دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب آزمایش‌های علمی (نسخه PDF)

کتاب آزمایش‌های علمی (نسخه PDF)
دامیز

نسخه الکترونیک کتاب آزمایش‌های علمی (نسخه PDF) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب آزمایش‌های علمی (نسخه PDF) را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب آزمایش‌های علمی (نسخه PDF)

یکی از راه‌هایی که می‌توان کودکان و نوجوانان را به شناخت و درک دنیای بیرون علاقه‌مند کرد، آزمایش کردن است. شما می‌توانید به عنوان والدین یا معلم از کتاب آزمایش‌های علمی استفاده کنید و کودکان و نوجوانان را با قوانین علمی جذاب وارد دنیایی شگفت‌انگیز کنید. در این کتاب نوجوانان می‌آموزند که چطور نیروهای نامرئی را کنترل کنند و اجسام را بدون لمس به حرکت در بیاورند. یا با استفاده از مواد داخل خانه مانند جوش‌شیرین، سرکه و مخمر معجون‌های شیمیایی متفاوتی خلق کنند. نوجوانان با انجام آزمایش‌های این کتاب متوجه خواهند شد که این نوع آزمایش‌ها به مرور کارکرد مغز و حواس را بهبود خواهد بخشید. تمام آزمایش‌های این کتاب با استفاده از اقلام خانگی ارزان‌قیمت قابل انجام هستند. پس همین حالا دست به کار شوید.

درباره کتاب آزمایش‌های علمی

کتاب آزمایش‌های علمی نوشته‌ی اولیویا مالینز است که اولین بار در سال 2016 در مجموعه کتاب‌های دامیز منتشر شد.

نویسنده در این کتاب به کودکان و نوجوانان می‌آموزد که چطور آزمایش‌های علمی را به شکل مفرح و لذت‌بخش بیاموزند. آزمایش‌های این کتاب در 7 فصل گنجانده شده‌اند و به غیر از فصل آخر، هر فصل با مقدمه‌ای کوتاه شروع می‌شود. هر فصل شامل چندین آزمایش است که در ابتدای هر کدام نویسنده توضیح مختصر و کاملی درباره‌ی کاری که باید انجام دهید و وسایل موردنیازتان ارائه کرده است. توجه داشته باشید که هیچ نیازی برای انجام به ترتیب همه‌ی آزمایش‌ها نخواهید داشت، اگرچه گاهی ترتیب انجام آن‌ها از این حیث که بتوانید با آزمایش‌های ساده شروع کنید، مؤثرتر است.

در انتهای هر آزمایش بخشی وجود دارد که می‌گوید چگونه می‌توانید آزمایش‌های بیشتری انجام دهید و این نکته در یادگیری بیشتر و بهتر کودک و نوجوان شما تأثیرگذارتر خواهد بود. این کتاب تنها دریچه‌ای به سوی کنجکاوی و کشف نیست بلکه نوجوانان می‌توانند با استفاده از دستورالعمل‌های ارائه شده هر آزمایش را به چندین روش انجام دهند و قدرت خلاقیت خود را بارور کنند. نویسنده نیز در ابتدای کتاب توصیه کرده است از دستورالعمل‌ها و پروژه‌های این کتاب به عنوان شروع کمک بگیرید و آزمایش‌های دیگری انجام دهید. حس کنجکاوی‌تان را ترغیب کرده و خود را به مراحل ذکر شده در کتاب محدود نکنید.

همچنین توجه داشته باشید که قبل از شروع به استفاده از کتاب و انجام آزمایش‌های علمی موارد ایمنی و بهداشتی را رعایت کنید. به عنوان مثال اگر دستانتان به ماده‌ی شیمیایی آغشته شده، چشمانتان را نمالید. به تمام هشدارهایی که در مورد هر آزمایش داده شده است توجه کنید و هر جا لازم بود از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا مشکل و خطر جدی برایتان پیش نیاید.

کودک و نوجوان شما همانطور که از پروژه‌ی اول کتاب به سمت جلو پیش می‌رود خواهد دید که آزمایش‌های مختلف این کتاب به او این امکان را می‌دهد تا در نهایت به دنیای پیرامون خود دقیق‌تر نگاه کند و مانند دانشمندان بزرگ از اشتباهات خود درس بگیرد و آن‌ها را تکرار نکند. والدین باید بدانند که بیشترین میزان یادگیری زمانی اتفاق می‌افتد که از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید، پس خواندن این کتاب را کنار فرزند خود شروع کنید و لذت ببرید.

کتاب آزمایش‌های علمی را انتشارات آوند دانش با ترجمه‌ی سارا یوسفی ترجمه و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. سارا یوسفی کتاب‌های دیگری نیز در انتشارات آوند دانش ترجمه کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب‌های «راه‌اندازی کسب و کار شخصی»، «هنر آشپزی»، «سوپ»، «حل و فصل اختلافات در محیط کار»، «زندگی کم خرج» و ... اشاره کرد. خرید و دانلود کتاب‌های منتشر شده با ترجمه‌ی سارا یوسفی از سایت و اپلیکیشن فیدیبو امکان‌پذیر است.

