فیدیبو نماینده قانونی انتشارات امیران و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بررسی اندازه بازارهای کسب‌وکار مزون‌های لباس در ایران

کتاب بررسی اندازه بازارهای کسب‌وکار مزون‌های لباس در ایران

نسخه الکترونیک کتاب بررسی اندازه بازارهای کسب‌وکار مزون‌های لباس در ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بررسی اندازه بازارهای کسب‌وکار مزون‌های لباس در ایران

کتابی که پیش رو دارید در پی آن است تا ضمن بررسی وتحلیل کسب وکار بسیار مهم وجذاب به مزون در ایران، اطلاعات آماری وعددی مربوط به این کسب وکار را به تفکیک جنسیت، محصولات ومنابع تامین در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار بدهد تا از این طریق زمینه ی حضور علاقمندان وافراد مشتاق در این کسب وکار فراهم گردد.

ادامه...

بخشی از کتاب بررسی اندازه بازارهای کسب‌وکار مزون‌های لباس در ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه مولفین

دنیای توسعه متناسب با شرایط خاص سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشورها، در هر زمانی دارای مزیتها و جهت گیریهای خاص می گردد. این جهت گیری ها گاهی در سطح ملی است و کشوری متناسب با شرایط خاص خود، حوزه و جهت خاصی را در جریان توسعه کشور دارای مزیت و اولویت می داند و بسیج و عزم ملی برای پیشبرد آن هدف اعلام می کند. گاهی نیز در سطح بین المللی است که به تبع و به سبب بروز جریانها و اقداماتی بین المللی تحقق پیدا می کند و این جریان به تدریج در همه کشورها ساری و جاری می گردد. جریان بین المللی توسعه نیز از عصر و پارادایم کشاورزی شروع گردیده است و اکنون به عصر دانش و آگاهی رسیده است و در آینده ای نزدیک به عصر فرهنگ و جهان فرهنگی خواهد رسید. بسیاری از کشورها نیز در کش و قوس تطابق خود با این جریانها هستند. یکی از مهمترین این پارادایمها، عصر صنعت است که بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران عزیزمان در این برهه قرار دارند. ویژگیهای بارز و اصلی عصر صنعت را می توان در چند مورد بیان نمود:

۱- تولید محصول در مقیاس انبوه
۲- اشتغال زایی و حضور نیروی انسانی متعدد و در سطوح مختلف
۳- گردش اقتصادی بزرگ و مطلوب
۴- داشتن استراتژی، نقشه راه و برنامه توسعه ای (هوشمندی استراتژیک)
۵- پویایی، تحقیق و توسعه محصول در دوره های متوالی

اگر مجموع این نگاه ها به محصولی معطوف گردد، آن محصول وارد چرخه صنعتی شدن خواهد شد. پوشاک و لباس نیز به دلیل برخورداری از تمام ویژگیهای فوق از یک طرف و داشتن زنجیره کامل ایده تا بازار از طرف دیگر و همچنین ماهیت فرهنگی و ارزشی آن، توان و قابلیت کامل صنعتی شدن البته تحت مجموعه بزرگ صنایع فرهنگی را دارد. صنایع فرهنگی صنایعی هستند که از پیوند صنعت و فرهنگ ایجاد می گردند و طبق آمار رسمی سازمان یونسکو، شامل ۱۳ مورد می گردد که یکی از مهمترین آنها، صنعت مد و طراحی و پوشاک است.
کتابی که پیش رو دارید در پی آن است تا ضمن بررسی وتحلیل کسب وکار بسیار مهم وجذاب به مزون در ایران، اطلاعات آماری وعددی مربوط به این کسب وکار را به تفکیک جنسیت، محصولات ومنابع تامین در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار بدهد تا از این طریق زمینه ی حضور علاقمندان وافراد مشتاق در این کسب وکار فراهم گردد.
ضمن تشکر از همه ی دوستانی که اینجانب را در تهیه این کتاب یاری نمودند، امیدواریم این کتاب خالق تکانه های استراتژیک برای شما خواننده گرامی باشد.
به امید روزی که جمله MADE IN IRAN خود گویای کیفیت محصولات وخدمات کشور عزیزمان ایران باشد.

