فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ناپلئون به جنگ داعش می‌رود

کتاب ناپلئون به جنگ داعش می‌رود

نسخه الکترونیک کتاب ناپلئون به جنگ داعش می‌رود به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب ناپلئون به جنگ داعش می‌رود

صیادی که تور ماهیگیری‌اش سنگین شده در فکر صیدی چرب و نرم تورش را بالا می‌کشد اما جای خوراک شبش ناپلئون و اسبش را می‌بیند که در قعر اقیانوس یخ‌زده و زنده مانده‌اند... بازگشت دوباره امپراطور مصادف می‌شود با ترور هنرمندان فرانسه و رشد هر روزه داعشی‌ها. امپراطور که بالاخره پس از تلاشی چند روزه کار با اینترنت را یاد می‌‌گیرد شروه به کشیدن نقشه‌ای می‌کند تا ارتشی تشکیل دهد و داعشی‌ها را از بین ببرد. اما مشکل اینجاست که کسی باور نمی‌کند او ناپلئون است...

ادامه...

بخشی از کتاب ناپلئون به جنگ داعش می‌رود

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

 


این کتاب ترجمه ای است از:
!Re-vive l'Empereur
Romain Puértolas
Editions Le Dilettante, 2015 ©

۱.ناپلئون کوکاکولا لایت را کشف می کند

نخستین کلمه ای که ناپلئون بناپارت سوار بر پرواز اس کی۰۴۰۷ هواپیمایی اسکاندیناوی، که پس از دو قرن غیبت باید او را به فرانسه برمی گرداند، بر زبان آورد کلمه ای آمریکایی بود.
«کوکاکولا.»
این کلمه هنوز برایش معنایی نداشت، فقط نقش و نگار غریبی بود نقش بسته با حروفی سفید روی زمینه قرمز قمقمه استوانه ای شکل عجیبی که روی میز فرد کناری اش قرار داشت. میهماندار هواپیما، زن موبور قدبلند و لاغراندامی که لباس فرم آبی اش بیش از حد برایش تنگ بود و کلاه کوچکی شبیه جعبه پنیر کامامبر روی سرش داشت، توی قفسه های گاری دستی اش می گشت که ناپلئون دوباره این کلمه را با صدایی آهسته و همچون وردی زیر لب تکرار کرد تا بتواند کاملاً متوجه ماهیت آن شود و طعم این نوشیدنی سیاه رنگ را کشف کند که در لیوان کناری اش سر و صدا می کرد؛ همچون باروتی که در آن بعدازظهر دوردست سه شنبه ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹ قلعه باستیل را روشن کرده بود. او آن زمان فقط بیست سال داشت اما هرگز آن روز را فراموش نکرده بود. «کوکاکولا.»
امپراتور سابق هرگز تصور نمی کرد روزی دوباره به انگلیسی حرف بزند، نخست به این دلیل که باور کرده بود مُرده و مُرده ها، تا زمانی که خلافش ثابت نشود، حرف نمی زنند، حالا می خواهد به زبان شکسپیر باشد یا هر زبان دیگری. بعد هم این که از آن ملتِ با گونه های صورتی و لهجه فضل فروشانه کینه بی پایانی به دل داشت که سال های دور و دراز جنگ و سپس تبعید باعث تشدید آن شده بود.
میهماندار که خم شده بود روی این موجودِ کوچک بی مو که در صندلی اش فرو رفته بود و بیشتر به کودکی می مانست تا فردی بالغ، به زبان فرانسوی کاملاً صحیح و با لبخند پهنی پرسید: «معمولی، بدون قند، لایت یا آلبالویی؟ با یا بدون یخ؟ یه برش لیمو می خواین؟ زیتون سبز چی؟ یه چتر کوچیک نمی خواین؟»
از آن جایی که ناپلئون در طول زندگی اش در جایگاه فاتح بزرگ همیشه همه چیزهای در دسترسش را خواسته بود، از میهماندار یک «کوکاکولای معمولی بدون قند لایتِ آلبالویی با مقداری یخ، یک برش لیمو، یک دانه زیتون سبز و یک چتر کوچک» خواست و طبق عادتش منتظر شد آن را برایش سرو کند.

