دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان فیدی‌پلاس

کتاب از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان

نسخه الکترونیک کتاب از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان

کتاب «از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان» نوشته جواد اسحاقیان ( -۱۳۲۷) است. این کتاب تاملی است بر دو رمان ستوده شده در ادبیات ایران و جهان، یعنی «سمفونی مردگان» و «خشم و هیاهو»، که هر دو ذهن و زمان جامعه خویش را به تصویر می‌کشند. نویسنده با گزاره‌های جامعه‌شناختی هر دو اثر را می‌کاود و با رمزگشایی از استعاره‌ها و مجازها، مخاطبان را به تأملی دیگر و به بازخوانی هر دو رمان دعوت می‌کند. در بخش آغازین کتاب «از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان» می‌خوانیم: «سال ۱۸۸۹ در تاریخ فلسفه، سال تعیین‌کننده‌ای است. در این سال بِرگسون نخستین اثر خود را با عنوان داده‌های بی‌واسطه وجدان منتشر ساخت که رساله دکترای او بود. در این اثر برای نخستین بار، برداشتی تازه از مقوله زمان مطرح شد. برگسون به دو گونه زمان باور داشت. نخست زمان دروغین، ریاضی، مکانیکی یا بدل زمان که وی آن را زمان تقویمی می‌نامید؛ زمانی که ساعت آن را نشان می‌دهد. و زمان ارزشی و کیفی که وی آن را زمان حقیقی می‌خواند و به باور وی همان حرکت عقربه‌های ذهن آدمی است. نخستین زمان، امری بیرونی است و تقویم، حرکت زمین، سیارات و اجرام آسمانی آن را تعیین می‌کند و دومین زمان، روندی درونی، ذهنی و روانی است. وقتی می‌اندیشیم، بر گذشته‌ای حسرت می‌خوریم، به کشف و شهودی می‌رسیم، به ارزیابی پندار، گفتار و کردار خود در آیینه جان می‌پردازیم، با زمان حقیقی سر و کار داریم و چون اجازه می‌دهیم زمان بیرونی و تقویمی بر ما عارض شود بی‌آنکه مجالی برای درنگ فلسفی، چالش جسم با جان، رویارویی درون با بیرون و مواجهه زمان کمّی و کیفی داشته باشیم، بی‌گمان معروض زمان تقویمی شده‌ایم. به باور برگسون میان این دو گونه زمان، تفاوتی دیگر هم هست: زمان دروغین (کمّی، تقویمی) اجزا و عناصری پراکنده دارد و زمان حقیقی (کیفی، ارزشی) اجزا و عناصری به‌هم‌پیوسته و منسجم. او این پیوستگی (دیمومت) را همان زمان انضمامی می‌داند».

ادامه...

مشخصات کتاب از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان

بخشی از کتاب از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب از خشم و هیاهو تا سمفونی مردگان

اسحاقیان: این کتاب از ۴ بخش تشکیل شده است و در یکی از مقالات، این دو اثر را از جنبه نقد مارکسیسیتی و رابطه میان طبقات اجتماعی بررسی کرده ام. در یک مقاله نیز به به بررسی جریان سیال ذهن، نماد و نشانه ها ی موجود در این دو کتاب پرداخته ام. شیوه کارم نیز براساس نظریه ادبی بوده است. البته در برخی از موارد به جنبه های اجتماعی و روانشناختی آثار نیز توجه کرده ام.
در ۵ سال پیش توسط P D ( | )