مروری بر فصل‌های کتاب آزمایش‌های علمی

پروژه‌ 1: نیروهای اطراف شما

پروژه‌ی 2: فشار هوا و علم زمین

پروژه‌ی 3: امواج صدا

پروژه‌ی 4: شیمی

پروژه‌ی 5: گیاهان و حیوانات

در بخشی از کتاب آزمایش‌های علمی می‌خوانیم

نیرو می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد. اگر شیء را به آرامی هل دهید، نیروی کوچکی به آن وارد کرده‌اید. اگر آن را با شدت بیشتری هل بدهید، نیرو بزرگ‌تر است.

نیرو می‌تواند باعث حرکت اشیا، سریع‌تر شدن حرکت آن‌ها یا توقفشان شود یا می‌تواند مسیر آن‌ها را تغییر دهد. تصور کنید می‌خواهید به توپ بیسبالی که به سمت شما پرتاب شده ضربه بزنید. نیروی دست شما و چوب بیسبال باعث شده توپی که پرتاب می‌شود تغییر مسیر داده و سرعت‌های متفاوتی داشته باشد. گاهی اوقات به چیزی نیرو وارد می‌کنید که ثابت است و حتی با وارد کردن نیرو هم حرکت نمی‌کند! فرض کنید یک دیوار را هل بدهید. شما به دیوار نیرو وارد کرده‌اید، اما دیوار ثابت خواهد ماند، مگر اینکه هالک (غول افسانه‌ای) باشید.

شاید فکر کنید اگر چیزی حرکت نمی‌کند، یعنی هیچ نیرویی روی آن تأثیر ندارد؛ اما این درست نیست. نیروها در اطراف شما وجود دارند و همیشه و هر لحظه روی شما تأثیر می‌گذارند! بارزترین مثال آن نیروی جاذبه‌ی زمین است که همیشه همه چیز را به سوی خود می‌کشد.

شما نمی‌توانید نیروی گرانش را ببینید؛ هرچند گرانش هم نوعی نیروست. نیروی گرانشی نیرویی نامرئی به شمار می‌آید. سایر نیروهای نامرئی عبارت‌اند از: نیروی مغناطیسی و نیروی الکتریکی. مثالی که می‌توان برای نیروی الکتریکی آورد روشن کردن پنکه است. ش ما می‌توانید سیم پنکه را به برق بزنید و روشنش کنید، نیروی الکتریسیته نیروی لازم برای حرکت پره‌های پنکه را تأمین می‌کند.

آخرین قانونی که دانستنش خالی از لطف نیست این است که شیء در حال حرکت، به حرکت خود در همان مسیر و با همان سرعت ادامه می‌دهد تا اینکه نیروی دیگری بر آن وارد شود. به این نیرو اینرسی می‌گویند. ابتدا ممکن است این قانون منطقی به نظر نرسد، چراکه اگر توپی را پرتاب کنید تا ابد در آسمان باقی نمی‌ماند؛ اما فراموش نکنید که نیروی گرانشی بر توپ بیسبال پرتاب شده تأثیر گذاشته و آن را به سمت خود می‌کشد. حتی هوا هم به توپ نیرو وارد کرده و سرعتش را کم می‌کند؟ این فصل سرگرمی‌هایی دارد که با آهن‌ربا، الکتریسیته و ... انجام می‌شود و در آن‌ها نیرو را آزمایش می‌کنید. امیدوارم آزمایش‌های محشری انجام دهید.

همه‌ی آزمایش‌هایی که در این فصل انجام می‌شوند، در یک چیز با هم مشترک‌اند: همه‌شان به دنبال کشف نیرو هستند.

خب، نیرو چیست؟ تعریف نیرو ساده است: هل دادن یا کشیدن یک شیء. اگر شیئی در مقابل شما قرار دارد، آن را به طرف دیگر میز هل دهید. انجام این کار به این شیء نیرو وارد کرده اید. حالا آن شیء را به سمت خودتان بکشید. دوباره به آن نیرو وارد کردید!

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب آزمایش‌های علمی بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی کودک و نوجوان می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب آزمایش‌های علمی (نسخه PDF)

 • ناشر انتشارات آوند دانش
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۰,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 18.74 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۳۶ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب آزمایش‌های علمی (نسخه PDF)

عالی
در ۱۰ ماه پیش توسط 099...945 ( | )
عالی
در ۷ ماه پیش توسط 930...621 ( | )
خوب
در ۸ ماه پیش توسط 915...754 ( | )
آزمایشای عالییییییییییییی
در ۸ ماه پیش توسط 990...323 ( | )
عالی
در ۸ ماه پیش توسط m.s...387 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • بعدی ›
 • آخرین ››