۲.صید معجزه آسا

دو هفته قبل، کشتی ماهیگیری نروژی اوزنک باره(۳) (به معنای «شکست ناپذیر»)، که در عرض سواحل کشور حرکت می کرد، با تورهایش دو جعبه بزرگ چوبی صید کرد که صیادان در نهایت شگفتی در آن ها یک مرد و یک اسب یافتند. در سی سالی که آن ها آب های نروژ را سیر می کردند، آشغال هایی جمع کرده بودند: کفش های بی صاحب، چترهای شکسته، گالن های خالی بنزین و کیسه های پلاستیکی خواربارفروشی ها که از چهار گوشه دنیا می آمدند؛ ده ها کیسه کوچک که باید صدها سال زمان می گذشت تا دریا بتواند هضمشان کند و صیادان آن ها را به مارتن،(۴) پسر گانفرود(۵) خواربارفروش روستا، هدیه می دادند. از آن زمان او کیسه ها را جمع می کرد. از طرفی، شناخت جغرافیایی مارتن به نشان های متفاوتی محدود می شد که روی دیوارهای اتاقش چسبانده بود. کرفور،(۶) لوکلر،(۷) تسکو،(۸) سنزبریز،(۹) کورت اینگلس،(۱۰) اروسکی،(۱۱) لیدل،(۱۲) نوکوف،(۱۳) کناد،(۱۴) اسلونگا(۱۵) و والمارت(۱۶) نام هایی خارجی بودند که روی دیوارکوب پُرگل و بته اش و در عمق روحش مرزهای قاره ای جدید را ترسیم می کردند. این سفر دور دنیا با بیست و چهار نشان تجاری خوشایندتر هم می شد اگر در مدرسه برای مارتن عواقب ناگوار به همراه نداشت. معلمْ همه زندگی اش این امتحان را از دانش آموزانش می گرفت، این که از آن ها می خواست مشهورترین بناهای تاریخی پایتخت های اروپایی را نام ببرند. روی برگه امتحانی پسر خواربارفروش، مونوپری،(۱۷) ویت رُز(۱۸) و لیدل جای برج ایفل، بیگ بن(۱۹) و دروازه براندنبورگ(۲۰) را گرفته بود.
حتی یک روز صیادان در تورهایشان درِ یک ولوو را یافته یا روزی دیگر با یک موتور و چند حلقه لاستیک روبه رو شده بودند اما هیچ وقت نتوانستند قطعات کافی را بیابند تا اتومبیل کاملی را سرهم کنند. البته ضرورتی هم نداشت زیرا فرمانده وِب یورن هانسِن دو سال قبل اتومبیل اشکودای(۲۱) خود را در دریا رها کرده بود و از آن زمان دیگر با دوچرخه رفت وآمد می کرد.
بله، آن ها از دریا چیزهای عجیبی گرفته بودند اما اصلاً و ابداً دو جعبه بزرگ صید نکرده بودند که توی یکی انسان باشد و توی دیگری اسب.
چهار ماهیگیر نروژی، که از چنین کشفی حیرت زده بودند، بلافاصله جسد را از تابوتش بیرون کشیدند تا از نزدیک آن را بررسی کنند. آن ها در آن لحظه حیوان را رها کردند زیرا اگرچه اسب، اسب است این یکی نمی توانست چهارنعل فرار کند.
مرد چهره آرامی داشت و اگر او را در جعبه ای نیافته بودند که ده ها متر زیر آب های سردِ سواحلِ ایسلند قرار داشت، می شد تصور کرد به خوابی بسیار شیرین فرو رفته است. بی شک همین آب های سرد باعث شده بود جسم مرد در شرایط تحسین برانگیزی حفظ شود.
او را با احتیاط روی تشکی از ماهی ها خواباندند. بیشتر نگران ماهی ها بودند ــ که آن ها را به قیمتی خوب به کمپانی عظیم فَندوس می فروختند که کارش تولید ماهی های پخته و یخ زده بود ــ تا دلواپس جسدی که هیچ سودی عایدشان نمی کرد. اگر می خواستند از روی ماهی هایی که جسدْ آن ها را می پوشاند قضاوت کنند، به نظر می رسید قد و قامت مرد حسابی کوتاه است. فرمانده اوزنک باره که عادت داشت با یک نگاه اندازه صیدش را بگیرد فریاد زد: «یه متر و شصت و هشت سانتیمتر!» به نظر می رسید لباس های مرد یعنی پیراهن رنگی گشادی از جنس ابریشم خام که لکه های خون طی چندین سال روی آن تیره شده بود و شلواری عجیب و کفش هایی کوچک متعلق به قرن دیگری است.
از وقتی فرمانده به یکی از مردانش دستور داده بود کشتی را به سوی بندر براند، هر کسی برای خودش فرضیه کوچکی مطرح کرده بود. صیادی گفته بود: «این اتریشیه!» یکی دیگر فریاد زده بود: «افسر آلمانیه!» تا این که رئیس با انگشت موهای سیاه متوفی و قد کوتاهش را نشان داد.
«اهل مدیترانه ست. یا اسپانیاییه یا ایتالیایی. شاید حتی فرانسوی باشه.»
صیاد سوم که راهش را باز کرده بود به سوی بزرگ ترین جعبه بین ماهی هایی که روی زمین وول می خوردند فریاد زد: «فرمانده، بیاین نگاه کنین!»
او که کنار اسب زانو زده بود، دست تَرَک خورده اش را در یال های نرم حیوان فروبرد. وب یورن هانسن به او نزدیک شد و زین مجلل را که از جنس مخمل قرمز بود بررسی کرد. این اسبْ مَرکبی معمولی نبود. روی کفلش، یک حرف N با رشته های طلایی دیده می شد که خورشیدی آن را در بر می گرفت. همین نوشته را روی ران چپ حیوان دید با تاجی منقش به علامت شمشیری قرمز در بالای آن. او این نماد را خیلی خوب می شناخت.
مرد ریشو سرش را به آرامی تکان داد و گفت: «بچه ها، اگه این یارو ناپلئون بناپارت نباشه من حاضرم کشتی م رو بخورم!»
ناپلئون؟ بقیه ملوان ها با چشم های وق زده و دهان باز به رئیسشان نگاه کردند، اگرچه از علاقه شدید این گرگ پیر دریا به تاریخ فرانسه خبر داشتند.
«منظورتون همون ناپلئون معروفه؟»
«تا جایی که من می دونم سی و شش تا ناپلئون نداریم که!»
در واقع فرانسه فقط چهار ناپلئون به خود دیده بود.
وقتی کشتی به بندر رسید، آن ها به آرامی بار گرانبهایشان را تخلیه کردند. این گونه بود که سفر امپراتور و مَرکب وفادارش وزیر(۲۲) در سردخانه موسسه هانسن اوگ سون(۲۳) و بین ماهی هایی به پایان رسید که قرار بود در بسته بندی های کوچک و قابل بازیافت، قفسه های فروشگاه های بزرگ فرانسوی را پر کنند. از نظر فرمانده، این دو جسد باید آرام آرام به دمای جدید خو می گرفتند که برای هر کسی که به آب و هوای نروژ عادت نداشت پایین و برای مردی اهل جزیره کرس(۲۴) به شدت پایین بود، اما از دمایی که آن ها تا آن زمان تحمل کرده بودند کمتر نبود. بنابراین طی دو هفته، یخِ مرد فرانسوی و اسبش در یخچال و دور از نگاه های نامحرم و جلوی چشم حامیانشان یعنی وب یورن و پسرش باز شد.
هیچ کس از چنین تغییر دمایی جان سالم به در نمی برد. هیچ کس غیر از ناپلئون که تغییرات دماییِ دیگری را هم به چشم دیده بود. به هر حال مگر وسط زمستان کنار رودخانه برزینا(۲۵) یخچالی وجود داشت؟

