فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استنفورد ١٠٠ ... مفهوم شر

کتاب استنفورد ١٠٠ ... مفهوم شر

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ١٠٠ ... مفهوم شر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب استنفورد ١٠٠ ... مفهوم شر

بسیاری از علاقه‌مندان به فلسفه در ایران که با فضای مجازی بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده‌اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره هم برده‌ باشند. این دانشنامه حاصل طرحی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. این مجموعه از مدخل‌های مناسبی برای ورود به گستره‌های متنوع فلسفی برخوردار است و کسی که می‌خواهد برای اولین بار با مسأله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه‌های راهگشایی که پیش ‌رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل‌های مربوط به آن در این دانشنامه برود. مسائل اصلی‌ای که فیلسوفان تحت عنوان شر بر سر آن‌ها بحث کرده‌اند چنین بوده‌اند: آیا رواست که اصطلاح «شر» را در گفتار و اندیشه اخلاقی، سیاسی و حقوقی خود به کار بریم، یا این‌که شر مفهومی منسوخ یا پوچ است که باید کنار نهاده شود؟ نسبت میان شر و مفاهیم اخلاقیِ دیگر از قبیل بدی و خطاکاری چیست؟ شروط لازم و کافی برای کردار شریرانه چیست؟ شروط لازم و کافی برای منش شریر چیست؟ نسبت میان کردار شریرانه و منش شریر چیست؟ چه گونه‌هایی از کردارهای شریرانه و منش‌های شریر می‌توانند وجود داشته باشند؟ تحلیل درست مفاهیم مشتق چون نهادِ شریر چیست؟ این مدخل شرحی مختصر به دست می‌دهد از پاسخ‌هایی که در نوشته‌های مربوط به این مبحث به این پرسش‌ها داده‌اند.

ادامه...

بخشی از کتاب استنفورد ١٠٠ ... مفهوم شر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:[ درآمد]