پگاه محبوبی
تهران - شهریور ۱۳۹۵

مقدمه ناشر

به نام صاحب قلم واندیشه
حفظ و صیانت از سازمان، یعنی حرکت استراتژیک

مهم ترین رسالت مدیران، حفظ و استمرار بقاء سازمان ها در محیط های به ظاهر پرچالش و تهدیدآفرین است. بی شک، می توان گفت که مهم ترین دلیل اصلی تمایز بین سازمان های موفق و ناموفق، به کیفیت مدیریت و رهبری مدیران این سازمان ها مربوط است. این کیفیت، از ابعاد گوناگون مورد توجه است، که از میان آنها می توان به خلق و شناسایی فرصت ها و نیز درک به موقع و موثر استراتژی های موجود در فضای کسب و کارهای سازمان ها اشاره نمود.
اما آیا به راستی توانایی های درک فرصت ها و تشخیص تکانه های استراتژیک، ذاتی است و یا می توان آنها را فراگرفت. به نظر می رسد که اکثر منابع و مراجع موجود ناظر بر این موضوع مهم است که این توانایی ها را می توان بعنوان توانایی های اکتسابی فراگرفته و پرورش داد.
بنابراین می توان گفت که مدیران در هر سازمانی که مشغول به کار هستند، یکی از مهم ترین اقداماتی که باید انجام بدهند درک، شناسایی و پیش بینی تکانه های استراتژیک در فضای کسب و کارشان است تا از این طریق زمینه های حفظ و نگهداشت سازمان خود را فراهم آورند.
تکانه های استراتژیک در قالب رویکردی خنثی و فاقد ارزشیابی مثبت یا منفی، زاینده و خالق فرصت ها و تهدیدهای فراوانی هستند که بی توجهی به آنها برای سازمان ها بسیار خطرناک و پرچالش است.
در اینجا یک بار دیگر از فرصت پیش آمده استفاده کرده و از همه ی سازمان ها و کارآفرینان محترم کشور که آمادگی دارند تا با ما در پروژه ملی تدوین دانش مدیریت ایران همراهی و همکاری نمایند، دعوت می کنیم با انتشارات امیران تماس حاصل نمایند.
به امید موفقیت و بهروزی برای همه ی سازمان ها و کسب و کارهای ایرانی.

اکرم امیران
مدیر انتشارات امیران

۱. مقدمه و مرور تاریخچه آشنایی کلی با این کسب و کار

۱-۱- تاریخچه

در قرن نوزدهم میلادی چارلز فردریک ورث با دوختن برچسب نام خود به لباس هایی که طراحی می کرد زمینه ساز آغاز طراحی مد به طور کلی شد. درست پیش از آنکه بزازها مزون های لباس (خانه های مد) خود را در پاریس برپا کنند و انبوه خیاط های شناخته نشده دست به خلاقیت بزنند و مدهای عالی که در دادگاه های سلطنتی پوشیده می‎شدند برچیده شوند. موفقیت ورث به طوری بود که او به جای اینکه مانند خیاط‎های دیگر که در قبل تنها از دستور مشتری پیروی می‎کردند، رفتار کند. می‎توانست به مشتریانش دیکته کند چه بپوشند. واژه‎ی «طراح مد» در حقیقت اولین بار برای توصیف او ساخته شد. در حالی که مقوله‎ی پوشاک در هر دوره‎ی زمانی توسط دانشگاهیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است، تنها خلق پوشاک از سال ۱۸۵۸ به بعد را می‎توان به طور موثر طراحی لباس در نظر گرفت.
در همان دوره بود که بسیاری از مزون‎های لباس (خانه‎های مد) آغاز به استخدام هنرمندان و نقاش‎ها کردند تا طرح لباس‎ها را بکشند. تصاویر نقاشی شده به مشتری‎ها نشان داده می شدند که بسیار ارزان‎تر از نمونه واقعی لباس تولید شده در کارگاه بودند. در صورتی که مشتری‎ها یکی از طراحی‎های آنان را می‎پسندیدند آن لباس را سفارش می‎دادند و خانه‎ی مد از این طریق صاحب درآمد می‎شد. به این ترتیب سنت طراحی لباس به جای ارائه‎ی لباس‎های تکمیل شده به عنوان یک کار اقتصادی آغاز شد.
در طول اوایل قرن بیستم عملا تمام مد از پاریس و به میزان کمی از لندن نشات می‎گرفت. مجلات مد از دیگر کشورها سردبیرانشان را به فشن شوهای پاریس می‎فرستادند. فروشگاه‎ها خریدارانی را به فشن شوهای پاریس می‎فرستادند تا آنها با خریداری لباس از آنها کپی کنند.
یک طراح مشهور جامائیکایی به نام شانون مگی می‎گوید: «طراحی مد عشق و شوری است برخاسته از قلب هنرمند».