۳.آنچه در مورد ناپلئون می دانیم

میهماندار تکرار کرد: «خلاصه کنم، شما یه کوکاکولای معمولی بدون قندِ لایتِ آلبالویی می خواین با چند تا تیکه یخ، یه برش لیمو، یه دونه زیتون سبز و یه چتر کوچیک. درسته؟»
ناپلئون حرف میهماندار را تایید کرد و او قهقهه اش بلند شد.
با لحنی شوخ پرسید: «شما تشنه تونه یا فقط دودِلین؟»
وب یورن هانسن فرمانده کشتی، مردی با ریش بور کاملاً پُرپشت که سمت چپ امپراتور فرانسه نشسته بود، بلافاصله دستش را روی بازوی او قرار داد تا مانع از این شود که چیز بیشتری بگوید و از زن جوان عذرخواهی کرد و گفت او اولین بارش است که با هواپیما سفر می کند.
میهماندار با لبخندی که هرگز از لب هایش محو نمی شد پاسخ داد: «نگران نباشین، من به این چیزها عادت دارم.»
سپس طبق سفارش مردی که جای پدرش بود برای ناپلئون، که در نظرش به بچه ای می مانست، یک کوکاکولا لایت ریخت.
«گیوتین!»
ناپلئون مرد عملی بود که جمله های بلند را دوست نداشت اما سریع و دقیق حرف می زد.
«ببخشید؟»
وقتی زن میهماندار از آن جا دور شد و از خودش بوی عطر ارزانقیمتی را بر جای گذاشت که تا ده ردیف آن طرف تر حس می شد، امپراتور به صیاد نروژی اخطار داد: «دیگه به من دست نزنین وگرنه دستور می دم بلافاصله با گیوتین اعدامتون کنن!»
مرد به زبان فرانسه، که در آور(۲۶) یاد گرفته و با کمی لهجه اسکاندیناویایی همراه بود، گفت: «متاسفم قربان، ولی چاره دیگه ای نداشتم. چیزهایی هست که شما هنوز ملتفت طرز کارشون نمی شین و تهدیدتون با گیوتین اونم تو این دوره زمونه خوش ِ سوسیالیسم نشونه همینه. فکر کنم تو کشور خودتون هم از سال های ۷۰ دیگه گیوتین استفاده نمی شه.»
«۱۸۷۰؟»
ملوان حرف ناپلئون را تصحیح کرد: «۱۹۷۰. یه گاف از طرف شما ممکنه برامون گرون تموم بشه. برای همین بود که ازتون خواستم تو آینده با آدم های غریبه کمتر حرف بزنین. باید بهتون یادآوری کنم که ما داریم ناشناس سفر می کنیم و شما باید مثل آدم های مدرن رفتار کنین، فقط چند ساعت، تا به کرس برسین. بعد می تونین دور از این دنیا و آدم های فضول، برای دومین بار بازنشستگی ای رو تجربه کنین که شایسته تونه و کاری رو انجام بدین که مناسب شماست.»
حرف های صیاد در روح ناپلئون طنین انداز بود. نه، نیازی نبود آن ها را یادآوری کند. این قرن، قرن او نبود. او فراموش نکرده بود. اصلاً چطور می توانست از یاد ببرد؟ همه اتفاقاتی که در طول بیست و چهار ساعت اخیر برایش افتاده بود غیرطبیعی بود. چشم هایش را باز کرده و فهمیده بود روی پیشخان یک ماهی فروشی و در سردخانه ای دراز کشیده. این دیوانه ریشو را دیده بود که بالای سرش خم شده و با شادی و به زبان فرانسوی مبهمی گفته بود: «به قرن بیست و یکم خوش اومدین!» برای شنیدن چنین چیزی باید دل و جرئت داشت مخصوصاً اگر آخرین باری که نگاهی به تقویم و حکاکی های طلایی زیبا و کوچکش انداخته باشید هنوز سال ۱۸۲۱ را نشان می داد.
ناپلئون بلافاصله فهمیده بود هانسن اهل اسکاندیناوی است. مرد فرانسوی هیچ شباهتی با این مردمانی نداشت که مدتی را کنار آن ها در جزیره ای بریتانیایی گذرانده بود که او را در روزهای پایانی عمرش به آن جا فرستاده بودند؛ مردمانی با پوستی صورتی که در برابر کمترین نور خورشید مثل میگو می پخت و موها و ریشی که بیشتر شبیه یک بشقاب هویج رنده شده بود تا مو و ریش. مو و ریش های مردم اروپای شمالی بیشتر به اسپاگتی ایتالیایی می مانست که به شکل دندان گیری(۲۷) پخته شده باشد.