در طی سی سال گذشته، فیلسوفان اخلاق، سیاست و حقوق علاقه فزاینده ای به مفهوم شر پیدا کرده اند. این علاقه تا حدی به این سبب بوده است که عامه مردم، عالمان اجتماعی، خبرنگاران و سیاستمداران وقتی می کوشند تا به فهم شقاوت ها و هول و هراس های گوناگون هشتاد سال گذشته، از جمله یهودکشی،(۳) نسل کشی در رواندا، حمله های تروریستیِ یازدهم سپتامبر، و کشتارهای پی درپی به دست قاتلان زنجیره ای همچون جفری دامر(۴) راه ببرند و در برابر آن ها واکنش نشان دهند، واژه «شر» را بر آن ها اطلاق می کنند. چنین می نماید که با «نادرست» یا «بد» یا حتی «بسیاربسیار نادرست» یا «بسیاربسیار بد» خواندن این کردارها و مرتکبانشان نمی توانیم اهمیت و دلالت اخلاقی آن ها را به دست آوریم. [برای این کار] به مفهوم شر نیاز داریم.
برای پرهیز از سردرگمی، مهم است که یادآور شویم دست کم دو مفهوم از شر وجود دارد: یک مفهوم گسترده و یک مفهوم تنگ دامنه. مفهوم گسترده هر گونه وضعیت بد، کردار نادرست، یا ضعف منش را در خود می گنجاند. ابتلا به دندان درد، همچون دروغ مصلحت آمیز، به معنای گسترده کلمه شر است. شر به معنای گسترده به دو مقوله تقسیم شده است: شر طبیعی و شر اخلاقی. شرهای طبیعی وضعیت های بدی اند که از نیت ها یا کوتاهیِ کنشگران اخلاقی ناشی نمی شوند. طوفان و دندان درد نمونه هایی از شرهای طبیعی اند. برخلاف آن ها، شرهای اخلاقی به واقع از نیت ها یا کوتاهیِ کنشگرانِ اخلاقی ناشی می شوند. قتل و دروغگویی نمونه هایی از شرهای اخلاقی اند.
شر به معنای گسترده، که همه شرهای طبیعی و اخلاقی را در بر می گیرد، به طور معمول همان نوع شری است که در بافتارهای الهیاتی(۵) بدان ارجاع می دهند، از جمله در بحث های مربوط به مسئله شر. مسئله شر مسئله توجیه شر در جهانی است که به دست خدایی قادرِ مطلق،(۶) عالمِ مطلق(۷) و خیرِ مطلق(۸) آفریده شده است. چنین می نماید که اگر این آفریننده از این صفات برخوردار باشد، شری در جهان وجود نخواهد داشت. اما شر در جهان وجود دارد. از این رو، دلیلی هست برای باور به این که آفریننده ای قادر مطلق، عالم مطلق و خیر مطلق وجود ندارد.
برخلاف مفهوم گسترده شر، مفهوم تنگ دامنه شر تنها آن دسته از کردارها، منش ها، رویدادها و نظایر آن ها را که از لحاظ اخلاقی بیش از همه انزجارآورند در خود می گنجاند. چنان که مارکوس سینگر(۹) می گوید، «شر [در این معنا(۱۰)]... بدترین لفظ ممکن است که برای دلالت بر رسوایی قابل تصور است» (Singer ۲۰۰۴, ۱۸۵). از آن جا که مفهوم تنگ دامنه شر مستلزم نکوهش اخلاقی است، به نحو متناسبی تنها بر کنشگران اخلاقی و کردارهای آنان حمل می شود. از باب مثال، اگر تنها آدمیان کنشگران اخلاقی باشند، آن گاه تنها آدمیان می توانند به کردارهای شریرانه دست زنند. شر به این معنای تنگ دامنه تر بیشتر هنگامی در نظر است که اصطلاح «شر» در بافتارهای اخلاقی، سیاسی و حقوقیِ معاصر به کار می رود. این مدخل بر شر به این معنای تنگ دامنه تر تمرکز خواهد داشت و به بحث شر به معنای گسترده یا به مسئله شر چندان نخواهد پرداخت (این مباحث تنها در بخش ۲ به اجمال بررسی خواهد شد).
مسائل اصلی ای که فیلسوفان تحت عنوان شر بر سر آن ها بحث کرده اند چنین بوده اند: آیا رواست که اصطلاح «شر» را در گفتار و اندیشه اخلاقی، سیاسی و حقوقی خود به کار بریم، یا این که شر مفهومی منسوخ یا پوچ است که باید کنار نهاده شود؟ نسبت میان شر و مفاهیم اخلاقیِ دیگر از قبیل بدی و خطاکاری چیست؟ شروط لازم و کافی برای کردار شریرانه چیست؟ شروط لازم و کافی برای منش شریر چیست؟ نسبت میان کردار شریرانه و منش شریر چیست؟ چه گونه هایی از کردارهای شریرانه و منش های شریر می توانند وجود داشته باشند؟ تحلیل درست مفاهیم مشتق چون نهادِ(۱۱) شریر چیست؟ این مدخل شرحی مختصر به دست می دهد از پاسخ هایی که در نوشته های مربوط به این مبحث به این پرسش ها داده اند.

این کتاب ترجمه ای است از:
The Concept of Evil
The Stanford Encyclopedia of Philosophy
Todd Calder, Nov 26, 2013

