور خود و از جمله در حوزه تولید علم و فن آوری اقدام نموده اند. درخصوص سایر کشورها نیز براساس شاخص ها و روش های علمی باید مطالعه و بررسی شود تا مشخص گردد که در افق چشم انداز ایران که معادل بیست سال تعیین شده است می توانند به چه نرخی از تولید علم و فن آوری دست یابند.
بدین ترتیب است که براساس نتایج چنین بررسی و مطالعات می توان جایگاه اول منطقه در تولید علم و فن آوری را به زبان عدد و رقم و یا به صورت هدف کمی مشخص نمود و هدف دستیابی به جایگاه اول منطقه در تولید علم و فن آوری برای جامعه مخاطب این موضوع اعم از دانشگاهیان و حوزویان روشن تر و مفهوم تر شود.
بدیهی است محقق شدن چنین جایگاهی به سلسله ای از سیاستگذاری ها و هدفگذاری ها و تهیه راهبردها و تدوین برنامه های گسترده بخشی و فرابخشی در رده های عالی و میانی و عملیاتی و فراهم ساختن زمینه ها و تامین امکانات و منابع انسانی و غیرانسانی لازم نیازمند است و این الزامات به وجود یک قرارگاه فرماندهی، دارای عقبه علمی و فکری کاملاً ممحض و دارای اختیارات مکفی برای ترسیم نقشه جامع علمی کشور و پیاده کردن آن نقشه، بستگی تام و تمام خواهد داشت.
نقشه جامع علمی کشور در پی اینکه مشخص شد احراز جایگاه اول منطقه در تولید علم و فن آوری مستلزم حداقل چه میزان تولید علم و فن آوری است، به عنوان چشم انداز پائین دستی چشم انداز کشور، آن هم در حوزه علم و فن آوری، باید ترسیم گردد.

نظرات کاربران درباره کتاب ترسیم نقشه جامع علمی و چگونگی تحقق آن