ناپلئون بدون این که چندان بداند چطور باید خبر بگیرد تکرار کرده بود: «قرن بیست و یکم؟»
«می دونم اعلیحضرت، این مسئله به شما ضربه می زنه. راستش برای ما هم همین طوره. کی فکرش رو می کرد من یه روزی ناپلئون اول رو با تورم صید کنم! در مورد زبان فرانسه م هم متاسفم، کمی قدیمی شده.»
«پس من باید در مورد زبانم چی بگم!»
مرد کرسی که متوجه شده بود مثل کرم برهنه است، بلافاصله با دو دستش خودش را پوشاند.
صیاد حالتی متاسف به خودش گرفت و گفت: «راستش دیگه چیزی واسه قایم کردن وجود نداره.»
«ببخشید؟»
مرد فرانسوی که همچنان در حالت خوابیده قرار داشت سرش را بالا آورد، لحظه ای چانه اش به سینه اش چسبید و به آرامی انگشت هایش را دور کرد. آن جا به شکل ناامیدکننده ای خالی بود.
«متاسفم که باید به اطلاعتون برسونم از زمان کالبدشکافی تون تو سال ۱۸۲۱ دیگه صاحبش نیستین. از اون تاریخ، توی یه موزه به نمایش گذاشته شد، بعد هم تو یه حراجی، یه متخصص مجاری ادرار آمریکاییِ اهل نیوجرسی به قیمت ۳ هزار دلار خریدش. می تونیم بگیم راه خیلی طولانی ای رو طی کرده!»
وحشت چشم های ناپلئون را در بر گرفت.
«اصلاً نمی فهمم چی می گین.»
«وقتی مُردین، یعنی وقتی رفتین تو کما، چون به هر حال نمردین که، خودتون کاملاً حس کردین، نه؟»
«فکر کنم، آره.»
«گمون نکنم، چون ببینین، یخ ماهی ها رو خوشبختانه یه جای دیگه باز می کنن و اون ها به زندگی برمی گردن. ماهی های پخته ای رو تصور کنین که می خوان انتقام بگیرن و دنیا رو دوباره فتح کنن. جنگ دنیاها روایت فَندوس، با بازی تام کروز در نقش ماهی غول پیکر ویرانگر که آدم ها را می خورد. چه وحشتناک! خلاصه این که اون جا چرت و پرت گفتم. بعدِ به اصطلاح مرگتون، جراح فرانچسکو آنتومارچی(۲۸) شما رو تیکه پاره کرد چون خودتون طبق دستورات کشیشی که وقتی مریض بودین تقدیستون کرد بهش ماموریت حساس کالبدشکافی جسدتون رو واگذار کرده بودین.» «اون کودن اهل وینالی! ولی چرا...؟»
«ظاهراً خودتون رو دوست نداشتین و واکنشتون این احساس من رو تقویت می کنه.»
«البته حرف شما چندان درست نیست. ولی از اون جایی که...»
«این هم روشیه برای انتقام گرفتن و کمی پول از قِبَل شما درآوردن. یعنی از قِبَل... البته آخرش هم اون رو نفروخت. اگه بهم اجازه بدین از چنین عبارتی استفاده کنم، باید بگم بعد از اون کلی این ور و اون ور رفت. در این فاصله، تو سال ۱۹۲۴ به دست روزنباخ نامی رسید که کتابفروشی آمریکایی بود و بعدها اون رو به موزه هنرهای فرانسه نیویورک واگذار کرد. اون جا هم دکتر لاتیمِر در سال ۱۹۹۹ خریدش تا هوس عجیبش رو رفع کنه.»
«هوس عجیبش؟»
«این دکتر لاتیمر یکی از بزرگ ترین مجموعه دارهای خصوصی یادمان های پیروزی جنگی و غیرجنگیه. نقاشی های هیتلر، هفت تیرهای جنگ جهانی دوم، یقه پیرهن آغشته به خونی که رئیس جمهور لینکلن شبی که به قتل رسید تنش بود جزو اموالشه و شما رو هم که ظاهراً تو یه جعبه بیسکویت زیر تختخوابش خلاصه کرده و نگه داشته.»
ناپلئون اصلاً نمی دانست این هیتلر و لینکلن چه کسانی هستند و در مورد جنگ جهانی دوم نیز کمترین اطلاعی نداشت. او را حتی در جریان جنگ جهانی اول هم قرار نداده بودند اما به خوبی می دانست جعبه بیسکویت چیست و این فکر که ممکن است کار او توی آن جعبه به پایان رسیده باشد به هیچ وجه خوشحالش نمی کرد. او تصمیم گرفت به موضوع دیگری بپردازد زیرا مدت ها می شد که به شیئی شریف و باارزش تبدیل شده بود.