۲ -۱- انواع مد

پوشاکی که توسط تولیدکنندگان لباس ساخته می‎شوند در سه دسته اصلی قرار می‎گیرند؛ اگرچه این ممکن است به شاخه های فرعی دقیق‎تری نیز تقسیم شود:

- دوخت سفارشی یا تولید انحصاری (طراحی و خیاطی بانوان)
مد پوشاک تا سال ۱۹۵۰، عمدتاً طراحی و ساخت لباس به شکل دوخت سفارشی (روش فرانسوی) و بر اساس اندازه‎هایی بود که مشتری سفارش می‎داد. هر لباس برای یک مشتری خاص طراحی و دوخته می‎شد و برای مشتری‎ها به شکل انحصاری سفارش دوخت گرفته می‎شد. به طور معمول در آن دوره از پارچه‎های گران قیمت و با کیفیت بالا استفاده می‎شد و با دقت بسیار بالا به جزئیات و اتمام کار لباس دوخته می‎شد. در نتیجه، این کار فرآیندی بسیار وقت‎گیر بود. ظاهر و تناسب لباس به نسبت هزینه مواد و زمان لازم برای دوخت در اولویت قرار داشتند.

- پوشاک آماده یا تولید ماشینی
لباس‎های ماشینی مرز بین دوخت سفارشی و تولید انبوه می‎باشند. این لباس‎ها برای مشتری های مخصوص دوخته نشده‎اند، اما دقت بسیاری در انتخاب و برش پارچه صورت گرفته است و به منظور تضمین انحصار، این لباس ‎ها در مقادیر محدود دوخته شده‎اند. در نتیجه به نسبت گران قیمت می‎باشند. مجموعه های لباس‎های ماشینی معمولاً در هر فصل طی دوره‎ای که به نام هفته مد شناخته می‎شود توسط خانه‎های مد به عرضه‎ی نمایش گذاشته می شوند. این پدیده دو بار در سال، در سرتا سر شهرها اتفاق می‎افتد. انواع لباس‎هایی که در فصل‎های مد ارائه می‎شوند شامل پوشاک بهار/تابستان، پاییز/زمستان و همچنین لباس های راحتی، لباس شنا و لباس عروس می باشند. بر اساس اطلاعات موجود در ایران، آقایان پیشگامان مدگرایی بوده‎اند، آنها که در دوران قاجار و سال‎های اولیه حکومت رضاخان مجال بیشتری برای استفاده از مدل های غربی و آراستن ظاهر خود داشتند، در سال‎های بعد کم‎کم عرصه را به خانم‎ها واگذار کردند.

- عمده‎فروشی یا تولید انبوه
در حال حاضر صنعت مد بیش از هر چیز متکی بر فروش بازار انبوه است. تولید انبوه طالب بیشتری دارد و نیاز طیف گسترده ای از مشتریان را برآورده می کند. مشاهیر دنیای مد برای هر فصل مد روندهایی را تعیین می‎کنند که بر اساس آن لباس‎های ماشینی تولید می‎گردد. آنها اغلب تمام طول یک فصل را صبر می‎کنند تا مطمئن شوند آیا سبک مطرح شده می‎تواند بازار را به دست بگیرد یانه؟ سپس برای تولید آن ابتکار عمل را به دست می گیرند و به منظور صرفه جویی در هزینه و زمان از پارچه‎های ارزان‎تر و تکنیک‎ های ساده تر برای تولید استفاده می‎کنند که به راحتی می‎تواند توسط یک دستگاه انجام شود. در نتیجه، محصول نهایی می‎تواند بسیار ارزان‎تر فروخته شود.
یک نوع طراحی وجود دارد که سبک «کوچ» نامیده می شود و منشاء آن به واژه آلمانی kitsching برمی گردد که معنی آن زشت یا به لحاظ زیبایی شناسی ناخوشایند است. «کوچ» همچنین اشاره به نوع پوشش یا نمایش لباس‎هایی دارد که به اصطلاح از مد افتاده‎اند، اغلب شلوارهای فاق بلند مربوط به دهه ۸۰ میلادی نماد مد «کوچ» در نظر گرفته می‎شوند.