پیشگفتار دبیر مجموعه

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی می کنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد(۱) را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نظیر بهره نیز برده باشند. این دانشنامه حاصل طرح نیکویی است که اجرای آن در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به لطف کمک هایی که گردانندگان این مجموعه از آن ها برخوردار شده اند، متن کامل تمامی مقالات این دانشنامه در اینترنت به رایگان و به آسان ترین شکل در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار گرفته است.
نگاهی به ساختار و مندرجات مقاله ها و مرور کارنامه نویسندگان آن ها، که عموما در حیطه کار خویش صاحبِ نام و تالیفات درخور اعتنا هستند، گواهی می دهد که با مجموعه ای خواندنی مواجهیم، مجموعه ای که غالبا مدخل های مناسبی برای ورود به گستره های متنوع تامل فلسفی به دست می دهد. به این اعتبار، می توان به جرئت گفت کسی که می خواهد اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود، یکی از گزینه های راهگشایی که پیش رو دارد این است که ابتدا به سراغ مدخل یا مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه برود.
دانشنامه فلسفه استنفورد (به سرپرستی دکتر ادوارد ن. زالتا(۲)) افزون بر این که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی های درخور توجه دیگری هم دارد. حجم بسیاری از مقاله های این دانشنامه چشمگیر است. ظاهرا دست نویسندگان در شرح و بسط کثیری از موضوعات و مباحث باز بوده است. دیگر این که در کنار مدخل های نام آشنا گاه به موضوعات و مسائل کم و بیش بدیعی پرداخته شده است که شاید در نظر اول ورودشان به دانشنامه ای فلسفی غریب بنماید و در عین حال خواننده را به بازاندیشی درباره دامنه تفکر فلسفی و نسبت آن با زیست جهان خویش فرابخواند. کتابنامه های مندرج در پایان مقاله ها نیز، که معمولاً به دقت تدوین شده اند، یکی از محسنات این دانشنامه است که به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می آید که می خواهند در زمینه ای خاص پژوهش کنند. این را هم نباید از نظر دور داشت که خاستگاه این دانشنامه به هیچ روی موجب نشده است که متفکران و مباحث فلسفه قاره ای نادیده گرفته شوند.
انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن امکان مواجهه شمار هرچه بیشتری از خوانندگان علاقه مند با آن، چه بسا استمرار همان غایتی باشد که مورد نظر بانیان این طرح بوده است. بر این اساس، در گام نخست انتخابی اولیه از میان مدخل های پرشماری که در دانشنامه آمده است صورت گرفته و کار ترجمه آن ها به سعی مترجمانی که با این طرح همکاری دارند به تدریج پیش می رود. ترجمه کل دانشنامه البته غایتی بلندپروازانه است، به ویژه با توجه به این که هنوز همه مقاله های آن به نگارش درنیامده اند. با این حال، تلاش بر این است که، در صورت فراهم بودن شرایط، انتشار این مجموعه استمرار پیدا کند و به سرنوشت مجموعه هایی دچار نیاید که آغازی چشمگیر داشته اند ولی دولتشان چندان پاینده نبوده است.
روال غالب این است که هر کدام از مدخل ها در یک مجلد منتشر شود، اما در مواردی که حجم یک مدخل از حداقل لازم برای این که به هیئت مجلدی مستقل منتشر شود کمتر باشد، آن مدخل همراه با مدخل دیگری که با آن قرابت موضوعی دارد انتشار می یابد. به توصیه دکتر زالتا، نسخه اساس ترجمه ها آخرین ویراستی خواهد بود که در بخش آرشیو دانشنامه درج شده است، و همین امر در چاپ های مجدد ترجمه ها مبنا قرار خواهد گرفت. در مرحله ویرایش، تمامی ترجمه ها سطر به سطر با متن انگلیسی مقابله خواهند شد تا عیار کار درخور این مجموعه باشد. در این میان تلاش می شود توازن شایسته ای میان احترام به سبک و زبان هر مترجم از یک سو و اقتضائات مجموعه از سوی دیگر به دست آید.
طرح انتشار این مجموعه شاید فردی بوده باشد، اما اجرا و اتمام آن البته کاری جمعی است و با تلاش مشترک و همراهی دوستانی میسر می شود که به این کار دل می سپارند. افزون بر مترجمانی که در این طرح همکاری می کنند، سپاسگزار دیگرانی هستم که مساعدتشان پشتوانه اجرای شایسته آن است. به ویژه از آقای دکتر زالتا و سایر گردانندگان دانشنامه قدردانی می کنم که اجازه دادند مجموعه حاضر به زبان فارسی منتشر شود. همچنین، باید یاد کنم از آقای امیر حسین زادگان، مدیر انتشارات ققنوس، که زمینه اجرای طرح را فراهم کردند؛ آقای دکتر سید نصراللّه موسویان، که یاری بی دریغشان برای این مجموعه بسیار مغتنم بوده است؛ آقای احمد تهوری، که در تسهیل ارتباطات نقش موثری داشته اند؛ و آقای جهانگیر ملک محمدی و یکایک همکاران ایشان در بخش فنی انتشارات، که می کوشند این مجموعه با شکل و شمایلی درخور منتشر شود.

مسعود علیا
زمستان ۱۳۹۲

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ١٠٠ ... مفهوم شر

سلام لطفا مجموعه چهارم دانشنامه استنفورد ۷۶ تا ۱۰۰ را در دسترس قرار دهید
در 6 ماه پیش توسط محمدرضا امامی