وب یورن هانسن فرمانده کشتی، با نکته سنجی یک کاپیتان کشتی نروژی، گفت: «حالا خیلی هم خودتون رو درگیر نکنین. اصلاً مشهوره که شما تو این مورد به چشم نمی اومدین! حتی می گفتن از نظر روان شناختی هم خیلی جالبه ببینی مردی که دست به چنین کارهای بزرگی زده... فروید از همین مسئله پایه های فرضیه ای رو ریخت که تو دنیا مشهور شد.»
ناپلئون نمی دانست چه جوابی بدهد و به فروکردن ناخن هایش در دسته صندلی اش اکتفا کرد.
«مطمئن باشین خیلی متاسفم که همه این چیزها رو یه نفس برملا کردم ولی فکر می کنم وظیفه منه که شما رو در جریان چیزی قرار بدم که مردم همعصر من در موردتون می دونن قبل از این که خودتون اون ها رو از توی گوگل در بیارین.»
«از توی چی؟»
«گوگل، اینترنت. یه نوع دانشنامه بزرگ انسانیه.»
«مثل دانشنامه دیدرو و دالامبر؟ جالبه، شما چیزهای زیادی در مورد من می دونین که خودم ازشون خبر ندارم. وقتی حرف می زنین، آدم به سختی باورش می شه فقط یه ماهیگیر ساده کف آب های نروژین.»
مرد از این حرف متاثر شد و این گونه از خودش دفاع کرد: «فقط یادتون باشه من به هر سوالی در مورد تاریخ فرانسه و در نتیجه شما می تونم جواب بدم. زمان جنگ، پدرم مدتی تو نیروی دریایی فرانسه کار می کرد و این جوری یه علاقه خاصی به جنگ های دریایی کشور شما توی وجودم رشد کرد.»
ناپلئون به این مسئله فکر کرد که همه آنچه این مرد در موردش می داند (از نبرد ترافالگار(۲۹) گرفته تا جنگ کیپ ـ ورد(۳۰) و ایل دِکس(۳۱) و نبرد نیل(۳۲)) چیزی جز شکست نیست، و بر خودش لرزید. ناپلئون روی آب شانزده شکست داشت و دو پیروزی. آماری که بیشتر شایسته تیم فوتبال المپیک مارسی بود تا یک نابغه جنگاوری.
«تازه الآن دیگه کافیه اسمتون رو توی ویکی پدیا تایپ کنین تا همه چی رو در مورد خودتون بدونین.»
امپراتور با حالتی متفکر گفت: «پس یعنی همه چیزی که ملت فرانسه از من یادشونه همینه؟ یه صفر برای جنگ دریایی با یه چیزِ ناقابل...»
«ای وای، نه! نترسین، در مورد بواسیر شما هم خیلی حرف زده ن. شوخی می کنم. بحث راجع به شاهکارهای نظامی شما همه دنیا رو گرفته. همه شما رو در مقام مردی فوق العاده، کارشناس خبره فنون نظامی و یکی از جوانمردترین فرانسوی ها به خاطر دارن. مردم کشورتون، صدها اصلاحات، قوانین جدید و یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا رو مدیون شما هستن. دبیرستان ها، دیپلم، نشان لژیون دونور، بانک فرانسه و همه این ها نتیجه تلاش های شماست. شما همه مردم رو مجذوب خودتون کردین و برای خیلی از سران دولت ها منبع الهام روحی بودین. حتی امروزه برگزاری سمینارها تو اداره ها رو هم از شما دارن. بین دو تا نقل قول از پائولو کوئلیو و سون تسی(۳۳) از شما حرف می زنن تا به کارمندها انگیزه بدن. از مک دونالد گرفته تا آی بی ام. نه واقعاً، خودتون رو ناراحت نکنین که... اوم، برای...»
هانسن با انگشت پای ناپلئون را نشان داد.
«برای یه همچی چیزی... می دونین، کسایی هستن که حاضرن برای همین پول بدن. مخصوصاً برزیلی ها. به هر حال شما که برای بازنشستگی و آفتاب گرفتن بهش نیازی ندارین. جزیره کرس منتظرتونه. به لش کردن، شب های گوی بازی و گوشت خوک فکر کنین.»
انگار همین یک کلمه می توانست ناگهان همه خبرهای وحشتناکی را که ناپلئون شنیده بود محو کند که او تکرار کرد: «کرس.»
سپس نخستین جرعه از کوکاکولای زندگی اش را نوشید تا این موضوع را جشن بگیرد و راه نفسش باز شود.