۳ -۱ مد در ایران

تاریخچه مد در ایران به دربار قاجارها می‎رسد. البته در آن زمان مدهای اروپا به خصوص فرانسه فقط در دربار مشاهده می‎شد، اما در دوره رضا خان تجدد و مدگرایی به مردم عادی هم تسری پیدا کرد و با ایجاد مغازه‎های خیابان جمهوری و شکل‎گیری طبقه متوسط ایرانی بحث «مد» داغ‎تر شد. بر اساس اطلاعات موجود در ایران، آقایان پیشگامان مدگرایی بوده‎اند. آنها که در دوران قاجار و سال‎های اولیه حکومت رضاخان مجال بیشتری برای استفاده از مدل‎های غربی و آراستن ظاهر خود داشتند، در سال‎های بعد کم‎کم عرصه را به خانم‎ها واگذار کردند.
رونق گرفتن تجارت فرا مرزی، افزایش تولید و خدمات، افزایش تقاضای مصرف کنندگان، به وجود آمدن رفاه نسبی در زندگی طبقه متوسط انسان‎ها را به سوی ظاهر آراسته و توجه بیشتر به ظواهر زندگی سوق داد.
با مدگرایی باید چه کرد؟
دکتر قرایی‎مقدم می‎گوید: مدگرایی بدون تفکر و منطق اشتباه است و مدگرایی احساسی و لجام گسیخته، هویت ما را از بین می برد. وی جامعه ایرانی را مدگرا می‎داند و می‎گوید: "در جامعه ما نمی‎توان مد را کنترل کرد، اما می‎توان با آموزش‎های علمی و رفتاری به جوانان یاد داد که این نوع مدگرایی، خود باختگی است. جوانان ما باید با هویت دینی و ملی کشورشان آشنا شوند".
وی معتقد است این آموزش باید از مدرسه و کتب درسی آغاز شود و با رسانه‎های جمعی ادامه پیدا کند؛ در حالی که در کتاب‎های درسی ما، هیچ صحبتی از هویت ملی و دینی ما نیست و این آموزش‎ها کمکی به خوداتکایی جوانان نمی‎کند.
گرانمایه‎پور نیز معتقد است: «مد در بین اقشار کم درآمد، نوعی تقلید است که بیشتر نشانه احساس فقر و کمبود است».
اکثر مردم مد را با مدل‎های لباس، کفش و آرایش می شناسند، اما مد گاهی از دریچه دیگری خودنمایی می‎کند. با این حال می‎توان نتیجه گرفت که ایران جامعه ایست «مدگرا» که گاهی هم آنچنان دچار افراط در این زمینه می‎شود و جوانی که در این عرصه پا می‎گذارد به نوعی خودفراموشی فرهنگی و اصالتی می رسد.

۴ -۱ آیا نوع پوشش در جلسات حضوری و کسب وکار موثر است؟

در زمان‎های گذشته اگر به لباس مردم با دقت نگاه می کردید، می توانستید جایگاه اجتماعی آنها را دریابید و «لباس» مشخصه جایگاه اجتماعی افراد بود. به تعبیر دیگر، هویت اجتماعی افراد بر لباس تن‎شان بود. در این شرایط تغییر چندانی در لباس ها مشاهده نمی شد. اما اکنون این رابطه تا حد زیادی تغییر کرده است. اینک به جای اینکه لباس کاملاً مظهر جایگاه اجتماعی افراد باشد شخصیت فرد را به نمایش می گذارد. کمتر موردی را می توان یافت که افراد در یک گروه اجتماعی یا قومی از لباسی هم‎شکل تبعیت کنند یا از هرگونه تغییر در آن بترسند.
نحوه لباس پوشیدن ناشی از سبک زندگی از سنت ها هم استفاده می کند؛ چون سنت ها هم یک انتخاب هستند در کنار سایر انتخاب ها. لیکن همانگونه که اشاره شد در این مقاله قصد داریم بیشتر موضوع لباس و شخصیت فرد و بایدها و نبایدهای پوشش و تاثیر نوع پوشش در جلسات حضوری را در خصوص (آقایان) بیان کنیم.
کت و شلوار آقایان در جلسات رسمی مانند جلسات اداری، سمینارها، کنفرانس ها، میهمانی های اداری و دیدارهای رسمی باید مشخصات زیر را داشته باشد تا رسمی به حساب بیاید:

- هیچ کت تکی به درد هیچ مجلس رسمی نمی خورد؛ بنابراین در جلسات رسمی با کت تک ظاهر نشوید.
- رنگ کت و شلوار رسمی سرمه ای و پس از آن مشکی است. برای جلسات رسمی بهتر است هیچ رنگ دیگری استفاده نشود.
- در صورتی که تمایل به استفاده از کت و شلوار طرح دار دارید، خط های آن باید بسیار نازک باشد و خیلی جلب توجه نکند. کت و شلوار مشکی با خط درشت سفید یا چهارخانه یک فاجعه محسوب می شود.
- زیر کت، پیراهن سفید یا آبی آسمانی بسیار کم‎رنگ ساده بپوشید و در صورتی که کت و شلوارتان خط دار است، پیراهن را حتما ساده انتخاب کنید و اگر کت و شلوار مشکی پوشیدید، صرفا از رنگ سفید برای پیراهن استفاده شود.
- هرگز زیر کت و شلوار خصوصا رسمی از پیراهن آستین کوتاه استفاده نکنید.
- اگر از کراوات استفاده می کنید با لباس رسمی از رنگ های شاد مانند قرمز، بنفش و... استفاده شود. هرچند کراوات کاملا مرتبط با سلیقه شما است، بعضا مقامات و سران کشورها، رنگ کراوات خود را از رنگ غالب پرچم کشور خود اقتباس می کنند.
- کمربند شما حتما باید چرمی، مشکی و ساده باشد با سگکی که جلب توجه نکند.- شلوار شما باید فاقد هرگونه پیلی و چین باشد.
- جوراب کلا یک رنگ دارد آن هم مشکی. بقیه رنگ ها اصلا جوراب نیست. وقت خودتان را تلف نکنید.
- از کت های ۳ دکمه هرگز در جلسات رسمی استفاده نکنید. در جلسات رسمی از کت های ۲دکمه و تک دکمه استفاده شود با اولویت ۲ دکمه.- در هنگام نشستن، هر دو دکمه کت باز باشد.
- در هنگام ایستادن یا راه رفتن، صرفا دکمه بالایی کت (در کت های دو دکمه) یا دکمه کت تک بسته باشد و دکمه پایین کت های دو دکمه باز باشد.
- جیب های کت صرفا جهت تزئین است. در جیب های کنار هیچ چیزی نگذارید. بعضا در هنگام خرید درب این جیب ها دوخته شده است، اصلا بازشان نکنید.
- در جیب های بغل کت چیزی نگذارید که در هنگام بستن دکمه کت برجستگی آن نمایان باشد.
- همیشه در جلسات رسمی، کارت ویزیت و روان نویس یا خودنویس همراه داشته باشید.
- با خودکار معمولی در جلسات رسمی چیزی را امضا یا یادداشت نکنید.
- کاربرد ساعت دیگر صرفا نشان دادن زمان نیست. ساعت شما قدرت شما را نشان می دهد و جایگاه اجتماعی شما را، پس همواره ساعت خوب و روان نویس یا خودنویس مارک دار به همراه داشته باشید.
- هرگز تحت هیچ شرایطی استفاده از ادوکلن را فراموش نکنید؛ چراکه به آن شناخته می‎شوید. لذا نوع و بوی ادوکلن نیز بسیار مهم ودر نوع شناخت شخصیت شما موثر است.

نکته مهم: گرچه کشور عزیز ما ایران از بیشینه تمدن و تاریخ بسیار کهنی برخوردار است و فلاسفه ما همیشه معتقدند: «تن آدمی شریف است به جان آدمیت، نه همین لباس زیباست نشان آدمیت»، اما با پیشرفت تکنولوژی های رفتاری امروز، شخصیت‎شناسی از روی انتخاب‎های فردی، علمی منحصر به فرد است و انتخاب هر لحظه شما در هر موضوع و شرایط، صرفنظر از اجبار و الزاماتی که گاهی وجود دارد، در برآیند زمانی نشان دهنده شخصیت و هویت شخصیتی شماست.
هویت‎های شخصیتی گاها می‎تواند تابع قومیت، سلیقه، فرهنگ خانوادگی باشد، اما همیشه آموزش و دانستن نحوه انتخاب صحیح می‎تواند بر آنها غالب شده و رفتار حرفه ‎ای کارآمد باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب بررسی اندازه بازارهای کسب‌وکار مزون‌های لباس در ایران