۴.دورانی شگفت انگیز

در حالی که ناپلئون بناپارت به کمک دستمال حوله ای کاغذی، منخرین سلطنتی اش را پاک می کرد که از آن ها نوشابه با همان سرعتی که وارد شده بود خارج شد، وب یورن هانسن به نام خدای جنگل گاز بزرگی از شکلاتش زد.
«می دونین وقتی شما و اسبتون رو وسط دریای نروژ پیدا کردم، چه فکری کردم؟»
«نه.»
ملوان با لبخند پهنی که لحظه ای ریشش را شبیه ریش بابانوئل کرد پاسخ داد: «به این فکر کردم که شما بزرگ ترین امپراتور و اسب آبی ای هستین که تو عمرم صید کرده م! امپراتور یه نوع ماهیه که ما بهش لیزابه سر نارنجی هم می گیم.»
اگرچه امپراتور نسبت به شوخی صریح صیاد بی اعتنا بود، از سر ادب لبخند زد. سپس نگاهش در خلا آن طرف پنجره کوچک هواپیما و در فضای سفید و عظیم ابرها گم شد. در این دوران چیزهای جذاب تری از لیزابه سر نارنجی وجود داشت. مثلاً همین هواپیما. چطور ماشینی که او و صد و پنجاه نفر دیگر توی آن نشسته بودند می توانست با سرعت هشتصد کیلومتر بر ساعت حرکت کند؟ ناپلئون بسیار باهوش بود اما این مسئله از فهم او فراتر می رفت. این ماشین ده برابر سریع تر از مارنگو،(۳۴) قوی ترین اسبش، بود. صیاد به او گفته بود سفرش فقط سه ساعت طول می کشد. فقط سه ساعت برای رسیدن به فرانسه از نروژ. چنین چیزی بی معنی بود! در دوران خودش، طی این مسافت چندین روز زمان می برد. امپراتور به بال های هواپیما نگاه کرد. آن ها برخلاف بال های پرندگان تکان نمی خوردند. پس این قدرت ناپیدایی که آن ها را در آسمان به پیش می راند از کجا می آمد؟ چطور می توانست باور کند هیچ کدام از بخش های ساختار آهنی این وسیله با زمین در تماس نیستند؟ با اختراع شگفت انگیزی روبه رو شده بود؛ ماشین جنگی فوق العاده ای که می توانست به خوبی آن را در نبرد ترافالگار علیه ناوگان بریتانیایی آن نلسون پست فطرت به کار ببرد. بله، اگر در طول آن جنگ هواپیماها را در اختیار داشت نتیجه اش کاملاً فرق می کرد. حمله از ابرها؛ چه چیزی بهتر از این پیدا می شود؟ خودتان هم مصون از تعرض می ماندید. زمین زیر پاهایتان بود و کشتی های انگلیسی آن پایین مثل مورچه های مسخره و کوچکی دیده می شدند.
مرد نروژی ادامه داد: «قربان، وقتی پیداتون کردم، اولش خیلی نمی دونستم باید باهاتون چی کار کنم. وقتی یختون آب می شد چه اتفاقی می افتاد؟ چی می شد اگه هنوز زنده بودین؟ به مسئولیتی که روی دوش من بود فکر کنین. پسرم از سر شوخی بهم پیشنهاد کرد عبارت’ ناپلئون بازیافته‘ رو توی گوگل جستجو کنم. احمقانه ست، نه؟ ولی این کار جواب داد. به یه سایت اینترنتی به آدرس www.lautrecgt.comرسیدیم که مربوط به موسسه ای بود با حروف اختصاری س ژت.(۳۵) بعد از مقداری جستجو، خیلی زود فهمیدم این موسسه هیچ ارتباطی با اون سازمان کراسوکی(۳۶) نداره. در واقع اسم کامل این موسسه جمعیت سربازانِ پیرِ غمگین بود؛ یه سازمان قدیمی توی کرس که چند وقت قبل از مرگتون تشکیل شده. راستش اول فکر کردم مسخره بازیه ولی با توجه به شرایط به اون جا تلفن زدم.»
ناپلئون که خوشحال بود در دنیایی حضور دارد که به نظر می رسید ماهیگیری زپرتی به اندازه باهوش ترین افسرانش فرهیخته است با خودش گفت: «پس تو دوران ما این جوریه که صیادها وقتشون رو به خوندن دانشنامه ها می گذرونن.»
مرد ادامه داد: «نمی تونین تصور کنین چقدر خوشحال شدن. سال ها بود... چی دارم می گم... قرن ها منتظر چنین لحظه ای بودن! خلاصه بهم یاد دادن شما رو به پاریس و دست کم تا فرودگاه ببرم. از اون جا به بعد کار رو خودشون تحویل می گیرن. حتی برام یه گذرنامه فرستادن که بتونین بدون مشکل از کنترل مدارک عبور کنین. یه پرفسور بارتولی نامی منتظرتونه که شما رو تا کرس همراهی کنه. چیز بیشتری بهم نگفتن. دلم می خواست براتون توضیح بدم چطور از جزیره سنت ـ هلن به نروژ رسیدین ولی خب هیچ نظری در این مورد ندارم. همه فکر می کنن شما تو آرامگاه اَنوالید(۳۷) تو پاریس هستین. یعنی خاکسترتون که...»
مرد کرسی صورتش مثل کاج کریسمس روشن شد و تکرار کرد: «اَنوالید.»
پس طبق خواسته اش عمل کرده بودند. این خبر رویش تاثیر گذاشت. این حرف خاطرات خوشی را به یادش آورد. همه مراسم باشکوه اهدای اولین مدال لژیون دونور در نظرش زنده شد. ۱۵ ژوئیه ۱۸۰۴ بود. او روی تخت پرنوری نشسته بود. زنبورهایی که روز اعلام امپراتوری اش با نخ طلایی روی لباسش دوخته شده بود بر شانه هایش دیده می شد. از آن روز زنبور سلطنتی به زنبور امپراتوری تبدیل شده بود. این زنبورها روی پالتوها، پارچه های تزیینی، دیوارها، قلاب دوزی ها، مجسمه ها و همه جا دیده می شد. جلوی پاهای امپراتور که در جایگاه نشسته بود، دو تشت پُر از مدال قرار داشت؛ در یکی مدال های لژیون طلایی برای افسران بزرگ، فرماندهان و افسران معمولی و در دیگری مدال های نقره ای برای شوالیه ها. او در خیال خود دید که صلیب های درخشان را روی سینه این مردان شایسته سنجاق می کند؛ نظامیان، کشیش ها، دانشمندان، پزشکان و همچنین نقاشان، موسیقیدان ها و همه کسانی که همراه او در افتخار و بزرگی فرانسه سهیم بودند. دوباره ژوزفین را دید که همچون هزاران خورشید تابان بین زنان دربارش و در آن کندوی پرهمهمه می درخشید.
«فکر کنم پرفسور بارتولی در این مورد چیزهای بیشتری براتون می گه.»
امپراتور آهی کشید. اگر او را همان طور که پیش بینی شده بود به خاکستر تبدیل کرده بودند، هرگز بعد از این همه سال لذت بازگشت به زندگی و دیدن دوباره کشور زیبایش را نمی چشید. این اقبال هم نصیبش نمی شد که کوکاکولا را بشناسد. وای، اگر در دوران خودش کوکاکولا لایت داشت، نتیجه نبرد واترلو(۳۸) کاملاً متفاوت می شد! همه زندگی اش فقط شامپاین، بورگونی و مخصوصاً شامبرتن پنج ساله نوشیده بود؛ شرابی که اکسیر سلامتی اش بود و در خانه سوپه و پی یروگ(۳۹) آن را تهیه می کرد (راستی چه بلایی سر آن ها آمده بود؟) و چه در شهر بود یا بیرون شهر، در حال عشق بازی بود یا وسط میدان جنگ، با هر وعده غذایی نیم بطری از آن را می نوشید. بهشت را با شش فرانک می خرید. با انزجار به نوشیدنی بوردوـ کلِره اندیشید که در زمان تبعیدش به سنت ـ هلن باید به آن عادت می کرد. آب زیپویی واقعی. ناپلئون برای این که طعم تلخ این خاطره را از یاد ببرد دومین قوطی کوکاکولا را سفارش داد. این نوشیدنی برای لحظه ای ترش کردن معده اش را که سالیان درازی از آن رنج برده بود آرام می کرد. معجزه ای واقعی.
امپراتور علاقه اش به کوکاکولا را این طور توجیه کرد: «این چیزی بیشتر از یه نوشیدنی ساده ست. به نظرم درمونیه برای زخم معده م. خیلی حیفه که هیچ تاثیری روی بواسیر نداره...»
«کوکاکولا درمونه؟ اولش شاید این جوری بوده. یه داروساز آمریکایی این رو برای سم زدایی از اعتیاد به مورفین اختراع کرد. و برای ترک اعتیاد چی بهتر از یه اعتیاد دیگه، هان؟ باور کنین از وقتی سیگار رو ترک کردم، بیشتر از همیشه تو عمرم پیپ کشیده م. من از کوکا برای برق انداختن دستگیره های در کشتی م استفاده می کنم. اصلاً می گن کوکاکولا باعث سوراخ کردن معده می شه. گمون نکنم این خاصیت زخم معده رو بهتر کنه... شما باید رنی(۴۰) بخورین.»
«شما همه این چیزها رو از گوگل یاد گرفتین؟»
«نه، تو یه کتابچه خوندم...»
«حالا این دانشنامه اینترنتی تون چند صفحه هست؟»
«خُب، اون جور که شما فکر می کنین یه کتاب نیست که. کمی پیچیده ست. اگه موقعیتش پیش اومد، بخواین تا بهتون نشون بدن. ولی حق با شماست، ما تو دوران شگفت انگیزی زندگی می کنیم!»
این گونه بود که فرمانده کشتی کلاسی فشرده در مورد قوانین، جامعه و آداب همعصرانش در قرن بیست و یکم برگزار کرد. پیامک ها، تلویزیون، کامپیوترها، بحران اروپا، بیکاری، حق رای مردان، سپس زنان، بعد سیاهان، سینما، تلقیح برون تنی، نس پرسو،(۴۱) بالاتنه سابرینا که در ویدئوی پسران، پسران، پسران(۴۲) از بیکینی اش بیرون می افتاد، رهن، ماجرای خون آلوده، حق زندگی شایسته برای مردان، سپس زنان، بعد حیوانات، سپس سیاهان، در نهایت همجنسگرایان، ساخت دیوار برلین، ویرانی دیوار برلین و حوادث بین این دو تاریخ، بالاتنه سابرینا که در جریان مراسمی خیریه که از یک شبکه مهم تلویزیون ایتالیا پخش می شد از پیراهنش بیرون می افتاد. ناپلئون باید همه چیزهایی را که از دست داده بود می دید.
مرد کوتاه قد کرسی که آشکار بود تحت تاثیر قرار گرفته سرش را تکان داد و گفت: «همه این چیزهایی که گفتین باورنکردنیه.»
«تازه هنوز از ترمینال رایانه چیزی نمی دونین. ولی به موقع برگشتین چون تازه دسته سلفی اختراع شده!»
«اگه دوران خودم همه این چیزها رو داشتم می تونستم دنیا رو فتح کنم. تو این مسئله هیچ تردیدی ندارم. ترافالگار، برزینا و واترلو همه شون به پیروزی ختم می شدن...»
«سر درنمی آرم چطور یه دسته سلفی می تونست به پیروزی شما تو جنگ واترلو کمک کنه! ولی شما واقعاً به خودتون سخت می گیرین، قربان. بالاخره هنوز جنگ های اوسترلیتز،(۴۳) واگرام(۴۴) و ینا(۴۵) که هست. همه هم این ها رو یادشونه. بی خیال، خودتون رو برای این چیزها ناراحت نکنین! حتی روی چند تا از قشنگ ترین خیابون های پاریس اسم پیروزی های شما رو گذاشتن. اگرچه تو این دوران برزینا رو به صورت تحقیرآمیز به کار می بریم، حتی همون هم برای خودش یه نیمچه موفقیتی بوده. به لطف شجاعت یکی از ژنرال هاتون تونستین از محاصره روس ها فرار کنین.»
«اِبله(۴۶) بیچاره چند روز بعد مُرد و من بهش عنوان کنت دادم. نه فقط من که دنیا اون روز مرد بزرگی رو از دست داد... کارگر بزرگی از کفِ کندوی امپراتوری رفت.»
به نظر می رسید یادآوری پیروزی هایش امپراتور را که هرگز به آنچه داشت رضایت نمی داد و همیشه بیشتر می خواست دلداری نداده. این اتفاق به موقع رخ داده بود زیرا سرنوشت که اغلب سر شوخی داشت به او فرصت تازه ای می داد تا پیروزی دیگری را، و نه کمترین آن ها را، به فهرست جنگ هایش اضافه کند.
پیشگویی بزرگ زنبور داشت محقق می شد.

برای بابا، نابغه جنگ و مامان، نابغه جشن.
ر.پ

ترجمه ای برای رضا جعفری طادی
مترجم

نظرات کاربران درباره کتاب ناپلئون به جنگ داعش می‌رود